MAPA Professionnel’in Eldiven Üretimi Günde 1 Milyonu Aşıyor

1948’den beri profesyonel ve endüstriyel uygulamalar için koruyucu eldivenler üreten Mapa Professionnel, ürünlerini 7 kıtadaki pazarlara ulaştırıyor. İş eldiveni sektöründe dünya çapında bir marka olan Mapa Professionnel, piyasada kullanılan birçok eldivenin keşfini gerçekleştirerek İş güvenliği ekipmanları sektöründe öncü rol üstlenmeye devam ediyor.

3 kıtaya yayılan üretim lokasyonları aracılığı ile günde 1 milyondan fazla iş eldiveni üretmekte olduklarını ifade eden Mapa Professionnel Ülke Müdürü Tolga Karabacak, dosya konumuz çerçevesinde dergimizin konuğu olarak Mapa Professionnel’in faaliyetleri hakkında bizlere bilgiler verdi.

Öncelikle firmanızın kuruluş ve bugünlere geliş süreci hakkında bilgi verir misiniz?

MAPA Professionnel 1948’den beri profesyonel ve endüstriyel uygulamalar için koruyucu eldivenler üreten ve pazarlamasını yapan dünya lideri bir markadır.  Eldivenlerimiz 7 kıtada iş ortaklarımız, distribütörlerimiz aracılığı ile son kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır.

MAPA hali hazırda pazarda yoğun olarak kullanılan birçok eldiven tipinin keşfini gerçekleştiren firmadır. Buna,1957 yılında ilk pamuk havı emdirilmiş (floke) eldivenin MAPA tarafından imalatını örnek verebiliriz.

3 kıtaya yayılmış üretim birimleri

Firmanızın faaliyet gösterdiği alan hakkında bilgi verir misiniz?  Firmanızın ürün gamı hakkında bilgi verebilir misiniz? Hangi sektörlere, ne tür ürünler sağlıyorsunuz?

İş Güvenliği sektörü için iş eldiveni üretmekteyiz. Marka ve hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz? Ürün gruplarımızı başlıca Sıvıya Mukavemetli Eldivenler  – Kimyasallara Mukavemetli Eldivenler – Hassas İş Eldivenleri – Genel Kullanım – Kesilmeye Mukavemetli Eldivenler  – Termal Koruma Eldivenler  – Biyolojik Koruma Eldivenler -Tek kullanımlık Eldivenler  – İnşaat Eldivenleri – Balıkçılık Eldivenleri – Temizlik Eldivenleri  – Gıda Endüstrisi Eldivenleri olarak sınıflandırabiliriz.

3 kıtaya yayılmış üretim birimlerimizle hemen hemen tüm dünya pazarına hem hızlı lojistik hem de yüksek kapasite anlamında hizmet verebilecek olanaktayız.

Özellikle kimyasal dirençli, gıda kullanım onaylı, pamuk havı emdirilmiş lateks eldivenler, kesilmez eldivenler ve yağ geçirmez ağır iş eldivenlerinde yıllardır süregelen bir uzmanlığımız var.

Üretim gücü ve üretim kapasitenizden bahseder misiniz?

3 kıtaya yayılan üretim lokasyonlarımız aracılığı ile günde 1 milyondan fazla iş eldiveni üretmekteyiz.

Şirketimizin ürün portföyünün genişletilmesi ve sektördeki pazar payının artırılması kapsamında faaliyetleriniz ile ilgili bilgi verir misiniz?

Sürekli olarak pazarın ihtiyaçları doğrultusunda yeni modeller çıkarıyoruz. Özellikle kimyasallara karşı koruma sağlayan yeni mekanik çift katman tam nitril kaplı iş eldivenimiz ULTRANITRIL 365 önümüzdeki yılda Türkiye pazarına sunacağımız en yeni eldivenimiz. Bu eldivenin avuç içi yağda kaydırmaz MAPA Grip & Proof teknolojisiyle kaplı. Kimyasal ve Mekanik eldiveni bir araya getiren bu eldivene özellikle Türkiye pazarı için çok güveniyoruz.

Firmanızın içinde bulunduğu sektörle ilgili olarak genel bir değerlendirme yapacak olursanız, neler söylemek istersiniz? Sektörün sıkıntıları hakkında neler söylemek istersiniz? Bu konuda sunacağınız çözüm önerileri nelerdir?

Özellikle 2017 yılı başında gelen ek gümrük vergisi hem bizi hem de kullanıcıları çok zorluyor. Ayrıca ortaya haksız bir rekabet ortamı çıktı. KKD malzemelerinin lüks tüketim malları ile aynı kefeye konulması bir hata.

Yeni vergiden dolayı maliyetleri artan fabrikalar daha ucuz, kalitesiz, koruma oranı daha düşük ürünlere yönelmeye başladı, bu da iş kazalarında artışa sebep oluyor.

Sektörel olarak geride bıraktığımız 2019 yılını değerlendirmesini ve önümüzdeki 2020 yılıyla ilgili beklentilerinizi bizimle paylaşır mısınız?

2019 İş Güvenliği sektörü için çok zor bir yıldı. Birçok firma uygulanan ithalat rejiminden dolayı ürünlerini tedarik edemeyerek kapılarını kapatmak zorunda kaldı.   2020’de mevcut koşullarda sektör için çok zor bir yıl olacak gibi gözüküyor.

2020 yılı Mart ayında 4. Uluslararası İstanbul Hırdavat Fuarı düzenlenecek. Sektörün tek ihtisas fuarı hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyiz? Sizin açınızdan bu fuarın önemi nedir?

Her geçen gün gelişen katılımın ve farkındalığın arttığı sektör için önemli bir fuar.

Genel olarak (Türkiye ekonomisi ve sektör değerlendirmesi) eklemek istedikleriniz ve düşünceleriniz nelerdir?

Sektör için çok zor bir yıl olacak gibi gözüküyor.