Anasayfa » İş Güvenliği » Mapa İle Eller Güvende

Mapa İle Eller Güvende

 

Mapa Türkiye Satış Müdürü Tolga Karabacak: “Yaptığımız testler, Air & Durable eldivenlerin pazardaki standart köpük nitril eldivenlerden çok daha dirençli olduğunu gösteriyor. Bu da masrafların düşmesini ve yüksek üretkenliği sağlıyor.” diyerek, yeni ürünler ile ilgili bilgiler verdi. Mapa Türkiye Satış Müdürü Tolga Karabacak: “Yaptığımız testler, Air & Durable eldivenlerin pazardaki standart köpük nitril eldivenlerden çok daha dirençli olduğunu gösteriyor. Bu da masrafların düşmesini ve yüksek üretkenliği sağlıyor.” diyerek, yeni ürünler ile ilgili bilgiler verdi.

İş güvenliği alanındaki faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

MAPA Professionnel 1948‘den beri profesyonel ve endüstriyel uygulamalar için koruyucu eldivenler üreten ve pazarlamasını yapan dünya lideri bir markadır. Eldivenlerimiz 7 kıtada iş ortaklarımız, distribütörlerimiz aracılığı ile son kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır. MAPA hali hazırda pazarda yoğun olarak kullanılan bir çok eldiven tipinin keşfini gerçekleştiren firmadır. Buna,1957 yılında ilk pamuk havı emdirilmiş (floke) eldivenin MAPA tarafından imalatını örnek verebiliriz.

Bu alandaki ürün gruplarınızdan ve üretim gücünüzden ayrıntılı bir şekilde bahseder misiniz?

Ürün gruplarımızı başlıca Sıvıya Mukavemetli Eldivenler

– Kimyasallara Mukavemetli Eldivenler

– Hassas İş Eldivenleri – Genel Kullanım

– Kesilmeye Mukavemetli Eldivenler

– Termal Koruma Eldivenler

– Biyolojik Koruma Eldivenler

–Tek kullanımlık Eldivenler

– İnşaat Eldivenleri

– Balıkçılık Eldivenleri

– Temizlik Eldivenleri

– Gıda Endüstrisi Eldivenleri olarak sınıflandırabiliriz. 3 kıtaya yayılmış üretim birimlerimizle hemen hemen tüm dünya pazarına hem hızlı lojistik hem de yüksek kapasite anlamında hizmet verebilecek olanaktayız. Özellikle kimyasal dirençli, gıda kullanım onaylı, pamuk havı emdirilmiş lateks eldivenler ve yağ geçirmez ağır iş eldivenlerinde yıllardır süregelen bir uzmanlığımız var.

2016 -2017 yıllarında piyasaya sürmeyi hedeflediğiniz yeni ürün var mı?

Bu sene en önemli yeniliğimiz pazara sunduğumuz terlemeyi azaltan Air & Durable serisi eldivenlerimiz. Bu seri çok dayanıklı, yüksek el hassasiyeti sağlayan ve nefes alabilir özel su bazlı polimer teknolojisi ile üretildi. Kaplama sadece nefes alabilir değil, ayrıca yıpranmaya karşı yüksek dirençli. Yaptığımız testler, Air & Durable eldivenlerin pazardaki standart köpük nitril eldivenlerden çok daha dirençli olduğunu gösteriyor. Bu da masrafların düşmesini ve yüksek üretkenliği sağlıyor. Bu eldivenlerin ergonomik şekli ve esnek tekstili yüksek seviyede hassasiyet ve esneklik sağlıyor. İşte bu sebeple hassas işler için idealler. Avuç içi ve parmaklar açık mikro hücreler içeren su bazlı polimer ile kaplı. Bu da su buharının dışarı çıkmasına imkân veriyor ve terlemeyi azaltıyor. Eller kuru kalıyor ve terleme azalıyor. Kaplamanın nefes alabilirliği, uzun süreler kullanıldığında bile konforu garanti ediyor, bu da kullanıcıların eldiveni severek ve isteyerek uzun süreler kullanmasını sağlıyor. Air & Durable serisi üç ürünle geliyor: genel amaçlı eldiven olan Ultrane 510 ve iki kesik koruma eldiveni, Krytech 511 (EN 388’e göre 3 kesik koruma seviyesi) ve Krytech 531 (EN 388’e göre 5 kesik koruma seviyesi). Her üç eldiven de silikonsuz ve Oeko-Tex Standard 100 sertifikalı. Air & Durable eldivenler, elleçleme işlerinde çalışan ve yüksek el hassasiyetine ihtiyacı olan tüm çalışanlar için uygundur, örneğin hassas montaj, mekanik uygulamalar, bakım veya keskin saçlar ile yapılan işler. Başka bir deyişle, birçok sektörde kullanılabilir: otomotiv, beyaz eşya, makine endüstrisi, inşaat, plastik veya teknik bakım, vs…

Kaliteli iş eldivenlerinde hangi özelliklerin ve kriterlerin bulunması gerekiyor?

Mutlaka sertifikalı ürün kullanılması artık çok iyi bilinmesi gereken bir gerçeklik. Ülkemizde yaşanan yüksek oranda iş kazalarının ana sebeplerinden biri de bu sertifikasız, düşük kaliteli ucuz ürün kullanımı. Tüm KKD ürünleri Avrupa Birliği tarafından belirlenen 89/ 656/EEC ve 89/ 686/EEC direktifleri ile uyumlu olmak zorunda. CE sertifikasyonu, EN normları ve işaretlemeleri, REACH belgeleri olmazsa olmaz gereklilikler.

Mapa kaç ülkede faaliyet gösteriyor ve Türkiye’de bayilik anlamında hangi noktalarda? Eldivenlerimiz 7 kıtada iş ortaklarımız, distribütörlerimiz aracılığı ile son kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır. Ülkemizde ana ithalatçı 3 büyük distribütörümüzle ürünlerimizi sunuyoruz.

Bayi bilincini ve bayinin ürüne hakimiyetini sağlamak için çalışmalarınız var mı?eldiven

Bu çok önemli bir konu. İş kazalarının ana nedenlerinden biri de doğru yerde doğru ürünün kullanılmaması. Bayilerimizin ürünü kullanıcıya doğru anlatabilecek donanımda olması bizim için çok önemli. Bayilerimizin son kullanıcıya ürün anlatımına yardımcı olabilmek adına gerek periyodik bayi eğitimleri gerekse öğretici doküman desteği içeren bir bayi eğitim programımız var.

Dünya genelinde KKD ürünleri ile Türkiye KKD ürünlerin üretimini karşılaştıracak olursak Türkiye’yi nasıl konumlandırırsınız?

Ülkemizde de artık üreticilerimiz fark oluşturan, katma değerli ürünler üretmeye başladılar. Ancak tabi global üreticiler ile üretim hacmi, dolayısıyla birim maliyet noktasında çok ciddi farklar var.

Sektör açısından yaşanan sıkıntıları başlık altına sıralarsak neler söylemek istersiniz?

Bence sektörün büyümesinin önündeki en büyük engel sertifikasız, normsuz ürünlerin hala fabrikalarımızda kullanılıyor olması. Bunun ana nedeni de yetersiz denetimler. Sertifikasız ürün kullandırılması ülkemizde yaşanan yoğun iş kazalarının ana sebebi. Bu durum hem kullanıcı hem de satıcı açısından haksız rekabet ortamı oluşturuyor. Çalışanlarına sertifikalı, doğru iş istasyonunda doğru ürünü kullandıran bir kurum ile bunun tam tersini yapan bir işletme aynı kefeye konulmamalı.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

MAPA olarak tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de amacımız çalışanların en yüksek konfor ve en düşük riskli şekilde işlerini yapmasını yardımcı olmak. Bu doğrultuda çalışmalarımıza ve inovasyonlarımıza devam ediyoruz.

#MapaİleEllerGüvende #Mapa #EllerGüvende #El #İşGüvenliği #İş #Güvenlik