Anasayfa » Gündem » KULLANICIYA SIFIR MESAFE STRATEJİSİNDE ÖNEMLİ YENİLİKLER

KULLANICIYA SIFIR MESAFE STRATEJİSİNDE ÖNEMLİ YENİLİKLER

bosch

“Kullanıcıya sıfır mesafe” ana stratejisi çerçevesinde 2017 yılına yeniliklerle giren Bosch, Türk Lirası Tavsiye Edilen Fiyat sistemine geçti. Kullanıcıların hayatını kolaylaştıran ürün ve çözümlerden sonra fiyat konusunda da TL desteği sağlayan Bosch’un Elektrikli El Aletleri Ülke Satış Direktörü Metin Bayrak sorularımızı yanıtladı.

2016 yılını Bosch Elektrikli El Aletleri olarak nasıl geçirdiniz?

Dünya genelinde beklentilerimizin üzerinde başarılı olduğumuz bir yıl oldu, özellikle bizim de içinde olduğumuz Avrupa bölgesinde büyüme oranları geçmiş yıllara göre yüksek gerçekleşti. Türkiye olarak yine yılı hedeflerimizin üzerinde tamamladık ve Doğu Avrupa’nın en yüksek büyüme oranını yakaladık. Makroekonomik anlamda zor bir sene olmasına karşın yeni ürünler ve yeni müşteriler ile bu yılı da başarı ile kapattık diyebilirim.

2017 yılı için hedefleriniz nedir?

Bosch Elektrikli El Aletleri bölümü olarak her zaman pazar büyümesinin üstünde, çift haneli ve karlı büyüme peşinde koşuyoruz. Kullanıcılarımıza yakın olarak, onların hayatlarını kolaylaştıran ürün ve hizmetleri stratejik partnerlerimiz vasıtasıyla hedef kitlemize ulaştırarak, bu sayede pazarımızı büyütmeye çalışıyoruz.

2016 yılında elektrikli el aletleri kullanıcıları veya stratejik partnerlerinizin hayatlarını hangi ürün ve servislerle kolaylaştırdınız?

Kullanıcıya sıfır mesafe diye adlandırdığımız bir temel stratejimiz var. Tüm aksiyonlarımızı bu ana strateji çerçevesinde gerçekleştiriyoruz. Pazara getirdiğimiz ürünlerden tutun, sunduğumuz servis hizmetlerine, bayilerimiz, servislerimiz gibi partnerlerimizdeki ürün sunumlarından, kampanyalarımıza kadar hedefimiz hep kullanıcımızın yanında olmak.

2016 senesinde tüm ürün gruplarımızda yüzün üzerinde yeni ürünü piyasaya sürdük, bunlar arasında en popüler olanları “Herkes için profesyonellik” stratejisi kapsamında ürettiğimiz fiyat/performans oranı yüksek ürünlerimizden 5 kg kırıcımız GSH 501 ve avuç taşlama modelimiz GWS 750 oldu. Bunlara ilaveten pazarımızda ilk olan 1900 Watt gücünde avuç taşlama makinelerimiz kullanıcılarımızın gücüne güç kattı ve çok benimsendi. Avuç taşlama ürün segmentinde yeni limitler koyduk diyebiliriz.

“Herkes için profesyonellik” stratejimizi sadece elektrikli el aletlerimizde değil aynı zamanda aksesuar ürün grubumuzda da hayata geçirdik. Sds-Plus matkap uçları, ekonomik seri daire testere ve ekonomik seri elmas bıçaklarında binlerce kullanıcımızı hem ekonomik hem de Bosch kalitesinde giriş sınıfı aksesuarlar ile tanıştırdık.

2017 yılı için planlarınız nedir?

Daha önce belirttiğim gibi “Kullanıcıya sıfır mesafe” ana stratejimiz çerçevesinde 2017 senesine birçok değişiklik ile gireceğiz.

Öncelikle Türk Lirası Tavsiye Edilen Fiyat Sistemine geçtik, geçmişte Euro bazında fiyat listelerimiz vardı ve değişken kurların olduğu bir ortamda bu durum fiyat anlamında kafa karışıklığı oluşturuyordu. Ürünlerimizi kullanan bir ustamız sürekli kullandığı bir ürünü yeniden almak istediğinde farklı kurlardan kaynaklanan farklı fiyatlar ile karşılaşabiliyordu. Bu sene TL fiyatlarımız ile bu sorunu çözeceğimizi düşünüyoruz.

Bir başka değişiklik ise müşteri kitlesine uyacak kompakt bir profesyonel seri ürün gamı ile yapı market kanalında satışa başlayacağız. Artık kullanıcılarımız Bauhaus, Koçtaş, Tekzen gibi stratejik partnerlerimizden mavi renkli profesyonel makinelerimizi satın alabilecekler.

Bu iki değişiklik dışında yıllardan beri Bosch standardı olmuş yüzden fazla yeni ürün ve servis hizmetimizi de pazara sunacağız.

Profesyonel akülü makinelerimizde tüm 10,8 Volt gamımızı 12 Volt’a çevirdik. Giriş sınıfı ürünlerimiz dışında tüm akülü ürün gamımız kömürsüz motora çeviriyoruz.

Herkes için profesyonellik stratejimiz altında fiyat performans oranı pazarın en iyi olan GSR/GSB 120, GSR/GSB 180 akülü (darbeli) vidalama makineleri, pazarımızın yeni efsanesi olacağına inandığımız GBH 2-24 DRE 2 kg kırıcı –delicimiz ilk aklıma gelen ürünler. Aksesuar gamımızda da geçen sene başlattığımız “Herkes için profesyonellik” akımını sds-plus keski ürün gamı ile genişleteceğiz.

b

Elektrikli El Aletleri sektöründe 2017 trendleri neler olacak?

Sadece bizim sektörümüzde değil her sektör için geçerli bazı trendler var.

Dünya dijitalleşiyor, ürün ve servis hizmetleri, iletişim yatırımları bu kanala doğru kayıyor. Biz Bosch olarak iletişim bütçemizin yarısından çoğunu dijital pazarlamaya kaydırdık, örneğin şu anda hem Türkiye’nin hem Avrupa’nın sektör içinde en fazla takipçi sayısına sahip Facebook sayfasını yönetiyoruz. Bu kanaldan çok değerli iç görüler alıyoruz. Kullanıcılarımız ile doğrudan temas kuruyor, onların sorunlarını dinliyor ve aksiyonlarımızı hatta organizasyon yapımızı bile buna göre değiştiriyoruz.

2017 senesinde kullanıcılarımız internet veya Facebook sayfamızda beğendikleri bir ürünü anında bayilerimizin satış sitelerine yönlenerek satın alabilecekler.

Kullanıcı deneyimi her yerde ön planda, bu aralar farklı sektörlerde çok popüler olan müşteri yolculuğu haritası çalışmasını başlattık. Kullanıcılarımıza ulaştığımız her temas noktasını analiz ediyor ve kendimizi, stratejik partnerlerimizi daha kullanıcı odaklı hale getiriyoruz.

Ürün bazında baktığımızda ise yine akülü ürünlerin artan önemine eğilmek istiyorum. Sadece Bosch değil tüm markalar için akülü ürünler artık daha ekonomik duruma geldi. Kullanıcılarımız bu ürünlerin esnekliğini, verimliliğini daha rahat tecrübe edebiliyorlar. Akülü kırıcı-delici, somun sıkma gibi segmentlerde mükemmel performans gösteren ürünler var pazarda. Bu sene de akülü ürünlerde toplam pazar büyümesinin 2-3 katı civarında olacağını söyleyebilirim.

Bu yeni ürünlerinizi ve projelerini Mart ayında gerçekleşecek İstanbul Hırdavat Fuarında görebilecek miyiz?

Evet kesinlikle. Marka olarak inandığımız ve tüm gücümüzle desteklediğimiz bir fuar olacak. Umarım hem katılımcı markalar hem de ziyaretçiler olarak kendimizi geliştirebileceğimiz bir buluşma olur. Sektörümüzün buna ihtiyacı var.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Ülke olarak çok zor bir sene geçirdik, yeni yılın tüm okuyucularınıza mutluluk ve başarı getirmesini diliyorum.

#BoschdanTlyeDestek #Bosch #Tl #Destek

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*