Anasayfa » Gündem » Köhle Kimya Güçlü Temsilciliklerle Sektörün Nabzını Tutuyor

Köhle Kimya Güçlü Temsilciliklerle Sektörün Nabzını Tutuyor

Köhle Kimya’yı yakından tanımak adına Firma Yetkilisi Matthias Köhle ile röportaj gerçekleştirdik. Köhle, firmanın faaliyetleri, hırdavat alanında pazara sunduğu ürünler ve sektörde yaşanan sorunlarla ilgili samimi açıklamalarda bulundu.

Kuruluş hikayenizle birlikte yıllık üretim kapasiteniz, markalarınız ve istihdamınız hakkında bilgi verir Stabila 125 siyah logomisiniz?

Firmamızın şu anki adıyla 2013’de kurulması ile birlikte ailemizin ve ticari hayatımızın İstanbul’da geçmişi 100 yıl evveline dayanmaktadır. Şirketimiz başlıca Almanya olmakla birlikte birçok önde gelen yurtdışı firmalarının Türkiye temsilciliğini ve distribütörlüğünü yürütmektedir. Hırdavat piyasasına yönelik 30 yılı aşkındır Almanya’nın önde gelen hassas ölçü aletleri üreticisi STABILA firmasının Türkiye temsilcisi konumundayız. Aynı şekilde yapı kimyasallarının doğru bir şekilde karıştırılması konusunda ihtisaslaşmış Alman COLLOMIX elektrikli mikserlerinin temsilciliğini ve distribütörlüğünü yapmaktayız. Son olarak da yine Alman HELLER matkap ucu grubunu ve Belçika kökenli KATEX marka yeni nesil akülü zincirli testerelerini Türkiye piyasasına sunmaktayız. Türkiye’de birlikte çalıştığımız yaygın bayii ağı ve satış sorumlularımız sayesinde ürünlerimiz nihai tüketicilere ulaşmaktadır.

el

Hırdavat alanında pazara sunduğunuz ürünlerden bahseder misiniz?

STABILA firması örneğin ahşap kırma metrenin mucididir ve Almanya’da 1886 yılında kurulmuş köklü bir fabrikadır. Firma sadece hassas su terazisi, lazerli kot alma cihazları, cep ve uzun şerit metreler, elektronik eğim ölçerler ve mastar gibi ölçü aletler üretmektedir. Çok özel ve patentli bir şekilde profile yerleştirilen terazi gözlerinin hassasiyeti ve sağlamlığı için firma Amerika’da ömür boyu, Almanya’da 10 yıl ve Türkiye’de kanunların çerçevesinde 2 yıl garanti vermektedir. HELLER firması beton, demir ve ahşap delme işlemlerinde kullanılan Alman malı matkap ucu üretmektedir. Bilhassa inşaat demirli betonun deliminde çok özel keski bıçakları ile donatılmış matkap ucu programı mevcuttur. COLLOMIX farklı geometrilere sahip karıştırıcı uç imalatı ile 40 yıl evvel Almanya’daki fabrikasında faaliyete geçti. Çok kısa sürede elektrikli el mikseri imalatına başlayıp portatif ve 90L karıştırma kapasiteli otomatik mikserlerin üretimine de girdi. COLLOMIX uluslararası büyük yapı kimyasalları imalatçılarının dünyaca tercih ettiği markadır, çünkü karıştırma tekniği ile ilgili profesyonel çözümler sunmaktadır. Belçika’da mukim KATEX firması ise daha fazla inovatif ürünlerin üreticisi olarak bilinmektedir. Yeni olarak piyasaya sunulan güçlü Lityum İon akü ile çalışan gerçek anlamda ilk verimli akülü zincirli testerenin imalatçısıdır. Türkiye’de de yeni olan bu makinelerin tanıtımını ve dağıtımını firmamız üstlenmiş bulunmaktadır.

el2

15 Temmuz süreci sizi nasıl etkiledi? Ekonomik daralma yaşanan bu süreci nasıl yönettiniz? Sürecin etkileri devam ediyor mu?

Yaz dönemleri zaten genelde işlerin daha zayıf geçmesi ile bilinir. Üstüne sürpriz bir şekilde 15 Temmuz süreci eklenince işlerimiz iyice daraldı ve müşterilerimizde belirsizlik içinde bir bekleyiş başladı. Normalde sonbaharda işler toparlanır ve yılsonuna kadar hedef cirolara ulaşılırdı. Bu yıl maalesef böyle olmadı ve sanırım bütün piyasanın sıkıntısı bu yönde oldu. Tabii ki Güneydoğu’da devam eden terörle mücadele ve büyük şehirlerimizde gerçekleştirilen terör saldırıları işlerimizi büyük oranda hala etkilemektedir. Çalkantılı döviz kurlarını ve değer kaybeden TL ithalatımızı ve satışımızı ayrıca olumsuz yönde etkiledi ve tahsilat sürelerinin uzamasına sebebiyet verdi. Müşteriyi mağdur etmemek gayesiyle hareket ederek mümkün olduğunca sabit bir kur politikası sürdürmeye gayret ettik, bu da tabii ki kar marjlarımızı çok zorlama noktasına getirdi.

el3

2017 yılı hedef ve beklentilerinizden bahseder misiniz?

Firmamız ve ekibimiz aynı güç ve kararlılıkla 2017 yılında piyasada varlığını sürdürmeye devam edecek. Yukarıda bahsettiğim olumsuzluklar kalkar veya hiç olmaz azalırsa piyasanın tekrar hareketleneceğinden şüphemiz yoktur. Ürünlerimizin hem kaliteli hem de rekabetçi olmasıyla piyasada zaten belli bir yer edinmişlerdir. Hedef tabii ki en azından 2016 yılı cirolarına ulaşmak veya olumlu bir yaklaşımla ciromuzu belli bir oranda artırmaktır.

el4

Hırdavat sektöründe karşılaştığınız sorunlar ve bu sorunlara dair çözüm önerilerinizi aktarır mısınız?

Her sektörde olduğu gibi ürünün özellikleri değil, ilk önce fiyatta endeksli kullanıcı portföyü sebebi ile kalitesiz Uzakdoğu ürünlerinin ithal edilmesi ile teknolojik olarak çok alt seviye ürünlere yönlenmeleri, kaliteli ürünlerin satışını zorlaştırmaktadır. Kar oranlarının çok düşük olması sebebi ile satıcı ve ithalatçı firmalar kullanıcıları kaliteli ürüne yönlendiremiyorlar. Ucuz, daha ucuz ürün mantığı ile kullanıcılara ulaşmak yerine kaliteli ve amaca uygun ürünleri sektörümüze kazandırmamız gerekmektedir.

Müşteri memnuniyeti ve satış sonrası hizmetler üzerine geliştirdiğiniz stratejiler nelerdir?aaaa

Müşteri varlık sebebimizdir. Koşulsuz olarak müşteri memnuniyeti hedefimizdir. Servisimize gelen arızalı veya bakımı yapılacak ürünleri mümkün olduğunca aynı gün içerisinde veya en geç bir gün içerisinde müşterilerimize bilgi verebilecek alt yapıya sahibiz. Temsilcisi olduğumuz ürünlerimizde seçici davranmamız sebebi ile imalat ve işçilik hataları yok denecek kadar azdır.

Türkiye’de Nalburiye Hırdavat ve Elektrikli El aletleri alanında ihtisas bir fuar yoktu. Bu açığı kapatmak adına 2017 Yılı 23-24-25 Mart Tarihlerinde Nalbur Teknik Dergisi öncülüğünde gerçekleştirilecek fuar için ön görüleriniz nelerdir?

Açıkçası beklentimiz bir hayli yüksek. Dediğiniz gibi uzun zamandır bu alanda gerçek anlamda ihtisas bir fuar yoktu. Türkiye’de hırdavat sektörünün önde gelen firmalarının da katılımıyla geçekleşecek fuarın hem kendi işimize hem de sektöre bir ivme getireceğini düşünüyorum. Umarız ki hedef kitlemize ulaşır ve yeni iş bağlantıları kurma şansına da sahip oluruz.

 

#KöhleKimya  #GüçlüTemsilcilikler #Sektör #Nabzı #SektörünNabzını

2 yorum

  1. motopar buroşürünüzü eleme ulaşmıştır saygılarımla iyi calışmalar dilrim

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*