Kişisel Koruyucu Ekipmanları ek masraf görülüyor

kisisel-koruyucu-ekipmanları

Ürün yelpazesini sürekli geliştirerek “İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı” sektöründeki ticari hayatına hız kesmeden devam eden İş Koruma, sektörel organizasyonları da yakından takip ediyor. TOS+H Expo 2016 katılımcılarından olan İş Koruma İş Güv. Malz. San. Tic. Ltd. Şti. Firma Yetkilisi Arda Ataoğlu fuar ile ilgili izlenimlerini paylaşarak değerlendirmlerde bulundu.

TOS+H Expo 2016 katılımcılarındandınız. Bu yıl fuar ile ilgili izlenimleriniz nelerdir? Sizlere katkısı ne yönde oldu?
Fuar genel itibariyle başarılı ve faydalı geçti. Ziyaretçilerin fuara ilgisi ve gelen ziyaretçilerin sektör ile olan bağlantıları çok yerindeydi.. Maalesef ülkemizin vazgeçemediği alışkanlığı olan hafta sonu fuar organizasyonu bu fuarda da pazar günü başlaması itibariyle tekrarlandı ve gerçekten sektör ile ilgili kişilerin yanında amacı sadece vakit geçirmek ve poşet toplamak olan ziyaretçiler de oldu. Lojistik nedenlerden dolayı başta otopark olmak
üzere birçok katılımcı ve ziyaretçi sorunlar yaşamış olsa da fuarın hafta içi ziyaretçi performansı bizleri tatmin etti.

Bu tür fuar organizasyonları sektörünüzü tam anlamı ile karşılıyor mu Fuarlardan beklentileriniz neleredir?
Tam anlamıyla beklentilerimizi karşılıyor diyemeyiz ancak iş güvenliği sektörü için düzenlenen en kapsamlı fuar. 10 yıl öncesine göre çok yol kat etmiş durumdayız umarım ilerleyen fuarlar da üstüne koyarak gelişir.

Fuarda tanıttığınız ürün gruplarınız ile ilgili bilgi verir misiniz.? Özellikle öne çıkan ürün grubunuz neler oldu?
Kişisel koruyucu ekipmanların tamamına yakını standımızda sergilendi ancak öne çıkan gruplar sektörün en çok tükettiği ürünler ile paralel olarak iş eldiveni ve iş ayakkabısı modellerimiz oldu.

İş güvenliği ekipmanları sektörü ile alakalı sıkıntı ve problemler nelerdir? Bu eksikliklerin giderilmesi için yapılması gerekenler nelerdir?
Sektör olarak en temel sıkıntı bu bilincin henüz ülkemizde çok yeni oluşuyor olması. İşverenler ve çalışanlar hala kişisel koruyucu ekipmanları bir ek masraf ve çalışmaya engel olan materyaller olarak görmekte. Genellikle yabancı sermayeli ve çalışan sayısı yüksek işletmeler bu konuya özen göstermekte ve doğru işler yapmaya çalışmakta ancak nispeten daha az çalışanlı ve maliyet odaklı üretim yapan firmalar maalesef bu konuyu ek bir gider olarak görmekte. En temel amacımız toplumda bu ön yargıyı kırmak ve aslında iş güvenliğinin ek bir gider değil bilakis ileride oluşacak maddi ve manevi kayıpları önleyerek firmalara kazanç sağlamakta olduğunu anlatmak. Bunun için de hem TİGİAD (Türkiye İş Güvenliği İş Adamları Derneği) olarak hem bu sektörde çalışan tedarikçiler olarak her fırsatta kullanıcılara bu ürünlerin amacını ve faydasını anlatmak ve onlara doğru ürünleri sunmak tek amacımız olmalı.

2016 yılını genel ekonomik anlamda nasıl değerlendirirsiniz? Bu anlamda sektörünüz ile ilgili neler söylemek istersiniz.
2016 yılı her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de endişe ile geçmesi beklenen bir yıl. İthalat veya üretim yapan herkes lokal ve global ekonomik gelişmeleri yakından takip etmeli ve en ideal yolları izleyerek büyümeye, istihdam yaratmaya ve bunları yaparken de sunduğu ürün ve hizmet kalitesini korumaya çalışmalıdır.

 

#TİGİAD #TürkiyeİşGüvenliğiİşAdamlarıDerneği #KişiselKoruyucuEkipmanları #İşGüvenliğiveİşçiSağlığı #NalburTeknik #NalburTeknikDergisi