Anasayfa » Röportaj » KAYNAK SEKTÖRÜNDE KONYA’NIN YÜKSELEN YILDIZI ATIKERWELD

KAYNAK SEKTÖRÜNDE KONYA’NIN YÜKSELEN YILDIZI ATIKERWELD

Firmanızın faaliyet gösterdiği alanlarla ilgili bilgi verir misiniz? Kurulduğu günden bu güne gelişim sürecini nasıl değerlendirirsiniz? Firmamız OMA HOLDİNG bünyesinde kaynak makinası ve yedek parçaları alanında faaliyet göstermektedir. Gelişim süreci 2014 yılında partner firma ile kurulan ATİKER WELDİNG şuan partner firma ile yollarını ayırmış ve üretimine kendi tesislerinde %80 parçaları kendi üretimi ile yerli kaynak makinası ve yedek parça üretimi yapmaktadır.

Ürün gruplarınızdan ve hangi sektörlere ağırlıklı olarak seslendiğinizden bahseder misiniz?

Holdingimizin ürün grupları oldukça fazladır. Kaynak makinası ve yedek parçalarının tamamını yerli üretim yapmaktayız. Kaynak kullanımı olan tüm sektörlere seslenebiliyoruz.

Üretim yaptığınız markalar nelerdir? Üretim kapasiteniz ve istihdamınız hakkında bilgi verir misiniz?

Sadece ATİKERWELD markası üzerinden üretim yapmaktayız. Bu marka kendi üretimimizdir. Üretim kapasitemiz her ay artarak yükselmektedir. Sektörün büyükleri arasına girme adına kapasitemiz sürekli artış gösterecektir.

Pazar payınız nedir? Türkiye’nin hangi bölgelerinde aktifsiniz?

Hemen hemen Türkiye’nin her bölgesinde aktifiz. Pazar payımız sürekli artış göstermektedir.

Atikerweld’in ithalat rakamları hakkında bilgi verir misiniz? Kaç ülkeye ulaşıyorsunuz ve öncelikli bölgeleriniz nereler?

Şuan da Avrupa dahil ithalatımız başlamıştır. Yaklaşık 12 ülkeye ürün sevkiyatımız vardır.

İnovasyon ve Ar-Ge alanlarında çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Holdingimiz bu konuda tecrübe sahibidir. Ar ge çalışmaları için yeni mühendis kadrosu ve Ar-Ge merkezi oluşturulmuştur.

Yatırım planları oluşturulurken hangi kriterlere öncelik veriyorsunuz? Önümüzdeki dönemler için yatırım planlarınız var mı, varsa nelerdir?

Yatırımlarımız kaynak sektörüne girdiğimiz günden beri devam etmektedir. Özellikle 2018 yılı yatırım faaliyetlerimiz çok yüksek olacaktır.

Türkiye genelinde kaç bayiiniz var? Satış ve pazarlama alanında ne gibi faaliyetler yürütüyorsunuz? Bayilere ne gibi avantajlar sunuyorsunuz?

Türkiye genelinde yaklaşık 100 bayimiz vardır. Konya’dan istihdam edilen satış ekibimiz sürekli bayi ve müşteri ziyaretleri ile satış ve pazarlama desteği vermektedir.

Ticarette sizi bu denli başarılı kılan noktalar neler oldu? Sektörde sizi diğer firmalardan ayıran özellikler nelerdir? Tercih edilme sebepleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Ticarette farklılığımız çok çalışmamız ve ürünümüzün arkasında durmamızdır. Bu da kullanıcı ve satıcı firmalara güven vermektedir.
Tercih edilme sebebimiz; yerli üretici olmamız, kaliteli ürün ve güvenilirliktir.

Türkiye’de kaynak sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?
Sektörün sıkıntıları hakkında neler söylemek istersiniz? Bu konuda sunacağınız çözüm önerileri nelerdir?

Türkiye de bu sektörde kaliteli üreticilerimiz mevcut, bizim hedefimiz tüm ürünlerde ithalatçı değil üretici olabilmek.

Sizce kaynak makinaları sektörünün gelişimi ülkemizde ne boyutta? Yerli üretimin geldiği noktayı değerlendirir misiniz?

Genelde konvansiyonel makine üretimlerinde oldukça iyi durumdayız fakat teknolojik makinalarda üretim maalesef yok ve ithal ürünlerle sektör ihtiyacı karşılanmış bu nedenle özellikle Avrupa’nın üretim açısından altında kalınmış.

2018 yılı için sektörünüz açısından öngörüleriniz ve beklentileriniz nelerdir?

Kaynak sektörü oldukça hareketli 2018 yılı yatırımların olacağı bir yıl gibi görünüyor. Bu nedenle bizlere çok iş düşeceğine inanıyorum.

Önümüzdeki yıl 2.’sinin düzenleneceği İstanbul Hırdavat Fuarı ile ilgili beklentileriniz, görüş ve düşünceleriniz nelerdir? Fuarda özellikle hangi ürün gruplarını görmek istersiniz?

Hırdavat fuarı bizim sektörümüz ile ilgili bir fuar olmasına rağmen İstanbul da düzenlenen benzer fuar tarihi ile aynı zamanda olması fuar katılımcısı açısından yeterli olmayacağını düşünüyorum. Farklı tarihte olması daha uygun olabilirdi. Hırdavat konusu çok açık geniş yelpazeye sahip umarım ziyaretçi açısından beklentileri karşılar.

Sizce Hırdavat Fuarı sektöre ne gibi gelişmeler sunacak, sektörü ne yönde etkileyecek?

Yeni bayi ve satıcı temini yeni ürünlerin tanıtımı açısından etkili olacağını umuyorum.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

ATİKERWELD firması olarak, kendini yenileyen sektöre yenilikler katan firma olmaya devam edeceğiz.

#konya, #yildiz, #ATIKERWELD