Anasayfa » Genel » Kärcher Büyümeye ve Yeniliğe Devam Ediyor

Kärcher Büyümeye ve Yeniliğe Devam Ediyor

Dünyanın her yerinde müşterilerine temizlik konusunda gelişmiş teknoloji desteği sağlayan Alman firması Kärcher, sektörün teknolojik temizlik makineleri konusunda lider üreticisi olarak 2000 yılından bu yana Türkiye’de ev ve profesyonel alanda müşterilerine gerçek temizliği sunmaya devam ediyor.

Türkiye’de 2017 yılından itibaren bütün ürün gamlarının sergilendiği 16 Kärcher Center Konsept mağazasıyla, kullanıcılarına satış hizmeti ve teknik destek sunan Kärcher, yüzlerce bayi, 50’den fazla teknik servis iş ortağı, perakende zincir mağazaları ve internet satış kanalları aracılığıyla Türkiye çapında gerek profesyonel gerekse ev tipi kullanıcılara ürün ve hizmet vermeye çalışıyor.

Profesyonel ve ev tipi ürünler

Firmanın Profesyonel Bayi Kanalı Ülke Satış Müdürü olan Metin Ağar, Kärcher’in sektördeki yeri, üretim tesisi, portföyü , bayilik , ar-ge ve inovasyon ile ilgili olarak dergimize bilgilerini aktardı.

Temizlik teknolojileri alanında en fazla ürün çeşitliliğine sahip şirket olarak, temizlikle ilgili neredeyse tüm makineleri ürettiklerini belirten Metin Ağar, “Ürün ve hizmetlerimiz, profesyonel ve ev tipi ürün kullanıcılarına göre iki farklı iş kolunda değerlendirilebilir. Profesyonel ürün grubumuzda; basınçlı yıkama makinelerinden, zemin otomatlarına; halı yıkama makinelerinden, buharlı temizlik makinelerine; kuru, ıslak-kuru ve endüstriyel vakum makinelerinden, yol süpürücülerine ve belediye ekipmanlarına kadar çok geniş iş kolları için temizlik çözümleri bulunuyor. Ev ve Bahçe kategorimizde ise; bir evin iç ve dış tüm alanları için temizlik çözümleri sunan yine çok geniş bir ürün çeşitliliğimiz var. Elektrikli süpürgeler, buharlı temizlik makineleri, halı yıkama makineleri ve şarjlı cam temizleme makinesi gibi ev tipi ürünlerimizle, bir evdeki her türlü detaya yönelik temizlik çözümleri sunuyoruz. Yine ev tipi ürün kategorisinde dış alan dediğimiz ürünlerde ise; basınçlı yıkama makineleri, süpürücüler, sulama sistemleri, bahçe pompaları gibi ürün çeşitliliğimizle aslında temizlik anlamında tüm yaşam alanlarına dokunuyoruz.” dedi.

Dünya çapında 800, Türkiye’de 16 mağaza

Kärcher’in profesyonel kanallarda gelişmiş teknolojisi ve yenilikçi ürünleri ile tanınmakta olduğunu dile getiren Ağar, “stratejimizi global yapımızda da olduğu gibi bayi ve doğrudan satış kanalları ile geliştiriyor ve bu kanallara yatırım yapıyoruz. Dünya çapında 800’den fazla konsept mağaza olarak adlandırdığımız Kärcher Center bayisi bulunmakta. Bu mağazalarla Türkiye’de de büyümeye devam ediyoruz.  Konsept mağazalarımızın sayısını bu yıl Türkiye’de 16’ya çıkardık. Bu mağazalarımızda tüm perakende ve profesyonel kanal ürünlerimizi, aksesuarlarını ve teknik servis hizmetini bir arada sunuyoruz. Bunlardan 12 tanesi Türkiye çapında illerdeki bayilerimizde, 4 tanesi de bizim bölge müdürlüğü ve servis merkezlerimizde hizmet veriyor. Kärcher Türkiye olarak İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’ya gibi şehirlerde hem bölge müdürlüğü hem de bize bağlı Kärcher Center ağımızı genişlettik. 2017 yılında Antalya’da bu mağazalardan dördüncüsü açıldı. Yatırımlarımıza 2018 yılında da devam ediyoruz.” dedi.

Dünya nüfusunun yüzde 95’ine ulaşıyoruz

Üretim tesisi, kapasite ve ulaşılabilirlik açısından da bilgiler veren Ağar, dünya genelinde 19 fabrika, 5 tane lojistik tesisi ile üretim ve dağıtım yaptıklarını belirterek, 177 ülkede, 40.000 bayi/satıcı, 50.000 satış sonrası hizmetler noktası ile dünya nüfusunun %95’ine ulaşabilir durumda olduklarını dile getirdi. Ayrıca Ağar, bazı ev grubu basınçlı yıkama makinelerinin dış plastik kapaklarının plastik enjeksiyonla üretimi dahil olmak üzere hiç el değmeden birleştirilip paketlendiğini belirtti.

Yeni bayilik sistemi : C Tipi bayiler

– Bu seneye baktığımızda Nalbur Hırdavat tarafında bu sene çok daha aktif olduğunuzu görüyoruz. Bu kanalda ilerlemenizi nasıl sağlıyorsunuz?

– 2017 yılıyla beraber Hırdavat, El Aletler ve tarım makineleri satan bayi ağıyla da çalışmaya başladık. Bu bayilik yapımızı da C Tipi bayiler olarak adlandırıyoruz. Toplamda 200 âdeti geçen bayi ağımızla hem ürün gamıyla hem de her sektöre hizmet veren bayilik ağıyla gene alanında liderliği kimseye kaptırmadık. Farklı ürün konseptleriyle bayilik ağının müşterilere vereceği hizmeti de bir anlamda çeşitlendirdik. C tipi bayilerimiz kendi alanlarıyla ilgili ürünlere yoğunlaştıkları için bizler de bu anlamda ürün gamımızı belirledik.

– C tipi olarak adlandırdığınız hırdavatçı/nalbur vb. bayilerinizde hangi ürün grupları yer alıyor?

– C tipi bayilerimize geniş bir yelpazede ürün seçenekleri sunuyoruz. Basınçlı yıkama makineleri, süpürücü, elektrikli süpürgeler, halı ve koltuk yıkama makinesi ve ayrıca sektörün yeni trendi olan akülü Park Bahçe bakım ekipmanları yoğunlukla sattığımız ürünler arasında yer alıyor.

Ar-ge ve inovasyon yatırımı

– Son olarak pazara sunacağınız yenilikler-ürünler hakkında bilgi verebilir misiniz?

­-   Ar-Ge ve inovasyona ciromuza oranla önemli yatırımlar yapıyoruz. Orta ve uzun vadede pil platformlu ürünlere, robot teknolojisine ve dijitalleşmeye yatırım yapıyoruz. Geçtiğimiz sene dijital çözümler ve bulut teknolojisine odaklanan Zoi TechCon firmasını Kärcher Grup bünyesine dahil ettik. 2018’de odağımızda geçen yıl olduğu gibi enerji verimliliği ve batarya teknolojisi olacak. Yeni piyasaya süreceğimiz lityum iyon pilli ürünlerimizle enerjisini kablodan alan cihazlarla aynı performansı yakalamayı başardık. Bu teknolojiyi yavaş yavaş ürünlerimizde de yaygınlaştırmaya devam edeceğiz.

Sadece ev tipi ürünlerde değil, aynı zamanda profesyonel ürünlerde de inovasyon birincil önceliğimiz arasında yer alıyor. KIRA B 50 adında bir temizlik robotu ürettik. Otonom yıkayıcı-kurutucu makinemiz KIRA B 50, Uluslararası Interclean 2018 Amsterdam Fuarı’nda inovasyon ödülünün yanı sıra “makineler” kategorisindeki 89 ürünü de geride bırakarak genel birinciliği elde etti. KIRA insan gücüne ihtiyaç duymadan tüm alanı otonom olarak temizleyebiliyor.

Ayrıca 2018 sonu ve 2019 başlarında gene özellikle hırdavat kanalında yoğunlukla satılan çim biçme, tırpan ve hatta su pompaları ürün gamımıza girecek. Bir güzel haber de elektrik jeneratörleri 2019 yılından itibaren ürün gamımızda olacak.