koln

Karbosan, Türkiye ve Dünya’da Önemli Bir Pazar Payına Sahip

Türkiye’de ilk kez aşındırıcı ürünler üzerinde üretime başlayan Karbosan, sektörde ilklerin firması olma özelliği ile çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Eylül sayımız kapsamında dosya konusu olarak ele aldığımız Aşındırıcılar sektörü için görüş ve düşüncelerine başvurduğumuz Karbosan Satış Müdür Ahmet Kodalak, Karbosan’ın üretimleri ve çalışma prensipleri ile ilgili bilgi vererek sektörle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

52 yıldır aşındırıcı sektöründe faaliyette olan Karbosan, 5 kıtada üretimine devam ediyor. Karbosan’ın üretim ve yönetim politikaları hakkında bilgi aldığımız Satış Müdür Ahmet Kodalak, 1967  yılında  İstanbul  Halkalı’ da  kurulan  Karbosan  Zımpara  Taşı  Sanayii  A.Ş.  bugün  95 bin  m2’lik  kapalı  alanda   seramik   ve   bakalit   zımpara  taşları,  flex  ve  kesme  taşları  ile  fiber  ve  flap  disk,  bant  zımpara  üretimlerinin Sefaköy ve Çerkezköy fabrikalarında gerçekleştirdiklerini aktardı. Ahmet Kodalak, başta  otomotiv  sanayii  olmak  üzere metal,  ahşap,  inşaat  sanayiine   hizmet  veren Karbosan,  konusunda  uzmanlaşmış  personeli  sayesinde  gelişen  teknolojiyi  yakından  izleyerek  Türkiye ve Avrupa   standartlarına  uygun  mamul  üretimine  devam ettiklerini belirtti. Kodalak sözlerine şöyle devam etti: “Karbosan  mamulleri  yüksek  performans  nitelikleri  ve  emniyetleri  sayesinde  özellikle  aranan  taşlar  haline  gelmiş  olup  Türkiye ve dünyada önemli bir pazar payına sahip. Son yıllarda hassas işler için geliştirilen yeni tezgahlar, zımpara taşlarının imalat ve kontrol yöntemlerinin geliştirmesini sağlayan Karbosan, AR-GE bölümünde yeni geliştirilen ürünler ile hassas taşlama operasyonlarında kaliteli işler çıkarıyor.”

‘Sektörün ihtiyaçlarına yönelik en iyi fiyat/performans çözümlerini sunacağız’

Karbosan’ın ürün gamı ve yeni ürünleri ile ilgili bilgi veren Karbosan Satış Müdür Ahmet Kodalak konu ile ilgili şunları belirtti: “İmalat sektörünün kesme taşı, taşlama taşı, zımpara taşı ve zımpara ürünleri ihtiyacına yönelik geniş bir ürün yelpazesine sahip bulunmaktayız. Sürekli iyileştirmeyi hedefleyen üretim yaklaşımımız ile bir çok ürünümüz ile öne çıkmaya devam edeceğiz.  Kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda Ar-Ge çalışmalarına çok önem vermekteyiz. Ar-Ge çalışmalarımızın odağında kullanıcı ihtiyaç ve beklentilerini rehber alıyor, ürün portföyümüzü bu doğrultuda sürekli olarak geliştiriyoruz.  Yeni ürün olarak  geliştirmiş olduğumuz seramik fiber disk ve cırt zımpara ürünlerimiz ile sektörün ihtiyaçlarına yönelik en iyi fiyat/performans çözümlerini sunacağız.

 “Doğru taş seçimi yapılmadığı takdirde istenilen sonucu almak çok zor”

Dişli taşlama tezgahları için üretilen ve son dönem ürünlerde kullanılan aşındırıcılarla, verimlilik, yüzey kalitesi anlamında büyük başarılar elde eden Karbosan kesici takımlar ve aşındırma malzemelerine en az tezgah kadar önem veriyor. Bu konunun nedenini Ahmet Kodalak şu şekilde açıkladı: “Hassasiyet arz eden ve yüzey kalitesinin önem arz ettiği konularda talaşlı imalat yapıyorsanız, ne kadar hassas bir tezgaha sahip olsanız da doğru taş seçimi yapılmadığı takdirde istenilen sonucu almak çok zor olacaktır. Bu sebeple Karbosan AR GE bünyesindeki teknik destek ekibi ile  gerektiğinde yerinde inceleme ve tespit yaparak taş seçimine yardımcı oluyor.”

 Her aşamada ürün takibi

Satış  teşkilatı  ve  Kalite  Güvence  Birimi’ne  gelen  müşteri  istekleri  ve  yapılan  piyasa  araştırmaları  dikkate  alınarak  ürün  kalitesine  yönelik  çalışmalar yapıldığını belirten Ahmet Kodalak: ”Karbosan, ürün  kalitesinin takibini gerek  Karbosan  bünyesinde gerekse  müşteride yapıyor.  Taşlama/ kesme  performansları  ölçülerek   taş  kalitesinde  iyileştirme  çalışmaları  yürütülüyor. Taşlama  taşları  imalat  yöntemleri  görünüşte   kısmen  döküm  ve  talaşsız  şekil  verme  yöntemlerine  benziyor.  Taşın  hammaddesini  oluşturan  aşındırıcı  ve  bağlayıcı  karışımı  kalıp  içerisine  dökülür;    baskı  altında  sıkıştırılarak  istenilen   şekli  alması  sağlanır.  Taşlama  taşları  içerdikleri   bağlayıcı  malzeme  cinsine  göre  ayrı  yöntemlerle  üretilirler.  Öyleyse  ilk  kriter  bağlayıcı  malzemedir.  Bunun  yanı sıra  aşındırıcının  cinsi,  tane  büyüklüğü,  taşın  dokusundaki  değişikliklerle  amaca  uygun  üretimler  gerçekleştirilebilir.    İstenilen  şekilde  preslenen  yarı  mamul,  daha  sonra  taş  cinsine  uygun  fırınlama  işleminden  geçirilir.  İşletmede ki  makina  parkının  büyük  bir  bölümünü  presler  ve  fırınlar  oluşturmaktadır.  Fırın  çıkışlarında  istenilen  ölçüye  getirilen  ürünler  Kalite  Kontrol  işlemlerinden  geçerek  müşteriye  sevk edilir.” dedi.

 Karbosan’da yüzde yüz müşteri memnuniyeti ana hedefler arasında

Kalite standartlarına uygunluğun sağlanması ve ürünlerde yüzde 100 müşteri memnuniyetine ulaşabilmenin ana hedefleri arasında yer aldığını belirten Karbosan Satış Müdürü Ahmet Kodalak; “Bu hedefe ulaşabilmek için üretim tesislerinin haricinde “kalite kontrol ” ünitesi test ve ölçüm cihazları ile donatılmıştır. Yalnız, teknoloji yatırımı ile kalmayıp, kendi platformlarımızda eğitim, iş ve branşlaşmış personel ile kalite kontrol hizmetleri yürütülmektedir. Kalite Kontrol Birimi, Karbosan için en önemli bölümlerin başında geliyor. Fabrikada üretilen gerek standart ürünler, gerekse özel siparişler; teknik şartnameye ve istenilen standartlara göre eksiksiz testler ve raporlar sonucunda müşteriye teslim ediliyor. Her türlü hammadde, yarı mamul ve yardımcı malzemelerin üretime uygunluğu, laboratuvarlarda teknolojik yeniliklerle test ediliyor ve girdilerin hiçbiri kontrol edilmeden sisteme dahil edilmesine izin verilmiyor. Karbosan kalite kontrol sisteminin daha ürünün üretimine başlanmadan devreye girmesi; müşteri memnuniyeti ve kaliteli ürün anlayışına verdiği önemi gösteriyor.

Karbosan işletme sürecinin her aşamasının kontrolünü amaçlayan standartlara uygun mevcut kalite sistemi ile en üst düzeyde müşteri memnuniyeti sağlayarak, Kalite ve verimlilikte en üst düzeye ulaşıyor. Kalite Yönetim Sistemi TÜV’ den alınmış olup, ISO 9001:2000 Kalite Yönetimi Sistemi belgelidir. Karbosan Zımpara Taşı Sanayi A.Ş, Türkiye’de   OSA ( Așındırıcı Güvenliği Organizasyonu) ve FEPA (Avrupa Așındırıcı Üreticileri Federasyonu ) belgelerine sahip ilk firma olma özelliğine sahip.” dedi.

“Altyapı ve enerji projeleri Türkiye’de aşındırıcı ve kaynak sektörünü büyütmeye devam edecek”

Türkiye aşındırıcı ve kaynak sektörünün uluslararası arenada karşılaştırmasını yaparak sektörel değerlendirmelerde bulunan Kodalak şunları belirtti: “Yeni yapılan ve yapılmaya devam eden altyapı ve enerji projeleri Türkiye’de aşındırıcı ve kaynak sektörünü büyütmeye devam edecektir. Yeni projeler ile birlikte aşındırıcı ürünlere gün geçtikçe talep artmaktadır. Özellikle Türk firmalarının yurt dışı projelerinin gün geçtikçe artmaya devam edeceğini ve bu artışında aşındırıcı ve kaynak sektörünü olumlu yönde etkileyeceğine inanmaktayım.  Aşındırıcı ürünlerin güvenliği organizasyonu (OSA) ve aşındırıcı takımların standartlarını belirleyen FEPA kuruluşlarına üye ve aynı zamanda belgelerine sahibiz.  Türkiye olarak aşındırıcı sektöründe yerli üreticilerimiz ile ürün kalitesi olarak dünya üzerinde yer alan her üretici firma ile fiyat ve kalite olarak rekabet edebilecek durumdayız.  Kullanıcı firmaların Türk menşeili ürünlere olan ilgisi aşındırıcı sektörünün gelişimini hızlandıracaktır.”