Anasayfa » Gündem » “Kaliteli hizmet ve güven unsurunu kendimize düstur edindik”

“Kaliteli hizmet ve güven unsurunu kendimize düstur edindik”

2005 yılında Erol Tahmaz ve Hükmettin Uzuntaş tarafından kurulan Kuzey Teknik Makina ve Hırdavat, bayiliğini yaptığı büyük markalar ve ithal ettiği ürünlerle; metal işleme, otomotiv, ahşap işleme, gemi inşası gibi birçok sanayi sektörüne hizmet veriyor. Kurulduğu günden itibaren kaliteli hizmet ve güven unsurunu kendilerine düstur edinerek müşteri memnuniyetini ön planda tutmaya çalışan Kuzey Teknik Makina ve Hırdavat dergimizin Aralık sayısının konuğu oldu.

Öncelikle firmanızın kuruluşu ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz?

Firmamız KUZEY TEKNİK MAKİNA VE HIRD. SAN. TİC. LTD. ŞTİ’yi 2005 yılında Erol Tahmaz ve Hükmettin Uzuntaş iki ortak olarak beraber kurduk.1992 yılından şirketimizi kurduğumuz 2005 yılına kadar sektörün öncü firmalarının satış ve pazarlama departmanlarında çalıştık. Edindiğimiz bilgi, tecrübeler ve vizyonla kendi işimizi yapmaya karar verdik. İstanbul Anadolu yakasında toptan ve perakende olarak ithalatını yaptığımız ve bayiliğini aldığımız firmaların ürünlerini satmaktayız. Kurulduğumuz günden bugüne kadar kaliteli hizmet ve güven unsurunu kendimize düstur edindik ve gelişimimizi bu yönde sürdürdük.

Firmanızın ürün gamı hakkında bilgi verebilir misiniz? Hangi markaların satışını gerçekleştiriyorsunuz? Kendinize ait (ürettiğiniz veya ithal ettiğiniz) markanız varsa detaylı bir şekilde bahsedebilir misiniz?

Firmamızın ürün gamı birçok sektöre hitap etmektedir. Metal işleme,
otomotiv, ahşap işleme, gemi inşa sektörlerine hitap eden ürünler, gamımızda mevcuttur.
Ürün gamımızda bulunan ürünler büyük oranda profesyonel kullanıma uygun ürünlerdir.
Bayiliğini yaptığımız başlıca markalar; METABO elektrikli el aletleri, FİMER kaynak makinaları
VİCTOR plazma kesme makinaları, SAKURA endüstriyel markalama kalemleri, WERA el aletleri
JETCO metal işleme makinaları, MAKİTA, KNİPEX, STABİLA, TRAFİMET gibi markalardır. Bu ürünlerin yanında İthalatını yaptığımız NORTHWELD kaynak sarf malzemeleri ve İTALYAN VMD yağlayıcı ve teknik bakım spreylerinin satışını yapmaktayız.
VMD markalı yağlayıcı ve bakım spreyleri sanayi, denizcilik, elektronik, otomotiv, spor ve genel temizlik alanlarına hitap eden çok geniş bir ürün gamına sahiptir. VMD kalite, fiyat-fayda
İlişkisini önceleyen bir ürün olmakla beraber kullanıldığında kalitesi ve farkı gözlemlenebilir.


Bayiliğini yaptığınız markalarla ilgili yaşanan sıkıntılar nelerdir? Üretici firmalardan beklentileriniz nelerdir? Yeni ürünlerle ilgili teknik olarak detaylı bilgiye ulaşabiliyor musunuz? Neler söylemek istersiniz?

Satışını yaptığımız ürünlerde kalite ve hizmet yönünde herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz. Firmalar artan rekabetin de etkisiyle son yıllarda tanıtıma ve teknik bilgi transferine çok önem veriyor.
Üretici ve ithalatçı firmaların ürünlerinin kullanım alanlarına dönük reklam ve demo çalışmalarına son dönemde ağırlık vermesi satışlarımıza olumlu katkılar sunmuştur. Ürünlerini satan firmalara da gerek bayi toplantılarında gerekse birebir verdikleri eğitimle teknik yönden daha donanımlı ve doyurucu bilgilerle satışlar yapmalarını sağlamaktadırlar.

Satış pazarlama faaliyetlerinizi nasıl yürütüyorsunuz? Satış sonrası hizmet ile ilgili neler söylemek istersiniz? Müşterilerinizin ihtiyaç ve talepleri ne yönde oluyor? Yönlendirme yapıyor musunuz?

Satış ve pazarlama faaliyetlerimiz ağırlıklı olarak klasik satış kanallarıyla yapılıyor. Toptan kanalda birebir dükkân ziyaretleri; perakende tarafında ise kullanıcı ziyaretleri ve iş yerimize gelen kullanıcılara talep ettikleri ürünle ilgili teknik bilgi ve yapacağı işle ilgili uygun ekipmanın önerilmesi şeklinde oluyor. Müşterilerin öncelikli talebi uygun fiyat ve maksimum kalite. Biz de bu yönde müşterilerimize ihtiyacına uygun ürün seçimlerinde yardımcı oluyoruz.

Üretici firmanın tanıtım, reklam ve kampanyaları sizleri ne derece etkiliyor? Satışlarınızın artmasında etkili olduğunu düşünüyor musunuz?

Tanıtım ve reklam kampanyaları bir malın talebinin oluşmasında doğrudan etkilidir. Reklam bir ürünün bilinirliğini arttırır ve kullanıcı üzerinde olumlu algı oluşturur. Bu sebeple reklam ve tanıtım çalışmaları satışlarımıza oldukça önemli katkılar sağlamaktadır.

Bölgenizin ekonomisi ve sanayi gelişim hızı ile ilgili neler söylemek istersiniz? İnşaat sektörü ile nalbur ve hırdavat sektörünün gelişimi doğru orantıda ilerliyor mu? Satışlarınıza etkisi ne yöndedir?

İş yerimizin bulunduğu bölge, bir organize sanayi bölgesi ve buradaki gelişim ülkenin ekonomik durumu, teknolojik gelişimi ve ihracatıyla doğrudan orantılı. İnşaat sektörü
tüm üretim alanlarını hareketlendirmesi sebebiyle bu alanlara hizmet veren nalburiye ve hırdavat sektörüne de olumlu katkısı kaçınılmazdır. İnşaat sektöründeki son zamanlardaki dalgalanma sektörü de olumsuz etkilemekte bu dönemlerde sektör çeşitlemesi yaparak ekonomik dalgalanmanın etkisini azaltmak için çaba gösteriyoruz.

Bölgenizde hırdavat ve nalbur sektöründe ki rekabet ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz? İlinizde size göre tahmini olarak kaç hırdavat ve nalbur dükkânı var? Rekabette fark oluşturmak için neler yapıyorsunuz? Müşterileriniz sizi neden tercih ediyor?

Rekabet her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de oldukça yüksek. Rekabet kabul edilebilir seviyelerde olduğu takdirde sektöre katkı sağlar fakat yaşadığımız ekonomik dalgalanmada rekabet daha çetin ve zarar verici boyutlara ulaşmakta bunu kontrol altında tutabilmek yine bizlere düşmekte. Biz rekabette fark oluşturmak adına, verdiğimiz hizmetin kalitesini arttırmaya, hızlı tedarik ve doğru fiyat politikasıyla yolumuza devam ediyoruz. Müşterilerimizin bizi tercih etme sebebi de bu politikamız oluyor.

İçinde bulunduğunuz sektörle ilgili olarak 2018 yılının geride kalan döneminin değerlendirmesini ve 2019 yılıyla ilgili beklentilerinizi bizimle paylaşır mısınız?
2018 yılının geriye kalan döneminde sektörde herhangi bir canlanma öngörmüyoruz. Bu sürecin 2019’un ilk çeyreğine kadar devam edeceğini düşünüyoruz. Bu dönemden sektörün güçlenerek çıkacağını düşünüyor ve hazırlıklarımızı bu yönde yapıyoruz.

Büyük Yapı Marketler yerel esnafa etki ediyor mu?

Profesyonel ürün talebi olan kullanıcılar için kıyaslama imkânı sunuyor. Amatör ürün gruplarda
yapı malzemeleri, nalburiye ve boya gibi gruplarda esnafı zorladığını gözlemliyoruz.

E- satış siteleri (nalbur-hırdavat malzemeleri üzerine) hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? E-ticaret alanında aktif olarak yer alıyor musunuz?

E-satış siteleri son yıllarda gelişen farklı bir satış kanalı olarak hayatımıza girdi ve zamanla daha da gelişeceğini düşünüyoruz. Bu alanda aktif olarak yer almak için altyapı çalışmalarımız devam ediyor ve çok yakın zamanda geniş ürün çeşidi ve rekabetçi fiyatlarla bu mecrada bizde yerimizi alacağız.

 

Sektörümüz gelişen teknolojiyle doğru orantılı bir yol izlemekte. Bu sebeple yeni nesil makinalar, farklı satış kanalları, eğitilmiş ve konusunda uzmanlaşmış satıcılar ve yapacağı işi en kolay ve düşük maliyetlerle yapma konusunda merak eden araştıran ve yenilikleri talep eden iş güvenliğini önceleyen sektörlerle birlikte gelişerek büyüyeceğini düşünüyoruz.

2019 yılı Mart ayında 3.İstanbul Hırdavat Fuarı düzenlenecek. Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek Uluslararası İstanbul Hırdavat Fuarıyla ilgili düşünce ve beklentileriniz nelerdir?

İstanbul Hırdavat Fuarı son iki yılda başarılı bir fuar görüntüsü çizdi. Bu yıl da fuarla ilgili beklentimiz geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi fuar katılımcılarının piyasanın öncü firmalarından oluşması ve ziyaretçilerin ilgisini çekebilecek ürün ve markaların ön planda olması, fuar süresince düzenlenebilecek panellerle sektörün geleceği ile ilgili fikir alış verişine katkı sağlayabilir.