koln

Kale Makina, 45 Yıllık Tecrübe ve Geniş Servis Ağıyla Kalite ve Hizmet Sunuyor

Dünyaca ünlü Hitachi Elektrikli El Aletlerinin Türkiye’deki tek distribütörü olan, kendi bünyesinde yer alan KLPRO Profesyonel Elektrikli El Aletleri ve ATLASPRO Ağır Hizmet Kaldırma Ekipmanları markaları ile sektörde adından söz ettiren Kale Makina ve Hırdavat A.Ş., 45 yıllık tecrübesi ve Türkiye genelindeki 100’ü aşkın yetkili servisi ile müşterilerine hızlı ve kaliteli hizmet sunuyor.

Dergimizin Aralık ayı dosya konusu çerçevesinde bir söyleşi gerçekleştirdiğimiz Kale Makina ve Hırdavat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şükrü Özkara, Kale Makina ve Hırdavat bünyesinde yer alan KLPRO ve ATLASPRO markaları ile distribütörlüğünü yaptıkları Hitachi markası ve ürünler hakkında bilgiler vererek, sektörle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Öncelikle genel olarak firmanız hakkında bilgi verir misiniz?

1974 yılında kurulan firmamız, elektrikli el aletleri başta olmak üzere hırdavat ve teknik hırdavat alanında birçok ürünle hizmet vermektedir. Kuruluşun ilk yıllarında Türkiye’nin önde gelen markalarının bayiliğini yapan firmamız, 2000 yılı itibariyle dünya markalarının distribütörlüklerini alarak ve kendi bünyemizde KLPRO Profesyonel Elektrikli El Aletleri ile ATLASPRO Ağır Hizmet Kaldırma Ekipmanları markalarını oluşturarak sektöre hizmet vermeye devam etmiştir. Ayrıca 2018 yılı itibariyle Hitachi Elektrikli El Aletlerinin Türkiye’deki tek distribütörü olarak hizmet vermekteyiz.

Ürün gamınızda yer alan elektrikli el aletlerinin teknik özellikleri hakkında bilgi verebilir misiniz? En çok tercih edilen ürünleriniz hangileri?

Ürün gamımızda hem sektörün lider markalarından Hitachi Elektrikli El Aletleri, hem de 2018 yılı itibariyle profesyonel gamla yenilediğimiz, sektörde 20. yılını geçmiş KL markamız bulunmaktadır. Hem Hitachi hem de KLPRO markamızla profesyonel grupta hizmet vermekteyiz. KLPRO markamız geniş çeşidiyle ön plana çıkarken, kömürsüz elektrikli taşlama gibi son teknoloji ürünleri de pazara ilk sunan markalardan biri olarak öncülüğünü birkez daha göstermiştir.

Ürün gamımıza daha teknolojik ve yenilikçi ürünler katıyoruz

Yakın dönemde elektrikli el aletleri sektörüne sunacağınız yeni bir ürün bulunuyor mu?  Yakın dönemde piyasaya çıkan yeni ürününüz varsa ürün hakkında bilgi alabilir miyiz?

2019 son çeyreği itibariyle Multivolt teknolojisine sahip HIKOKI (HITACHI) markalı ürünlerimizi pazara sunuyoruz.  Mevcut 18V – 5.0Ah akülü makinalar 500W civarında güç üretebilirken, MultiVolt 36V aletlerle eşleştirilen MultiVolt Lityum-iyon aküler, 1.000W üzerinde benzersiz kablosuz güç sunmaktadır. Uyumlulukları bakımından, HiKOKI’nin yeni MultiVolt aküleri sektörde benzersizdir. Kıyaslanabilir Watt kuvvetlerinde, rakiplerine göre çok daha hafif ve daha küçüktürler. Devrim niteliğindeki batarya paketi teknolojisi kablosuz özgürlükte yeni standartlar getirecektir. Ayrıca MultiVolt aküler, mevcut 18V aküler ile uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır ve iki voltaj (18V-36V) arasında otomatik olarak değişir. Akıllı bağlantı teknolojisi, batarya paketinin 18 Volt mu yoksa 36V cihazda mı kullanıldığını tespit etmesini sağlar ve voltajı otomatik olarak ayarlar.

Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarınız hakkında bilgi verebilirsiniz?

 Özellikle kendi markalarımız olan KLPRO ve ATLASPRO ürünlerimizin hem gelişmesi adına hem de ürün gamımızı artırmak adına sürekli olarak çalışmaktayız.

Her sene ürün gamımıza daha teknolojik ve yenilikçi ürünler katıyoruz.

İthalat ve ihracat çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Elektrikli el aleti ürün gamımız maalesef Türkiye’de üretimi olmayan ürünlerden oluşmaktadır. Bu nedenle ürün grubumuzun tamamı ithaldir. Kendi markalarımızı Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetlere ihraç etmekteyiz.

Teknolojik gelişmelere bağlı olarak sektörün gelişimi hakkında neler söylemek istersiniz?

Tüm alanlarda olduğu gibi bizim sektörümüze de teknolojik gelişmelere bağlı olarak birçok yenilik gelmektedir. HITACHI markamızın yenilenen yüzüyle yoluna HIKOKI olarak devam etmesi ve daha şimdiden birçok yenilikçi ürünü piyasaya sunmaya başlaması bizim içinde heycan verici olmuştur. Kablosuz ve kömürsüz teknolojilerinin her geçen gün daha da gelişmesiyle birlikte sektörümüzün pazara sunduğu ürünler de kullanıcılara çok daha iyi deneyimler sunacaktır.

3 yıl garanti uygulamamız var

 Satış sonrası hizmette neler yapıyorsunuz? Türkiye geneli teknik servis ağından bahsedersek neler söylemek istersiniz?

 Öncelikle müşterilerimizin alırken ürünlerimize daha çok güven duymasını sağlayan  3 yıl garanti uygulamamız var.Bu uygulamayı 3 markamız içinde gerçekleştiriyoruz. Türkiye genelindeki 100’ü aşkın yetkili servisimizle de müşterilerimize hızlı ve kaliteli satış sonrası hizmet vermeye devam ediyoruz.

 2019 yılı firmanız açısından nasıl geçti? 2020 yılı hedef ve beklentilerinizden bahseder misiniz?

 2019 yılı maalesef inşaat sektöründeki yavaşlama nedeniyle çok ciddi büyüme gösteremediğimiz bir yıl oldu. Ancak satışların düşmesi ile birlikte fiyat istikrarsızlığı olan piyasalarda hem bayi hem de internette fiyat istikrarı sağlayarak, bayilerimizin böyle zor bir seneye rağmen memnuniyetlerini sağladığımızı düşünüyorum.

2020 bizim için çok daha iyi bir yıl olacaktır. 2018 ve 2019’da tohumlarını attığımız HIKOKI(HITACHI) ve KLPRO (KL) markalarımızın  yaygınlaşması ve  bayilerimize sağladığımız karlılığın, satışların artmasıyla birlikte bayilerimizi daha da güçlendirerek pazar payımızı arttıracağımıza inanıyoruz.

 

 Son olarak eklemek istedikleriniz?

Elektrikli el aletleri sektörü ithalata dayalı bir sektör. Bu nedenle döviz artışından  en çok etkilenen sektörlerden biri oldu. Hızlı döviz artışıyla birlikte ciddi bir fiyat istikrarsızlığı oluştu. Satış kaygısının da çok olduğu bu dönemde özellikle internet üzerinden birçok firmanın haksız rekabete yol açacak şekilde fiyatlamalar yapması sektörümüze zarar vermektedir. Piyasa fiyatının çok altında fiyatla satılan birçok ürünün de tüketici gözünde sahte mi diye sorgulanması vb. konular maalesef sektörümüze karşı tüketici güvenini zedelemektedir. Bu nedenle 2020 yılında bu konuda önlemler alınması için bakanlıklar nezdinde çalışmalar yapmayı düşünüyoruz. Böylelikle sektör paydaşlarımız olan parekendeci ve toptan satış noktalarının çok daha güçleneceğini ve sektörümüzün çok daha hızlı büyüyeceğine inanıyoruz.

Sektöre olan katkılarından dolayı NalburTeknik dergisine teşekkür ederiz…