Anasayfa » Gündem » İtal Makina; Samimiyeti, Güvenilirliği Ve Esnaflık Anlayışı İle Gelişmeye Ve Geliştirmeye Devam Ediyor

İtal Makina; Samimiyeti, Güvenilirliği Ve Esnaflık Anlayışı İle Gelişmeye Ve Geliştirmeye Devam Ediyor

italİtal A.Ş. Genel Müdürü Murat Akyol: “Firma olarak bünyemizde olan ürünlerin ortak özelliği ister bir el testeresi olsun ister bir çapa makinası olsun, işlevini eksiksiz yerine getiren parasını hak eden ürünler olmasıdır.”

40 yılı aşan sektörel deneyimi ile tarım ve bahçe makinaları pazarında temsilcilik faliyetlerini sürdüren İtal A.Ş; satış sonrası destek hizmetleri, bayi seçimi, uzun soluklu iş birlikleri ile bir adım öne çıkmaya devam ediyor. İtal A.Ş. Genel Müdürü Murat Akyol ile dosya konumuz çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz söyleşide Akyol, İtal Makina’nın bahçe ve tarım sektöründeki faaliyetleri ile ilgili detaylı bilgiler verdi.

Bahçe Makinaları alanında hangi ürün gruplarını piyasaya sunuyorsunuz?

Başlıca markamız Hyundai çatısı altında elektrikli ve benzin motorlu testereler; tırpanlar, çim biçme makinaları, çim traktörleri, çapa makinaları, sırt tipi ilaçlama makinaları; çit budama makinaları, yaprak üfleme makinaları, benzinli ve dizel su motorları ve son olarak da basınçlı yıkama makinalarını kapsayan geniş bir yelpazede ürünler sunmaktayız.Tüm dünyada tanınan üst sınıf bir motor üreticisi olan Loncin’in benzinli ve dizel su motorlarını 3 yıl garantili olarak sunmaktayız.

Budama ve peysaj konusunda son derece özel ve kaliteli üretim yapan Japon Samurai ile el testereleri, İtalyan Archman ile teleskopik ve el makasları, gene önde gelen Taiwan menşeli Welkut ile de farklı budama amaçlarına yönelik zengin bir çeşitte makaslar sunmaktayız.

Son yıllarda yurtdışında kullanım alanı yaygınlaşmaya başlayan akülü ürünler bahçe grubunda da yavaş yavaş tanınmaya başlandı. Bizim Akülü dal budama makasımız da oldukça iddialı olduğumuz ve talep edilen bir model olarak ön plana çıkıyor.

Bunların yanı sıra zeytin ülkesi olarak zeytin silkeleme makinalarından, çim traktörüne, koyun kırpma makinasından tüm bahçe grubu aksesuarlarına kadar, bu zengin coğrafyanın ihtiyacı olan tüm kaliteli ve güncel ürünlerin tedarikçisiyiz.

 Bu yıl özellikle hangi ürün grubunda öne çıkıyorsunuz?

Bizim ITAL olarak ön plandaki ürün grubumuz hep Motorlu Testere olmuştur. ITAL Makina denince akla ilk gelen ürün grubu motorlu testere dersek yanlış olmaz. Bahçe ve Orman ürünleri konusunda çok uzun yıllara dayanan tecrübemiz ve akabinde;Hyundai Turbo 650 modelimizin son 4 yıldır kendi sınıfında en çok satan motorlu testeresi olması da bunu perçinlemiştir.

Bu yıl yenilikçi ve patentli bir model olan TECHNO 700 motorlu testere modelimizi kullanıcıların beğenisine sunuyoruz. Techno 700, Türkye’de ilk ve tek olan dijital gösterge özelliğine sahip. Operatör motora entegre devir göstergesi (takometre) sayesinde; motorunun ideal devirde çalışıp çalışmadığını görebiliyor ve kontrol altında tutabiliyor. Rölanti veya tam hız sırasındaki devir ihtiyaçtan düşük veya fazla olduğunda gerekli ayarlama yapılarak motorun en verimli şekilde çalışması sağlanır. Böylece motorun ömrünü uzatıp; oluşabilecek bakım masraflarını önlemiş oluyor.

Üstünden araba geçse de kırılmayan magnezyum starter gibi Hyundai testerelerin dayanıklılık ünvanı Techno700 ‘ün sahip olduğu tüm teknik aksam ile devam ediyor.

 Park ve Bahçe Makinaları sektöründeki tüketici ihtiyaçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu ihtiyaç ve taleplere firma olarak nasıl destek veriyorsunuz?

Peyzaj; Bahçe bakımı ve Meyvecilik gibi işlerin iyi ve doğru şekilde yapılması, verimlilik ve süreklilik anlamında oldukça önemlidir. Teknik olarak doğru yapılmasının sağladığı verimliliğin yanı sıra kullanılan makina ve aletlerin uzun vadede sağladığı fayda ve katkısı oldukça önemlidir.

İşlerin mümkün olan en kısa zamanda, eksiksiz, zahmetsizce yapılabilmesi hem profesyonellerin hem de bağ bahçe sahibi tüm amatör kullanıcıların ortak noktasıdır. Bu nedenle bahçe makinaları ve aletleri seçimi yaparken profesyonel kullanıcılar ile hobi amaçlı kullanıcıların ihtiyaçları çoğunlukla aynıdır. Genellikle yapılacak işin hacmine ve makinaların yıllık ortalama kullanım süresine göre seçilecek modeller fark edecektir.

Tüketicilerin en büyük ihtiyacı sorunsuz; servisi ve yedek parçası bol güvenilir ürünlerdir. Aynı zamanda bu ürünlerin performans, kolay kullanım, güvenli kullanım ve fiyat açısından tatmin edici olması beklenmektedir. Orijinal Yedek Parça fiyatları, Sarf malzemelerinin kalitesi ve performansı da oldukça önemlidir.

ital1

Bahçe Makinaları satış sonrası hizmet faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Firmamızda satış sonrası hizmetleri 360 derece yürüten bir departman bulunmaktadır ve uzman kadrosu ile Türkiye çapındaki 200’e yakın servisimizin ve gerektiğinde doğrudan tüketicilerin ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Diğer yandan bahçe konusunda Avrupa’da tanınan bir yedek parça ihracatçısı olarak stok yönetimi; depolama ve sevkiyat konusunda son derece profesyonel çalışmaktayız, amacımız tüm yedek parça siparişlerini aynı gün ve eksiksiz sevk etmektir.

Bu yıl itibariyle devreye girecek olan servis portalımız ile tüm servislik hizmetlerinin online yürütülebileceği, servislerin kullanıcı ve makine bilgilerine kolayca ulaşarak Satış Sonrası Hizmetler birimine 7/24 ulaşabileceği bir sistem kuracağız.

Zaman zaman bayilerimiz ve servislerimiz ile birlikte bakım günleri organize ederek, kullanıcılara doğrudan ulaşıyoruz. Mevcut ürünlerinin bakımını ücretsiz olarak yaptıran kullanıcılar, ürünlerin ve aksesuarların doğru kullanımı hakkında birinci elden sağlıklı bilgiler almış oluyorlar. Bizde kullanıcıların ihtiyaçlarını daha iyi anlamış oluyoruz. Gerektiğinde iyileştirmeler yaparak sürekli bir gelişim sağlamaya çalışıyoruz.

Son kullanıcı neden markanızı tercih etmeli?

Portföyümüzde farklı ürün grupları ve kullanıcılara yönelik; HYUNDAI, LONCIN, ITAL, ORAC, WELKUT, SAMURAI gibi markalarımız bulunmaktadır.

KORE’nin sanayi devi konumunda olan en güçlü markası HYUNDAI tabi ki en önemli markamız. Son kullanıcıların tercih sebebi güvenilir ve kaliteli ürünleri uygun şartlarda etkili bir satış sonrası hizmeti ile birlikte alabiliyor olmalarıdır.

Diğer yandan 15 yıldır Türkiye distribütörlüğünü yaptığımız LONCIN; üst sınıf ürünler üreten ve bizim de TÜM ürünlerine 3 YIL garanti verdiğimiz özellikli bir marka konumundadır. Profesyonel düzeyde kullanım hacmi ve dayanıklılık ihtiyacı gerektiren su motoru ve çim biçme motoru gibi gruplarda açık ara lider pozisyondadır. ITAL markası altında sunduğumuz İtalyan malı çim biçme makinalarımızda LONCIN marka motorlar kullanılmaktadır.

Firma olarak bünyemizde olan ürünlerin ortak özelliği ister bir el testeresi olsun ister bir çapa makinası olsun, işlevini eksiksiz yerine getiren parasını hak eden ürünler olmasıdır. Bu noktada hem bayilerimiz hem de kullanıcılarımız nezdinde gördüğümüz sadakat bizim için çok değerlidir.

 Türkiye Bahçe Manikaları pazarını global pazarla kıyasladığımızda nasıl değerlendirirsiniz neler söylemek istersiniz? Bahçe Makinaları sektörünün Türkiye’de ki gelişimi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Türkiye global pazarlar ile karşılaştırıldığında dinamik bir pazar. Ürün çeşitliliği ve her sınıfta ürün talebi olan bir pazar diyebiliriz. Motorlu Testere olarak dünyada en önemli pazarlardan biri konumunda. Diğer yandan çim biçme makinaları, çim traktörleri, akülü bahçe makinaları gibi bazı ürün gruplarında şimdilik nüfusa oranla dar ama büyümeye müsait bir pazar.

2011-2015 yıllarında hızla büyüme gösteren pazar, son dönemde yalnızca belli ürün gruplarında bu trendi sürdürebilmiştir. pazar olarak büyümenin gerçekleşmesinin Türkiye’nin genel ekonomik göstergelerine bağlı olacağını düşünüyorum.

ital3

 Sizce sektör içerisinde yaşanan en büyük problem nedir? Çözüm öneriniz var mı?

Öncelikle halen kayıt dışı ürünlerin ticaretinin yapıldığını görüyoruz. Bir şekilde ülkemize sokulan birçok ürün, faturasız şekilde veya kayıt dışı satılıyor. Aynı şekilde birçok üründe sanayi bakanlığının yönetmeliğine uygun etiketlemelerin, kullanım kitaplarının ve CE standartlarının olmadığını görebiliyoruz. Bu bakımdan tüm yönetmeliklere uygun şekilde iş yapan firmaların önüne ciddi bir haksız rekabet konusu çıkıyor. Bu noktada kontrollerin yapılması ve bu şekilde satış yapan, taklit, sahte veya yönetmeliklere uygunsuz ürün satanlardan alışveriş yapılmaması için kamunun bilinçlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

 Örneğin HYUNDAI Motorlu Testeremizin başarısından sonra; taklit ve kalitesiz kaçak ürünlerin satıldığını gördük. Bu konuda usulsüz iş yapanlara yönelik gümrük ve maliye denetimlerinin artmasını bekliyoruz.Ne yazık ki halkımız kandırılıyor, kalitesiz ürünler garantisiz ve servisi olmadan satılıyor.Hem sanal ortamda hem de fiziki olarak sahada, düzgün iş yapan esnaf ve firmaları korumak adına kayıt dışı satış yapan bu kişilerin denetlenmesi ve rekabetin düzenlenmesi gerektiğini düşünüyoruz.

2017 yılı beklenti ve hedefleriniz nelerdir?

Sanırım birçok anlamda bu yıl Türkiye için bir dönüm noktası olacak.

2017’de öncelikli hedefimiz bayileşme sürecimizi geliştirmek ve pazarlama faaliyetlerimizi arttırmaktır. %20 oranında büyümeyi hedefliyoruz. Görsel anlamda HYUNDAI ürünlerini daha görünür ve ulaşılabilir kılmak, otomobil, inşaat makinaları ve motorlu testere pazarında olduğu gibi HYUNDAI markamızı elektrikli el aletleri gibi diğer ürün gruplarında da ilk akla gelen markalardan biri haline getirmek için çalışıyor olacağız. Özellikle Techno 700 modelimiz ile bu yıl satışlarımızı arttırmayı hedefliyoruz.

ital4

 

#İtalMakina #İtal #Makina #Samimiyeti #Güvenilirlik #EsnaflıkAnlayışı #Gelişme #Geliştirme #OrtakÖzelliği #Özellik

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*