koln

İstanbul Hırdavat Fuarının, Hırdavat Sektörünü Bir Çatı Altında Buluşturması Son Derece Önemli

Uluslararası İstanbul Hırdavat Fuarına Platinum sponsor olarak en büyük desteklerden birini veren Karbosan, yurt içi ve yurt dışından gelen ziyaretçilerini standında ağırladı. Karbosan olarak özellikle Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Avrupa ülkelerinden potansiyel ve mevcut müşterilerini ağırlama ve onlara yeni ürün ve hizmetlerini anlatma fırsatı bulduklarını belirten Karbosan Satış Müdürü Ahmet Kodalak fuarla ilgili düşüncelerini bizlerle paylaştı.

Uluslararası İstanbul Hırdavat Fuar ile ilgili değerlendirmeleriniz ve izlenimleriniz neler? Fuar Karbosan açısından nasıl geçti?

Hırdavat sektörünün en büyük ve en önemli buluşma noktası olarak gerçekleştirilen Uluslararası İstanbul Hırdavat Fuarı geçtiğimiz yıl ile karşılaştırıldığında, daha fazla katılımcı ürünlerini sergileyerek ziyaretçilerinin ihtiyaçlarına uygun ürünleri tanıma fırsatı sunmuştur. İstanbul Hırdavat Fuarının, hırdavat sektörünü bir çatı altında buluşturmasının son derece önemli olduğunu düşünmekteyiz.

Fuara katılan ziyaretçi profilini nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Katılımın her geçen sene artıyor olması çok sevindirici, ziyaretçi sayısının her geçen sene artarak devam edeceğini düşünüyoruz. Ayrıca fuarda yurtdışından gelen misafirlerimizi de ağırlama fırsatı bulduk. Satın alma uzmanları, mühendisler, ar-ge ve iş geliştirme uzmanları da spesifik işler çıkarabilmek adına katılım göstermektedir. Bu katılımcı profilinin Karbosan ürünlerinin ilgi odağında olduğunu düşünmekteyiz.

İstanbul Hırdavat Fuarı’nın uluslararası statü kazanmasının yansımalarını fuar ve ziyaretçi açısından nasıl değerlendirirsiniz?

Bu fuarın uluslararası statü kazanmasıyla çok daha geniş bir coğrafyada hırdavat sektörünün merkezindeki konumunu sağlamlaştıran İstanbul Hırdavat Fuarı, Karbosan için de çok daha önemli bir platform haline gelmiştir. Geçtiğimiz senelere göre çok daha fazla yabancı katılımcı ve ziyaretçiyi ağırlayan fuarda, Karbosan olarak bizler de özellikle Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Avrupa ülkelerinden potansiyel ve mevcut müşterilerimizi ağırlama ve onlara yeni ürün ve hizmetlerimizi anlatma fırsatı bulduk. Ayrıca yabancı rakiplerimizin bu fuara ilgili göstermesi hoşumuza gidiyor.

Gelecek sene düzenlenmesi planlanan 2020 Uluslararası İstanbul Hırdavat Fuarı hakkında yorum ve önerileriniz var mı?

2020 yılı için yurtdışından daha fazla yabancı katılımcı ve ziyaretçi çekebilmek için şimdiden tamamladığımız fuar görsellerinin ve başarı hikâyelerinin yer aldığı Türkçe ve İngilizce postları başta Linkedin, Youtube gibi sosyal platformlarda yaymak çok işe yarayabilir. Fuarı tanıtan web sitesinin de çok daha etkili bir şekilde yeniden tasarlanması gerektiğini düşünüyorum. Ürün gruplarına, katılımcılara ve anahtar kelimelere çok daha etkin olarak ulaşılabilen bir altyapı hazırlanmalıdır. Ticaret, sanayi, meslek odalarının ve sektöre yön veren diğer firmaların bu fuara katkı sağlamaları gerekmektedir. Bu katkı; daha fazla ziyaretçi katılımı ve daha fazla ürün sergileme anlamına da gelmektedir.

Fuar hakkında öneri ve eleştirilerimiz ise;

Stant aralıklarının çok yakın olduğudur. Ayrıca,  boya firmalarının, el aletleri (Bosch, Makita vb.) firmalarının ve kaynak elektrotları üreten (Magmaweld, Askaynak, Gedik vb.) firmaların katılım sağlaması gerektiğini düşünmekteyiz. Fuar sponsorluğunun diğer firmalarca da benimsenmesi ve talep edilmesinin işin kalitesini arttıracağını düşünmekteyiz. Buna ek olarak da; aynı üretim bandındaki firmaların stant yakınlığı kriterlerinin gözden geçirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.

 

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Sektörün aynı çatı altında buluştuğu, sorunların gözden geçirildiği ve daha da geliştirilmesi adına İstanbul Hırdavat Fuarına, Karbosan olarak gereken desteği vermekteyiz.

Son olarak 2019 yılının tüm sektör paydaşları adına önce sağlık, ülkemiz adına barış ve huzur, sektör adına ise bol kazançlı bir yıl olmasını temenni ederim.