“İnsan Sağlını İşimizin Merkezinde Tutarak Üretimimize Devam Ettik”

Aşındırıcılar sektörünün lider firması Karbosan,  salgın sürecinde çok kapsamlı önlemler alarak çalışmalarını sürdürüyor. Karbosan olarak;  sağlık, gıda sanayi, savunma sanayi gibi daha birçok önemli alanda hizmet etmenin bilinciyle, insan sağlını işin merkezinde tutarak üretime devam ettiklerini belirten Karbosan Satış Müdürü Ahmet Kodalak, bu süreçte Ar-Ge çalışmalarına daha da hız verdiklerini söyledi.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşanan pandeminin, firmaları kendi içlerinde önlemler almaya ve değişime sevk ettiğini dile getiren Ahmet Kodalak, Nisan ve Mayıs aylarında yaşanan düşüşün Haziran ayı ile birlikte toparlandığı ve yükselişe geçtiğini gözlemlendiklerini belirtti. Yaşanılan süreç ile birlikte ihracat pazarını daha verimli yöneterek, bu alanda olumlu sonuçlar aldıklarını söyleyen Kodalak, firma olarak bu süreçte yapmış oldukları çalışmalarla ilgili bilgiler vererek, sektörle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Firma olarak pandemi sürecindeki çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

– Fabrikamıza girişlerde ziyaretçilerimizin ve çalışanlarımızın ateş ölçümleri yapıldı.

–      Fabrika girişi, yemekhane girişi gibi alanlar için el dezenfektanları temin edildi ve kullanımları sağlandı.

–      Günlük rutinde kapı kolları gibi sık temas edilen alanlar sık sık dezenfekte edilip, hafta sonları tüm temas alanları detaylı temizlikler ile dezenfekte edildi.

–     Fabrikanın çeşitli yerlerine bilgilendirme yazıları asarak personellerimiz bilinçlendirildi.

–   Veliköy tesisimizde turnike geçişlerinde parmak yerine yüz okutma sistemine geçildi.

–  Şirketlerimizdeki tüm yurt dışı iş seyahatleri iptal edildi.

– 60 yaş üzeri personelimiz, kronik (kalp, yüksek tansiyon, diyabet ve böbrek) rahatsızlığı bulunan personelimiz, hamileler ve yasal süt izni kullanan çalışanlarımız ikinci bir talimata kadar işyerine gelmeyerek, evlerinden çalışabilmeleri sağlandı.

–   Evden çalışmaya müsait bölümlerimiz için ikinci bir talimata kadar evden çalışabilmeleri sağlandı.

– Fabrikaya girişlerde termal kameralarla çalışanlar kontrol edilerek, yüksek ateş gibi belirtileri olan çalışanlar evlerinde dinlenmeye gönderilmiştir.

– Toplu olarak bulunulan dinlenme odaları gibi yerler kapatılmıştır.

– Yemekhane saatleri ve düzeni tekrar revize edilerek, daha küçük gruplar halinde ve ayrık olarak yemek yenilmesi sağlanmıştır.

–  Toplantılar bilgisayar sistemi üzerinden yapılmıştır.

– Zaruri olmadıkça şirket içerisine misafir kabulü kaldırılmıştır.

– Kalabalık bölümlerin, bölüm müdürünün organizasyonu ile diğer boş ofisleri kullanmaları sağlanmıştır.

– Yemekhanede alınan önlemlerde;

*Tek kullanımlık yemek setlerine geçilmiştir.

* Masa üstü tuzluk peçetelik kaldırılmıştır.

* Sürahiler ve cam bardak kaldırılmıştır.(Su sebili sayısı arttırılmıştır, karton bardak verilmeye başlanmıştır.)

* Salatbar kaldırılmıştır.

– Sefaköy ve Veliköy tesisimizde ve Karaköy ofisimiz de tüm ofisler, WC’ler, yemekhane, ortak kullanım alanları dezenfektanlar ile ekibimiz tarafından dezenfekte edilmiştir.

– Personel taşıma tedarikçilerimiz Sefaköy ve Veliköy’de hizmet veren tüm servis araçlarımızın dezenfeksiyonunu sağlamıştır.

– Servisleri kullanmak istemeyip kendi özel araçları ile evlerinden şirkete gelip – gitmek isteyen çalışanlarımıza, km başına günlük ücret ödeneği sağlanmıştır.

–  Tüm personelimize maske ve yüz koruyucu maske dağıtımı yapılmıştır.

Son dönemde dünya çapında yaşanan sosyal ve ekonomik gelişmeler paralelinde değerlendirecek olursanız, yaşanan süreç firma olarak sizi nasıl etkiledi? Yaşanan sürecin sektöre ve dolayısıyla size yansımaları hakkında neler söylersiniz?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşanan pandemi, firmaları kendi içlerinde önlemler almaya ve değişime sevk etmiştir. Bu süreçte kurumsal kredilerde ciddi bir sıkıntı yaşanabilir. Şirketlerin yatırımlarında, tedarik zincirlerini ve çalışma biçimlerini değiştirmek gibi güvenlik önlemlerine ağırlık vermesi gerekmektedir. Bu önlemler büyüme yatırımları ve borçların ödenmesi için geriye daha az kaynak kalmasına neden olabilir. Bu dengeyi sağlayan firmaların yollarına emin adımlarla ilerleyeceğini gözlemleyeceğiz.

Biz Karbosan olarak;  sağlık, gıda sanayi, savunma sanayi gibi daha birçok önemli alana hizmet etmenin bilinciyle, insan sağlını işimizin merkezinde tutarak üretimimize devam ettik. Ve bu süreci daha güçlü atlatacağımıza inancımız tamdır.

 

Bu süreçte firma olarak çalışmalarınızı daha çok hangi alanda yoğunlaştırdınız?

Bu süreçte Ar-Ge çalışmalarımıza daha da hız verdik. Üretimini yaptığımız kaplanmış aşındırıcılar ürün grubumuzun performansını daha etkin kılabilmek adına çalışmalar ve şirket içi demo uygulamalarına yoğunlaşıldı.

Ayrıca yaşanılan süreç ile birlikte ihracat pazarımızı daha verimli yöneterek, bu alanda da olumlu sonuçlar alınmıştır.

Yaşanan süreç ve sonrası ile ilgili sektörel değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

Yaşanan pandemi ile birlikte tüm firmalar önlemlerini alarak üretime devam etmek istiyor. Özellikle nisan ve mayıs aylarında yaşanan düşüşün haziran ayı ile birlikte toparlandığı ve yükselişe geçtiği gözlemlenmiştir. Bu süreçte tedarik zincirlerinde temin sıkıntısı yaşanmasının, iç piyasadaki üreticiler için fırsat olduğunu düşünüyorum. Nakit akışını doğru yöneterek ve doğru planlama ile hem iç piyasaya hizmet eden hem de ihracat yapan firmaların bu süreçten daha güçlü çıkacağını öngörebiliriz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Yaşanılan olağanüstü süreçte tüm bireyler önce kendi önlemlerini almalıdır. Hepimizin kişisel hijyenimize dikkat ederek sosyal mesafe kurallarına uymamız gerektiğini hatırlatmak isterim. Unutmamalıyız ki insan sağlığı her konunun önündedir.