koln

Hırdavat Sektörünün Profesyonelleri 4.Uluslararası İstanbul Hırdavat Fuarında Bir Araya Geldi

12 – 15 Mart 2020 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde 9. ve 10. Salonlarda dördüncüsü düzenlenen Uluslararası İstanbul Hırdavat Fuarı başarı ile sonuçlandı.

Pazarın büyüklüğü göz önüne alındığında eksikliği çok net hissedilen İstanbul Hırdavat Fuarı hırdavat ve nalburiye sektörünün tek ihtisas fuarı olma özelliği ile 164’ü yurtiçi 2’si yurtdışı olmak üzere toplamda 166 katılımcının iştirak ettiği ve toplam 6 bin 308 ziyaretçinin takip ettiği ticari bir arena oldu.

Türkiye’de faaliyet gösteren hırdavat üreticilerinin kalitelerini artırma, marka olma, yeni pazarlarla tanışma isteği ve Voli Fuar’ın spesifik fuarlardaki başarıları, sektörün fuarı sahiplenmesinde büyük rol oynadı. Ana basın sponsorunun Nalbur Teknik Dergisi, Karbosan’ın Platinium Sponsor, Bosch Elektrikli El Aletleri, Eltos El Aletleri ve Uğur Hırdavat’ın Gold Sponsor olduğu İstanbul Hırdavat Fuarı’na sektör liderleri de en büyük desteği verdi.

Tüm paydaşlar bir araya geldi

 Üreticiler, tüketiciler, satın almacılar, uygulamacılar, yurtiçi ve yurt dışı temsilcileri… Kısacası sektörün tüm mensupları, Hırdavat Fuarı’nda bir araya geldi.

4.Uluslararası İstanbul Hırdavat Fuarı, eğitici sunum ve aktiviteleri, eğlenceli stant şovları ve katılımcı firmaların canlı performansları ile ziyaretçilere unutulmaz anlar yaşattı. Elektrikli el aletleri, boya, iş güvenliği, aşındırıcılar, makina vb. birçok alanda 160’ın üzerinde katılımcı üst ürün grubu ile ürünlerini sergileyen katılımcılar, yeni iş sezonuna da heyecan verici bir başlangıç yapmış oldu.

5 bin 308 ziyaretçi

 Dünyada yaşanan Korona virüsü olumsuzluğuna rağmen 4 gün boyunca toplamda 6308 ziyaretçiyi bir araya getirerek başarılı bir organizasyonla kapanışını yaptı.

Libya, Azerbaycan, Mısır, Tunus, Fas, Kosova, Lübnan,  Mısır, Filistin, Ürdün, Fransa, KKTC, Özbekistan, Kazakistan, Zambia, Arnavutluk, Makedonya, Ukrayna, Suudi Arabistan, Cezayir, Mauritius, Avusturya, Senegal, Romanya, Hırvatistan, Somali, Bulgaristan, Bosna Hersek, Venezuela, Moldova, Belçika, Güney Afrika, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya,  Çek Cumhuriyeti, Sırbistan, Hırvatistan, Nijerya, Birleşik Krallık, Yemen, Kırgızistan, Zimbabwe, İsrail, Sudan, Hollanda, Hindistan yoğunlukta olmak üzere birçok 50’yi aşkın ülkeden misafirlerini ağırlayan fuara, yurtiçi illerinden de yoğun katılım gerçekleşti.

Organizasyona İzmir, Konya, Ankara, Kocaeli, Bursa, Adana, Tekirdağ, Samsun, Gaziantep, Sakarya, Zonguldak, Denizli, Kayseri, Mersin, Balıkesir, Şanlıurfa, Antalya, Düzce, Diyarbakır, Batman, Malatya, Çanakkale, Sivas, Trabzon, Hatay, Manisa, Afyonkarahisar, Erzurum, Van, Çorum, Amasya, Kütahya, Aydın, Mardin, Nevşehir, Uşak, Bartın, Eskişehir, Kastamonu, Kırklareli, Yozgat, Aksaray, Muğla, Şırnak, Bilecik, Elazığ, Giresun, Kahramanmaraş,  Rize, Erzincan, Niğde, Adıyaman, Ağrı, Iğdır, Karabük, Kırşehir, Osmaniye, Sinop, Tokat, Burdur, Muş, Siirt, Yalova, Karaman, Kars, Artvin, Bayburt, Bitlis, Bolu, Kilis, Ordu, Diyarbakır, Şırnak, Isparta, İstanbul, Kırıkkale olmak üzere 81 ilden ziyaretçi geldi.

İstanbul Hırdavat Fuarı tüm alanlarda tanıtıldı

Voli Fuar, organizatörü olduğu İstanbul Hırdavat Fuarı ile ilgili yaptığı açıklamalarda şunları belirtti: “ Fuarın başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için yoğun bir çalışma dönemine giren ekibimiz; aynı zamanda sektörel dergi yayıncısı olmamız nedeniyle bilgiye ulaşmakta zorlanmadı. Aylık periyotlarla yayınlanan Nalbur Teknik dergisi, fuarın Ana Basın Sponsoru oldu ve hazırlık aşamasından itibaren fuarla ilgili her türlü gelişmeyi okuyucularına duyurdu.

Bugüne kadar çıkardığı dergileriyle tüm sektörü kucaklayan yayıncılık anlayışımız, fuarımızda bizim en büyük destekçimiz oldu. Gerek dergimiz müşterileri gerekse okuyucuları fuarımızı öncelikli ziyaret eden kitle oldular.

Ayrıca tüm resmi makamlar, web siteleri, sektörel dokümanlar ve dergiler aracılığıyla da bu bilgiler desteklenmeye çalışıldı.Dünyanın en önemli hırdavat fuarlarını ziyaret ederek ziyaretçi pazarlaması yapıldı ve yabancı ziyaretçiye yönelik kampanyalar düzenlendi. Fuar davetiyesi olarak toplam 200 bin Adet davetiye dağıtıldı.

Nalbur Teknik Dergisi, tüm datasına mailingler yoluyla ulaştı. Ve tüm bunların haricinde medya çalışması ile ulusal ve yerel tüm TV, Radyo, Gazete ve dergilerde fuar öncesi, fuar açılışı ve sonrası olmak üzere haberlerimizin ve reklamlarımızın başarılı bir şekilde yer alması amaçlanmıştır.  Bu amaçla; TV kanalları, haber ajansları, gazete reklamları, sektörel yayınlar ve Google reklamları ile çok sayıda kitleye ulaşıldı.

Sanayinin merkezi konumundaki site ve Organize Sanayi Bölgeleri’ne afişler asıldı ve pano, pankart uygulamaları gibi çok çeşitli tanıtım faaliyetleri yürütüldü.

2021 Hırdavat Fuarı Daha Kapsamlı ve Daha Büyük Bir Fuar Olacak

Uluslararası İstanbul Hırdavat Fuarı Proje koordinatörü Zülküf Karadayı’nın, fuarla ilgili olarak görüşlerini ise şu şekilde;

“Hırdavat Fuarımız öncelikle sektörümüze hayırlı olsun.  Son dönemde yaşanan olumsuz sebeplerden dolayı özellikle yurt dışından hedeflediğimiz kitlemizi tam olarak alamasak da yetkin ve etkili kişilerin katıldığı bir fuar oldu. Yurt içi esnafımız da burada bütün risklere rağmen, alanında çok iyi firmalarla bir araya gelme fırsatı yakaladılar.

Hırdavat Fuarındaki 175 yerli katılımcı ile tamamen yerli bir fuar oldu. Malum sebepten dolayı yabancı katılımcının olmadığı fakat ihracat yapmak isteyen, yabancı müşterilerle bir araya gelmek isteyen yerli firmaların katılım sağladığı güzel bir fuar oldu.

2021 yılındaki fuar daha kapsamlı ve daha büyük bir fuar olacak. Bu fuarda ziyaretçiler açısından belki beklentimizin yarısını alabildik ama bu gelen ziyaretçi kitlesi çok profesyonel ve hedef odaklı kişilerden oluşmaktaydı.  Seneye daha geniş ve daha kapsamlı bir fuarımız olacak.”

Uluslararası İstanbul Hırdavat Fuarı Toplam Ziyaretçi Sayısı: 6 bin 308

Günlere Göre Ziyaretçi Dağılımı

 

  1. gün :         1.699
  2. gün :         1.610
  3. gün :         1.860
  4. gün :          1.139

Toplam:           6308

Yabancı Ziyaretçi Sayısı: 473

 Toplam                                     :      6308

Yabancı Katılımcı Sayısı              :               2

Yerli Katılımcı Sayısı                   :            164

Fuar Katılımcı Firma Sayısı          :         166

Katılımcı Ürün Grupları

Elektrikli el aletleri ve aksesuarları

Mekanik el aletleri ve aksesuarları

Kaynak makinaları ve elektrotları

Kompresör ve havalı aletler

Hidrolik ve pnömatik el aletleri

Aşındırıcılar

Gaz armatürleri

Sabitleyici hırdavatlar

Yük kaldırma ekipmanları

Ölçüm, test aletleri ve ekipmanları

Tezgah ve montaj aletleri

Saç levha işleme makinaları ve aksesuarları

İnşaat makinaları, derz ve beton kesme makinaları

Metal kesme aletleri

Toz emme makinaları

Zımba ve çivi makinaları

Lazer aletleri ve ekipmanları

Aşındırıcı ürünler

Garaj ekipmanları

Basınçlı yıkama makinaları

Zemin temizleme makinaları

Bağlantı elemanları

Üfleyici ısıtıcılar

Jeneratörler

D.I.Y. (Kendin Yap) Ürünleri

Motorlar

Enerji ürünleri

Boru işleme makinaları ve aksesuarları

Otomotiv servisine yönelik alet ve ekipmanlar

Kimyasallar ve yapıştırıcılar

İnşaat ve endüstriyel borular

İzolasyon, yalıtım ve tecrit malzemeleri

Boyacı, sıvacı el aletleri ve çeşitleri

Dekorasyon ve tamirat malzemeleri

Hortumlar ve sulama malzemeleri

Tesisat malzemeleri ve ekipmanları

Su ve ısı sayaçları

WC ve banyo aksesuarları

Mantolama malzemeleri

Alçı, alçıpan ve yardımcı ürünleri

Su armatürleri

Sanayi tekerleri ve kayışları

El arabaları, kürekler, metreler

Duvar kağıtları, dekorasyon profilleri

Püskürtmeli boyama aletleri ve ekipmanları

Yapı hırdavatları, kapı kolu ve kilit aksesuarları

İş güvenliği ekipmanları ve iş elbiseleri

Profesyonel kullanım amaçlı merdivenler

Lüks hırdavat malzemeleri, mobilya ve kapı aksesuarları

Elektrik malzemeleri

Takım çantaları

Metal, tel, boru, taş, cam, seramik, plastik işleme aletleri

Tel ve zincir çeşitleri

Bahçe malzemeleri ve tarım aletleri

Bantlar ve strech film ürünleri

Ankastre evyeler

Ev ve temizlik gereçleri

Muhtelif ve diğer nalburiye hırdavat ürünleri

Sektörel dernekler

Sektörel yayınlar

Üniversitelerin ilgili bölümleri

Konu ile ilgili ürün ve servisler

Diğer