koln

“Hırdavat Sektöründe İşinizi Büyütmek İstiyorsanız Hırdavat Fuarında Olmalısınız”

Merhaba İstanbul Hırdavat Fuarı’na hoş geldiniz. Bize biraz Acısan’dan bahseder misiniz?

Firmamız 1985 yılında Adana’da babamız İsmail Acı tarafından kurulmuştur. O günden bugüne Adana’da perakende ticaret gerçekleştiriyoruz. Bunun yanı sıra yaklaşık 5 yıl önce kendi markalarımızın imalatlarını ve ithalatını yapmaya başladık. Bununla birlikte kendi ürünlerimizin Türkiye genelinde toptan satışını yapıyoruz. Hırdavat Fuarına da bununla alakalı hâlihazırda müşterilerimizi ağırlamaya ve yeni müşteriler bulmaya geliyoruz. Belli başlı ürün gruplarımız var. Hava kompresörlerimiz var, jeneratörlerimiz var, zımba teli, sanayi tipi zımba teli üretim fabrikamız var. Bunları üretiyoruz. Bunun haricinde yaklaşık 300 kaleme yakın ürünümüz bulunmaktadır.

Son bir yılı hırdavat sektörü açısından değerlendirirsek neler söylersiniz?

Her şeyi yaşadığımız bir yıl oldu. En kötü günü de gördük en iyi günü de gördük; çok dengeli yaşadığımızı söyleyemeyiz açıkçası. Mart ayını geçen Mart’a göre kıyaslarsak, 2019 Mart ayından sonra bir çıkış yakaladık, piyasalar açıldı ama Nisan’dan sonra düşüşle devam etti. Ama yılsonu hiç anlamadığımız şekilde işler tekrar açıldı. Sadece bizim düşüncemiz değil bu, yaklaşık 400’ün üzerinde bayimiz var, bunları dolaştığımızda, gezdiğimizde de aynı şeyi duyduk. Yılsonu çok güzeldi. Ocak ayı çok güzel başladı, Şubat çok güzel devam ediyor derken korona virüs engeline takıldık. Ama yılmıyoruz. Biz Acısan olarak işimizi seviyoruz, işimize aşığız. Ürünlerimiz, markalarımız kendi bebeklerimiz, yavrularımız gibi. O yüzden bizi korona da yıldıramadı ve geldik Hırdavat Fuarı’na. Yıldırılmayanlar da geldi sağ olsunlar bizi yalnız bırakmadılar.

 

İstanbul Hırdavat Fuarı’nı değerlendirmek isterseniz neler söylemek istersiniz?

Hırdavat adına eğer işinizi büyütmek, işinizi geliştirmek istiyorsanız bu fuar Türkiye’nin tek fuarı diyebilirim. Son kullanıcının çok fazla olmadığı, ziyaretçilerinin hepsinin iş yeri sahibi, nalbur, hırdavatçı, yapı market sahibi olduğu, elemanlarımızın, pazarlama departmanlarımızın randevu ile gidemeyeceği yerlere patronlarının geldiği direk patronla irtibat kurulabildiği bir platform. Kesinlikle bir ithalatçı veya imalatçıysanız bu fuarda olmanız gerekiyor. Perakende sektördeyseniz bu fuara ziyaretçi olarak mutlaka gelinmesi gerekiyor. Bizim dördüncü yılımız. Korona virüs vakası olmasaydı daha iyi olurdu. Çok memnunuz. İnsanlar sokağa çıkmaya korkuyor ama Batman’dan Artvin’e kadar, Ordu’ya kadar Ünye’ye kadar müşterilerimiz geldiler, misafir ettik. Dediğim gibi işini büyütmek isteyen herkes geliyor. Virüs falan dinlemediler geldiler. Kendi adımıza beklentimiz daha kötüydü ama memnun kaldık.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Hırdavat sektörü gerçekten emek verilmesi gereken bir sektör. Ve fuarla alakalı da Zülküf Bey’e de çok çok teşekkür ediyorum. Böyle bir organizasyon düzenlediğiniz için Zülküf Bey’in gıyabında sizlere de teşekkür ediyorum. Bizlere de burada fırsat verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

Röportajı izlemek için tıklayınız!