Anasayfa » Röportaj » HİLTİ’DEN YENİ EKİPMAN YÖNETİM SİSTEMİ ON!TRACK
Hilti ON!Track

HİLTİ’DEN YENİ EKİPMAN YÖNETİM SİSTEMİ ON!TRACK

Şirketlerin envanterlerinde bulunan tüm ekipmanları kontrol etmelerini sağlayan ekipman yönetimi sistemi ile Hilti ON!Track’i sektörle buluşturdu. Bu yeni sistem; ekipmanlar üzerine yerleştirilen barkotlu etiketlerin Hilti ON!Track mobil uygulamasında bulunan tarayıcı yardımıyla okunduğu yenilikçi sistem, kullanıcıların cep telefonu ve web tarayıcıları üzerinden kolaylıkla güncel kayıtlara erişmelerini sağlıyor. Hilti Hilti ON!Track uygulamasını yakından tanımak, sektörel değerlendirmelerini almak ve merak edilenleri sormak adına Hilti Türkiye ve Orta Asya Pazarlama Direktörü Talat Özkan’a sorularımızı yönelttik.

 Hilti ON!Track uygulamasından bahseder misiniz?Hilti ON!Track

ÖZKAN: İnşaat profesyonellerinin en büyük sorunlarından biri olan ekipman yönetimi konusunda yeni bir uygulama olan ON!Track, şirketlerin envanterlerinde bulunan tüm ekipmanları kontrol etmelerini mümkün kılıyor. ON!Track uygulaması sayesinde basılı kopyalar, excel sayfaları, yoğun manüel çalışma dönemleri ve uzun zaman alan stok kontrolleri ortadan kalkıyor. Ayrıca ekipmanlar üzerine yerleştirilen barkotlu etiketler, Hilti ON!Track mobil uygulamasında bulunan tarayıcı yardımıyla okunarak kullanıcıların cep telefonu ve web tarayıcıları üzerinden kolaylıkla güncel kayıtlara erişmelerine imkan tanıyor.

ON!Track uygulaması firmalara ne gibi avantajlar sağlıyor?

ÖZKAN: ON!Track uygulamamız ile büyük zaman tasarrufu sağlayarak firmalara pazarda önemli bir rekabet avantajı sunuyoruz. Malzeme, ebat ve üretici ayrımı yapmaksızın şirketlerin envanterlerinde bulunan tüm ekipmanları kontrol etmelerini mümkün kılan bu kapsamlı ekipman yönetimi sistemi sayesinde inşaat profesyonellerine büyük kolaylık sağlıyoruz.

Bataryalar, aksesuarlar ve sarf malzemeleri gibi ekipman ihtiyacının hızlı ve güvenli bir şekilde belirlenmesi, el-kol titreşimi ve toz maruziyet limitleri gibi ekipmanlarla ilgili bilgilerin depolanabilmesi gibi pek çok avantaj sunan Hilti ON!Track; her bir ekipmanın toplam maliyeti hakkında şeffaflık sağlamak ve daha doğru maliyet kontrolünü mümkün kılmak için tüketime uygun ekipmanların tüketimini denetlemek suretiyle envanter optimizasyonu da sağlıyor.

Tüm etiketli ekipmanların izlenmesini ve aranmasını mümkün kılan Hilti ON!Track sayesinde kayıplar da minimize ediliyor. Her bir ekipman çalışanlara zimmetleniyor, ürünlerin transferi hızlanıyor ve envanter listeleri daha hızlı çıkarılıyor. Ekipman yönetimi için yoğun ve zorlu manüel çalışma sistemini geride bıraktıran Hilti ON!Track ile birlikte uzun zaman alan stok kontrolleri tarihe karışıyor. Hızlı olduğu kadar doğru stok kontrolü sağlayan Hilti ON!Track; çalışanların görevlerini daha kısa sürede tamamlayabilmelerine imkan tanırken, aynı zamanda ekipmanların bakımlarını da optimize ediyor.

Özellikle hedef aldığınız bir sektör var mı?

ÖZKAN: Hilti ON!Track ile tüm inşaat profesyonellerinin hayatını kolaylaştırmayı hedefliyoruz.

ON!Track uygulamasının teknoloji ile uyumundan bahseder misiniz?

ÖZKAN: Hilti ON!Track, herhangi bir zamanda ekipmanların nerede olduklarını, mevcut durumlarını ve hangi çalışanın sorumluluğunda olduklarını gösteren tam bir envanter kaydı tutuyor. Bu yeni nesil çözüm kapsamında, sistemde yer alan her bir ekipmanın gövdesine en zorlu iş sahası koşullarına bile dayanacak şekilde tasarlanan barkotlu etiketler yerleştiriliyor. Etiketler, bir mobil ağ veya Wi-Fi aracılığıyla sağlanan internet bağlantısı üzerinden Hilti ON!Track mobil uygulamasında bulunan tarayıcı yardımıyla okunuyor. Bu uygulama, bulut tabanlı kayıtları anında güncelleyerek kullanıcıların mobil cihazlar veya web tarayıcıları üzerinden güncel kayıtlara erişmelerine imkan tanıyor.

ON!Track uygulamasında karşılaşılabilecek sorunlar sonucunda kullanıcılara ne gibi destek sağlanacak?

ÖZKAN: ON!Track uygulamasında herhangi bir sorunla karşılaşılması durumunda tüm kullanıcılar, doğrudan Hilti Müşteri Hizmetleri bünyesinde bulunan ON!Track Teknik Müşteri Hizmetleri Sorumlusu ile iletişime geçerek, uygulamada yaşadığı sorunun çözümüyle ilgili uzaktan destek alabiliyor. Aynı zamanda ON!Track saha ekibinden kullanıcıların eğitimi ve etiketleme gibi konularda ek taleplerde bulunabiliyorlar. Bununla birlikte ON!Track müşterileri, abonelikleri boyunca müşteri hizmetleri tarafından tüm desteği ücretsiz olarak almanın yanı sıra satın aldığı seri numaralı tüm Hilti ürünlerini ON!Track etiketli olarak teslim alıyor.

Hilti olarak 2017 yılı içerisinde geçtiğimiz 6 ayı sektörel ve ekonomik anlamda nasıl değerlendirirsiniz?

ÖZKAN: Ülkemiz inşaat sektöründe büyük gelişmelere ev sahipliği yapıyor. Gelişmeye açık bir yapısı olan Türkiye’de özellikle kentsel dönüşüm projeleriyle birlikte inşaat sektörü her yıl büyüme gösteriyor ve ekonomik olarak da önemli bir yere geliyor. Hilti Türkiye olarak inşaat sektöründe yaşanan gelişmeleri ve büyümeyi hem Türkiye ekonomisi ve konut üreticilerine hem de el aletleri sektörüne etkisi açısından değerli buluyoruz. Birçok büyük inşaat projesine ev sahipliği yapan Türkiye’de el aletleri sektörünün gittikçe daha da büyüyeceğini ve gelişeceğini öngörüyoruz. Bizim öngörümüz, elektrikli el aletleri pazarının büyümesinin yaklaşık yüzde 15 olduğu yönünde. Bu büyüme trendi içinde üstün teknolojisi ve kullanım kolaylığı ile fark yaratan çalışan dostu ürünler öne çıkıyor. Bunlar içerisinde de özellikle kablosuz akülü ürün pazarı hızla büyüyor. Kablosuz ürünlerin, elektrikli el aletleri içindeki payı 5 yıl önce yüzde 1 iken, 3 yıl içinde yaklaşık yüzde 10 seviyesine ulaştı. Hem Türkiye‘de hem de dünyada kablosuz akülü ürünlere doğru bir yönelimin söz konusu olduğunu gözlemliyoruz. Kablo çekme derdine son veren bu ürünler, kablo kopması nedeniyle yaşanan maliyeti de sıfıra indiriyor. Ayrıca pratik kullanım avantajıyla verimliliğin artmasını sağlıyor. Bu kapsamda biz de Hilti Türkiye olarak en az kablolu ürünler kadar yüksek performansa sahip kablosuz ürünlerimizle segmentteki gelişimimizi sürdürmeyi hedefliyoruz.

Bundan birkaç yıl öncesine kadar Türkiye’de bizim sektörümüzde haksız rekabetin çok yoğun olduğunu, markasız ve ucuz ürünlerin rağbet gördüğünü söyleyebiliriz. Ancak artık bu durum değişiyor. Çünkü Türkiye’de inşaat sektöründe yukarı doğru giden bir trend var. Bu trendin 2017 yılında da ivme kazanarak devam ettiğini görüyoruz. Türkiye’de ve Orta Asya’da kalkınma modeli inşaat sektörü üzerine kurulmuş durumda. Bu durum Hilti için heyecan verici. Ayrıca Türkiye’deki büyük inşaat firmaları Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Moğolistan ve Kuzey Irak gibi ülkelerde önemli projelerde görev alıyorlar. Yıllarca Rusya’da, Libya’da veya Türkiye’de geliştirdikleri bilgi birikimini ve rekabetçiliği orada da gösteriyorlar. Bunun için de hepsi hem kaliteli ve konforlu yapılar hem de güvenli yaşam alanları inşa etmeyi amaçlıyorlar. Bu da kalite standartlarını yükseltiyor, çünkü bu firmalar Hilti gibi sürekli katma değer yaratan, patentli ürünler sunan markaları tercih ediyorlar. Gelecek dönemde Ar-Ge’ye yatırım yapan inovatif, kaliteli ve güvenli markaların daha da büyüyeceğini düşünüyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

ÖZKAN: Firmamızın genel olarak kaba inşaat, ince işler, mekanik, elektrik, mühendislik yapıları, enerji ve endüstri, çelik ve metal işkolları için ürünleri bulunuyor. Ağırlıklı olarak inşaat sektörüne hizmet veren Hilti’nin ürün gamı içinde yaklaşık 10 bin ürün yer alıyor. Ürünlerimizi; akülü sistemler, direkt tespit sistemleri, delici-kırıcılar, dübel sistemleri, elmaslı delme-kesme sistemleri, barutlu ve gazlı çivi çakma sistemleri, kesme ve taşlama sistemleri ve lazerli ölçme sistemleri ile yapılarda yangın güvenliği amacıyla kullanılan pasif yangın durdurucu ürünler olarak sıralayabiliriz. İnşaat profesyonellerinin ve projenin ihtiyacına göre her ürün gamımız tercih ediliyor.

Kullanıcılar özellikle çalışma hayatlarını ciddi oranda kolaylaştıran, uzun ömürlü ve dayanıklı ürünleri tercih ediyorlar. Ürünlerin yanı sıra hizmet kalitesine de çok önem veriyorlar. Biz de bu noktada Hilti olarak müşterilerimizin beklentilerine ve ihtiyaçlarına yönelik çalışmalarımızla farklılaşıyoruz. Müşterilerimizden aldığımız geri bildirimler sayesinde onların ihtiyaçlarına yönelik yeni teknolojiler geliştiriyoruz. Satış sonrası hizmete çok önem veriyor ve eşsiz bir servis hizmeti sağlıyoruz. Makinelerimizde “2 yıla kadar masraf yok“ uygulamamız bulunuyor. Satın alındıktan sonraki iki yıl içerisinde makine bir sorun çıkarırsa, bakım veya değişim hizmetlerini ücretsiz olarak biz karşılıyoruz. Ayrıca şantiyelerde ürünlerimizin kullanımıyla ilgili olarak eğitimler veriyoruz.

“Arayın, Gelelim” adını verdiğimiz teknik servis uygulamamız kapsamında arızalı makineyi adresinden aldırmak isteyen kullanıcıların 44Hilti (4444584) numaralı Hilti Müşteri Hizmetleri hattını aramaları ya da hilti.com.tr Hilti Online internet sistemi üzerinden tamir talebinde bulunmaları yeterli oluyor. Üstelik bu hizmet kapsamında kargo ücretsiz. Arızalanan Hilti ürünlerini saat 11.30’a kadar yapılan aramalarda aynı gün içerisinde şantiyeden alarak üç gün içerisinde tamir edilmiş olarak adrese teslim ediyoruz. 11.30’dan sonraki aramalarda ise ürünü, arızası giderilmiş şekilde dördüncü günde kargoya teslim ederek kullanıcılara ulaştırıyoruz. Hilti Online üzerinden kendilerine kayıtlı makineleri görebilen kullanıcılar, makinelerinin hangi tarihlerde tamir olduğu bilgisini de izleyebiliyor.

Yenilenen Hilti web sitesi sayesinde ise inşaat profesyonellerinin hesaplarını daha detaylı incelemelerini, daha çok içeriği aynı anda görmelerini ve aradıkları ürüne çok daha kolay ulaşmalarını sağlıyoruz. Sitemizin kişiselleştirme özelliği ile müşterilerimize iş koluna özel ürün ve içerik sunarak sektör profesyonellerinin hayatını kolaylaştırıyoruz.

#HiltiON!Track #HiltiTürkiye #OrtaAsya #TalatÖzkan #hilti.com.tr

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*