Anasayfa » Gündem » HEDEFİMİZ YERLİ VE MİLLİ BİR MARKA OLMAK

HEDEFİMİZ YERLİ VE MİLLİ BİR MARKA OLMAK

İş güvenliği ürünleri konusundaki tecrübeleri ile 2017 yılında faaliyete başlayan Erkut Endüstriyel, kişisel koruyucu ekipmanlar arasında en çok kullanılmakta olan eldiven üretimi yapıyor. 5500 m2 kapalı alanda üretim faaliyetlerine devam eden Erkut Endüstriyel, aynı zamanda distribütörlüğü yapmış olduğu firmaların ürünlerini de Türkiye pazarına sunuyor. Öncelikli olarak insanları korumayı hedefleyen en son teknolojilerin kullanıldığı ürünleri piyasaya sunma hedefiyle yola çıktıklarını söyleyen Erkut Endüstriyel Genel Müdürü Cem Bilge sektörle ve firmayla ilgili bilgilerini dergimizle paylaştı.

Erkut Endüstriyel hakkında genel olarak bilgi verebilir misiniz?

Erkut Endüstriyel olarak iş güvenliği konusunda teknik eldivenler üretiyoruz. Ülkemizde Son 10 yılda özellikle iş güvenliği ekipmanları konusunda hem kanunlarla hem de iş güvenliği bilinciyle birlikte oldukça gelişme var. Son iki yılda yurt dışından gelen ürünlerle ilgili hem standartların değişmesi hem de vergi oranlarının ve gümrük maliyetlerinin değişmesinden dolayı özellikle eldivenle ilgili sıkıntı var. Biz de bu bağlamda bir yatırım yapmak amacıyla Erkut endüstriyel firmasını kurduk. Son 7 ayda yaptığımız üretimlerle birlikte çok ciddi bir potansiyele ulaştık. Daha çok gidecek yolumuzun olduğunu düşünüyoruz ve eldiven konusunda da sadece Türkiye değil Avrupa’da da söz sahibi olan bir firma olmayı hedefliyoruz. Eldiven, özellikle iş güvenliği ekipmanları içinde en çok kullanılan, neredeyse sektörü yok diyebileceğimiz ekipmanlardan bir tanesi. Bugün bir nakliyeciye de eldiven satabiliyorsunuz, bir otomotiv fabrikasına da eldiven satabiliyorsunuz. Dolasıyla bizim ürettiğimiz eldivenlerin ne bir sektörü ne de bir sezonu var. Örneğin bir iş kıyafeti veya bir ayakkabı yaparsınız, bunlar sezonluktur. Bir nakliyeciye bir toz maskesi veya gaz maskesi satamazsınız fakat eldiven mutlaka satarsınız. Dolayısıyla eldiven iş güvenliği ekipmanları konusunda bize göre en başta gelen ürünlerden bir tanesi. İş güvenliğinin en önemli ekipmanlarından biri olduğunu düşünüyoruz. İş güvenliği çerçevesinde iş kazalarını incelediğimizde de kaza olarak büyük bir oranın el kesikleriyle ilgili olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla bizim üretmiş olduğumuz; Türkiye’de ilk defa üretmeye başladığımız kesilmeye dayanaklı eldivenlerle bu iş kazalarını minimum seviyeye çekmeye çalışıyoruz.

Ürün çeşitliliği açısından baktığımızda kaç çeşit eldiven üretiyorsunuz?

Bizim portföyümüzde şu anda 32 tane eldivenimiz var. Ancak şu anda hala test aşamasında olan, Ar-Ge aşamasında olan yaklaşık bir 16 kalem daha ürünümüz var. Yıl sonu itibariyle bunu 50 kaleme kadar çıkarmayı hedefliyoruz. Ar-ge çalışmalarımız devam ediyor. Test çalışmalarımız devam ediyor. Yıl sonuna kadar 50 kadar ürünle piyasaya hizmet vermeyi hedefliyoruz.

Eldiven konusunda uzmanlaşmak istiyoruz

Biz eldiven konusunda kendimizi geliştirmek istiyoruz. Eldiven konusunda sadece Türkiye değil Avrupa’da ciddi bir üretici olmayı hedefliyoruz. Dolayısıyla biz tamamen eldiven konusunda uzmanlaşmayı hedefliyoruz. Uzmanlaştığımız kısımda da yatırımlarınız hala devam ediyor. Yaklaşık 1 yıldır yatırım içindeyiz. Üretim faaliyetlerine başladık ama hala yeni yatırımların peşindeyiz. Örneğin eylül ayı itibariyle de yeni ekipmanlarımızla birlikte kapasitemizi de arttıracağız. Şu anda aylık olarak yaklaşık 750 bin çift eldiven üretim kapasitemiz var. Eylül ayındaki yatırımımızla birlikte ayda yaklaşık üretim kapasitemiz 1 milyona çıkacak. 2019 yılında da hedeflediğimiz bazı yatırımlarımız da var.

Satış ve pazarlama ayağında firma olarak nasıl bir strateji izliyorsunuz?

Biz bu yönde genelde diğer firmaların yaptıkları hatayı yapmak istemiyoruz. Hem son kullanıcı hem bayi ağıyla çalışmak gibi bir hedefimiz yok. Biz burada yolumuzu sadece bayilik kanalı üzerinden çizmeyi hedefliyoruz. Son kullanıcı ziyaretlerimiz olacak ama bunlar tamamen teknik amaçlı, sıcak satış amaçlı değil. Belli noktalarda belli sayıları geçmek istemiyoruz. Mesela bir sanayi sitesinde birden fazla kişiye bayilik vermektense tek kişiye bayilik vermeyi düşünüyoruz. Yine aynı şekilde küçük bir şehirde 3 bayi yerine tek bayi üzerinden satış yapmayı planlıyoruz. Dolayısıyla burada da stratejilerimiz var. Yapmış olduğumuz ürünlerle bayilerimize iyi bir alan açtığımızı düşünüyoruz ve işimizi değersiz hale getirmek istemiyoruz. Türkiye’de özellikle kar marjları ve satış fiyatları konusunda ciddi problemler yaşanıyor. Bu şekilde de bayilerimizin satış kaygısı yaşamadan, karlılık-karsızlık kaygısı yaşamadan, ürünleri bire bir tanıtarak son kullanıcıya denemelerini yaptırarak satmalarını hedefliyoruz. Bu bağlamda biz kazanırken bayilerimizi de kazandırmak gibi bir hedefimiz var.

 

Tekrar eldiven konusuna dönecek olursak; Erkut Endüstriyel olarak ürününüzün genel kalite durumuyla ilgili bilgi verir misiniz? Bu noktada yerli firmaların bu alandaki yatırımları konusunda neler söylemek istersiniz?

Öncelikle, bizim birçok noktada eldivenle ilgili kaliteden ödün vermek gibi bir niyetimiz yok. En basitinden eldivenlerin overlok kısımlarını yapmayarak -ki Çin’den gelen birçok ürün böyle- maliyetten bir avantaj sağlanıyor. Ama kalitede de bu durum bir dezavantaj olarak karşımıza çıkıyor. Bizim kaliteden ödün vermemek gibi bir niyetimiz var. Çünkü bizim hedefimiz daha üst pazarlar. Yani kaliteli ürünü Türkiye’de pazarındaki insanlarımıza uygun fiyatla sağlamak. Kaliteli ürünü iyi fiyatla almalarını sağlamak gibi bir hedefimiz var. Dolayısıyla bütün çalışmalarımız bu yönde. Bizim asla en ucuzu üretmek gibi bir hedefimiz yok. En kaliteli ürünü mümkün olan en iyi fiyattan satmak gibi bir hedefimiz var. Bu bağlamda bizim hiçbir zaman kaliteden ödün vererek fiyatı ucuzlatmak gibi niyetimiz yok. Kesilmez eldivenler konusunda da kalite ve standart açısından bakacak olursak, Uzak Doğu ve Avrupa’daki üreticilere baktığımızda hepimiz aynı standartları uyguluyoruz. Aynı standartlarda olduğu için birebir birçok ünlü markayla aynı standart ve değerlere sahibiz. Burası yüzde yüz yerli üretim. Biz sadece hammaddemizin büyük bir kısmını yurt dışından tedarik ediyoruz.

Yurt dışı çalışmalarınız ne aşamada? Yurt dışı pazarlama stratejileriniz neler?

Bu konuyla ilgili bizim bir kaç tane hedefimiz var. Önceliğimiz ürün portföyümüzü belli bir seviyeye ve âdete ulaştırmaya çalışıyoruz. Yurt dışı pazarı şu anda bizim için ikinci planda. Türkiye içinde önemli ve yerli bir üretici olduğumuzu kanıtladıktan sonra yurt dışı pazarına açılmayı planlıyoruz. Bu arada yurt dışından bize çok ciddi talepler geliyor. Fakat bizim şu aşamada en önemli amacımız Active Hand markasını hem Türkiye’de hem Avrupa ve Ortadoğu’da bir marka haline getirmek. İleriki dönemlerde kapasitemizin artışına bağlı olarak yurt dışı pazarlama konusunda da çalışmalarımız olacak. Önceliğimiz şu an için Türkiye’de Active Hand markasının iyi bir eldiven olarak marka bilinirliğine sahip olmasını istiyoruz.

Son olarak sektörün durumuyla ilgili neler söylemek istersiniz?

Türkiye’deki sektörler içinde en çabuk büyüyen ve en geniş sektörlerden bir tanesi iş güvenliği sektörü. İş güvenliği ile ilgili yaptırımlar ve denetimlerle birlikte iş güvenliği sektörü devamlı büyüme halinde. Sektörle ilgili en büyük sıkıntılardan bir tanesi bilinçsiz kullanım ve yurt dışından gelen kalitesi çok düşün ürünler. Pazarı da tehlikeye sokan ürünler bunlar. Eldivenle ilgili EN 388 2016 standardı yürürlükte olmasına rağmen buna uygun ürün sayısı çok az. Bizim ürünlerimiz ve bir kaç tane daha ürün son standartlara sahip. Ama buna rağmen yürürlükten kalkmış olan standartta ürün satılıyor. Tabi bunlar eski standartta, yani iptal edilmiş standartlarda olduğu için aslında iş güvenliği ekipmanı olarak sayılmıyor. Dolayısıyla ilk önce Türkiye’de iş güvenliğinin daha iyi bir yere gelebilmesi için bilincin artması lazım. İnsanların hangi ürünü ne için kullandığını, neyin ne ifade ettiğini bilmesi lazım. Bunun için bizim de çalışmalarımız oluyor. Bu anlamda son kullanıcılara teknik destekler sağlamaya çalışıyoruz. Bu standartlar ve kullanıcı bilinci artarsa 2019 yılında iş güvenliği sektörü çok daha hızlı bir şekilde büyümeye devam edecektir.