hırdavat

GMS Hırdavat “Güvenilir ve Sağlam Ticaret” Anlayışıyla Sektöre Hizmet Veriyor

Ege bölgesinde “Güvenilir ve Sağlam Ticaret” anlayışıyla sektöre hizmet veren GMS Teknik Hırdavat, 10.000+ kalem ürün çeşitliliği ve güçlü bir stokuyla talep edilen ürünleri aynı gün içerisinde müşterilerine ulaştırmayı başarıyor. Birçok büyük markanın ürünlerinin satışını yapan GMS Hırdavat, aynı zamanda 60’ın üzerinde markanın bayiliğini ve ana bayiliğini yaparak bulunduğu bölgenin tercih edilen lider markalarından biri konumunda bulunuyor.

Ege bölgesine ve çevre bölgelere hızlı ve kaliteli hizmet götürmeyi kendine misyon edinen ve bu doğrultuda çalışmalarını sürdüren GMS Hırdavat, dergimizin temmuz sayısının konuğu oldu. GMS Hırdavat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Keskin ve Şirket Müdürü Şahin Bozkır GMS Hırdavatın çalışmaları ve hedefleri konusunda bilgiler vererek sektördeki gelişmelerle ilgili düşüncelerini bizlerle paylaştı.

Öncelikle firmanızın kuruluş ve bugünlere geliş süreci ve seslendiğiniz sektörler hakkında bilgi verir misiniz?

 GMS Teknik; 2016 yılının Ağustos ayında Hırdavat, Yapı Kimyasalları, Makina, El Aletleri ve İnşaat sektörlerinde Ege bölgesinde “Güvenilir ve Sağlam Ticaret” anlayışıyla ürün tedariki noktasında hizmet vermeye başlamıştır. Çeyrek asrı geçkin tecrübe ve bilgi birikimine sahip alanında yetkin yöneticileri, satış temsilcileri ve sevkiyat kadrosuyla GMS Teknik adı altında 3. yılı doldururken ciddi işlere imza atmış olmamızın haklı gururunu yaşıyoruz.  Sürekli yükselen bir hizmet ve satış grafiğine sahip olan firmamız, vizyonu gereği öngörüldüğü üzere kısa sürede sektörde yön belirleyen, müşteri memnuniyeti sağlama konusunda adından sıkça söz ettiren bir firma olmasını bilmiştir.

10 Binden Fazla Ürün Çeşidi

Hangi markaların satışını yapıyorsunuz? Bu konuda neleri önemsiyorsunuz?

10.000+ kalem ürün çeşitliliğine ve güçlü bir stoka sahip olan firmamız, merkez ve 4 büyük deposuyla, talep edilen ürünleri aynı gün içerisinde müşterilerine ulaştırmaktadır. Sözü geçen ürün gruplarında 60’ın üzerinde markanın bayii ve ana bayiliğini yapmaktadır. Müşterilerimize kalite, güvenilirlik ve memnuniyet sağlamak misyonuna uygun dev markalar olan Kale Kilit, Karbosan, Akfix, SGS, METABO, Beybi, Tursan, Meridyen Vida, Fivestar, Atlas Zımpara, Baytaş, Elta, İzeltaş, Rico, Yale, Kristal, Yaparlar, Molümer, Demax,  Interflex, Dekor Rulo, Sait Demirci, Bybest, Eltos, MADE, Yakar, RTRMAX, Dewalt, Stanley ve daha birçok markanın yer aldığı yaklaşık 800 sayfalık bir kataloğa sahibiz.

Bayi seçerken nelere dikkat ediyorsunuz? Bayilerle ilgili çalışma prensiplerinizden bahseder misiniz?  

Şu anda Ege bölgesi ve çevresindeki yapı market, hırdavat ve inşaat malzemeleri satışı gerçekleştiren bayilere ulaşmak adına adeta arı gibi çalışan bir satış temsilcisi ve operasyon kadromuz mevcut. Çalışmayı hedeflediğimiz bayilerle ilgili gerekli istihbarat süreçlerini yürüttükten sonra arkadaşlarımız bayileri yerinde ziyaret ederek çalışma koşullarımızı anlatıyor ve bizlerle çalışmaya sıcak bakan müşterilerimizle belirli şartlar altında karşılıklı anlayış ve güven çerçevesinde beraber yürümeye başlıyoruz. Ticarette inişler çıkışlar her zaman kaçınılmaz olmuştur. Bu anlamda bizler müşterilerimizin ticari durumlarını göz ardı etmeden, ödeme ve fiyat konusunda mümkün olduğunca esnek olmaya ve elimizden geldiğince onlara kolay ödeme ve satış koşulları yaratmaya çalışıyoruz. Bunun geri dönüşü de bizler için olumlu oluyor. Müşterilerimizin memnuniyeti bizi mutlu ediyor.

hırdavat

Müşteri İlişkileri Yönetimini Önemsiyoruz

Sektörünüz açısından ve genel ekonomik anlamda önümüzdeki süreçte beklentileriniz nelerdir?  Önümüzdeki yıl hedefleriniz nelerdir?  

Ekonomik açıdan istikrarlı bir piyasa oluşması temel beklentimiz. Döviz kurları ve faiz açısından sektörün önünü açacak gelişmelerin yaşanmasını temenni ediyoruz.

Biz planlarımızı dönemlik ve senelik olarak hayata geçirmekteyiz ve 2020 yılında mevcut bölgelerimizdeki iş ortaklarımızla ilişkilerimizi zirveye çıkartmayı ve aynı zamanda satış bölgemizi genişleterek daha fazla müşteriye hizmet vermeyi hedefliyoruz. Güncel tabirle ‘CRM’ olarak dillendirilen “Müşteri İlişkileri Yönetimi” uygulamalarını daha efektif kullanmayı; her müşterimizi ayrı ayrı analiz ederek ihtiyaç ve taleplerini en doğru şekilde karşıladığımıza emin olmak adına gerekli tüm çalışma ve çabayı sergilemeyi arzu ediyoruz. Umuyorum ki çalışmalarımızın güzel sonuçlarını hep birlikte göreceğiz.

Sizce sektörün sıkıntıları nelerdir? Hırdavat ve nalbur sektörünün gelişimi açısından sunabileceğiniz öneriler neler olur?

Öncelikle biz müşterilerimize her ürünü satmaya çalışmıyoruz. Müşterilerimizin taleplerine uygun olan ürünü göndermek bizim her zaman önceliğimiz olmuştur. Satmış olduğumuz ürünlerin ‘doğru ürün’ olduğunu kendimiz süreç içerisinde test ediyoruz ve hem bizim hem de müşterilerimizin başını ağrıtacak ürünlerin ve markaların satın alımlarını derhal durduruyoruz. Bu tarz problemlerin çözümünde üretici firmaların kullanmış oldukları ham madde, üretim tesis ve malzemeleri, kontrol mekanizmaları ve diğer operasyon yapılarının önemi oldukça yüksek.

Öte yandan son günlerde piyasada herkes için sıkıntı olan konunun karşılıksız ve sahte evraklar mevzusu olduğunu duyuyoruz. Bu tarz sıkıntılar yaşandığında ister istemez firmalar etkileniyor hatta işleri yolunda giden birçok firma bu sebeplerden dolayı piyasadan çekilmek durumunda kalabiliyor. Bir diğer konu olan küresel piyasalardaki ve iç piyasadaki değişikliklerden etkilenmeye açık bir sektördeyiz. Kur ve faiz oranlarındaki gelişmelerin ham madde ve ithalat üzerindeki olumsuz etkilerinin yol açtığı ani fiyat değişiklikleri noktasında dengesiz dalgalanmaların önüne geçebilmek adına gereken düzenlemelerin hem firmalar hem de ekonomi piyasaları yöneticileri tarafından koordineli bir şekilde hayata geçirilmesinin sağlanmasını sektördeki tüm meslektaşlarımız adına önemsiyoruz.

E-Ticaret Karlılığa Olumsuz Yansıdı

E – ticaret siteleri (nalbur-hırdavat malzemeleri üzerine) hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Sektörün geleceğini nasıl değerlendirirsiniz?

E-ticaret küresel gelişmeler neticesinde özellikle son 10 yılda çok ciddi kazanımlara ulaşmış ve hemen her sektörde yönelimin online satışa doğru gelişmesine sebebiyet vermektedir. Bu anlamda ülkemizde de önemli e-ticaret siteleri öne çıkmaya başlamış ve bizim sektörde de ciddi anlamda etki oluşturmuştur. Rekabetin en keskin ve aşikâr olduğu yer olan e-ticaret piyasası her ne kadar satış anlamında önemli katkılar sunmuş olsa da satışların karlılığı konusunda ciddi düşüşlere yol açmış olduğu yadsınamaz bir gerçek. Ürünlerin değer kaybı yaşaması da diyebileceğimiz bu süreç aslında son kullanıcının lehine olarak gözükse de sektöre ciddi yaralar verebileceğini göz ardı etmemek gerektiği görüşündeyim.

Bölgenizdeki nalbur ve hırdavat sektöründe pazar payı nedir?  Pazarın gelişmesi için neler yapılmalı? 

GMS Teknik olarak bölgenin tercih edilen lider markalarından biriyiz.  Pazarın önemli bir kısmının kontrolünü elimizde tutmaktayız ve inanıyoruz ki bu alanda verdiğimiz hizmetten memnuniyet duyan değerli iş ortaklarımız ‘müşterilerimiz’ bizimle yürümeye ve karşılıklı kazanç anlayışımıza ortak olmaya sayıca artarak devam etmektedir ve etmeye devam edeceklerdir.

Pazarın gelişmesi noktasında; ürün çeşitliliğini sürekli güncelleyen ve genişleten, fiyat konusunda uygun ve karşısındakine kazandırmayı da kendine görev addeden, kaliteli ürün tedarik eden, güvenilir ve sağlam ticareti esas alan firmalar olabilmenin faydası olacaktır. Çok şükür, bizler bu anlayışı kendi mantalitemize oturtmuş güçlü bir ekip olmayı başardık.

hırdavat

Yenilikçi Çözümler Üretmeye Gayret Ediyoruz

Bu pazar payını ele aldığımızda rekabet ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bölge geniş bir bölge olduğu için rekabetin de yüksek olması kaçınılmaz oluyor. Ancak rekabetin yüksek olmasını kendi adımıza avantaja dönüştürme çabasındayız. Rakiplerimizin verdiğinden daha etkili hizmet vermek adına kendimizi sürekli yenilemeye, dönüşüme tabi tutmaya zorluyoruz. Bu da sahip olduğumuz sistemli işleyişin üzerine her gün bir fazlasını koymamızı sağlıyor ki bu bizim için olumlu bir durum. Sınırların ve insanların birbirine giderek daha da yaklaştığı iletişim çağında, yeniliklere açık olmayan herhangi bir piyasa ben hayal edemiyorum. Aksine, bu çağda yenilik üretemeyen pazarlar tükenmeye mahkum hale gelmiştir. Bu sebepten, teknolojinin ve yenilikçi fikirlerin önemini vurgulamak gerektiğini düşünüyorum. Bizim bu alanda daha ilk yılımızda ürettiğimiz sipariş alım sürecini kolaylaştırıcı, müşterilerimizin sipariş anında fiyatlardaki ve stoklarımızdaki ürünlerin fiyat ve değişim bilgilerini anlık olarak görme şansı bulacağı özgün bir yazılım geliştirdik. Bu yazılım sayesinde akıllı telefon ve tabletler aracılığıyla dijital yeniliklerimiz söz konusu. Bu pazarda yeniliklerin tetikleyicisi olan bir firma olarak çıkan her soruna yenilikçi çözümler üretmeye gayret ediyor ve bunu önemsiyoruz.

Uluslararası İstanbul Hırdavat Fuarı Önemli Bir Değer

2020 yılı Mart ayında 4. Uluslararası İstanbul Hırdavat Fuarı düzenlenecek. Sektörün tek ihtisas fuarı hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyiz? Sizin açınızdan bu fuarın önemi nedir?

Uluslararası İstanbul Hırdavat Fuarı ülkemizin bu alandaki önemli bir değeri olmuştur. Kendi marka ve firmalarımızın küresel arenada boy gösterebildiği bir ortam oluşması bizim için son derece önemli bir durum. Aynı zamanda ülke genelindeki uzunca yıllara dayanan dostlukların da hasbihal ortamında buluşması açısından da çok faydalı olmaktadır.  Bu aynı zamanda daha ileri teknolojiye ulaşma ve AR-GE açısından da ciddi kazanımlara vesile olmaktadır. Bu tarz çalışmaların artması ve Türkiye’nin her sektörde vazgeçilmez bir ülke olduğu günlerin yakın olması için çok önemsiyor ve destekliyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

GMS TEKNİK adına bu röportaj için sizlere teşekkür ediyoruz. Bizlerle tanışmak, ürün çeşitliliğimizi incelemek, ihtiyaç duyduğu her ürüne ulaşmak adına 7/24 başvurabileceği bir yer arayan herkesi çayımızı içmeye davet ediyor saygılar sunuyoruz.