Anasayfa » Gündem » GF Hakan Plastik Yüzde 20 Büyüme Hedefi İle Daha Çok Ülkeye Odaklanıyor

GF Hakan Plastik Yüzde 20 Büyüme Hedefi İle Daha Çok Ülkeye Odaklanıyor

gf

Nalbur Teknik dergisine özel yaptığımız röportajda sorularımızı yanıtlayan GF Hakan Plastik Türkiye ve Ortadoğu Bölge Başkanı Batuhan Besler; GF Hakan Plastik’in gelişim süreçlerinden, çalışmalarından bahsederken ekonomik ve sektörel analizlerde de bulundu.

GEORG FISCHER GÜCÜ HAKAN PLASTİK İLE BİRLEŞTİ

Kurumunuzun kuruluşu, bugünlere geliş süreci ve kurumsal yapısı hakkında bilgi verir misiniz?

Hakan Plastik 1965 yılında kurulmuş Türkiye’nin önde gelen plastik boru firmalarından biridir. Ana ürün gamı plastik boru ve ek parçalarıdır. Üst yapı, alt yapı ve tarımsal alanda ürünler üretmektedir. Bu alanlarda üst yapı daha ön plana çıkan gruptur. En önemli ürünümüz de Türkiye’nin ilk sessiz borusu olan SİLENTA grubudur. Şu anda GF Hakan Plastik’in iki tane fabrikası var. Bir tanesi Çerkezköy’de, diğeri ise Urfa’da yer alıyor. Yedi tane bölgemiz var bir tane de içinde bulunduğumuz Eğitim ve Teknoloji merkezimiz var. Georg Fischer ise 215 yıllık bir firma, tamamen bir İsviçre sanayi firması. Aslında bir holding diyebiliriz çünkü Georg Fischer’in altında da üç tane şirket var. Bunlardan bir tanesi bizim de içinde bulunduğumuz borulama sistemleri (GF Piping Systems), diğerleri ise otomotiv (GF Automotive) ve makina çözümleri (GF Machining Solutions). Dolayısıyla Georg Fischer 215 yıllık tecrübesini Hakan Plastik’in 52 yıllık tecrübesiyle üç sene öncesinde birleştirmeye karar veriyor ve 2013 yılının Temmuz ayında resmi satın alma gerçekleşiyor. Böylece Türkiye pazarına adımını atmış oluyor. Bu birleşme iki buçuk sene yönetimsel ortaklık şeklinde devam ettikten sonra, geçen yılın Nisan ayından itibaren Hakan Plastik %100 Georg Fischer bünyesine geçiyor.

“HEM DEĞİŞİMİ HEM DE BU BİRLEŞMEYİ DAHA İLERİYE TAŞIMIŞ OLDUK”

George Fischer firması ile bir birleşme yaşadınız? Bu noktada Hakan Plastik adına neler değişti ne gibi politikalar benimsendi?

gf1Bu satınalmanın GF Hakan Plastik üzerinde etkisi oldu. Öncelikle firmamız için çok büyük bir kurumsallık süreci başladı ve Georg Fischer’in gücünü arkamıza aldık. Diğer taraftan da bir değişim süreci başladı. Değişim süreci her zaman için zordur. Bu dönemde inşaat sektöründe yaşanan değişimlerle birlikte şirket içerisinde de dönüşüm yaşanması tüm paydaşlar için kolay bir süreç olmadı. Fakat biz bu değişimi minimum seviyede yansıtmaya çalıştık. GF Hakan Plastik bu zaman zarfında daha çok ürün kalitesini ve ürün süreçlerini değiştirme yönüne gitti. Geride bıraktığımız üç senede her yıl çift haneli rakamlarla büyüdük. Hem değişimi hem de bu birleşmeyi daha ileriye taşımış olduk.

GF HAKAN PLASTİK EN BÜYÜK 500 SANAYİ KURULUŞU ARASINDA

Türkiye’nin en büyük 500 şirketi konumundasınız. GF Hakan Plastik olarak bu başarınızı neye borçlusunuz?

GF Hakan Plastik olarak başarımızın temel sebebi; ürün segmenti içerisindeki, ürün gamımızın zenginliği. Üst yapı özellikli ürün segmentinden bahsediyorum. Üst yapıda şu anda temiz su – pis su boruları, sessiz borularla beraber, her nalbura inip de görebileceğiniz çok ufak ekleme parçalarına kadar bütünlüklü ürün grubuna sahibiz. Bu şekilde hem büyük projelere hem de nihai tüketiciye kadar ulaşabiliyoruz. En büyük başarı sebebimiz bu. Konuyu biraz daha açmamız gerekirse, özellikle büyük projelerde Türkiye’nin en nitelikli projelerinde faaliyet gösteriyoruz. Büyük projelerin tercih edilen markalarından biriyiz. Perakende kanala da hizmet verebilecek ürünlere sahibiz. Satış hacmimizin üçte ikisini üst yapı grubu ürünleri oluşturuyor. Bununla beraber alt yapı ürünlerinde etkinliğimizi artırıyoruz. Perakendeden ziyade mevcut ve büyük projeler, özellikle de devlet projelerine hizmet veriyoruz. Bunları bir araya koyduğumuzda ihracatı da eklersek bir yıllık performansımız içinde ilk beş yüz şirket içindeki yerimizi sağlamlaştırmış vaziyetteyiz.

60 OLAN ÜLKE SAYIMIZI 70’E ÇIKARACAĞIZ

GF Hakan Plastik hangi ülkelerde?

GF Hakan Plastik 60 ülkede satılıyor. Bunu doğrudan ihracat ve Georg Fischer satış kanalları üzerinden ihracat olmak üzere ikiye ayırıyoruz. Hakan Plastik 2013 yılına kadar kendi ürettiği ürünleri birebir kendi kanallarından satan bir firmaydı. 2013 yılındaki satın almadan sonra satış kanallarına Georg Fischer’in kendi satış şirketleri de dâhil oldu. Özellikle Avrupa’da çok büyük bir güç birliği yaşandı. Zaten Georg Fischer de bir Avrupa şirketi ve Avrupa’da çok aktif. Dolayısıyla biz Avrupa’daki satış stratejimizi Georg Fischer şirketleri üzerinden kurduk. İngiltere, Almanya ve İspanya öne çıkan ülkeler arasında yer alıyor. Ortadoğu ve Afrika bölgelerinde ise GF Hakan Plastik zaten geleneksel olarak çok güçlüydü. Dolayısıyla biz bu geleneksel kanalımızı da koruduk ve Afrika’ya ağırlıklı olarak doğrudan ihracat ekibimizle hizmet veriyoruz. Yakın Asya’da ise biraz daha karışık, hibrit bir modelle gidiyoruz. Georg Fischer’in aktif satış ekiplerinin olduğu ve inşaat sektöründe faal olduğu ülkelerdeyiz. Diğer ülkelere de doğal olarak kendi vasıtamızla gidiyoruz.

Üretim kapasitenizden bahseder misiniz?

Üretim kapasitemiz yıllık ortalama iki yüz bin ton civarında. Bunun ağırlıklı kısmı Çerkezköy’de, geri kalanı ise Urfa’da bulunuyor. Urfa fabrikamızda ağırlıklı olarak alt yapı grubunu üretiyoruz. Çerkezköy’de ise tüm ürün gruplarımızın üretimi yapılıyor.

“HAKAN PLASTİK’İN ÖNÜNE GEORG FISCHER’İ KOYARAK, KALİTEMİZ VE GÜVENİMİZ İKİYE KATLANDI”

Ortadadoğu’da yaşanan siyasi belirsizlikler GF Hakan Plastik’i etkiledi mi?

Geçen yıl çalışmalarımızı etkileyen birkaç tane konu vardı. Bir tanesi Ortadoğu’nun içindeki politik kriz, diğeri de Ortadoğu’nun içinde bulunduğu durumdan dolayı fiyatların düşmesi ve yaşanan ekonomik kriz. Bir diğer önemli konu ise Türkiye ve Rusya arasında yaşanan sıkıntılı süreç. Yaşanan bu üç olay sadece biz değil Türkiye’deki bütün plastik boru sektörü çok ciddi etkiledi. Şahsım adına şunları söyleyebilirim ki Urfa üretimimize ayrıca bir önem veriyorduk. Özellikle o bölgeye hizmet vermek amacıyla yaptığımız bir yatırım olduğu için tabii ki bölgesel durumdan etkilendik. Bu süreçte yeni tedbirler aldık. Bu önlemler yeterli mi değil tabii ki, çünkü Türkiye’de özellikle plastik boru ihracat pazarı son üç yıldır dolar bazında çift haneli düşüyor. Böyle bir atmosferde bizim en büyük avantajımız Georg Fischer satış kanallarını da kullanmamız oldu. Bununla beraber Georg Fischer ile Hakan Plastik’in gücüne güç kattık, kalite ve güvenimizi ikiye katladık.gf2

“ÜST YAPI GRUBU İLE ÖNE ÇIKIYORUZ”

Hangi ürün grupları ile öne çıkıyorsunuz?

Üst yapı grubunda öne çıktığımızı çok net ifade edebilirim. Bu noktayı; GF Hakan Plastik ayağı ve Georg Fischer ayağı olarak ikiye ayırabiliriz. GF Hakan Plastik ayağında SILENTA ürünleriyle iddialıyız. SILENTA ürünleri Türkiye’nin ilk sessiz borusu olmakla beraber bugün doğrudan üretip Almanya’ya sattığımız ürün olma özelliğini de taşıyor. Georg Fischer’e baktığımızda ise Georg Fischer aslında endüstriyel, alt yapı, ek parça ve otomasyon ürünleri oldukça iddialı ve dünya çapında da oldukça önemli bir yerde aynı zamanda da çok önemli ürünlere sahip. GF Hakan Plastik olarak o kısmını henüz istediğimiz ölçüde Türkiye’de faaliyete geçiremedik. Gelecek yıldan itibaren Georg Fischer alt yapı, ek parça ve otomasyon ürünlerini, endüstriyel grupta özellikle otomasyon ürünlerini, ölçme cihazlarını vs. daha yoğun şekilde getirmeyi planlıyoruz.

GF HAKAN PLASTİK SATIŞ OLARAK TÜRKİYE’NİN BÜTÜN BÖLGELERİNDE TEMSİL EDİLİYOR

Türkiye genelinde kaç bayiniz var?

GF Hakan Plastik olarak binden fazla bayimiz var. Net bir sayı veremiyorum çünkü dönemsel olarak, coğrafyaya bağlı olarak ve ekonomik durumlara göre değişebiliyor. Satış kanalları ile ilgili stratejimiz açıkçası kendi felsefemize uygun kişilerle çalışıp kazan kazanı yaratmak. Nedir bu; projelere gittiğimizde o projelere hizmet verecek, bizim kalitemizi oralarda temsil edip koruyup, daha sonra satış öncesi ve sonrası hizmetleri bir arada verebilecek bayilerle çalışıyoruz. İşin perakende nalbur ayağında yine bizim ürünlerimizi stoklarında taşıyabilecek, yeri geldi mi müşteriye GF Hakan Plastik ürünlerinin birebir olarak faydalarını anlatabilecek kişilerle çalışmaya özen gösteriyoruz. Fakat bizim yedi bölgede de faal olma gibi bir özelliğimiz var. Bu nedenle sayıca fazla bayii ile çalışma şansımız bulunuyor. Şuanda GF Hakan Plastik satış olarak Türkiye’nin bütün bölgelerinde temsil ediliyor.

Bayilere sunduğunuz avantajlardan bahseder misiniz?

Öncelikle içinde bulunduğumuz Eğitim ve Teknoloji Merkezini açmadaki birincil önceliğimiz bayilerimize yani paydaşlarımıza hem teknolojik hem de ürün eğitimi vermekti. Çünkü Georg Fischer olarak böyle bir vizyona sahibiz ve Türkiye pazarını da bu vizyon doğrultusunda geliştirmek istiyoruz. Sadece tek tek ürün olarak değil, ihtiyaca uygun sistem çözümleri sunmayı hedefliyoruz. İlerleyen dönemlerde üniversitelerle ortak çalışmalar yürütüp, ürün normlarının iyileştirilmesi üzerinde çalışmak istiyoruz. GF Hakan Plastik Eğitim ve Teknoloji Merkezi’nde bayilerimizden tesisatçılara, üniversite öğrencilerinden ihracat müşterilerine kadar farklı kitlelere eğitimler vermeyi planlıyoruz. Showroomumuzda gördüğünüz üzere ürün sergisinden ziyade çözüm sergisi odaklı ilerliyoruz. Bayilerimize verdiğimiz avantajlardan bir diğeri de onları kendimize çözüm ortağı yapıyoruz. Tabii ki listemizdeki tüm müşterilerimiz için bunu yapabilmek mümkün olmasa da ağırlıklı olarak iş ortaklığı yaptığımız müşterilerimizi kendi müşterilerinin isteklerini doğru anlayıp uygun çözümler sunabilecek noktaya taşımaya çalışıyoruz. Bunun dışında satış pazarlama desteğimiz var. Fuarlara katılıyoruz. Özellikle ihracat pazarımızı genişletmek için yurtdışı fuarlara katılıyoruz. Bu şekilde hem bilinirliğimizi hem de onlarla olan ilişkimizi sıcak tutuyoruz.

İHRACATTA %20’YE YAKIN BİR BÜYÜME HEDEFİ KOYDUK

Sektörde karşılaştığınız sorunlar ve bu sorunlara dair çözüm önerileri aktarır mısınız?

Sektördeki en büyük sorun belirsizlik. Bu belirsizlik sadece inşaat sektörü için değil Türkiye’nin makro ortamındaki en büyük sorun. Bu sorundan yatırımlar ve kur maalesef negatif etkileniyor. Biraz daha mikro seviyeye inersek bizim sektörümüzde maalesef çok büyük bir nakit tıkanıklığı ve riskin yükselmesi söz konusu. Dönem dönem karşımıza çıkan problemlerden bir tanesi bu. Çünkü sektör bundan sonraki on senede bizim çok hızlı büyümesini beklediğimiz bir yapıda. Dolayısı ile cazip bir pazar haline gelen boru sektörüne hazır olmayan firmaların hızlı giriş yapması ve beraberinde gelen zor dönemlerle bu sıkıntılar yaşanıyor. Ortalama dört beş senede bir karşımıza çıkan sektörel krizler var maalesef. Bu yıl beklentimiz sektörün aynı kalacağı yönünde. Çok spesifik alanlarda daralma olacaktır. Çünkü birçok proje beklemede ve bazı projelerin de özellikle önümüzdeki dönemlerde ertelendiğini görüyoruz. Bununla beraber tabii ki geçen yıldan kalma çok güzel projeler var. Baktığımızda bu sektör başka bir ülkede olsaydı belki de çok ciddi bir krize girebilecekken biz büyümeyecekti diyoruz. Aslında kötüyü büyümeyecek olarak tanımlıyoruz. O kadar alışmışız ki büyümesine. Dolayısıyla 2017’nin muhtemelen cirosal anlamda tonaj bazında çok az büyüyeceğini ama global bazda baktığımızda ihracatın biraz zorlanabileceğini düşünüyorum. Bununla beraber GF Hakan Plastik olarak biz ihracata odaklanacağız. 2017 için ihracatta %20 civarında bir büyüme hedefi koyduk. Hem GF satış şirketleri hem de doğrudan ihracat pazarlarımızda aldığımız ve alacağımız aksiyonlarla bu büyüme oranını yakalayacağımızı düşünüyorum. Hedeflerimizden bir diğeri ise altmış olan ülke adetimizi yetmişe çıkartmak.

Sorunlar çerçevesinde kamu kurum ve kuruluşlarınızdan beklentini nelerdir? gf3

Kamu kuruluşlarından ekonominin dışında tabii kalite olgusunda çok büyük beklentimiz var. Çünkü Türkiye standartlarında ki eskiye göre çok iyi yere gelmemize rağmen halen daha geleceğimiz çok yol var diye düşünüyoruz. Faal olarak da İMSAD bünyesinde temsil ediliyoruz. Daha önce de bahsettiğim gibi kurumsal firmaların en büyük dezavantajı merdiven altı üretimler ile haksız rekabete girmesi. Bu da tabi dediğim gibi çok cazip bir sektör olduğu için tedbir alsanız da yüzde yüz engelleyemeyeceğiniz bir nokta. GF Hakan Plastik olarak bizim özellikle proje bazında başarımız burada ortaya çıkıyor. Projelerde belli standartlara ve spesifik özelliklere sahip ürünler tercih ediliyor. Bununla beraber daha küçük ölçekli yapılara ya da tekil kullanımlara baktığımızda teknik özelliklerin ve ürün standartlarının daha arka planda kaldığını görüyoruz. Emtia olarak algılanabiliyor ve aslında her plastik borunun aynı olduğu düşünülebiliyor. Bu noktada biraz daha düşük maliyetli tercihler yapılabiliyor. Burada vurgulanması gereken ucuz ya da pahalı üründen ziyade fiyat-performans önemli olduğudur.

Satış sonrası hizmetler konusunda neler yapıyorsunuz?

GF Hakan Plastik olarak ürün kalitemizin tamamen arkasında duruyoruz. Firmamızın gelişmiş bir laboratuvarı var. Herhangi bir problem yaşanması durumunda hemen testlerimizi yapıyoruz. Bizden kaynaklı bir problem varsa çözümüne gidiyoruz. Bizden kaynaklı olmasa bile montajdan ya da uygulamadan kaynaklı sıkıntılar varsa hemen kendi ekibimizden birilerini gönderiyoruz. Kendilerine yerinde çözüm sunmaya çalışıyoruz. Ben yine bir adım öne çıkarak şunu söylemek isterim ki burada verdiğimiz eğitimlerle yanlış montajların, en aza indirilmesi için çalışıyoruz. Zaten ürün doğru şekilde uygulandığında da satış sonrasına daha az iş düşecektir.

Ar-Ge ve İnovasyon alanındaki faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Daha önce Hakan Plastik bünyesinde kendimize ait bir Ar-Ge fonksiyonumuz vardı. Fakat Georg Fischer’e katıldıktan sonra bu global hale geldi. Dolayısı ile bütün Georg Fischer ülkelerinde olan strateji gereği Ar-Ge’mizi global olarak yapıyoruz. Bu nedenle üründen ziyade malzeme geliştirme, çözüm geliştirme gibi noktalara odaklanıyoruz. Ürün geliştirme ayağını da Türkiye’den tamamlıyoruz. Yani Ar-Ge birimleri iki alana ayrılmış durumda. Orada Georg Fischer’in global gücünü burada da Hakan Plastik’in pazar gücünü kullanıyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Sektör yayınlarının çok önemli olduğuna inanıyorum. Bilinçlendirme çalışmalarına yapılacak katkılar çok önemli. Nalbur ayağında gerçekten bilgilendirme ihtiyacı çok yüksek. Dolayısıyla sizlerin hem makalelerinizde hem de yaptığınız araştırma ve haberlerde ürün kalitesini aynı zamanda ürün çözümlerini derinlemesine inceleyip aktarmanız çok yerinde olacaktır. Ek olarak, yapı malzemeleri olarak konuştuğumuzda bu sinerjiyi yaratmak sadece bizimle değil, bu sektörde benzer seviyedeki tüm firmalarla aynı çalışmaları yaptığınızda artacaktır. Bu çalışmalarınızı okudukça memnun oluyor, sektöre katkıda bulunduğunuza inanıyoruz.

#GFHakanPlastik #GF #HakanPlastik #Plastik #BüyümeHedefi #Büyüme #Hedef #DahaÇokÜlkeyeOdaklanıyor #Ülke

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*