Gedik Holding Gerçekleştirdiği Sürekli Yatırımlarla Kapasitesini Arttırmaya Devam Ediyor

Türkiye’nin en büyük kaynak ekipmanları üreticilerinden biri olan Gedik Holding, üretime verdiği önem ve sürekli olarak yaptığı yeni yatırımlarla ürün yelpazesini genişleterek sektöre yeni ve kullanışlı ürünler sunuyor. İstanbul/Pendik’ deki 50 bin m2’lik üretim alanından Hendek’deki 150 bin m2’lik alana taşınma süreci devam eden Gedik Holding’in kaynak üretim tesisleri Hendek’te faaliyetlerine devam ediyor.

Gedik Kaynak tarafından Türkiye’de üretimi ilk kez gerçekleştirilen sualtı kaynak elektrodları ile su altında kaynak yapılması gereken sektörlere büyük kolaylık sağladıklarını belirten Gedik Holding yetkilileri, son dönemde yaptıkları çalışmalar ve yenilikler hakkında dergimize bilgiler verdi.

Firmanızın gündemdeki çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?  Son dönemde sektöre yeni ürün veya ürünler sundunuz mu? Bu dönemde en çok talep gören ürünleriniz hangileri oldu?

GeKaMac markalı yeni ürün grubumuz olan gaz armatürleri ile kaynak, kesme, tavlama prosesleri için gerekli olan hamlaçlar ve sarf malzemeleri, basınç düşürücüler, oksijen-propan kaynak setleri gibi sektörün ihtiyaçlarını karşılayacak çeşitli ürünler, ürün yelpazemize katılmış bulunmaktadır.

Ayrıca Gedik Kaynak tarafından Türkiye’de ilk kez  üretilerek sektöre sunulan GeKaTec UW E7014 su altı kaynak elektrotlarının, gemi inşaat sektörü, açık deniz gaz boru hatları  gibi su altında kaynak yapılması gereken sektörlerde, her pozisyonda kaynak yapılabilme imkanı, kolay cüruf kalkışı ve güçlü yalıtım tekniğiyle sualtında kesintisiz kaynak yapma imkanı sayesinde sık tercih edilen ürün olması hedeflenmektedir.

Bunların yanında Ar-Ge çalışmaları sonucunda geliştirdiğimiz GeKaTec Hardcor 60 G yeni sert dolgu özlü kaynak teli fiyat-kalite performansı ile ön plana çıkmaktadır. Kaynak sonrası 57-62 HRC  sertlik değeri veren GeKaTec Hardcor 60 G metal özlü olup, ısı dayanımı yüksektir.

Satış hacmimizin geniş olduğu  alaşımsız, düşük alaşımlı ve paslanmaz grubu kaynak elektrotlarımız,  gazaltı ve özlü kaynak tellerimizin yanında son dönemde çok talep gören ürünlerimiz arasında GeKaTec Fazer 63 HD sert dolgu elektrotları, ince taneli yüksek dayanımlı malzemelerin kaynağında kullanılan GeKa ER 110 SG gazaltı kaynak telleri ile birlikte kaynaklı imalat yapılan alanlardaki dumanı ortamdan temizlemek için kullanılan GeKaMac  MM1 ve MM2 Mobil Duman Emme ünitelerimiz ön plana çıkmaktadır.

Firma olarak çalışmalarınızı son dönemde daha çok hangi alana (Ar-Ge, inovasyon, pazarlama, üretim vb.) yoğunlaştırdınız?

Gedik Holding olarak, üretime her zaman önem veriyoruz. Sürekli yeni yatırımlar yaparak kapasitemizi arttırıyoruz. Sakarya/Hendek’ deki üretim tesislerimizde çalışmalarımız hızla sürüyor. Gedik Kaynak, Gedik Termo Vana ve Gedik İleri Döküm Teknolojileri firmalarımız şu anda Hendek’ de üretimlerini gerçekleştirmekteler.

Gedik Kaynak İstanbul/Pendik’ deki 50 bin m2lik üretim alanından Hendek’ deki 150 bin m2’lik alana taşınma süreci tüm hızıyla devam etmekte. Bu yatırım demek, büyüme demek. Yeni ürünler geliştirmek, daha yüksek miktarda üretim yapmak demek. Üretim hattımızı genişlettik. Yeni üretim biçimlerine geçtik. Yeni ürünler hazırladık. Bütün bunları ithalatla değil kendi insan kaynağımız kendi bilgi birikimimiz ile gerçekleştirdik. Bu da bizim için ayrıca bir başarı ve gurur kaynağı.

Gedik Kaynak aynı zamanda AR-GE laboratuvarlarında üretimin geleceği olan üç boyutlu metal baskı teknolojisi olan WAAM üzerine çalışıyor. Yeni dönemde Gedik Kaynak yüksek değerli kompleks metalleri sıfıra yakın kayıp ve maksimum dayanıklılıkla birleştirecek.
Gedik Holding şirketlerinden Gedik Termo Vana ise hem yurt içinde hem yurt dışında büyüme ve rekabette öne çıkma planları kapsamında, üretim süreçlerini yeniden yapılandırdı.

Üretim terminlerinden ERP uygulamasının etkin kullanımına kadar pek çok alanda iyileşme sağlayarak verimliliğini %20 arttırdı. 2021 yılı için 1.200 ton döküm işleyip ürüne çevirme hedefi koydu ve Temmuz ayı itibari ile hedefine ulaştı. Gövde malzemesine, vana çapına ve vana çeşidine bağlı olmakla birlikte yıllık bir vardiyada 75.000– 125.000 vana üretme kapasitesine sahip.

Çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımınız ile bu alanda yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?

Faaliyetlerimizi yürütürken çevreye duyarlı bir şekilde hareket etmek bizim için önemli. Atık oluşumunu azaltmak ve oluşan atıklarımızı da kaynağında ayırarak mümkün olanları doğaya kazandırmak üzere sıfır atık uygulamasını bütün ofis ve proseslerimizde uygulamaya çalışıyoruz. Konu ile ilgili farkındalık oluşturmak attığımız ilk adım oldu. Eğitim faaliyetleri düzenleyerek; geri dönüşümün yaşadığımız çevreye etkisi ve ekonomiye katkısının önemini ve bu noktada biz neler yapabiliriz anlatmaya çalıştık. Üretim süreçlerimizde yapılan iyileştirmeler ve değişiklikler sayesinde daha az atık oluşumuna neden oluyoruz. Ayrıca üretim alanlarımızda zaten uygulamakta olduğumuz kaynağında ayırma faaliyetlerini, 2020 yılı itibari ile ofislerimizde de herkesin ulaşabileceği ortak noktalara sıfır atık kutuları yerleştirerek uygulamaya başladık.

Örneğin; 2020 yılı içerisinde topladığımız 116520 kg kağıt atığımızı geri dönüşüme kazandırarak 1980 ağacı kurtarmış, 20624 kg sera gazı salımının önüne geçmiş olduk.

Bu bize gösteriyor ki, yaptığımız çok küçük bir iyileştirme bile doğada muhakkak karşılık buluyor.

2021 yılının geride bıraktığımız dönemi firmanız açısından nasıl geçti? Sektör açısından önümüzdeki dönemden beklentileriniz neler?

Gedik Kaynak olarak bayilerimiz kanalıyla yapılan başarılı satışların yanı sıra büyük projelerde de iyi bir yıl geçirdik. Yurt içi ve yurt dışında Socar Petkim Merkür Rafinerisi, ASFAT Pakistan, 1915 Çanakkale Köprüsü, Akkuyu Nükleer Santrali gibi dev projelerin tedarikçisi olduk. İngiltere ile hacimli ticaretimiz devam ederken Irak’ta kamu iştiraki bir şirket ile ortak üretime başladık. Afrika pazarındaki mevcudiyetimizi artırdık. 2021 ve sonrasında da hem yurt içinde hem yurt dışında Gedik Kaynak büyük projelerin tedarikçisi olmaya devam etmek

hedefinde. Bu yıl ayrıca elektronik ticarete de adım attık. Hali hazırda e-ticaret platformları üzerinden satışa başlanan GeKa ürünlerinin yeni dönemde hem çeşitliliği hem de kendi e-ticaret portalımızın geliştirilmesiyle bu kanaldaki hacmimiz artacak.

Gedik Termo Vana 1967 yılından bu yana faaliyette ve bugüne kadar pek çok iyi projede yer aldı. 2020 yılı zor ve sıkıntılı bir yıldı. 2021 için çıtayı yükseltmiştik ve şimdiden yılsonu hedefimize ulaşmış durumdayız.

Termo Vana ihracata başladı ve burada yavaş yavaş büyümeye çalışıyor. Bu yıl ekibimizi güçlendirdik. Yeni arkadaşlarımızla birlikte yeni dönemde ihracatta önemli adımlar atacağız. Suudi Arabistan’da büyük bir proje ile başlıyoruz. Devamı da gelecek ve Gedik Termo Vana hak ettiği konuma ulaşacak. Yurt içinde gemi sanayiinde çok önemli projelerin tedarikçisi olduk. Keza savunma sanayi tarafındaki işlerimiz de çok değerli işler oldu. İstanbul Tuzla Deri Organize Sanayi’de geri dönüşüm sistemi projesinde yer aldık. Bu çok özel bir proje idi. Trabzon’da çöpten enerji üretim tesisleri Mimsan Evra projesinde yer aldık. Gedik Termo Vana çok özel, ayrıcalıklı projelerde yer almaya devam edecek.

Gedik İleri Döküm Teknolojileri 2020 – 2021 yılında Almanya ve Suudi Arabistan’daki projeleriyle öne çıktı, yurt içinde ise Standart Pompa gibi projeleriyle ses getirdi. Her yıl üretimini ve cirosunu artırmak hedefiyle yola çıkan şirket paslanmaz, dubleks, bronz gibi nitelikli döküm çözümleriyle müşterilerine hizmet vermeye devam edecek.