koln

“Fuarlar, Son Kullanıcıya Ulaşma Noktasında Bize Fayda Sağlıyor”

Merhaba İstanbul Hırdavat Fuarı’na hoş geldiniz. Bize biraz Burla’dan bahseder misiniz?

Burla Makine, 1911 yılında kurulmuş bir aile şirketidir. Ben de aileden 4.nesilim. Türkiye’de 1911’den beri ithalat ve Türkiye’de ithal ettiğimiz ürünlerin çeşitli sektörlerde dağıtımını yapıyoruz. Makine ve hırdavat sektörü bunlardan birisi.

Hırdavat sektörünün son bir yılını değerlendirmek isterseniz neler söylemek istersiniz?

Son bir yıl çok iyi geçti diyemeyeceğim. Gerek yurt içi gerek yurt dışında global ekonomik sorunlarla zorlandığımız bir yıl oldu. Şu anda da zorlanmaya devam ediyoruz.

İstanbul Hırdavat Fuarı açısından neler söylemek istersiniz?

İstanbul Hırdavat Fuarı’na birinci senesinde katılmıştık. Bu sene katılmaya karar verdik. Katılmaya karar vermemizin sebeplerinden biri de yeni bir markamızın olması ve onu göstermek istememiz.

Hangi marka o? Bahsetmek ister misiniz?

Wera El Aletleri. Alman markası, üretimi Avrupa’da çok kaliteli, değişik problemlere çözüm sunan bir el aleti markası.

Röportajı İzlemek İçin Tıklayınız!

Yerli ve yabancı ziyaretçi konusunda ne paylaşmak istersiniz fuarla ilgili?

Genel olarak yerli ziyaretçimiz oldu.

Memnun kaldığınızı düşünebilir miyiz?

Dediğimiz sorunlardan dolayı orada da biraz aksaklıklar olduğu için biraz memnun biraz değil diyelim.

İlkinde katıldık dediniz bir de yeni bir markadan dolayı katıldığınızı söylediniz ama fuarlar neticede yılda bir yapılınca uzun süre görmediğiniz müşterileri görebiliyorsunuz. Ara verdiğiniz süreçte görmediğiniz müşterileri de görebildiniz mi? Fuarların ne gibi bir katkısı oluyor?

Fuarların iki yılda bir olmasını tercih ediyoruz biz. Biz fuarlarda direk satış yapmıyoruz zaten. Biz bayilere satış yapıyoruz. Fuarlarda son kullanıcı ile görüşme fırsatı oluyor, bayilerle tekrar görüşme fırsatı oluyor. Ama zaten bayilerle sene içerisinde kendimiz görüşebiliyoruz. Bizim için daha fazla son kullanıcıya ulaşmak anlamında faydalı fuarlar. Ama bu tür fuarların biz her sene olmasından ziyade iki senede bir olmasını tercih ediyoruz. Öyle hem daha fazla ziyaretçi gelir diye düşünüyoruz. Çünkü hem zaman olarak ara açılmış oluyor hem de ürünler yenilenmiş olabiliyor. Bütün bu tedarikçilerde her sene yeni ürün çıkmıyor. Yurt dışındaki hırdavat fuarı da mesela iki senede bir oluyor. O bakımdan iki senede bir olmasını tercih ederiz. Bizim için daha faydalı olur ve böyle bir durumda daha fazla katılmayı düşünürüz.