Anasayfa » Gündem » “FUARDA GEÇEN SENEKİ DURGUNLUĞUN DEVAM ETTİĞİNİ SÖYLEYEBİLİRİZ”

“FUARDA GEÇEN SENEKİ DURGUNLUĞUN DEVAM ETTİĞİNİ SÖYLEYEBİLİRİZ”

Dubai Big5 fuar değerlendirmesi yapmak adına Kanca Satış Temsilcisi Ümit KAPLAN ile bir araya geldik. Kaplan, bu yıl fuarda durgunluğun olduğunu dile getirirken şu açıklamalarda bulundu: “Bu yıl fuarda geçen sene ki durgunluğun devam ettiğini söyleyebiliriz. Müşterilerimizle konuştuğumuzda genel olarak piyasaların çok durgun olduğunu ve yatırımların önemli ölçüde azaldığını vurguladılar.“dedi.

Dubai BIG 5 Show’a katılarak uluslararası arenada sektör ile buluştunuz. Özellikle bu yıl ki Dubai BIG 5 Show’a ilişkin görüş ve düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Bu sene dördüncü kez katılım gerçekleştirdik ve olumlu sonuçlar almayı beklemekteyiz. Ancak fuarda geçen sene ki durgunluğun devam ettiğini söyleyebiliriz. Müşterilerimizle konuştuğumuzda genel olarak piyasaların çok durgun olduğunu ve yatırımların önemli ölçüde azaldığını vurguladılar. Bunda en önemli etkenin ise bölgenin en büyük ekonomisine sahip Suudi Arabistan’ın içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi durumları söyleyebiliriz. Bir kez daha gösteriyor ki ekonomik istikrar için ilk şart siyasi istikrar. Fuarın en büyük avantajı ise bölge ülkelerinden katılımların çok yüksek olması. Bu sene 15 farklı ülkeden ziyaretçileri ağırladık ve ürünlerimize yoğun ilgiyle karşılaştık. Firma olarak dünyada 50 ülkeye ihracat yapmaktayız ve her ülkeye gidememekteyiz ancak özellikle Asya ve Arap bölgelerindeki tüm ülkelerin kesişim noktası olduğunu belirtebiliriz.

Fuarda hangi yeniliklerinizi ziyaretçilerinizle buluşturdunuz? Ziyaretçilerinizin hangi ürünlere ilgisi daha fazla gerçekleşti? Sergilediğiniz ürün grupları hakkında bilgi verir misiniz?

Kanca El Aletleri olarak , üretimini yaptığımız ürünler açısından çok yenilik olduğunu söylemeyebiliriz. Buradaki açığımızı ise ürünlerimizin sergilenmesinde kapatıyoruz. Eski çalışanlarımızdan bir arkadaşımız aynı zamanda Grafiti sanatçısı ve her sene bizim için bir ya da iki mengene boyamakta ve bizde fuarlarda sergilemekteyiz. Fuar sırasında ürünümüzü görüp mükemmel bir fikir olduğunu belirtenler, yolunu değiştirip incelemeye gelenler ve hatta fotoğraf çektirenler bile oldu.

Satış ve satışa yönelik görüşme noktasında fuarı nasıl buldunuz?

Fuar yapı ve inşaat sektörü olduğundan, fuara gelen kişiler ve firmalar fuarın asıl hedefi olan profesyonellere hitap etmesini kolaylaştırıyor ve son kullanıcılar tarafından gereksiz bir kalabalık ortamı oluşturmuyor. Gelen nitelikli ziyaretçiler ile iş ilişkilerini geliştirmek ve satış yönünden olumlu sonuçlar alınıyor.

Temsilciliğini yaptığınız ya da üretimini yaptığınız marka hakkında bilgi verir misiniz?

Kanca El Aletleri olarak geçen yıl 50. yılımızı kutladık. Firmamız her sene yurt içinde ve yurt dışında satışlarını artırarak yoluna devam etmekte. Türkiye’de “Mengene “ ve “İşkence” denildiğinde ilk akla gelen firmayız ve bunu sağlamak 50 yıllık çok zorlu ve yoğun geçen çalışmalar neticesinde gerçekleşti ve aynı aşkla ürünlerimizi üretmeye devam etmekteyiz. Kanca El Aletleri olarak Avrupa’da “Mengene” ürünümüz ile pazar lideriyiz ve Avrupa bölgesinde ki tüm üreticiler ve toptancılar ile yakın ilişkilerimiz bulunmakta. 50 yıllık birikimin vermiş olduğu güven duygusu ve kalite ile müşteri ağımızı genişletmek istiyoruz.

Fuara katılan ve ziyaret eden bir çok kişiyle görüşmeleriniz oldu. Bu görüşmelere istinaden sektörün yatırım ve geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Fuara gelen farklı ülkelerden firmaların hepsinin ortak görüşü 2018 yılında ekonomilerin tekrar canlanacağı ve yatırımların hız kazanacağı yönündeydi. Özellikle fuar esnasında Dubai bölgesini gözlemleme imkanımız oldu ve bir çok yerde inşaat sektörünün çok büyük yatırımlar içinde olduğunu gördük. Devamlı büyüyen dünya nüfusunda inşaat her zaman büyüyen ve yeni yatırımlar çeken bir alan olarak varlığını sürdürecektir. 2018 yılın için kendi sektörümüz ile ilgili olarak en az %10 artış hedeflemekteyiz. Bu beklentilerimiz neticesinde Almaya’nın ardından Amerika’da ikinci satış depomuzu açarak, satış – dağıtım ağımızı oluşturduk. Orta ve Doğu Amerika bölgesinde toplamda 35 eyaleti kapsayacak temsilcilik anlaşmaları imzalayarak Amerika’da ki müşterilere yerel bir tedarikçi gibi hizmet veriyoruz. Depoyu kurmamızda ki asıl amaç, Avrupa’da elimizde bulundurduğumuz dövme mengene pazar liderliğimizi Amerika’ya taşımak ve bu bölgede kalıcı olmak.

#fuar, #katilim, #elaletleri, #Arabistan