Anasayfa » Röportaj » “FUARDA CİDDİ BİR POTANSİYEL YAKALADIK”

“FUARDA CİDDİ BİR POTANSİYEL YAKALADIK”

1986 yılında temellerini atan Çelik Hortum, son yıllarda yakaladığı başarı grafiğini iyi değerlendirerek yeni ürünlerini sektöre sunarken, mevcut ürün grubunu da geliştirmeye devam ediyor. Yeni yatırımları ve sektördeki birçok kuruluşa verdiği kaliteli hizmet ile adından söz ettiren Çelik Hortum, aynı zamanda bu yıl İstanbul Hırdavat Fuarı katılımcıları arasında da yerini aldı. Faaliyetleri hakkında bilgi almak ve İstanbul Hırdavat Fuarı ile ilgili görüş ve düşüncelerine başvurmak adına dergimize konuk ettiğimiz Çelik Hortum Pazarlama Müdürü Celaleddin Özkan,
önemli açıklamalarda bulunarak firma ile ilgili bilgiler verdi. ÇELİK HORTUMLARI: Katılım gösterdiğiniz 2. İstanbul Hırdavat Fuarı ile ilgili görüş ve düşüncelerinizi alabilir miyiz? Ana bayilerimizden olan Kamil Türk firmasının referansı ile İstanbul Hırdavat Fuarı’na katılım gösterdik. Aslında bu fuara imaj için katıldığımızı belirtmek isterim. Fakat fuar beklediğimizden çok daha fazla potansiyel ile karşılaştık. Özellikle perşembe ve cuma günleri yabancı ziyaretçi ve müşteri ağırlıktaydı. Yaklaşık 9-10 tane ciddi yabancı müşteri ile görüştük ve Arnavutluk’tan yüksek potansiyelli bir müşteri ile anlaşma yaptık. Bu durum açıkçası bizi çok şaşırttı. Cumartesi ve pazar günleri de ağırlıklı olarak iç pazar müşterisi ile görüşmeler gerçekleştirdik. Görüştüğümüz müşterilerimiz bildiğimiz ya da çoğunlukta çalıştığımız firmalardı fakat onlarla fuar atmosferinde görüşmek ayrı bir imaj yarattı ve bu durum bizi ziyadesi ile mutlu etti. Bizlerin çalıştığı birçok firma da bu fuarın katılımcıları arasında yer alıyor. Müşteri alışverişinde bulunduk ve bu ortam bizi çok memnun etti. Bu noktada gelecek yıl da bu fuara mutlaka ama mutlaka katılacağımızı düşünüyorum.

Fuarda özellikle dikkat çeken ürün grubunuz hangileri oldu?
Paspas, hortum ve z mat ürünlerimiz fuarda oldukça dikkat çekici ürünler arasında yerini aldı. Gelen müşterilerimiz özellikle paspas grubuna yoğun ilgi gösterdi.

Çelik Hortumları’nın üretim faaliyetleri ve üretim kapasitesi ile ilgili bilgi alabiliri miyiz?
1985 yılında kauçuk alanında hortum üreterek sektöre adım attık. 1998 yıllarında plastik hattımız devreye girdi ve şu anda 70 tona yakın malzeme işleme kapasitemiz bulunuyor. Bu noktada Türkiye’nin ikinci büyük hortum fabrikasıyız.Ortadoğu’nun da en bürük hortum fabrikasıyız. 22 hat ile çalıştığımız fabrikamızda tüm makinalarımız elektronik bu noktada teknolojiyi yakından takip ederek Endüstri 4.0
odaklı ilerliyoruz diyebilirim. Ürün kalitesinde de oldukça iddialıyız. Hortumun içeresindeki boyadan tutun ipine kadar kullanılan tüm malzemeler 1. sınıf malzemelerden oluşuyor. Yaklaşık 30 ülkeye ihracatımız bulunuyor. Bu alanda da 30 ülkeye gönderdiğimiz ürünlerin hiçbir şekilde Türkiye’ye yanlış lanse edilmesine müsaade edemeyiz ve bunun için ürünlerimizin kalitesini en üst seviyede tutuyoruz.

Çelik Hortumları hangi sektörlerde kullanılıyor?
İç piyasada da yaklaşık 1270 tane carimiz bulunuyor. Kamil Türk, Ateş İnşaat, Uğur Hırdavat, Era Hırdavat, Askaynak, Magmaweld, Gedik Kaynak gibi fuar katılımcılarından da birçok isimle çalışıyoruz. Spesifik hortumlarımız, bahçe hortumlarımız ve sanayi tipi hortumlarımız var. Türkiye’de tüm hortum çeşitlerini üreten firma sayısı çok az. Bizler de bu firmalardan bir tanesiyiz. Yine Çelik Hortumları bünyesinde paspas grubumuz yer alıyor. Bu ürün grubunda; Kıvırcık Paspas ve Z Mat dediğimiz iki ürün mevcut. Paspas, 2013 yılında faaliyetine başladığımız bir grup. Bayilerimizden gelen talep doğrultusunda üretime başladık ve kısa süre içerisinde ivme yakaladığımız bir alan oldu.

Son dönem yatırımlarınızdan bahseder misiniz?
Genç neslin yönetimi ele alması ile birlikte Çelik Hortum; yassı damlama, paspas ve hortum grubunda çok son yıllarda çok iyi bir yükseliş ivmesi yakaladı. Yakın dönem içerisinde de yeni bir projemiz olacak ve onun için yeni bir yer arıyoruz. Tarımsal sulama alanına yöneleceğimiz bu yeni projede detaylar netleştikçe detaylı bilgileri yine sizinle paylaşırız. Yatırımlarımız devam edecek.

#CelikHortumlari, #Fuar, #Katilimcilar