Anasayfa » Dosya Konusu » Federal Elektrik Sosyal Sorumluluk Projelerine Devam Ediyor

Federal Elektrik Sosyal Sorumluluk Projelerine Devam Ediyor

Sosyal sorumluluk projeleri ve özellikle eğitime verdiği katkıları ile Federal Elektrik, Türkiye’ deki 150 farklı Meslek Okullarındaki öğrencilerin pratik eğitim alabilmeleri için çalışmalara başladı.

Dünya’nın en güçlü ilk 10 ekonomisi arasında olmayı hedeflerken, nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi ön plana çıkmaktadır. İhtiyaç duyulan nitelikli insan gücünün yetiştirilmesinde mesleki ve teknik okullar büyük bir öneme sahiptir. Federal Elektrik, Türkiye’ de bulunan yaklaşık 150 Okula ürün paketleri oluşturarak bağışta bulundu. Firmanın tecrübeli mühendisleri de teknik eğitimler vererek öğrencilere saha tecrübelerini aktardılar. Eğitim ve malzemenin aynı anda olması sebebiyle öğrenciler pratikte birçok bilgiye kısa sürede ulaşma imkanı elde etmiş oldu.

Federal Elektrik, ürünlerini Türkiye’de 100’ün üzerinde bayii ve 50’den fazla ülkeye dağıtımını yapmakta, Avrupa’nın ve Dünya’ nın belirlemiş olduğu IEC ve EN standartlarının belirlediği kalitenin üzerinde ürünler üretilmektedir. 1994 yılında,  Türkiye’ de ISO 9000 belgesini alan ilk 70 kuruluş içinde yer almış ve I. Uluslararası Teknoloji-Kalite ve Üretim Sistemleri kongresinde, üretimde TS-EN 9000 kalite güvence sistemini en iyi uygulayan firmalardan biri olarak “Kalite Ödülü” ‘ne layık görülmüştür.

Firma, geçtiğimiz aylarda da kalıpçılık okullarını ziyaret etti. Yüksek teknoloji ürün için bu mesleğin önemine vurgu yapan Federal Elektrik, Plastik Enjeksiyon ve Prograsif Metal Kalıplarını okullara hediye etmenin yanı sıra, mesleğin önemi ve incelikleri, imalat süreci,  sanayiye katkısı gibi konular hakkında bilgilendirmede bulundu.

Federal Elektrik Genel Müdür Yardımcısı Mesut Nurdoğan ile yaptığımız görüşmede Nurdoğan şu ifadelere yer verdi. “Üretim yapan her şirketin en önemli sermayesi tasarım ve kalıpçılıktır. Biz sadece kendi mesleğimizdeki öğrenciler için değil, tüm üreticilerin ve dolayısıyla Türkiye’nin daha çok kazanabilmesi için bilgimizi aktarabileceğimiz fırsatları değerlendiriyoruz. Ürün gamımızda bulunan 4000’e yakın ürün; yurtiçinde 21 farklı Enerji Dağıtım Şirketinin tamamında, yurtdışında ise 30’dan fazla elektrik idaresinde alınan marka onayı ile kullanılmakta ve tercih edilmektedir. Türkiye’nin kg başına ihracat tutarı 1.4usd iken, yüksek teknoloji ürünlerle yarışarak Federal Elektrik’in 2017 yılı ortalaması yaklaşık kg başına 20usd civarında olmuştur.”

Eğitime verdikleri destek nedeni ile birçok kurumdan teşekkür plaketi alan firma, sosyal sorumluluk projelerinde sürekli karşımıza çıkacak gibi duruyor. Bu özverili ve gelecek nesillere yaptıkları yatırım nedeniyle firmayı tebrik ediyor, tüm kurumların bu tür yaklaşımlar sergilemesini temenni ediyoruz.

#MeslekLisesi, #FederalElektrik, #MesutNurdogan