koln

“Esnaf Olarak Ticaret ve Alışverişteki Dönüşüme Ayak Uydurmaya Çalışıyoruz”

İstanbul Esenyurt’ta toptan ve perakende olarak hem yerinde hem de internet üzerinden müşterilerine hizmet veren Güler Yapı Market, Şubat sayımızda esnaf köşemizin konuğu oldu. Sektördeki dijital dönüşüme ayak uyduran bir esnaf olarak internet üzerinden de potansiyel müşterilerine ulaşmaya başaran Güler Yapı, yurt dışı satışı da gerçekleştirerek  yerel esnaf satış çıtasını yükseltmiş durumda.

Ticaret ve alışveriş olgusunun temelden bir değişim içerisinde olduğunu belirten Güler Yapı Market Genel Müdürü Bahadır Güler, nalburiye esnafı olarak kendilerinin de bu değişime ayak uydurduklarını söyledi. Güler, esnaf olarak sektördeki ve alışverişteki sıkıntıları bizlerle paylaşarak, çözüm önerileri ve çalışmalar ile ilgili düşüncelerini dile getirdi.

Öncelikle firmanızın kuruluşu ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz?

Kuruluş ve gelişim sürecimiz oldukça zorluydu. Üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra bir dönem ücretli öğretmenlik sonrasında da kısa bir yurt dışı deneyimim oldu. Hangi sektörde hangi işi yapabilirim diye düşünürken aile mesleğimi yapmaya karar verdim. Çünkü anladığım bir işi yapmak istiyordum. İşi kurduk ve bu işi az sermaye ile en maksimum nerelere taşıyabilirim amacı ile çalışırken, yerinden perakende satışın yanında internet sitelerinden de satışa başladık. Bu süreçte ülkemizde darbe girişimi gibi olumsuz olaylar yaşandı ve herkesin olduğu gibi bizim işimizi de çok etkiledi.  Sonrasında ekonominin istenilen düzeye gelememesi, dolar kuru derken istediğimiz seviyeye gelebilmemiz ve en önemlisi piyasada tutunabilmemiz oldukça zor oldu. Şu an toptan çekirdek müşteri kitlemiz oturmuş, 5 ayrı internet sitesinde satış yapan, yurt dışı satış başarısı kazanmış, toptan ve perakende hırdavat mağazası olarak hizmet veriyoruz.

Firmanızın ürün gamı hakkında bilgi verebilir misiniz? Hangi markaların satışını gerçekleştiriyorsunuz? 

Genel hırdavat ürünlerinin yanında ATG El Aletleri ve Elsa Bond, Ripper, Strong sprey grubu ürünlerinin bayiliğini ve satış pazarlama faaliyetlerini gerçekleştiriyoruz.

 Bayiliğini yaptığınız markalarla ilgili yaşadığınız bir sıkıntı var mı? Üretici firmalardan beklentileriniz neler? Yeni ürünlerle ilgili teknik olarak detaylı bilgiye ulaşabiliyor musunuz? Neler söylemek istersiniz?

Genel olarak çalıştığımız firmalarla bir sorun yaşamıyoruz ama söylemek istediğim birkaç şey var. Tabi, biliyorsunuz ülke olarak çok zor ekonomik bir dönemden geçiyoruz. Bu dönemde üreticiler ve ana bayiler, oluşan piyasa belirsizliğini kendi çıkarları doğrultusunda kullanmamalı ve süreci birlik beraberlik içerisinde atlatmalıyız.

Satış pazarlama faaliyetlerinizi nasıl yürütüyorsunuz? Satış sonrası hizmet ile ilgili neler söylemek istersiniz? Müşterilerinizin ihtiyaç ve talepleri ne yönde oluyor? Yönlendirme yapıyor musunuz?

Toptan satışlarımızı nalbur müşterilerimizle direk bağlantı kurabildiğimiz internet sayfaları aracılığı ile gerçekleştiriyor,  satış sonrası oluşabilecek her soruna anında cevap veriyor ve sorunları en aza indirebiliyoruz. Bizimle ilk defa çalışacak müşterilerimizin genel beklentisi güven olgusu. Bunun için ödemelerini kapıda ödeme şeklinde, kargoyla ürünleri aldıktan sonra yapmak istiyorlar. Bu şekilde satış yaptığımız ürünleri kapıda ödeme gönderiyoruz ama bu yöntemin bazı sorunları oluyor. Bu sorunların başında müşterinin sipariş verdiği ürünü farklı sebeplerden dolayı alamaması ve dönen kargolar. Bunlar bize ciddi maliyet çıkarıyor ya da kargo ücretini fazla bulup şikâyet etmeleri ki bu da önemli bir sorun. Çünkü ücretsiz kargo beklentisi içerisindeler ama ücretsiz kargo şeklinde ürün gönderirsek bu birim fiyatlarımızın artmasına sebep olur ve fiyatlarımızın cazibesi ortandan kalkar. Zira bu olay satışlarımızı ciddi manada düşürür. Bu sorunu çözebilecek bir yöntem arayışımız devam ediyor. Sürekli müşterilerimizle bu sorunu yaşamıyoruz.  Havale, EFT sonrası ürünleri kargoya veriliyor bu sayede kargo şirketinin aldığı kapıda ödeme komisyon tutarı ortadan kalktığı için kargo ya da ambar ücretleri de uygun oluyor.

 

İnşaat sektörü ile nalbur ve hırdavat sektörünün gelişimi doğru orantılı mı? Satışlarınıza etkisi ne yöndedir?

İnşaat sektöründeki durgunluk satışlarımıza olumsuz yönde etki etmektedir.  İnşaat sektörü ülke ekonomimizin temel taşını oluşturuyor. İnşaat malzemelerinin satış düşüşünden tutun, iş gücü olarak çalışan kesimin işsizlik sorunu bile satışlarımızı doğrudan etkiliyor.

 Sizce Nalbur ve Hırdavat sektörü ile ilgili yaşanan sıkıntılar nelerdir? Bu konuda çözüm önerileriniz var mı?

Perakende anlamda en rahatsız olduğum olay 1 milyoncu olarak tabir edilen işletmelerin her türlü hırdavat ürününün en muadil ve ucuz olanlarını çok cüzi karlarla satmaları. Bu durum perakende sektörünü etkiliyor ve ticaret odalarının buna müdahale etmesi gerekir.

 

 E- ticaret siteleri (nalbur-hırdavat malzemeleri üzerine) hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Sektörün geleceğini nasıl değerlendirirsiniz?

E – ticaret sektörün geleceği; çünkü ticaret ve alışveriş olgusu temelden bir değişim içerisinde. Biz de bu değişimin içinde yerimizi alıyoruz.

 Son olarak neler eklemek istersiniz?

Büyük bir keyifle takip ettiğim NalburTeknik Dergisine ve çalışanlarına Güler Yapı Malzemelerini sayfalarına taşıdıkları için çok teşekkür ederim. Gelecek için umutluyum, bütün sektör için bol kazançlar dilerim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#GülerYapıMalzemeleri #toptan #ElAletleri #nalbur  #hırdavat