koln

“Esnaf Demek Güvenilir Ticaret Demektir”

Şubat sayımızda esnaf köşemizin konuklarından biri de Arnavutköy Deliklikaya Mahallesinde müşterilerine hizmet veren Aygünler İnşaat Malzemeleri idi. Deliklikaya Sanayi Bölgesi’nin Deliklikaya’da inşasına başlanmasından sonra bölgedeki inşaat faaliyetlerinin hızlanması Deliklikaya’ya bir hareketlilik getirmiş durumda. Köy statüsünden mahalleye dönüşen ve artan sanayi faaliyetleri ile gelişime açık bir bölge haline gelen Deliklikaya’da, nalburiye esnafının sorunlarını dinledik.

Bölge esnafı olarak sorularımızı cevaplayan Fikret Aygün, nalburiye sektöründe yaşadıkları sıkıntılar ve çözüm önerileri ile ilgili Arnavutköy ilçesinde haber çalışmaları yapan muhabir arkadaşımız Umut Doğan’a bilgiler verdi.

 

Öncelikle firmanızın kuruluşu ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz?

Aygünler İnşaat olarak 1997 yılında faaliyetlerimize başladık. 2000 yılında limited şirket olarak yolumuza devam ediyoruz. Hırdavat ve nalburiye sektöründe birçok alanda kullanılmak üzere ürün tedarik edip hizmet sunuyoruz.

Ürün gamınız hakkında bilginiz verebilir misiniz?

Çok geniş bir ürün yelpazemiz var. İnşaat demiri hariç yapı malzemeleri alanında ne kullanıyorsa bizim ürün gamımız içinde mevcuttur. Kaba inşaat ve ince inşaat malzemeleri diye tabir edilen bütün ürün kalemleri ürün çeşitliliğimiz içinde yer almaktadır.

 

Hangi markaların satışını gerçekleştiriyorsunuz?

Birçok markanın çeşitli ürünlerinin satışını gerçekleştiriyoruz. Örnek vermek gerekirse elektrikli el aletlerinde Bosch, De-Walt, CatPower gibi önemli markaların ürünleri ürün gamımız içinde mevcut. Bunun yanında boya alanında Polisan markalı ürünlerimizin satışını yapıyoruz. Nalburiye ve hırdavat anlamında da her çeşit ürün, ürün gamımız içinde yer alıyor.

 

Üretici firmalardan beklentileriniz neler? Yaşadığını sıkıntılar var mı?

Üretici ve bayiliği yaptığımız firmalar kurumsal bakış açısını biraz daha esnaf odaklı bir iletişime döndürmesi gerekiyor. Çünkü bizler esnafız. Esnaf demek güvenilir ticaret demektir. Bizimle kurumsallıktan öte bir iletişim içinde olmalılar. Yani kısaca birbirimizle anladığımız dilden konuşmamız gerekiyor. Kurumsallık da bu esnaf iletişimin önüne geçiyor.

 

Satış sonrası hizmet anlayışınızdan bahseder misiniz?

Satış sonrası müşterilerimizin bütün ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışıyoruz. Çünkü deminde belirttiğim gibi biz burada esnaflık yapıyoruz. Esnaflığın birincil şartı güvenilir olmaktır. Biz de bu doğrultuda müşterilerimize 7/24 saat hizmet veriyoruz. Esnaflık ürünü sattıktan sonra başlıyor bir yerde. Kısacası ürünü sattıktan sonra gerisini boş ver demiyoruz.

Müşterilerin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda yönlendirme yaptığınız oluyor mu?

Müşteri talepleri doğrultusunda bir yönden esnafı yönlendiriyor. Müşterinin istediği ürünler ve talepleri ister istemez bizi bu yönde bir gelişime doğru sürüklüyor. Biz de elimizden geldiğince en iyi ve uygun ürünü müşterilerimize sunmak için yönlendirme yapıyoruz. Bu alışveriş karşılıklı bir etkileşim dahilinde meydana geliyor.

 

Bölgenizde hırdavat ve nalbur sektöründe ki rekabet ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Her yerde ve her sektörde olduğu gibi bizim bölgemizde rekabet var. Fakat tabi bu rekabet bazı işletmelerin aşırı fiyat düşürmesinden dolayı başka bir yere kayıyor. O fiyat düşüşü de rekabette öne geçmek isteyen işletmelerin sonunu getiriyor.

E- ticaret siteleri (nalbur-hırdavat malzemeleri üzerine) hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Doğru düzgün yapıldığı takdirde elektronik alışverişin artıları var. Ama şu an için daha yeni bir alan ve orada da işini doğru düzgün yapan çok az. Farklı ürünler gösterip çok farklı ürünler gönderenler var. Eğer doğru düzgün yapılırsa e-ticaret alanında da güzel şeyler olabilir. Fakat bu biraz zaman alacak gibi görünüyor.

2020 yılından beklentileriniz neler? Sektör açısından önümüzdeki yılı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu sene piyasaların rahatlamasını bekliyoruz. En büyük beklentimiz ve istediğimiz piyasaların bir an önce kendine gelmesi ve işlerin düzelmesini bekliyoruz. Sektördeki en büyük sıkıntı ise güven bunalımıdır. Bu güven bunalımın bir an önce son bulmasını umut ediyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#nalburiye #hırdavat