Anasayfa » Gündem » “EN BÜYÜK HEDEFİMİZ İHRACATIMIZI ARTTIRMAK”

“EN BÜYÜK HEDEFİMİZ İHRACATIMIZI ARTTIRMAK”

Sumak Pompa A.Ş Genel Müdürü Hasan Kurt

“EN BÜYÜK HEDEFİMİZ İHRACATIMIZI ARTTIRMAK”

1992 yılından beri pompa sektöründe faaliyet gösteren, birçok alanda kullanılmak üzere 1300 çeşidin üzerinde pompa imalatı yapan Sumak Pompa, 40’tan fazla ülkeye pompa ihracı yapıyor. İhracat çalışmalarının şu an için istedikleri seviyede olmadığını, AR-GE çalışmalarıyla birlikte ihracat hacimlerini arttırmak istediklerini kaydeden Sumak Pompa A.Ş Genel Müdürü Hasan Kurt, Sumak Pompa ve Pompa sektörüyle ilgili olarak dergimize açıklamalarda bulundu.

Öncelikle firmanızın kuruluşu, faaliyet alanı ve ürün gamıyla ilgili bilgi verir misiniz?

SUMAK Pompa 1992 yılında elektromanyetik dalgıç pompa imalatı yapmak için kurulmuştur. 2000 yılına geldiğimizde 1 Hp ve 2 Hp asenkron motor imalatıyla birlikte santrifüj pompalar, çeşitli tiplerde dalgıç pompalar ve drenaj pompalar imalatına başlamıştır.

Sektördeki gelişmeler, bayilerimizdeki beklentiler ve pazardaki talepler doğrultusunda kendini sürekli geliştiren firmamız günümüze gelindiğinde 0.37 Hp & 15 Hp asenkron Elektrik motorlarını kendi bünyesinde imal ederek ana kategoride drenaj pompalar, havuz pompaları, foseptik pompalar, yangın pompaları, santrifüj pompaları, hidrofor ve hidrofor sistemleri, derin kuyu pompaları, manyetik rotorlu sirkülasyon pompalar,12 volt sintine pompalar, paslanmaz pompalar, çamur suyu pompaları, yangın pompaları dahil  1300 çeşidin üzerinde pompa imalatını yapmaktayız. Firmamız kalite hedefleri doğrultusunda üretmiş olduğu tüm ürünleri Türk Standartları Enstitüsü TSE belgesi ile belgelendirmiştir.

SUMAK markasını isim olarak nasıl oluşturdunuz?

1993 yılında firmayı kurarken firma ismine çok önem verdim ve çok düşünmüştüm, su pompası imalatı yapacağımızdan dolayı su ile başlasın, isim hatırlansın, akılda kalsın basit ama şık olsun derken su makineleri kavramından SUMAK isminde mutabık kaldık.

Üretim süreci hakkında neler söylemek istersiniz? Elektrik motorunun üretimini kendiniz mi sağlıyorsunuz?

Evet, 18 yıldır kendi bünyemizde üretiyoruz. 63 – 80 – 90 – 112 ve 132 tip motor üretimi için laminasyon kalıplarımız mevcuttur.

Kalite konusundaki hassasiyetimiz bizi birçok işi kendi bünyemizde üretmeye itti. Firmamız elektrik motoru yanında birçok yarı mamulü de kendi bünyesinde üretmektedir.

Elektrik motor üretimi için laminasyon kalıp ve baskıları, otomatik sargı makinelerinde motor sarımı, alüminyum enjeksiyon baskıları, Plastik Enjeksiyon baskıları ve elektrik panoları gibi tüm yarı mamullerin tasarım, kalıp ve üretim aşamalarını sağlamaktayız. Bu duygu ve düşünce içerisinde ilerleyen firmamız yeni fabrikamıza geçtiğinde pik dökümhane kurmayı da planlamaktadır.

Ayrıca pompaların akıllanması, mekanik ile elektronik kavramın birleşmesi ve hızlıca sektörümüze girmesi ile birlikte; enerji verimliliği ve yönetmeliğe uygun manyetik rotorlu sirkülasyon pompası imalatına da kendi bünyemizde başlamak üzereyiz. Bu konuda tasarım ve test aşamalarını bitirdik. Üretim için TSE’den belgelendirme sürecindeyiz; belgelendirmenin tamamlanmasıyla hızlıca üretime başlayacağız.

Üretim kapasiteniz ve çalışan sayısıyla ilgili olarak bilgi verir misiniz?

Ümraniye Dudullu fabrikamızdaki toplam alan 6 bin metrekaredir.

Dilovası İMES OSB’ de bulunan yeni fabrikamızın 22 bin metrekare inşaatını tamamlamış bulunmaktayız. İlave  olarak 12 bin metrekare inşaat yapabileceğimiz alanımız mevcut; yeni fabrikamıza 2019 Eylül ayı gibi taşınmayı hedefliyoruz. Bu tarihi bekleme sebebimiz Kuzey Marmara Otoyolu açıldığında bölgedeki trafiğin rahatlayacak olması; o yüzden bu tarihi seçtik.

Şu anda 34 beyaz yaka 119 mavi yaka olmak üzere toplamda 153 çalışanımız mevcut.

Sektörel açıdan bir değerlendirme yapmanızı istesek; pompa sektörüyle ilgili olarak neler söylemek istersiniz?

Pompa ve Hidrofor sektörü bana göre hasta çünkü aşırı rekabet var, bilhassa büyük firmaların arasındaki rekabet sektörün büyümesini engelliyor.

Türkiye’de arz fazlası bir imalat mevcut inşaat sektörünün durgunluğu direk bizi etkiliyor her yeni yapılan binada 4 – 5 adet farklı pompalar çalışıyor tabi bunun yanında uzak doğudan ithalat yapan çok sayıda firmalar var ayrıca proje bazlı çalışan firmaların inşaat sektörünün durgunluğundan dolayı bizim pazarımıza saldırıları da mevcuttur.

Son olarak ihracat ve pazarlama faaliyetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

 Pazarlama faaliyetleri açısından bakarsak; yurtdışı fuarlara katılıyoruz. Çin’deki CANTON fuarına 2 kez katıldık. Geçtiğimiz 12 yılda otuza yakın ülkede fuarlara katıldık; artık sektöründe lider olan en büyük fuarlara katılıyoruz.

DUBAI BIG5, MILANO MCE ve FRANKFURT ISH fuarlarına düzenli olarak katılıyoruz ayrıca yurtiçinde sektörümüzün fuarı olan SODEX ve MÜSİAD fuarlarına düzenli olarak katılıyoruz.

İhracatımız dünyanın birçok kıtasına var. Ülke olarak kırkın üzerinde ülkeye ihracat yapıyoruz. Fakat toplam ciro içindeki ihracat payımız istediğimiz seviyede değil; yeni fabrikamıza taşındığımızda, onaylı Ar-Ge merkezi ve  yangın pompalarındaki en prestijli uluslararası belge olan UL/FM sertifikasını aldığımızda, en büyük hedefimiz ihracatımızı  arttırmak olacaktır. Taşınma sonrası tüm enerjimizi ihracata odaklayacağız.