Anasayfa » İnşaat » EMÜLZER ASFALT EVİ: “Şantiyelerde Hem Öğretmen Hem De Öğrenci Gibiyiz”

EMÜLZER ASFALT EVİ: “Şantiyelerde Hem Öğretmen Hem De Öğrenci Gibiyiz”

Firmanızın faaliyet gösterdiği alanlarla ilgili bilgi verir misiniz? Kurulduğu günden bu güne gelişim sürecini nasıl değerlendirirsiniz?

Türkiye’de yalıtım sektörünün ilk firması olan Emülzer, 1935 yılından beri su yalıtımı için en kaliteli ve güvenilir likit yalıtım ürünleri üretmektedir. %100 Yerli Türk malıdır. 1935 yıllarında at arabalarıyla yapılan sevkiyatlar yerini lojistik depolarına, yapılan üretimlerde kullanılan ufak metal kazanlar ise yerini otomatik, reaktörlere bırakmıştır. Emülzer, geleneksel kalite ve istikrarlı çalışma anlayışı yanında, yıllar içinde sürekli geliştirdiği ürünleriyle de Türkiye’de likit yalıtım teknolojisinin öncüsü olmuştur. Üretimini, en yüksek teknolojiyi kullanarak ve ISO-9001:2015 sertifikasıyla sürdürmekte olan Emülzer, su yalıtımı alanında ülkemizdeki geniş ürün yelpazesine sahip firmalar arasındadır. Firmamız, yalıtım uygulamaları ve saha çalışmalarındaki deneyimiyle inşaat sektörünün değişen ihtiyaçları doğrultusunda yeni ürünler geliştirmektedir.

Emülzer, doğru insan kaynağını kullanarak, birikimini yenilikçi çözümler üretmekte kullanmaktadır. 200’den fazla markalı ürünümüz ve bunun yanında fason (private label)üretim yaptıran müşterilerimiz de bulunmaktadır. Güçlü bir Araştırma Geliştirme ve Üretim Geliştirmeye sahibiz. Müşterilerimizin talepleri üzerine, niş projeler gliştirerek, özel ürünler üretmekteyiz.

Ürünlerimiz

-Genel Tanım : Su yalıtım malzemeleri
Gruplar:
1-Bitümlu su yalıtım malzemeleri
2-Derz dolgu malzemeleri (Bitüm, poliüretan,
epoksi, polysülfit)
3-Su tutucu bantlar (bentonit, bitüm ve akrilik
polymer esaslı)
4-Harç Katkıları (Super-hiper akışkanlandırıcılar,-
latex,antifrost katkıları)
5-Çimento esaslı yalıtım malzemeleri (yarı,tam ve
süper elastik yalıtım harçlaro, kristalize harçlar,
Grout ve tamir harçları)
6-Bitümlu Membranlar
(app ve sbs t, fiber-polyester takviyeli ,2-5mm
kalınlık aralığında)
7- Poliüretan likit membranlar ( saf, bitümlü ve
hibrit)
8-Akrilik esaslı likit membranlar
9-Silan siloxan esaslı şeffaf izolasyon malzemeleri
10-Epoksi zemin kaplamaları
11- Drenaj levhaları

12-Nefes alan çatı örtüleri
13-Geotekstiller

İstanbul Hırdavat Fuarı’nda hangi ürünleri sergileyeceksiniz? Özellikle öne çıkaracağınız yeni ürününüz bulunuyor mu? Standınızı ziyaret edecek misafirleri neler bekliyor?

Bu fuarda yüksek teknik bilgi gerektirmeyen, fazla bir tanıtıma ihtiyaç duymadan, kendiliğinden satılabilen ‘’Do it yourself ’’ ürünlere ağırlık vereceğiz.
a)Asfalt esaslı Emülzer Kauçuklu C-CSP ve Emilkote
b)Emülzer PLUS bitümlü likit membran
c)Emulseal PU Mastik: Poliüretan esaslı sosis mastik.

Diğer yeni ürünlerimiz;

*Beton ek yerlerinde kullanılan, Su ile şişen bant Emülzer Swellflex
*Bitüm-poliüretan esaslı tek bileşenli ürün olan Emülzer Purready B, teknolojik bir ürün olup, temel ve teras yalıtımında mükemmel sonuçlar elde etmemize olanak sağlamıştır.
*MS Hibrid esaslı Emülzer Purwet yeni nesil ürünlerimizden birisidir. 2017 yılından itibaren başlayan yoğun yağmur, kar yağışları son kullanıcıyı arayışa sokmuştur. Ertelenen su yalıtım sorunlarının çözülmesi gerekli hale gelmiştir. Çeliğe, ıslak beton zemine de uygulanabilen Purwet pahalı bir ürün olmasına rağmen tercih edilmiş ve projelerde başarıyla kullanılmıştır.

İstanbul Hırdavat Fuarı ile ilgili beklenti ve görüşleriniz nelerdir?

İnternet ile birlikte nihai tüketici, üreticilere çok rahatlıkla ulaşabiliyor, detaylarını çözüyoruz. İş, malzeme alımına ve uygulatmaya geldiği zaman sorunlar çıkabiliyor. Dağıtım kanalı yüksek bayilerin, alt bayilerinin de su yalıtımı konusunda uzmanlaşmış kadroları bulmaları ve onlara iş sunmaları gerekmektedir. Aksi takdirde, müşteri memnuniyetinin sağlanması mümkün olmadığı gibi, kılcala inmek de mümkün olmayacaktır. Bu noktada bizi takip eden ve bayilik almak isteyen müşterilerimizle buluşacağız. Oldukça faydalı olacaktır.

Firma olarak hedeflerinizden bahseder misiniz? Önümüzdeki dönem yeni yatırım veya projeleriniz olacak mı?

Şantiyelerde hem öğretmen hem de öğrenci gibiyiz. Şantiyeler, ürün geliştirmede, yeni ürünleri müşterilerimize sunmada oldukça önemli bir alandır. Şantiyelerden gelen talepler üzerine ARGE’miz tarafından geliştirilen tek bileşenli, bitüm-poliüretan esaslı Purready B, cirosal olarak önemli ölçüde fayda sağladı. 2018 yılında satışlarımızı şantiye odaklı yapmaya ve etkinliğimizi daha da arttırmayı planlamaktayız. Şantiyelerden gelen talepleri de bayilerimiz kanalıyla satışa döndürmeyi planlamaktayız. Fabrika olarak direkt satışımız bulunmamaktadır. 2017 yılında satış hedeflerimize ulaştık. İhracattaki oranımız ise yüzde 25’in üzerine çıktı. Bu yıl bayilerin sayısından çok etkinliğini artırmak için çalışmalar yaptık. Bu yolda bayilerimizle iletişimimizi artırarak yeni ürünlerimizi tanıtmak yoluna girdik.’’Talep yaratmak’’ amacıyla daha çok şantiye ziyaretleri yaptık. Bayi ve şantiye ziyareti ‘’at başı ‘’ birbirini takip etmektedir. İkisiyle aynı anda ilgilenmek gerekmektedir. 2017 yılında ürün verdiğimiz önemli projelerden bazısı şöyledir; 3. Havalimanı İnşaatı ( IGA), Kuzey Marmara Otoyolu, Gebze-İzmir Otoyol Projesi, Marmaray CR3, Samsun-Kalın Demiryolu Modernizasyonu, Yüksek Hızlı Tren Projeleri, Çamlıca Tüneli, metro şantiyeleri, AVM projeleri, Konut projeleri vb..

2018 yılında hırdavat ve nalbur sektörünü neler beklemekte? Sektörel anlamda ve ayrıca ülke ekonomisi ile ilgili değerlendirme alabilir miyiz?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yeni bir torba yasa daha hazırlanmaktadır. Yakınlarda yürürlüğe girileceği basın vasıtasıyla duyurulmaktadır. Umarız bu yasalarla ekonomi olumlu ölçüde etkilenecektir. Kamu projeleriyle birlikte sektör ivme kazanacak ve yeni yerleşim alanları oluşacaktır.

Son olarak hırdavat ve nalburiye sektörüne iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

Üretim yaptığımız ürünler su yalıtımı ürünleridir. Ürünlerin pazarda yer bulması ve Nalburiye sektöründe talep ediliyor olması, şartnamelere, yönetmeliklere bağlıdır. Bu konudaki olumlu gelişmeyi paylaşmak isteriz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının hazırladığı ‘’Su Yalıtım Yönetmeliği’’ 27.10.2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı. 1 Haziran 2018’den itibaren Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği yürürlüğe girecek. Pazara olumlu yönde katkı sağlayacaktır. Her ne kadar su yalıtımı yapılması herkes tarafından kabul görse de şayet teknik şartnamede veya devlet tarafından yapılan projelerde ‘’ Su yalıtımı yapılması zorunluluğu’’ resmen ihaleler de yazılmaz ise sahada uygulamaya geçmesi çok mümkün görünmemektedir. Türkiye’nin hazır beton kullanımına geçmesi de yönetmelik ve teknik şartnamelerde zorunlu hale getirildi de şantiyelerde uygulamaya geçildi. Yönetmelik; su yalıtımı üreticilerini, uygulamacılarını, ürünü satan bayilerin işini olumlu yönde artıracaktır. Sektörün uzun zamandan beri beklediği bir haberdi. Uygulamada Bakanlığa, mimari ofislere, mühendislik firmalarına, müşavirlik firmalarına, belediyelere, yapı denetim kuruluşlarına, müteahhitlere, üniversitelere de çok işler düşecektir. Bunun bir sonraki aşamasında ise mimari ofislerden ‘’Su
Yalıtım Projesi’’ istenmesi olmalıdır. Aksi taktirde, belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilmemelidir. Şantiyede; su ve ısı yalıtımı beraber kullanılacak ise uygulama aşamaları mutlaka denetlenmeli ve sistem detayı için ufak bir numune de yapılmalıdır. Gelişmiş ülkelerde bir mimari ofis, yılda 8-10 proje çizdiği zaman, o yılın çok yoğun çalışılarak geçirildiğini iletmektedir. Ülkemizdeki bazı mimari proje firmalarında, proje adedi üç haneli rakamlarla ifade edilmektedir. Gelişmiş ülkelerin yurt dışında çizilen projeye göre pafta sayısı, ülkemizdekine göre 10 kattan daha fazla olabiliyor. Temelden-çatıya kadar su yalıtımı detayları gibi ayrıntılara girildikçe projelerdeki pafta sayısı da artış gösterecektir. Yapılan işe, emeğe göre de
alınan bedelin tatminkar olması gerekmektedir. Proje bazında düşünüldükten sonra uygulama aşamasına geçilmesi daha az masraflıdır.

#santiye, #fuar, #urun, #HIRDAVATFUARI, #HIRDAVAT