Anasayfa » Gündem » Emek Lastik Yirmiden Fazla Ülkeye İhracat Yapıyor

Emek Lastik Yirmiden Fazla Ülkeye İhracat Yapıyor

1961 yılından beri ayakkabı üretimi yapan, kendi bünyesinde birçok marka barındıran Emek Plastik, yirmiden fazla ülkeye ayakkabı ihracatı yapıyor. Ortadoğu ve Avrupa başta olmak üzere Bulgaristan, Makedonya, Arnavutluk, Gürcistan’ da müşteri portföyü bulunan Emek Plastik’in projeleri hakkında Emek Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Eldemir’den bilgiler aldık.

– Öncelikle firmanızın kuruluş ve bugünlere geliş süreci hakkında bilgi verir misiniz?

Firmamız 1961 yılında Samsun da küçük bir atölyede kara lastik imalatıyla başlayıp bugün 21 bin metrekarelik arsa üzerinde 15 bin metrekare kapalı alanda müşterilerine hizmet veriyor. Dededen toruna üç kuşağın bugünlere taşıdığı Emek Lastik 57 yıllık birikim, tecrübe ve kalite anlayışıyla her geçen gün gücüne güç katarken, sektörün önde gelen imalatçıları arasında da yerini çoktan aldı. 2016 yılında turizm sektörüne yönelerek Samsun şehir merkezinde bulunan 4 yıldızlı My House Oteli bünyesine kattı.

 

– Firmanızın faaliyet gösterdiği alan hakkında bilgi verir misiniz? Üretim kapasitesi ve çalışan sayısıyla ilgili bilgi verebilir misiniz?

Firmamız ayakkabı, terlik, çizme ve turizm alanında faaliyet göstermektedir.  Samsun OSB, İstanbul ve Gaziantep’ deki imalathanelerinde 400 çalışanı ile yıllık 15 milyon ayakkabı, terlik ve PVC çizme üretim kapasitesi ve 500 ana bayisi aracılığıyla iç pazarın yanı sıra yirmiden fazla ülkeye ihracat yapıyor.

– İhracat ve ithalat faaliyetleriniz hakkında neler söylemek istersiniz?

Emek lastik olarak yirmiden fazla ülkeye ihracat yapmaktayız. Ortadoğu ve Avrupa başta olmak üzere Bulgaristan, Makedonya, Arnavutluk, Gürcistan’ da müşteri portföyümüz bulunmaktadır. İlişkilerimizi güçlendirmek ve yeni müşterileriler kazanmak amacıyla Türkiye’ deki ayakkabı fuarlarına katılım sağlamaktayız; ayrıca belirli zaman dilimlerin de yurt dışı iş ortaklarımızın ziyaretlerinde bulunarak ihtiyaçlara çözümler bulmaya çaba göstermekteyiz.

 

– Kendinize ait markalarınız var mı? Varsa bu konu ile ilgili bilgi verebilir misiniz? Üretimine başladığınız iş güvenliği ayakkabılarıyla ilgili detaylı bilgi verir misiniz?

Kendimize ait birçok markamız mevcut. Lastik ve plastik ayakkabılarda Emek, Ermenek, Uğur, Çiftci, Meram, Kervan, Kurşun. Kauçuk çizmede Rota, Pvc çizmede Ulaş, içi yünlü çocuk çizmemizde Fifty-5, keten ayakkabılarımızda Emek’s, plastik ayakkabılarımızda Yayla, Kar botlarımızda Emek, deniz ayakkabılarımızda Sea World, poliüretan terliklerimizde EL-Di, çocuk spor ve botlarımızda Meykers markalarımızı kullanıyoruz.  İş ayakkabımızın markası Emex 2018’ de üretime başladık; çelik burun ve çelik tabanlı çift dansite olarak İstanbul’ daki fabrikamızda üretiyoruz.

 

– Satış pazarlama faaliyetlerinizi nasıl yürütüyorsunuz? Satış sonrası hizmet ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Firmamızda satış ve pazarlama alanında personeller mevcut. Düzenli olarak müşterilerimizi ziyaret edip yeni sipariş alıyoruz. Ürün ve hizmetleriniz ne kadar kaliteli olsa da iyi bir satış sonrası desteğine sahip değilseniz işiniz zorlaşıyor. Firmamız olarak hiçbir müşterimize müşteri gözüyle bakmıyoruz. Ürünlerimizi garantili olarak satıyoruz.

– Bayi seçerken nelere dikkat ediyorsunuz? Bayilerle ilgili çalışma prensiplerinizden bahseder misiniz?

Bayi seçerken bölgesinde güvenilir firmaları seçiyoruz. 500 üzerinde yurt içi ve yurt dışında bayilerimiz mevcut. Dağıtımımızı bu bayiler üzerinden yapıyoruz. Biz bayilerimizi ortağımız olarak görüyoruz. Bayilerimiz genellikle toptancılar oluyorlar.

 

– Markalaşma çalışmalarını hakkında neler yapmaktasınız?

1961 senesinden beri ayakkabı üretmekteyiz. Bu sektörde güvenilir bir markayız. Yeni yaptığımız ürünler için genellikle dergi reklamlarını kullanmaktayız.

– Sektörel olarak 2018 yılının ilk yarı değerlendirmesini ve önümüzdeki 2019 yılıyla ilgili beklentilerinizi bizimle paylaşır mısınız?

2018 yılı herkes için sıkıntılı geçti. Hammaddelere Dolar ve Euro’dan dolayı çok büyük zamlar geldi. Fakat artık önümüze bakmalıyız ve 2019 yılına hazırlanmalıyız. 2019 yılında yeni ülkelere açılıp ihracat alanımızı genişletmek istiyoruz.

 

 

– 2019 yılı Mart ayında 3.İstanbul Hırdavat Fuarı düzenlenecek. Hırdavat alanında yapılan bu önemli etkinlik hakkında düşünceleriniz ve beklentileriniz neler?

 

Bu sene daha çok katılımcı firma ile çok daha verimli geçeğini düşünüyoruz. Sektör paydaşlarının büyük bir ilgiyle beklediği fuar, aynı çatı altında tüm sektörü bir araya getirme imkânı sunuyor.

 

– Genel olarak (Türkiye ekonomisi ve sektör değerlendirmesi) eklemek istedikleriniz ve düşünceleriniz nelerdir?

Şuan bütün sektörler zor bir süreçten geçiyor. Doğru mantıklı yatırım yapanın ayakta kalacağı bir zamana geldik. Biz Ar-Ge ye çok yatırım yaptık ürün çeşidimizi çok arttırdık.2019 yılında bunun faydasını göreceğiz. Dış pazarlara önem vermek gerekiyor. Türkiye ekonomisine gelince şu an iyi bir durumda değil; fakat 2019 yılında toparlanmasını bekliyoruz.