koln

“Egebant Yenilikçi ve Rekabetçi Ürünlerle Hırdavat Fuarı’na Damga Vuracak”

Uluslararası İstanbul Hırdavat Fuarı’na Gold sponsor olarak en büyük desteklerden birini veren EGEBANT, bu büyük organizasyonda baş aktörlerden biri olarak yerini aldı. Sektörünün lider firmalarından biri olan Egebant, 50 yıldır kendi markasını ve ismini başarılı bir şekilde büyüterek yoluna devam ediyor.

 Egebant markalı yüksek kalitede flap diskler ve Sander markalı yüksek kalitede koruyucu eldivenler üretilip pazara sunan Egebant, aynı zamanda sektörün büyük markalarının tedarikçiliğini yaparak sektöre hizmet sunuyor. Egebant’ın son dönem projeleri ve fuar hazırlıklarıyla ilgili görüşlerini aldığımız Egebant Bayi Satış Müdürü  Mehmet Ali Saraç, Fuar Özel Sayımıza konuk olarak bilgilerini bizlerle paylaştı.

 Firmanızın faaliyet gösterdiği alanlarla ilgili bilgi verir misiniz? Kurulduğu günden bu güne gelişim sürecini nasıl değerlendirirsiniz?

 Egebant Zımpara ve Polisaj Malzemeleri, 1969 yılında kurulmuştur. Bugün sektörün dünyaca ünlü markalarından yüzlerce çeşit üstün kaliteli ürünü müşterilerine sunmaktadır. Egebant, tüm dünyada ağaç ve metal endüstrisine en kaliteli zımparaları üreten 3M, Klingspor ve Naxoflex firmalarının ürünlerini Türkiye pazarına sunmaktadır. Aynı zamanda Sicad ve 3M markalı kendinden yapışkanlı bantların, 3M ve Honeywell markalı iş güvenliği ürünlerinin, Dynabrade markalı hava destekli el aletlerinin en güçlü tedarikçisi olmakla birlikte, kendi Egebant ve Sander markaları adı altında birçok kaliteli ürünü pazara sunmaktadır. Egebant genel merkezi ve ana fabrika binası Şekerpınar, Çayırova, KOCAELİ bölgesinde, İstanbul’a sadece 50 km uzaklıkta yer almaktadır. 12.000m² açık alana ve 14.000 m² kapalı alana sahiptir. Şanlıurfa’da bulunan ikinci ve yeni fabrikası ile Egebant ülkenin doğusunda da yatırım yapıp istihdam sağlamaktadır. 9000 m² açık alana ve 5400 m² kapalı alana sahip Şanlıurfa fabrikasında Egebant ve Sander markalı yüksek kalitede flap diskler ve koruyucu eldivenler üretilip pazara sunulmaktadır. Egebant’ın her iki fabrikası da modern bir tasarıma, kapalı otoparklara, ileri güvenlik sistemlerine, büyük toplantı ve seminer salonlarına sahiptir ve 337 çalışana istihdam sağlamaktadır. Egebant, müşteri odaklı servis ve ürün hizmetini, aktif satış ekibi ve bayileri ile tüm ülke geneline yaymaktadır. Sahada çalışan satış ekibi yerinde hizmet, demo uygulamaları ve eğitim programlarıyla müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmaktadır. Egebant 50 yıldır, kendi markasını ve ismini başarılı bir şekilde büyüterek yoluna devam etmektedir.

Uluslararası İstanbul Hırdavat Fuarı’nda hangi ürünleri sergileyeceksiniz? Özellikle öne çıkaracağınız yeni ürününüz bulunuyor mu?

Egebant olarak Aşındırıcı, Yapışkanlı bantlar ve İş güvenlik ürünlerimiz olacaktır. Sander markamızla bayi ağımızda satışını yaptığımız öncelikli ürünler yer alacaktır. Şanlıurfa fabrikamızda ürettiğimiz Sarı Nitril Eldivenimiz ve yeni ikinci fabrikamızda ürettiğimiz PU, Nitril ve kesilmez eldivenlerimiz öncelikli olacaktır. Tabi ki olmazsa olmaz Sander Koli bant ve renkli maskeleme bantlarımız da olacaktır. Aşındırıcı olarak Sander flapdisk ve saplı moplarımızda kalite ve rekabetçi fiyatları ile fuarda damga vuracaktır. Sander markamızla Ayakkabı, kimyasal eldivenler, yüksekte çalışma ekipmanları ile emniyet kemerleri, baret ve toz maskelerimiz seğrilecektir. Distribütörü olduğumuz Klingspor firmasının kesme taşları bu fuarda ön planda olacak ve son olarak Plaka nonewoven elyaf ürünlerimizde sergilenecektir.

Uluslararası İstanbul Hırdavat Fuarı ile ilgili beklenti ve görüşleriniz nelerdir?

 Sektörün yeniliklerden haberdar olması için fuarın mutlaka devamlılığını sürdürmelidir. Tabi ki burada herkes kendi sahasında rekabet etmeli; hep beraber bir zincir halinde olduğumuzu unutmamız ve güncel sanal ortamda iletişim noktasında pozitif yönde dayanışma halinde yenilikçi olmalıyız.

Firma olarak hedeflerinizden bahseder misiniz? Önümüzdeki dönem yeni yatırım veya projeleriniz olacak mı?

 Bayi ağımızı partnerlerimiz iş ortaklarımızla her yıl daha da sağlam ve istikrarlı şekilde sürdürüyoruz, kendileri ile yıllık toplantılar yaparak onları dinleyip sektörün ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışıyoruz. İş ortaklarımızla daha çok teknik konular, satmakta zorlanan ürünler ve karlı satışlar üzerine yoğunlaşıyoruz. Türkiye genelinde hedefimiz 50 adet kemik bayi hedefimize her gün bir adım daha yaklaşıyoruz. 2017 yılında 640 satış noktasında 2018’de 95 satış noktasına ulaşmıştık, 2019’da 65 partner ve iş ortağımızla devam edeceğiz.

Kendi markamız SANDER olarak Türkiye, Avrupa ve komşularımız olan Orta Doğu’da ürünlerimizle satış ağımızı güçlendirmektir. 2018 yılı bizim için yatırım yılı olmuştur; hem arka planda görünmez kahraman olarak adlandırılan arkadaşlarımızdaki eksiklerimizi tamamlamak ve Şanlıurfa’daki yeni fabrika binası ile eldiven makinaları yatırımımız devam etmektedir. 2019 da bu yatırımlarımızla hız kesmeden devam edecektir.

2019 yılında hırdavat ve nalbur sektörünü neler beklemekte? Sektörel anlamda ve ayrıca ülke ekonomisi ile ilgili değerlendirme alabilir miyiz?

2019 yılına başlarken 2018 yılında yaşanan finansal zor sürecin etkileri ile piyasamıza bir denge (balans) gelmiştir. Tabi ki üzüldük, sevdiğimiz ve sektörde olmasını istediğimiz birçok firma zor duruma düştü ama bu zorlukların sektör olarak hep beraber üstesinde gelebiliriz ve inanın bu bizim elimizdedir. Sektörün içinde zincir halindeyiz, karlılık oranlarımızı ve finansal giderlerimizi mutlaka bugünkü şartları baz alarak satış yapmalıyız ve bu zincirin dışına çıkmayıp özellikle vadelerde arayı açmamamız gerekmektedir.

Ülke ekonomisi geçmiş yıllardaki zor koşullarla ve gelecekte öngörü olarak sunulan kötü senaryolarla birlikte, hep bir sonraki sürecin beklentisi içinde bakalım, görelim anlayışıyla gidiyor. Fakat bu beklentilerle devam edersek çok geri kalmış ve yükümüzü daha da arttırmış oluruz. Hatta bir an önce satamadığımız, kar etmediğimiz, zorlandığımız ürünleri bırakmalıyız. Bizler yukarıda belirttiğim gibi işimizi güncel finansal koşullarda dedelerimizden, babalarımızdan ve abilerimizden öğrendiğimiz gibi karşılıklı güven adı altında ticaretimizi sürdürmeliyiz. Kısa, net ve ihtiyaçlara cevap vererek ilerlemeliyiz.

Son olarak hırdavat ve nalburiye sektörüne iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

Yukarıda birçok konuya zaten değindim ama bizler bir bütün halinde sektörü hep beraber yönetebiliriz. Bu bizim elimizdedir. Taleplere ihtiyaç kadar cevap vermeliyiz ve zorlandığımız süreçlerden bir ders çıkarıp çözüm olarak da satışlarımızda finansal giderlerimizi mutlaka göz önünde tutarak piyasamıza gelen bu dengeyi bozmamaya dikkat etmeliyiz. Hep beraber enerjimizi yüksek tutmalıyız çünkü hepimiz aynı gemideyiz. Bu ülke ve sektör bizim ve bizim olacaktır.