Anasayfa » Gündem » “EGEBANT TARİHİ BOYUNCA HEP İLKLERİN FİRMASI OLMUŞTUR.”
egebant

“EGEBANT TARİHİ BOYUNCA HEP İLKLERİN FİRMASI OLMUŞTUR.”

Aşındırıcılar, yapışkanlı bantlar ve iş güvenliği alanlarında faaliyet gösteren Egebant, geniş ürün yelpazesi, müşteri talepleri sonrası yenilikleri ve inovasyon öncelikli yatırımları ile sektörde başarı grafiğini hızla yükseltmeye devam ediyor.  Firmayı yakından tanımak ve sektöre sundukları yenilikler ile ilgili bilgi almak adına, Egebant Zımpara ve Aşındırıcılar Satış Müdür Nuri Egeli ile söyleşi yaparak  firma hakkında detaylı bilgiler aldık.

 

 Firmanız hakkında ve faaliyet gösterdiği alanlarla ilgili bilgi verir misiniz?

Egebant 1969 yılında Yönetim Kurulu Başkanımız Salih Egeli tarafından kurulmuştur. 1990’lı yıllara kadar aşındırıcı ürünler konusunda faaliyet gösteren firmamız, ülkemizde sanayinin gelişmesiyle birlikte yapışkanlı bantlar ve iş güvenliği ürünleri imalatı konusunda yatırımlar yaparak gelişimini sürdürmüştür.

Çayırova Taysad Organize Sanayi Bölgesinde 1 ve Şanlıurfa Org. San. Bölgesinde 2 fabrika olmak üzere şu anda 3 ayrı üretim tesisinde faaliyet göstermekteyiz.

Firmamız dünyaca ünlü markaların Türkiye distribütörlüklerini yapmaktadır.

3M, Sicad, Honeywell, Klingspor, Osborn, Dynabrade bunlardan bazılarıdır .

Son teknoloji ile üretim yapan tesislerimizde, her türlü zımpara ve yapışkanlı bant ve iş güvenliği malzemeleri üretimimizle  müşterilerimize hizmet vermekteyiz .

Şanlıurfa’daki yeni fabrikamızda eldiven üretimindeki ürün gamımızı geliştirmekteyiz. İstanbul ve Şanlıurfa haricinde İzmir ve Bursa olmak üzere iki ayrı bölge satış ofisimiz bulunmaktadır. Bugün itibarı ile 375 arkadaşımızdan oluşan Egebant ailesini yeni yatırımımızla 450’ye çıkartmayı hedefliyoruz. Egebant tüm Türkiye’ye yayılmış 50’ye yakın satış temsilcisiyle hizmet vermektedir .

Firmamız portföyündeki ürünlerin zenginliği doğrultusunda bir çok sektöre hizmet vermektedir. Bu sektörler arasından; otomotiv, mobilya, havacılık, metal sanayi, elektronik sanayi, beyaz eşya, marin, çimento, cam – seramik vb. önde gelmektedir.

 

Ürün gamınızdan bahseder misiniz? Bu yıl özellikle öne çıkan ürününüz var mı?

Egebant, dünyada üretilmesi mümkün olan her türlü zımpara ürününün konfeksiyonunu yapabilme yeteneğine sahiptir. Bant zımparalar , geniş bant zımparalar, mop zımparalar, flap diskler, saplı mop zımparalar, yapışkanlı ve cırtlı zımparalar, elyaf mop zımparalar, elmas zımparalar  ve daha sayamadığım bir çok ürün tesislerimizde üretilebilmektedir .

Bu ürünlerin kullanılabilmesini sağlayan Dynabarde marka havalı el aletleri de ürün portföyümüz dahilindedir .

Bunun yanında kişisel koruma ekipmanları olan, kaynak eldivenleri, kaynak maskeleri, kaynakçı başlıkları, kaynak gözlükleri ve kaynakçı kıyafetleri de portföyümüzde mevcuttur.

Müşterilerimizin ve sektörlerin ihtiyaçlarını dinleyerek yaptığımız yatırımlar neticesinde bu sene özellikle öne çıkardığımız bir kaç ürünümüz var. Şanlıurfa fabrikalarımızda üretimini yaptığımız çoğunlukla metal sektöründe kullanılan flap diskler ve çayırova fabrikamızda son teknoloji ile üretimini yaptığımız paslanmaz çelik ve sunta-mdf sektöründe kullanılan geniş bant zımparalar.

Ve gene Şanlıurfadaki fabrikalarımızda son teknoloji ile üretimini gerçekleştirdiğimiz sanayi eldivenleri müşterilerimizden yoğun talep görmektedir.

 

Yıllık üretim rakamlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz? Ne kadarlık kapasiteyle üretim yapıyorsunuz?

Üretim tesislerimiz iki vardiya halinde  tam kapasite ile çalışmaktadır. Gelişen ve öngördüğümüz büyümelere paralel olarak yurtdışından yaptığımız yeni makine yatırımlarıyla üretim kapasitemizi ve kalitemizi her sene arttırmaktayız .

egebant

İhracat çalışmalarınızdan bahseder misiniz? Egebant hangi ülkelere ulaşıyor? Portföyünüze yeni ülkeler eklendi mi?

Uzun süredir devam eden ihracat çalışmalarımız son senelerde daha da hızlandı. Yeni ihracat ekibimiz ve genişleyen ürün gamımızla yurt dışında katıldığımız fuarların faydalarını görüyoruz. Ortadoğu ülkelerinin yanında Avrupa’da yeni müşteriler de eklendi . Global tedarikçisi olduğumuz çok büyük firmaların yanında çeşitli ülkelerde yeni bayilik anlaşmaları da yaptık . Suudi Arabistan, İran, Rusya, Romanya, İsrail, Azerbaycan, İspanya, Almanya, Dubai ve diğer Ortadoğu ülkelerinde faaliyetlerimiz sürmektedir .

Hedeflerimiz arasında en büyük yeri Amerika pazarı tutmaktadır. Çalışmalarımızı bu yönde sürdürmekteyiz . Yakın zamanda da sonuçlarını göreceğimize inanıyoruz.

 

Egebant olarak bayilik yapılanmanız hakkında bilgi almak isteriz.

2014 yılında almış olduğumuz kararla bayi satış bölümü kurulmuş olup, satıcı firma ve bayilerimize daha iyi hizmet kalitesi sunmak hedeflenmiştir. Şuan 8 kişilik bir ekiple birlikte Türkiye geneline hizmet verme gayreti içindeyiz. Bayilerimize yüksek kalitede rekabetçi ürünler sunarak sürekliliği sağlamaya çalışmaktayız. Türkiye genelinde toplamda 100 bayi hedefimiz bulunmaktadır. Bunun için hedeflerimiz doğrultusunda aktif olmadığımız illerde çalışmalarımız devam etmektedir. Her geçen gün daha rekabetçi ve bayilerimize daha geniş portföy sunabilmek adına ürün çeşitliliğini artırmaya yönelik çalışmalar yapmaktayız.

 

Satış sonrası hizmet faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Firmamız her alanda kalite ve sürdürebilirlik konusunda kararlılıkla adımlar atmaktadır. Bu bağlamda satış sonrası hizmetler ve müşteri memnuniyetini çok önemsemektedir.  10 kişiden oluşan satış destek ekibimiz koşulsuz müşteri memnuniyeti konusunda bayilerimiz ve son kullanıcılarımıza destek vermektedir. Bayilerimizle aramızda kurduğumuz ve çok kısa bir süre içinde devreye girecek  olan internet üzerinden çalışan entegre bir programla; sipariş, stok sorgulama, sevkiyat ve üretim takibi gibi konular, herhangi bir telefon görüşmesi ya da zaman kaybı olmadan çözülebilecek .

Bunun yanında bütün satış temsilcilerimizin telefonlarına yüklenecek bir uygulama ile ofisi aramadan stok, sevkiyat, ödeme vb. bilgilere ulaşabilecekleri bir yazılım da yıl sonuna kadar çalışmaya başlayacaktır.

 

İnovasyon ve Ar-Ge alanındaki çalışmalarınız nelerdir?

Egebant tarihi boyunca hep ilklerin firması olmuştur. Yeni ürün ve uygulamaya özel inovatif ürünler bizim işimizin vazgeçilmez bir parçasıdır. Hem müşterilerimize çözüm amaçlı ürün hem de üretimimiz açısından, Ar-Ge departmanımız dünyada gelişen son teknolojileri yakından takip etmektedir .

İhtiyaçlar doğrultusunda üretimimize çok kısa bir sürede entegre edebilmekteyiz .Son 3 sene içerisinde en büyük yatırımımızdan bir tanesini kalite departmanı oluşumumuzdur. Şu anda 6 kişilik ekip ile hizmet vermekteyiz

 

Aşındırıcı ve kaynak sektörünün Türkiye’de ki gelişimi hakkında neler düşünüyorsunuz? Diğer dünya ülkeleri ile karşılaştırdığınızda sektörün gelişimini nasıl değerlendirirsiniz?

Ülkemizde aşındırıcı ve kaynak sektörü sanayinin gelişimine paralel olarak büyümektedir . Takdir edeceğiniz gibi  yıllar içerisinde teknolojinin ve sanayinin gelişmesiyle bu iki sektörde de değişmeler ve gelişmeler olmuştur. Kaynak teknolojisinin ilerlemesi aşındırıcı ürünler ihtiyacını azaltsa da, kaynak ve aşındırıcı yapıları ve ihtiyaçları sebebiyle ayrılamayacak bir ikili olmuştur. Daha önceki yıllarda şimdiye nazaran daha kaba taşlama işlemleri varken son zamanlarda gelişen kaynak teknikleri ile daha ince ve daha temiz aşındırma uygulamaları mevcuttur .

 

Sizce sektör açısından yaşanan en büyük problem nedir? Çözüm öneriniz var mı?

Daha önce de bahsettiğim gibi aşındırıcı sektörü her geçen gün gelişmekte. Bununla beraber de piyasada kalitesiz ve iş güvenliği açısından sorunlu ürün atmaktadır. Her işte olduğu gibi yüzey geliştirme, bilgi ve tecrübe gerektiren bir iştir. Bu bağlamda eğitim ve tecrübe konusunda eksikler olduğunu düşünmekteyim. Diğer bir konu da aşındırıcı ürünler konusunda faaliyet gösteren firmaların bir derneğinin olmaması.  Bu derneğin sektör için faydalı olacağına inanıyorum.

 

Sektörel anlamda 2017’nin geçtiğimiz 6 ayını nasıl değerlendirirsiniz?

2018 senesinde yaşanan ekonomik sorunlar hepimiz tarafından bilinmektedir. Bu piyasa şartlarında Egebant her zaman olduğu gibi önlemlerini ve aksiyonlarını zamanında almıştır. Ülkemizin yaşamış olduğu krizlerin ertesinde Egebant hatırı sayılır büyüme oranlarıyla bu noktaya gelmiştir.

Bütün bu ekonomik etkenlere rağmen Egebant hedefleri doğrultusunda ilerlemeye ve yeni yatırımlar ile ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam etmektedir.

2019 yılı Mart ayında 3.İstanbul Uluslararası Hırdavat Fuarı düzenlenecek. Hırdavat alanında yapılan bu önemli etkinlik hakkında düşünceleriniz ve beklentileriniz neler?

 

2018 yılındaki hırdavat fuarına gold sponsor olduğumuz gibi 2019 hırdavat fuarına da sponsorluğumuz devam ediyor.

Bu fuar bizim bayilik çalışmalarımız ve bayilerimiz ile hep beraber buluşmamız için çok önemli bir yer teşkil ediyor.

2019’daki fuarda yeni açılacak salon ile ilginin artacağını ve 2018’deki başarının üstüne çıkacağına inanıyorum.