“edding Markası Ürün Gamımızda Eksik Olan Bir Boşluğu Doldurdu”

Dünyaca ünlü edding firmasını distribütörlüğünü yapan Güney Hırdavat, pandemi süreci boyunca çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Pandemi sürecinin iş yapma modelleri üzerinde farklı ve değiştirici etkisine vurgu yapan Güney Hırdavat Genel Koordinatörü Gökhan Erpolat, yaşanan süreçle birlikte dünyada birçok şeyin değiştiğini ve teknolojiye bağımlılığın daha da arttığını söylüyor.

edding markasının sektörde bilinirliliğini daha fazla arttıracak, sektörün ihtiyacı olan kalite ve maliyetlerde dağıtım yapabilecekleri bir altyapı hazırladıklarını kaydeden Erpolat ile edding özelinde süreç ve sektörle ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Firma olarak pandemi sürecindeki çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Pandemi sürecinin tamamında, kısıtlı işgücü ve çalışma saatleri içerisinde de olsa hep çalıştık. Gereken bütün tedbirleri aldıktan sonra, sosyal sorumluluk bilinciyle müşterilerimizin siparişlerini gönderebilmek için ciddi bir çaba sarf ettik. Piyasamızdaki firmaların birçoğu çalıştığı için, özellikle de internet üzerinden satış yapan firmaların tedarik tarafında problem yaşamaması adına bizim gibi toptancı firmaların çok önemli rolü oldu bu süreçte. Toplantılarımızı değişik yazılım programları üzerinden yaparak iş süreçlerimizin aksamaması için azami gayret gösterdik. Aslında bu süreç bundan sonraki yeni sürecin de bir provası gibiydi.

Son dönemde dünya çapında yaşanan sosyal ve ekonomik gelişmeler paralelinde değerlendirecek olursanız, yaşanan süreç firma olarak sizi nasıl etkiledi? Yaşanan sürecin sektöre ve dolayısıyla size yansımaları hakkında neler söylersiniz?

Aslına bakarsanız bu süreç bütün dünyada birçok şeyi değiştirdi. Özellikle de iş modelleri ve iş fikirleri hakkında teknolojiye olan bağımlılığı perçinledi. Tedarik süreçlerini çok etkiledi. Ülkelerin ihracat ve ithalat politikalarını, şirketlerin insan kaynakları ve yatırım stratejilerini değiştirdi. Yerli üretimin ne kadar önemli olduğunu tüm dünya ülkelerine bir kez daha hatırlattı. İhracat ve ithalatı daha kolay yapılabilecek, mevcut piyasalardaki ihtiyaç duyulan ürünlerin dış ticareti üzerine daha fazla kafa yorulacak yeni bir süreci başlattı. Tüm ülkeler güçlü oldukları taraflara daha çok odaklanacak, eksik oldukları tarafları da kapatmak için yeni stratejiler geliştireceklerdir. Bütün bunları düşündüğümüzde, yukarıda bahsetmiş olduğum konuların hepsi sektörümüzü ve dolayısıyla da firmamızı aynı şekilde etkiledi. Firma olarak yeni sürece alışmaya çalışıyoruz.

Bu süreçte firma olarak çalışmalarınızı daha çok hangi alanda (Ar-Ge, inovasyon, pazarlama, üretim vb.) yoğunlaştırdınız?

Genel anlamda, tedarik tarafında sıkıntı yaşatan ürünlerin yerine ikame mal ve marka arayışlarımıza hız kattık. Teknolojik altyapımızı iyileştirmek ve geliştirmek için neler yapılabileceği hakkında daha çok kafa yormaya başladık.

edding tarafında ise, sektörümüzde bilinirliliğimizi daha da fazla artıracak, yeni ürünler geliştirerek sektörümüzün ihtiyacı olan kalite ve maliyetlerde dağıtımını yapabileceğimiz bir altyapıyı hazırlıyoruz. Pazarlama bütçelerimizi de bu minvalde şekillendirmeye çalışıyoruz. Daha çok noktada var olabilmek adına müşteri ziyaretlerimizi artırmak ve daha çok noktaya ürün stantlarımızı ulaştırmak istiyoruz.

Yaşanan süreç ve sonrası ile ilgili sektörel değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

İnsanların alışveriş alışkanlıkları zaten değişmeye başlamıştı, bu süreçte daha da hızlandı. Dolayısıyla sektörümüz için de bundan sonra yapılması gerekenler bu paralelde olacaktır. Tedarik zincirinde problem yaşanmaması için üretim kapasiteleri daha da artacak, yeni ihtiyaçlar için yeni ürünler ve modeller geliştirilecektir.

edding ürünleri için de aynısı geçerli: Bu dönemde satışlarımız ve tarafımıza ulaşan taleplerde bir hayli artış oldu. Gereken tedbirleri önceden alıp stok seviyelerimizi ona göre planladığımız için müşterilerimize herhangi bir sorun yaşatmadık ve bundan sonra da yaşatmamak için çalışmalarımızı ona göre yapıyoruz. Sektörümüzün ihtiyaç duyduğu ürünleri hem kalite hem de fiyat anlamında Türkiye’nin her noktasına ulaştırdığımız gibi, sektörümüzün ihtiyaç duyabileceği yeni ürünler hakkında da bir hayli çalışmamız var.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

edding firması ile birkaç senelik mazimiz olmasına rağmen birbirimize çok iyi uyum sağladık. Güney Hırdavat Alman ekolüyle çalışmaya alışkın bir firmadır. Senelerdir sektörümüzde bilinen Alman markalarının ithalatını yapmış ve halen yapmaktadır. edding markası bizim ürün gamımızda eksik olan bir boşluğu doldurmuştur. edding firmasıyla çalıştığımız ve edding markasını sattığımız için çok memnunuz. Uzun seneler beraberce çok iyi işler çıkaracağımızı düşünüyoruz.