Anasayfa » Gündem » DÜNYANIN ÖNDE GELEN AŞINDIRICI FİRMASI: SAINT-GOBAIN AŞINDIRICILAR

DÜNYANIN ÖNDE GELEN AŞINDIRICI FİRMASI: SAINT-GOBAIN AŞINDIRICILAR

Aşındırıcılar sektörüne verdiği hizmetler ile global anlamda önemli başarılar yakalayan Saint-Gobain Aşındırıcılar,  27 ülkede 62 üretim tesisi ile pazar hacmini genişletmeyi sürdürüyor. Geçtiğimiz ay, ultra ince Norton Vulcan kesme taşına özel hazırlanan kutuların lansmanını gerçekleştiren Saint-Gobain, Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına da tüm hızıyla devam ediyor. Son dönemde kurlarda yaşanan hareketlilik sonrasında Türkiye’nin en cazip üretim noktalarından biri haline geldiğini belirten Saint-Gobain Aşındırıcılar Genel Müdürü Aykut Aydoğan, sektörel gelişmeler paralelinde firma faaliyetleri ile ilgili dergimize önemli bilgiler verdi.

 

Firmanız hakkında ve faaliyet gösterdiği alanlarla ilgili bilgi verir misiniz?

 

353 yıllık bir kurumun parçası olan Saint-Gobain Aşındırıcılar, 27 ülkedeki 62 üretim tesisi ile aşındırıcılar sektörüne sunduğu her ürün gamında lider pozisyonlarda yer almakta ve dünya genelinde 11 bine yakın kişiye istihdam sağlamaktadır. Türkiye’deki faaliyetlerimiz ise 1980’li yıllara dayanmakla birlikte; ancak 2013 yılında şirketleşme yoluna giderek hızlı büyüme stratejilerimizi bu dönemde oluşturduk. Şu an Türkiye’de Eskişehir ve Gebze’de olmak üzere iki üretim tesisimiz bulunmakta ve İstanbul’daki merkez ofisimiz üzerinden çalışmalarımızı her gün daha da büyüterek sürdürmekteyiz.

 

Ürün gamınızdan bahseder misiniz? Bu yıl özellikle öne çıkan ürününüz var mı?

 Aşındırıcı pazarına sunduğumuz ürünleri 5 ana başlık altında segmente ediyoruz: Kesme & Taşlama Taşları, Zımparalar, Elmas Kesiciler, Bağlayıcı Taşlar ve Süper Aşındırıcılar. Dünya devi bir firma olmanın getirisi olarak ve geniş ürün gamımız sayesinde müşterilerimizin ihtiyaç duyabilecekleri tüm ürünleri ve çözümleri tek elden sunuyoruz.

 

Geçtiğimiz ay, 115×1.0x22.23 ölçüsündeki ultra ince Norton Vulcan kesme taşımıza özel hazırlanan kutularımızın lansmanını yaptık. Modernize edilmiş, kullanışlı ve renkli yeni kutu şu anda oldukça ilgi görüyor. Taşıma kolaylığı sunan kutularımızın bir diğer özelliği de kilit sistemli kapağı sayesinde hava kaynaklı oluşacak hasarları engelliyor olması.

 

İhracat çalışmalarınızdan bahseder misiniz? Firmanız hangi ülkelere ulaşıyor? Portföyünüze yeni ülkeler eklendi mi?

 

Eskişehir ve Gebze’de bulunan fabrikalarımız ile Türkiye pazarına hizmet etmemizin yanı sıra 5 kıtaya ihracat yapmaktayız. İhracat payımız, üretim kapasitemizdeki artışla beraber her geçen gün artmakta. Kurlardaki hareketlilik sonrasında ise Türkiye en cazip üretim noktalarından biri haline gelmiş durumda.

 

Firmanızın bayilik yapılanması hakkında bilgi almak isteriz.

 

Saint-Gobain olarak yapı sektörlerindeki kardeş firmalarımızda olduğu gibi çoklu bayi anlayışıyla çalışıyoruz. Öncelikli amacımız sistemli aksiyonlarla marka ve ürünlerimize olan talebi arttırmak, buna paralel olarak da tüm bölge ve şehirlere yayılmak. Perakendeci ve dağıtıcı nitelikte bayilerimiz mevcut. Bunların dışında bazı spesifik marka ve ürünlerimiz için Türkiye’de mümessillerimiz ile çalışmaya devam ediyoruz.

 

 Satış sonrası hizmet faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

 Müşteri hizmetleri ekibimiz ve saha satış temsilcilerimiz ilk ulaşabileceğiniz kişiler olup herhangi bir uygulamada size en iyi çözümü sunmak ve en iyi şekilde rehberlik etmek için çalışmaktalar. Müşterilerimiz, herhangi bir konuda kendilerine her zaman ulaşıp destek isteyebilirler. Ayrıca müşterilerimiz websitelerimizi ziyaret ederek ürün bilgilerine ve ürünlerimizin kullanımına dair püf noktaları içeren videolarımıza kolaylıkla ulaşabilirler.

 

 İnovasyon ve Ar-Ge alanındaki çalışmalarınız nelerdir?

 

Saint-Gobain Aşındırıcıların hedefi, günlük çalışmalarında teknolojide mükemmelliği ve müşterileri ile en güçlü işbirliğini kurabilmektir. Bu nedenle dünya çapında ciromuzun önemli bir bölümünü ARGE çalışmalarına ayırmaktayız. Dünyanın çeşitli ülkelerinde 3 büyük ARGE platformumuz ve  8 büyük Teknoloji & Eğitim Merkezimiz bulunmakta. Bunun yanı sıra en yetenekli mühendislerin gerçek müşteri durumlarını canlandırarak test, eğitim ve geliştirme yaptıkları Uzman Taşlama Teknoloji Merkezleri, ürün gelişimine büyük katkı sağlamakta.

 

Aşındırıcı ve kaynak sektörünün Türkiye’de ki gelişimi hakkında neler düşünüyorsunuz? Diğer dünya ülkeleri ile karşılaştırdığınızda sektörün gelişimini nasıl değerlendirirsiniz?

 

Türkiye’deki aşındırıcı sektörü, dünyanın geri kalanı ile kıyaslandığında nispeten daha az sayıda oyuncunun olduğu bir pazar. Özellikle son zamanlarda ise bizim gibi yabancı oyuncuların ilgisini görüyoruz ki bu memnuniyet verici.  Bizim amacımız, pazarı daha katma değerli çözümlerle tanıştırarak son kullanıcı gözünde ayrışmak. Ayrıca daha önce söylediğim gibi kurlardaki değişikliklere bağlı olarak Türkiye üretim için cazip bir nokta haline geldi ve ihracata yönelik hamleler daha da önem kazanacaktır.

 

Çevreye karşı sorumluluklarımız noktasında kurum olarak ne gibi tedbirler alıyorsunuz?

 

Tüm Saint-Gobain şirketleri için en temel konulardan biri çevresel kalıntıları en aza indirmektir. Su kaynaklarının optimize edilmesi, karbondioksit emisyonlarının azaltılması, katı atık ayrımı ve geri dönüştürülmüş hammadde kullanımının arttırılması konusunda tedbirlerimizi almaktayız. Örneğin, Eskişehir Üretim Tesisimiz enerji verimliliği yüksek bina olarak tasarlandı ve doğal reçineler &  geri dönüşümlü mineraller kullanarak kesme ve taşlama taşları üretiliyor.

 

Ayrıca çevreye ve kullanıcıya olan zararları azaltmaya yönelik yüksek performanslı aşındırıcı ürünleri kullanım sırasında düşük gürültü, düşük titreşim ve az toz çıkartacak şekilde geliştirmekteyiz. Örneğin yine son dönemde testlerini yaptığımız Norton Clipper Pro Silencio elmas kesme taşımız, son derece gürültüsüz çalışarak şehirlerde, okul ve hastane gibi hassas bölgelerde rahatlıkla kullanılabiliyor. Bunun yanı sıra operatörde zamanla oluşacak işitme kaybına ilişkin riskleri de azaltıyor.

 

 

2019 yılı Mart ayında 3.İstanbul Uluslararası Hırdavat Fuarı düzenlenecek. Hırdavat alanında yapılan bu önemli etkinlik hakkında düşünceleriniz ve beklentileriniz neler?

 

Bu yıl düzenlenen İstanbul Hırdavat Fuar’ında Atlas ve Norton markalarımız ile yer aldık. Hırdavat alanında tecrübeli bir çok markayı bir araya toplayan başarılı bir fuar olduğu düşüncesindeyiz. 2019 yılında yapıalcak fuarda ise yurt içi ve yurt dışından daha fazla ziyaretçiyi görmeyi umut ediyoruz.