Anasayfa » Gündem » Doğu Karadeniz Bölgesi’nin En Büyük Toptan Satış Mağazası Özgüneş Ailesi

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin En Büyük Toptan Satış Mağazası Özgüneş Ailesi

1Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en büyük toptan satış mağazası Özgüneş LTD. ŞTİ., 300’e yakın çalışanı ile 32 yıldır Karadeniz bölgesine hizmet vermeye devam ediyor. Örnek bir başarı hikayesine sahip olan Özgüneş’i yakından tanımak adına Yönetim Kurulu Başkanı Halis Güneş’e sorularımızı yönelttik. Güneş, sorularımıza içtenlikle yanıt verirken şirketini, Özgüneş ailesi olarak tanımladı ve en büyük sermayenin insan kaynağı olduğunu belirtti.

Öncelikle firmanızın kurumsal yapısından ve kuruluş aşamalarından bahseder misiniz?

Firmamız aile şirketidir. 1985 yılında seyyar satıcılıkla başlayıp, her geçen gün yeniliklere açık, sistemli, planlı ve programlı şirketleri örnek alarak bugünlere Allah (c.c)’ ın izniyle gelmiştir. Devalüasyonları yaşamış, yaşayanları görmüş, başarılı olan firmaları görmüş başarısız olanları görmüş ve hepsini biriktirip acele etmeden istikrarlı bir karar vermiştir. İstişareye çok önem veriyoruz ve istişarelerimizin bereketini çok şükür görüyoruz. Şuan ikinci kuşak olan çocuklarımız da tam anlamıyla işin içinde ve Allah (c.c) nasip ederse üçüncü kuşakların ve ondan sonraki kuşakların da bu şirketi devam ettirmesini ve ticaretimizi daha iyi yerlere getirmesi için ailemiz, mesai arkadaşlarımız, muhasebemiz ve danışmanlarımız ile birlikte çalışmalarımıza devam ediyoruz. Şuan şirketimizde 300’ e yakın kişi istihdam etmektedir. Firmamız Trabzon merkezli olup Doğu Karadeniz bölgesinin tamamına hizmet vermektedir. Bölgemize kaliteli hizmeti sunmak, ticaretimizi daha iyi yerlere gelmesi için imalatçı ve ithalatçı firmalarımızın da destekleriyle birlikte bu günlere geldik inşallah bundan sonra da ticaretimizin daha iyi yerlere gelmesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.

Ürün gruplarınız nelerdir? Bayiliğini yaptığınız markalardan bahseder misiniz? Bu markaları tercih etme sebepleriniz nelerdir?

Ürün gruplarımızı kısaca özetlemek gerekirse hırdavat, kırtasiye, züccaciye, lüks hırdavat, elektrik elektronik, plastik, oyuncak ve temizlik gibi ürünlerin bölgede toptan satış hizmetini sunmaktayız. Hırdavat sektöründe Akdemir Makine, Güzel Metal, Karakuş Hırdavat, Cansular, Uğur Hırdavat, Güney Hırdavat, Saraç Teknik, Çulha Hırdavat, Global Teknik, Baytaş, Beşel Madeni Eşya, İtal Hırdavat, Zimak El Aletleri, Selectron Vida, Bayramoğlu Hırdavat, Akyüzler İnşaat, Dima Hırdavat, As İlaç Sanayi, Fişek Hırdavat, İntratek… vb.gibi firmaların bölgede yıllarca ürününü satmaktayız ve her geçen gün satışının arttığını ve son tüketicilerin de memnun olduğunu görmekteyiz.

Özgüneş’ in bölgedeki pazar payı nedir? Pazarın gelişmesi için neler yapmak gerekiyor?

Özgüneş’ in bölgedeki pazar payı her geçen gün büyümekte. 1985 yılında Samsun’da başlayıp 1990 yılında Trabzon’ a gelerek 32 yıldır kazanmış olduğumuz ticari tecrübelerimizin her geçen gün arttığını ve piyasanın büyümesinden daha fazla hizmetimizin büyüdüğünü gördük. Çünkü bölgeyi çok iyi bildiğimizden dolayı hizmetimiz her geçen gün tatlı bir çıkışla yola devam etti. Bundan sonraki dönemler içinde Trabzon merkezli olup Doğu Karadeniz’ in tamamına en iyi şekilde kaliteli hizmet sunmak, fuar organizasyonlarımızla bölgeye canlılık getirmek, imalatçı ve ithalatçı firmaların desteklerini bölgeye en iyi şekilde sunarak ticaretimize Allah (c.c)’ ın izniyle devam etmeyi düşünmekteyiz.2

Özgüneş olarak bütün Karadeniz Bölgesine hitap ediyorsunuz. Sizi bu denli başarılı kılan noktalar neler oldu?

Biz Özgüneş olarak Karadeniz’de doğduk 54 yıldır da Karadeniz’ de yaşıyoruz ve bölgenin ihtiyacını, havasını, suyunu çok iyi bildiğimiz için fabrikalara gittiğimizde fabrikanın her ürettiğini almıyoruz. Fabrikanın her ürettiği Türkiye ve dünyaya hitap ediyor fakat biz bize hitap eden noktadan yola çıkarak ürünlerimizi alıp bölgeye sunuyoruz ve bölgemizdeki müşterilerde herhangi bir stok maliyetine girmeden, hangi mevsimde hangi ürünlerin satılacağını tecrübelerimizle müşterilerimize aktarıp uygun fiyatlarda kaliteli ürünü sunarak, fabrikaların desteğiyle birlikte ürünlerini alıp hızlıca satıyor. Bu da bölgemize hareket getirip piyasayı canlı tutmasına ve bölgede kaliteli ve verimli bir ticaret yapmamızı sağlıyor.

Sektöre yeni adım atan ya da büyümek isteyen firmalara tecrübeleriniz doğrultusunda neler önerirsiniz?

Sektöre yeni açılacak firmalarla ilgili önce tanışmayı isteriz. Kendilerini firmamızda ağırlarız veya biz firmayı ziyarete gideriz asla telefonda bu konuları görüşmeyiz. Birbirimizle önce tanışır ve bugüne kadar hangi sektörlerde çalıştığını, nerelerde çalıştığını, ne iş yapmak istediğiyle alakalı muhabbet eder ve ön fizibilite çalışması yaparız. Karşılıklı istişareler sonucu hangisi hayırlısı olacaksa karar vererek ticaretimizin yolunu belirleriz.

Bayi seçerken nelere dikkat ediyorsunuz? Çalışma prensiplerinizden bahseder misiniz?

Bizimle çalışmak isteyen firmalar için ne kravatına ne de altındaki arabasına asla bakmıyoruz. Onun hayat tecrübesine, heyecanına ve bize vermiş olduğu özgüvenine bakarak 32 yıllık hayat tecrübemizden yola çıkarak kendisine ne şekilde faydalı olabiliriz, ticaretimizi hangi noktalara taşıyabilip taşımayacağımızla ilgili istişareler yaparak yol haritası çiziyoruz. Bu haritadan yola çıkarak ticaretimize her şeyi en başından konuşarak başladığımız için ilerleyen süreçlerde de herhangi bir sorun yaşamamaktayız. Bu zamana kadar çok şükür Allah (c.c)’ a ticaretimiz bu şekilde gerçekleşti ve bundan sonrada inşallah bu şekilde ilerlemeyi düşünmekteyiz.3

Sizi seçen bayiler ne gibi avantajlar elde ediyor?

Bizi seçen bayiler bölgede 1985 yılından beri aynı sektörde devam emekte olduğumuz için merkezi Trabzon olmak üzere Ordu, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Rize, Artvin il ve ilçelerine yaklaşık 9500 müşteriye hizmet vermekteyiz. Bu bölgelerde haftada 1 gün veya 2 gün servis ve pazarlama ağımızla birlikte bu bölgelere 90.000 barkod ürünümüz ile hizmet verdiğimiz için firmalar bizi tercih etmektedir. Bölgemizde bizimle anlaşma yapan firmaların büyüdüğünü, onlar da bizler de birlikte görmekteyiz. Çünkü 32 yıllık ticari tecrübemizin olduğunu ve bu tecrübemizi de her geçen gün arttırarak bölgeye daha kaliteli hizmet vermek müşterilerimizi memnun ediyor.

Bölgenizdeki nalburiye ve hırdavat pazarını değerlendirir misiniz? Pazar yeniliğe açık mı? Sorunlarınız nelerdir, çözümü için neler yapılmalı?

Hırdavat ile ilgili pazarda çok boşluk olduğunu görmekteyiz. Bu boşluğu hemen yarın doldurma şansımız yok. Önce sermaye ve iyi bir altyapı kurmamız ve firmalardan da bu konular için destek alarak fabrikaların bu bölgeye ürün satabileceğine inanmaktayız. Ben 32 yıldan beri büyümekte olduğumuzu görmekteyim yalnız bu büyümemiz yeterli değil daha da çok boşluk olduğunu düşünüyorum. Çünkü sebebi şu; bölgelerde bir ürünü bir kişi veya iki kişi sattığı zamanki satış ile aynı ürünü 20 kişi sattığı zamanki satış arasında hem tatlı bir rekabet oluyor hem de ulaşılamayan yerlere ulaşılmaya çalışılıyor herkes birbiri ile tatlı bir yarış içinde son derece güzel ve bereketli bir ticaret olacağına inanmaktayım. Aynı zamanda yeni çıkmış ürünlerin tanıtımının daha iyi yapılarak, kataloglar ve ürün numuneleriyle birlikte dolaşarak bizlerin ziyaret edilmesinin daha faydalı olacağını düşünmekteyim.

Son kullanıcılarda ‘doğru ürün’ algısı oluşması için neler yapılmalı? Siz bu kapsamda hangi çalışmaları yapıyorsunuz? Üreticilere ne gibi görevler düşüyor?

Bölgemizin mevsim gelmeden önce ihtiyacını tahlil yapmaktayız. Bu durumda bir önceki senemizin satışını dikkate alarak kendi ön gördüğümüz büyüme hedefine göre stok bulundurmaktayız. Bölgede satmış olduğumuz ürünlerin tüketici tarafından takdir görmesini devamlılık arzu etmesini müşterinin aynı markayı ısrarla istemesine dikkat ettik ve önem gösterdik. Firmalardan almış olduğumuz ürünlerden satışa sunduğumuz ürünlerin son tüketici tarafından şikayetleri ve memnuniyetsizlikleri duyduğumuz an harekete geçerek bu ürünü geri toplamanın ve iade etmenin fabrikalara da konuyu anlatarak bir daha böyle bir hataların olmamasını sağlamalıyız. Yapılan bir hatanın tüketiciye yansımamasına markaların bu konuda zarar görmemesine çok dikkat etmekteyiz. Üretim boyutunda da ürünün daha kaliteli olması için elimizden geleni hep beraber yaparak doğru ürünü, doğru kişilere doğru zamanda tedariğini sağlamamız gerektiğini düşünmekteyim.4

2017 yılı için yol haritanız ve hedefleriniz nelerdir?16681480_309306082805294_354456980759476421_n

2017 yılı için yol haritamızda şuan ki mevcut olduğumuz yer Trabzon ili Akçaabat ilçesi Akçakale beldesinde anayola 500 mt içerde kalan 7500 m2 kapalı alan yerimizden yine Akçakale’de anayol üzeri 7 kat toplam 21.000 m2 kullanım alanına sahip plazamıza Allah (c.c) nasip ederse en kısa zamanda geçiyoruz. Yeni yerimizde hem ürün çeşitliliğini arttırmak hem de daha kaliteli hizmet sunmayı hedeflemekte ve 4 mevsim 4 fuar organizasyonu gerçekleştirmeyi düşünmekteyiz. 100’e yakın firmaya reyon vererek ürün numunelerini koyup, 3 veya 4 gün firmaların kendi elemanları reyonların başında durarak, ürününü daha iyi şekilde sunup, bu bölgede 2014 yılında yaptığımız ve 3.000’in üzerinde katılımın gerçekleştiği fuar organizasyonumuzu kendi yerimizde yılda 4 fuar organizasyonu düzenleyerek bu 7 ili fabrikalar ile tanıştırmayı düşünmekteyiz. 2014 yılında yaptık çok güzel meyvesini gördük ve bölgeye heyecan ve hareket getirdi inşallah bundan sonraki fuarlarımızda daha neşeli ve bereketli geçeceğini düşünmekteyim. Fuar organizasyonumuzun yanı sıra şuanda 300’e yakın çalışanımız var aynı zamanda çalışan sayımızı da artırmayı, imalatçı ve ithalatçı firmalarımızın desteğini bölgemizde kendileri buradaymış gibi hizmet vermeyi düşünmekteyiz.

Sektörde karşılaştığınız sorunlar ve bu sorunlara dair çözüm önerileriniz aktarır mısınız? Sorunların çözümü konusunda varsa ilgili kamu ve kuruluşlardan talep ve beklentileriniz nelerdir?

Bölgemizde sorunlarla karşılaşmıyoruz diyebiliriz. Çünkü görüşmelerimizi yüz yüze karşılıklı yaptığımız için karşımızdaki kişiyi iyi tahlil ederek hayat tecrübemizin de sayesinde çok şükür Allah (c.c)’ a hiçbir sıkıntı yaşamamaktayız.

Toparlamak gerekirse son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Biz Özgüneş ailesi olarak Nalbur Teknik ailesine çok teşekkür ederiz. Kendileriyle fuarda tanıştık, muhabbet ettik. Derginizde bize yer vermek istediğinizi söylediğinizde 32 yıllık hayat tecrübemizden elimizden geldiği kadarıyla en içten bir şekilde anlatacağımızı söyledik. Bu dergi çalışmanızda da ayın toptancısı bölümünüzde bize yer verdiğiniz için sizlere çok teşekkür ediyor başarılarınızın devamını diliyor ve Özgüneş ailesi olarak Trabzon’ dan kucak dolusu selam ediyoruz.

 #DoğuKaradenizBölgesi #EnBüyükToptanSatışMağazası #ToptanSatışMağazası #EnBüyük #Toptan #Satış #Mağaza #ÖzgüneşAilesi

Bir yorum

  1. su ana kadar gorduklerım ve okuduklarım benı cok ıyı bır sekılde doyurdu ınsallah daha da ılerle ıyı gunler dılıyorum sayın öz gunes yonetım kuruluna ve deyerlı calısanlarına hayırlı gunler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*