koln

Delta Plus’un Misyonu “Çalışanları Çalışma Alanlarında Korumak”

Kişisel Koruyucu Donanım alanında faaliyet gösteren Delta Plus, 140 ülkede ürünlerini son kullanıcılara ulaştırmayı başarıyor. Baş korumadan ayak korumaya kadar çalışanların çalışma alanlarında ihtiyaç duyabileceği tüm kişisel koruyucu donanım ürünlerini üreten ve son kullanıcıların hizmetine sunan Delta Plus, 2013 yılı itibariyle ülkemizde Delta Plus Türkiye adıyla faaliyetlerine devam ediyor.

Delta Plus olarak uzmanlıklarını üretim sahalarında aktif olarak çalışarak ve hangi alanda hangi ürünün kullanılması gerektiğine dair öngörüleri son kullanıcılarla paylaşarak belirlediklerini söyleyen Delta Plus Türkiye Ülke Müdürü Burçak Şimşek, çalışanların çalışma alanlarında ihtiyaç duyabilecekleri tüm ürünleri, bütünleşik bir çözüm olarak sunduklarını söyledi. Delta Plus Türkiye olarak önceliklerinin coğrafi yaygınlıklarını artırmak ve son kullanıcılara daha çok temas ederek markayı ve ürünlerini tanıtmak olduğunu belirten Şimşek, bu konuda hem kendi ekipleri ile hem de Türkiye’nin birçok bölgesine yayılmış uzman dağıtım ağı ile çalışmalar yaptıklarını söyledi. İş Güvenliği ve ekipmanları dosya konumuz kapsamında dergimizin konuğu olan Şimşek, Delta Plus ve Delta Plus Türkiye’nin çalışmaları hakkında dergimize detaylı bilgiler verdi.

Öncelikle firmanızın kuruluş ve bugünlere geliş süreci hakkında bilgi verir misiniz?

Misyonunu “Çalışanları Çalışma Alanlarında Korumak” olarak belirleyen Delta Plus, kişisel koruyucu donanım sektöründe faaliyet göstermek üzere 1977 yılında Fransa’da kuruldu. 80 ve 90’lı yıllar hem üretimin çeşitlenmesi hem de satış faaliyetlerinin diğer Avrupa ülkelerine genişlemesi ile Delta Plus Grup’un belirmeye başladığı yıllar oldu. 1999 yılında NYSE kote olan firmamız 2000’li yılların başından itibaren de odağını üretime ve globalleşmeye çevirdi. Şirket satın almaları ve yapılan yatırımlar ile firmamız bugün 8 üretim kompleksinde üretilen ürünlerini, 2000’e yakın çalışanı ile 30’dan fazla ülkede kendi ofisi üzerinden olmak üzere toplam 140 ülkede son kullanıcılara ulaştırmaktadır.

Diğer taraftan Delta Plus Türkiye ise 2013 yılında kurulmuştur ve o tarihten bu yana Türkiye’deki faaliyetlerini artırarak devam ettirmektedir.

Tüm kişisel koruyucu donanım ürünlerini üretiyor ve son kullanıcının hizmetine sunuyoruz

Firmanızın faaliyet gösterdiği alan hakkında bilgi verir misiniz?

 Delta Plus olarak, faaliyet alanımız ve uzmanlığımız kişisel koruyucu donanım üzerine. Misyonumuzla paralel olarak; çalışanların çalışma alanlarında ihtiyaç duyabilecekleri tüm ürünleri bütünleşik bir çözüm olarak sunmamız gerektiğine inanıyoruz. Bu yüzden baş korumadan ayak korumaya kadar, bir çalışanın ihtiyaç duyabileceği tüm kişisel koruyucu donanım ürünlerini üretiyor ve son kullanıcının hizmetine sunuyoruz.

Burada hizmet sözcüğünün altını çizmek istiyorum. Delta Plus olarak alanımızdaki uzmanlığımızı üretim sahalarında aktif olarak çalışarak ve hangi alanda hangi ürünün kullanılması gerektiğine dair öngörülerle son kullanıcılarla paylaşıyoruz. Ürünler belirlendikten sonraki aşama ise ürünün tedariki. Bizim ürünlerimiz üretim alanlarında çalışan kişiler tarafından kullanılıyor; hatta birçok durumda hem sağlıklı bir üretim faaliyeti açısından hem de yasalara uygunluk açısından kullanım zorunlu kılınıyor. Dolayısı ile direkt olarak bir üretim hammaddesi olmamakla birlikte; üretimin sağlıklı ve kurallara uygun bir şekilde devam edebilmesi açısından tedarik önemli. Delta Plus Türkiye olarak İstanbul merkez depomuzda ürünlerimizin stokunun bulunuyor olması, tedarik süreçlerindeki performansımızı olumlu etkileyen en önemli etmen.

Firmanızın ürün gamı hakkında bilgi verebilir misiniz? Hangi sektörlere, ne tür ürünler sağlıyorsunuz? Marka ve hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Daha önce de bahsettiğim gibi biz kişisel koruyucu donanım konusunda uzmanlaşmış, sadece bu alanda çalışan ve bu alandaki tüm alt segmentlerde hizmet veren bir firmayız.

Dünyada ve Türkiye’de yaralanmalı iş kazalarının büyük bir çoğunluğunda el yaralanması olduğunu görüyoruz. Türkiye’de bu oranın yüzde 25 olduğu tahmin ediliyor. Yaralanmalı el kazalarının yaklaşık yüzde 70’inde eldiven kullanılmadığı, kalanın büyük bir kısmında ise çalışılan alandaki riske uygun ve/veya iyi durumda bir eldiven kullanılmadığı görülüyor. Tüm bu verilere bakıldığında, kişisel koruyucu donanım alanında eldiven grubunun önemi anlaşılıyor. Dolayısı ile Delta Plus olarak biz de bu alanda geniş bir yelpazede ürün üretiyoruz. Ürünlerimiz arasında göreceli olarak daha az riskli çalışmalarda kullanılabilen montaj eldivenlerinden, yüksek riskli 3. kategori dediğimiz grupta bulunan kesilmeye dirençli ve/veya kimyasal dayanımlı eldivenlere kadar tüm eldiven grubu kategorisinde ürünler bulunuyor. Yüksek ısılarda çalışmaya uygun eldivenlerimiz, darbelere karşı karpal korumalı eldivenlerimiz gibi özel durumlara uygun eldivenlerimiz de ayrıca ürün gamı içerisinde yer buluyor.

Baş Koruma ve Kulak Koruma

Baş koruma alanında baretler ve darbe emici şapkalar ön plana çıkıyor. Daha önce sizlere bahsettiğim araştırma geliştirme faaliyetlerine verdiğimiz önemin sonucu olarak size Onyx bareti bu noktada örnek vermek isterim. Özellikle ark flash riski ile çalışılan alanlar için tasarlanan Onyx, çift katmanlı yapısı, entegre vizörü ve sahip olduğu sertifikasyonlar ile öne çıkan bir ürünümüz.

Baş korumanın diğer gruplarında ise kulak koruma alanında kulaklılar ve kulak içi tıkaçları, göz koruma alanında gözlük ve vizörler, solunum korumada ise hem tek kullanımlık hem de filtre değişimi ile devamlı kullanılabilen tam ve yarım yüz maskelerimiz bulunuyor. Yine bu noktada yenilikçi uygulamalarımıza bir örnek olarak, patenti bize ait Rotor sisteminden bahsetmek isterim. Rotor sistemi, bareti veya yüz maskesini tek elle sadece çevirerek başa veya yüze ayarlanmasına izin veren bir sistem. Kişisel koruyucu donanım ürünlerinin tehlike anında hızlı bir şekilde çıkarılması da çok önemlidir. Rotor sistemin ana faydası bu noktada devreye giriyor ve kullanıcı baretini veya maskesini tek elle sadece çekerek çıkarabiliyor.

Vücut Koruma ve Yüksekte Çalışma

Vücut koruma alanında tek kullanımlık kimyasal tulumlar, teknik kıyafetler ve iş kıyafetleri ürün gamımızda yerini alırken; ayak koruma grubunda ise her çalışma ortamına uygun ayakkabı ve botlarımız son kullanıcılar ile buluşuyor.

Özel önem verdiğimiz ve uzmanlık isteyen bir alan olduğuna inandığımız yüksekte çalışma grubunda ise, ağırlıklı olarak bu alanda hizmet ve eğitimler veren iş ortakları ile çalışmayı tercih ediyoruz. Bu sayede, yüksek risk içeren çalışma ortamlarında doğru yerde doğru ürünlerin konumlanmasını sağlayabiliyoruz.

Üretim gücü ve üretim kapasitenizden bahseder misiniz?

Delta Plus olarak üretim stratejimizi kendimize ait olan 8 üretim kampüsü ve partner firmalarla çalışarak optimize ediyoruz. Ürünlerimizin üretimi ile ilgili kalite kontrol sistemleri, üretimin kendi fabrikalarımızda veya partnerlerimizde yapılmasından bağımsız olarak aynı şekilde çalışıyor. Kişisel koruyucu donanım ürünleri yapısı gereği birçok sertifikasyon sürecinden zaten geçiyor; bunlara ek olarak biz de 200’ü aşkın test cihazının bulunduğu kendi kontrol merkezlerimizde ürün kabulü yapmadan önce son ürün testlerini yapıyor ve ürünlerimizin kalite ve standardizasyonunu sağlıyoruz.

Hâlihazırda yüksekte çalışma ürün grubunda yüzde 100; diğer ürün gruplarında ise yüzde 70’e varan oranda kendi tesislerimizde üretim sağlıyoruz.

Şirketimizin ürün portföyünün genişletilmesi ve sektördeki pazar payının artırılması kapsamında faaliyetleriniz ile ilgili bilgi verir misiniz?

Konusunda uzman bir firma olarak ürün gamımızı geliştirmek ve piyasaya devamlı yenilikçi ürünler sunabilmek bizim açımızdan kritik. Bu yüzden araştırma geliştirme faaliyetleri genel yönetim seviyesinden başlayarak tüm firma için en önemli süreçlerden birini oluşturuyor. Yılda 4 milyon EURO üzerinde bütçe ile yürüttüğümüz faaliyetlerimizin sonucu olarak yıllık ciromuzun her yıl en az yüzde 15’ini yeni ürünlerimizden elde ediyoruz.

Delta Plus satınalmalarla da büyüyen bir şirket. Vertic ve Elvex satınalmaları Türkiye’de en çok bilinen satınalmalar. Yine geçen sene Kanada’da özellikle baş koruma alanında uzman Degil firması ve eldiven üretimi ile öne çıkan Ontario Gloves firmaları satın alındı. Bu satın almalar ile de firma hem üretim kapasitesini hem de uzmanlığını derinleştiriyor.

Önceliğimiz coğrafi yaygınlığımızı artırmak

Dünyadaki tarihçemiz düşünüldüğünde, Türkiye’de göreceli olarak genç bir markayız. Bizim ülke önceliğimizde ise coğrafi yaygınlığımızı artırmak ve son kullanıcılara daha çok temas ederek markamızı ve ürünlerimizi anlatmak var. Bu konuda hem kendi ekibimizle hem de Türkiye’nin birçok bölgesine yayılmış konusunda uzman dağıtım ağımızla çalışmalar yapıyoruz.

Sektörel olarak geride bıraktığımız 2019 yılını değerlendirmesini ve önümüzdeki 2020 yılıyla ilgili beklentilerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Kişisel koruyucu donanım, üretim ve üretimdeki istihdam ile doğrudan ilintili bir sektör. Dolayısı ile sanayi ve inşaat alanında yaşanan gelişmeler sektörümüzü de doğrudan etkiliyor. Dolayısı ile 2018 yılı sonundan başlayarak 2019 yılında devam eden sanayi üretimi ve inşaat hareketlerindeki daralma, sektörde de paralel bir daralmayı beraberinde getirdi. Diğer taraftan, mevcut ekonomik konjonktürde son kullanıcıların kaliteden ödün vermeden daha uygun fiyatlı alternatif arayışları, markamıza olan talebi de artırmış bulunuyor.

Türkiye piyasası ile ilgili beklentimiz büyüme yönünde

Sektör açısında bir diğer önemli değişiklik 2019 yılında ithalat ile ilgili süreçlerde yaşandı. 2019 Ocak sonu itibariyle devreye alınan ve bazı ülkelerden getirilen tekstil ve deri ithalatındaki ek düzenlemeler, ithalat süreçlerinde aynı gümrük tarife pozisyonunu kullanan kişisel koruyucu donanım ithalatçılarını da etkilemiş durumda.

2019 yılı ikinci yarısından itibaren başlayan ekonomik hareketlenme sürecinin 2020 yılında da devam etmesi; ithalat ile ilgili düzenlemenin de bir şekilde sektörde dengesini bulması ile 2020 ve sonrası için Türkiye piyasası ile ilgili beklentimiz büyüme yönünde.

2020 yılı Mart ayında 4. Uluslararası İstanbul Hırdavat Fuarı düzenlenecek. Sektörün tek ihtisas fuarı hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyiz? Sizin açınızdan bu fuarın önemi nedir?

Hırdavat piyasası, kişisel koruyucu donanım sektörü için dağıtım ağının önemli bir parçası. Ulaşmak istediğimiz son kullanıcılara halihazırda ulaşan, teknik ve tedarik süreçlerinin önemli bir iş ortağı olan hırdavat sektöründe faaliyet gösteren pek çok bayimiz bulunuyor.

Hem bayilerimizin gelişimi, hem de uluslararası niteliği ile komşu coğrafyalar başta olmak üzere birçok ülkeden ziyaretçi çekecek olması açısından 2020 yılında 4’üncüsü düzenlenecek olan Uluslararası İstanbul Hırdavat Fuarı’nı biz de çok önemsiyoruz.