Anasayfa » Boya & İzolasyon » “Decart’da İlk Sevkiyatı ile Son Sevkiyatı Arasında Kalite Farkı Oluşmuyor”
Kalite

“Decart’da İlk Sevkiyatı ile Son Sevkiyatı Arasında Kalite Farkı Oluşmuyor”

Hunter Tekstil firmasının markası olan Decart, boya rulosu üretimi ile faaliyetlerine devam ediyor. Decart’dan Raman Ali Avcı ile yaptığımız söyleşide Avcı: “Biz müşteri grubunu oluştururken müşteriyi fiyatla vurmayı tercih etmek yerine kalite ürün ile tanıştırmak istiyoruz. Türkiye’de bu kaliteli ürün yapılmıyor anlamında değil fakat biz bu kaliteyi standart bir şekilde her üretiminde sağlamak istiyoruz ve bu amaçla da çalışıyor, başarılı oluyoruz. Bu şekilde Decart’da ilk sevkiyatı ile son sevkiyatı arasında kalite farkı oluşmuyor.” diyerek Decart’ın temel prensipleri ve üretimi ile ilgili bilgiler verdi.

KaliteFirmanız hakkında bilgi verir misiniz?

Decart, Hunter firmasının boya rulosu markası. Hunter firması, 1951 yılından itibaren faaliyetlerine Yalova’da devam eden bir kuruluş. Yalova’da 7 bin metrekarelik bir alanda dokuma fabrikası, plastik enjeksiyon makinası, temizlik ürünleri ve boya rulosu üretimi yapıyor. Boya rulosu üretimine 10 yıldır devam ediyoruz. Decart markası ile yüzde 100 ihracat yapıyoruz. Afrika, Ortadoğu ve Balkanlar olmak üzere ihracatımız devam ediyor.

 Ürün gruplarınızdan bahseder misiniz?

Boya rulosu üretimi olmak üzere; iç cephe boya rulosu, dış cephe, epoksi uygulamaları için rulolar, daha küçük alanları boyamak için mini rulolar üretiyoruz.

Kaliteİhracat faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Biraz öncede bahsettiğim gibi yüzde yüz ihracat ile dünyanın bir çok ülkesine ihracatımız söz konusu. Türkiye içerisinde satışımız ve bayi yapılanmamız yok. Firma olarak daha çok kurumsal firmalarla çalışmayı tercih ediyoruz. Daha önce Türkiye’de önemli bir boya fabrikası ile çalışmaya başlamıştık fakat daha sonra fabrika bu ürünleri ürün gamından çıkarttı ve sadece boyaya yönelmek istedi. Bu süreçten sonra farklı boya fabrikaları ile çalışmadık. Çünkü hem ödeme noktasında hem de fiyat karşılaştırması yaparak ürün kalitesini önemsemediklerinden ötürü tercihimizi Türkiye pazarından çekip ihracata ağırlık verdik.

Sizi diğer firmalardan ayıran özellikleriniz nelerdir?

Biz iyi kalite mal üretip sürekli olmak istiyoruz. Hunter firmasının aynı zamanda dokuma fabrikası olduğu için çok çeşitli ürünlerimiz bulunuyor. Çünkü kumaşı kendimiz üretiyoruz. Farklı ülkelerden farklı talepler geliyor ve ürünlerimizin bu şekilde çeşitliliği artmış oluyor. Bizde her yüzey için farklı rulo çeşitleri mevcut. Tabi bizim en büyük özelliğimiz kalitemiz. Bu bahsettiğim ürünlerde kesinlikle kaliteden ödün vermeden üretim yapıyoruz.

Biz müşteri grubunu oluştururken müşteriyi fiyatla vurmayı tercih etmek yerine kaliteli ürün ile tanıştırmak istiyoruz. Türkiye’de bu kaliteli ürün yapılmıyor anlamında değil fakat biz bu kaliteyi standart bir şekilde her üretiminde sağlamak istiyoruz ve bu amaçla da çalışıyor, başarılı oluyoruz. Bu şekilde Decart’da ilk sevkıyatı ile son sevkıyatı arasında kalite farkı oluşmuyor. Müşterilerimizi fiyat anlamında da üzmüyoruz fakat dünyanın en uygun fiyatını da veremiyoruz. Bu kalitenin oluşabilmesi için bir maliyet var.  Bu maliyeti sarf etmeden bu ürünü ve kaliteyi sunamıyorsunuz. Gün geçtikçe hedefimizi de pazarımızı da büyütüyoruz.

Bu yıl içerisinde yatırım planlarınız var mı?

Şu anda KOSGEB ile birlikte yürüttüğümüz bir ARGE projemiz var. Türkiye’de ilk defa kullanılacak olan ısı ile yapıştırma makinası var. Bu makinayı tasarladık KOSGEB’den desteğimizi aldık. Şu anda çalışır vaziyette. Proje tamamlanmak üzere ve son aşamaları kaldı.

KaliteBoya rulosunda özellikle kaliteli ürün kriteri ne olmalı?

Piyasa da ucuz ve kalitesiz mallar var. Bu ürünler kumaşı boruya geçirerek üretiliyor. Dış görüntüsüne baktığınız da ruloya benziyor,  kenarlarına tıpayı takıyorlar fakat kumaş o boruya hiç bir şekilde yapışmamış. Bu tarz ürünlerde ruloyu boyaya batırıp duvarı boyamaya kalktığınızda, boya sıçratma yapıyor ve siz duvarı boyayacağınıza yeri boyamış oluyorsunuz. Yani rulo üretiminde öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta kumaşın ruloya yapışması ve bunun hangi teknoloji ile üretildiği. Bir diğer önemli nokta ise o kumaşın hangi hammaddelerden üretildiği. Kumaşın üzerindeki tüyde polyemid iplikler de kullanılabiliyor, polyester ya da akrilik iplikler de kullanılabiliyor. Sizin uygulama alanınız neresi ve bu ruloyu nereye uygulayacaksınız önemli olan bu alanlara özel uygulama yapmak. Bu konuda da biraz bilgi ve tecrübe gerekiyor. Alacağınız ürünü güvenilir bir firmadan almanız gerekiyor çünkü size polyemid, gösterip polyester satabilirler. Bunlara dikkat edilmesi gerekiyor.

#HunterTekstil #Decart #ilksevkiyat #sonsevkiyat #RamanAliAvcı #boyarulosu

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*