koln

Center A.Ş. Sektördeki Merkez Konumunu Yenilikçi Ürünlerle Güçlendirmeye Devam Ediyor

Dünyaca ünlü birçok markanın Türkiye’deki tek distribütörü olan Center Dış Ticaret A.Ş., ülke geneline yayılmış 100’ü aşkın bayisi ve geniş servis ağı ile müşterilerine hizmet veriyor. Farklı kanallar yoluyla müşterilerine ulaşan Center A.Ş., teknolojideki gelişmelerle paralel olarak ürün ve hizmet anlayışını da, inovatif bir şekilde yenileyerek sürekli bir gelişim anlayışına tabi tutuyor. Distribütörlüğünü yaptıkları birçok marka yanında Nisan ayında yerli üretim OTTOTECH markasını da piyasaya sunan Center A.Ş., kaynak sektöründe de kullanıcıların ihtiyaçlarına kaliteli ürünlerle cevap vermeye hazırlanıyor.

Aralık ayı dosya konumuz kapsamında bir söyleşi gerçekleştirdiğimiz Center A.Ş. Genel Koordinatörü Dinçer Özkaya firmanın son dönemdeki faaliyetleri ve ürünleri hakkında okuyucularımıza detaylı bilgiler verdi.

Teknolojideki gelişimin ve dijital dönüşümün bütün sektörleri etkilediğini ve bu dönüşüme kayıtsız kalınamayacağını belirten Dinçer Özkaya, bu değişim ve gelişimden sektörün direk olarak etkilendiğini ve bu doğrultuda şirket içi yönetim süreçleri ile ürünlerin de güncellenmesi gerektiğinin altını çizdi. Servis ve bayilik hizmetleri hakkında da bilgiler veren Özkaya, Center A.Ş.’nin geçmiş dönemdeki çalışmaları ve gelecek yıldaki hedefleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Center Dış Ticaret AŞ’nin faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Türkiye genelinde  yaklaşık 145 bayi, 95 teknik servis istasyonu ve 55 çalışanı ile değerli müşterilerine, kaliteden ödün vermeksizin – daima en iyiyi sunabilmek amacıyla – çalışan firmamız, 1991 yılında Karaköy-İstanbul’ da faaliyetlerine başlamıştır. Kurulduğumuz ilk günden itibaren kalite ve müşteri memnuniyeti odaklı bir düşünce tarzı ile faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Hedefimiz her zaman ilkleri gerçekleştirerek CENTER isminin hakkını vermek ve yıllardır olduğu gibi pazarda “MERKEZ” konumunda bulunmayı başarabilmektir. Hali hazırda, tek distribütörlüğünü yaptığımız AEG, MILWAUKEE, RYOBI, ATTLAS, ATTLAS ECO, ALFRA, OTTOTECH ve FLORA markalarımızı Klasik Kanal (Bayiler) , Endüstriyel Kanal (Bayiler ve profesyonel son kullanıcılar) ve Modern Kanal ( Yapı marketler, internet ve indirim marketler) diye adlandırdığımız üç farklı kanal üzerinden müşterilerimize ulaştırmaktayız.

Tüketici beklentileri ve teknolojinin sürekli değiştiği bir ortamda yaşıyoruz. Bu değişim firmanızı nasıl etkiliyor? Bu değişim sürecinde siz kendinizi nerede görüyorsunuz?

Dijital dönüşüm artık tüm firmalar için çok önemli bir gündem maddesi olmuştur. Teknolojinin bu kadar hızla ilerlediği bir dünyada değişim kaçınılmaz. Bundan 20 yıl önce internetin bile hayatımızda olmadığını dikkate aldığımızda; günümüzde ki yaşam şekli ve çalışma hayatı tamamıyla değişmiş olup, karşılaştığımız günlük veri akışı ise inanılmaz boyutlara ulaşmıştır. Tabi ki bu değişim sektörümüzü de direk olarak etkilemektedir. Bu konuyu şirket içi yönetsel değişim süreçleri ve satılan ürünlerin değişime ayak uydurma kapasitesi temelinde iki ayrı başlık altında değerlendirilmenin daha doğru olacağını düşünüyorum. Şirketimiz içinde tüm yönetim süreçleri, çalışan verimliliği, genel veri analizi, müşteri memnuniyeti, satış planlamaları vb. gibi konular teknoloji paralelinde sürekli gelişim ve dijital dönüşüm esasıyla güncellenmektedir.

Diğer önemli başlık ise tabi ki; sunduğumuz hizmetler ve/veya sattığımız ürünler ile bu değişimi müşterilerimize nasıl yansıttığımız. Dünyadaki global trende benzer şekilde gamımızda ürünler eskiye oranla çok daha fazla akülü ürün içermektedir. Gelişen teknoloji ile beraber akülü ürün performansında oldukça çarpıcı farklılıklar oluşmaktadır. Bu anlamda TTI çatısı altındaki AEG, RYOBI ve MILWAUKEE markalarımız yenilikçi akülü ürünler özelinde globalde pazar lideridir.

Akıllı telefonlarla uyumlu ONE-KEY sistemi

Örneğin, MILWAUKEE markası altında piyasaya sunduğumuz ONE-KEY sistemi; tüm akülü ürünlerinizin kablosuz bağlantı sayesinde akıllı telefonlarınız tarafından kontrol edilmesine imkan verip, istediğiniz ayarları kaydetmenizi sağlamaktadır. Bu sistem, ONE-KEY teknolojisine sahip ürünlerin yer belirleme fonksiyonu sayesinde kaybolma, çalınma vb. risklerini ortadan kaldırıp, gerektiğinde ürünü kilitlemenize imkan vermektedir. Ayrıca özel yazılım sayesinde profesyonel ürün tercih eden kullanıcılara her türlü envanter kayıt işlemini gerçekleştirme şansı da sunmaktadır. Kısaca, değişim sürecinde kendimizi oldukça aktif pozisyon olan bir firma olarak görmekteyiz ve 2020 yılı içerisinde de şirket yönetiminde teknolojinin kullanımı ve ürün gamımızda ki yeniliklerimiz tüm hızıyla devam edecektir.

 

Servis hizmetinin de oldukça önemli olduğu bir sektörde faaliyet gösteriyorsunuz. Türkiye geneli teknik servis ağınızdan bahsedersek neler söylemek istersiniz?

Satış Sonrası Hizmetler, firmamızın en güçlü olduğu noktalardan biridir. Türkiye genelinde İstanbul Merkez Servisimiz tarafından yönetilen 95 satış sonrası servis istasyonu ile müşterilerimizin problemlerine çözüm üretmeye çalışmaktayız. Tüm servislerimiz özel bir yazılım üzerinden yönetilmekte olup, Türkiye genelinde çok kapsamlı bir veri üzerinden ürün gamımızı izlemekteyiz. Oldukça geniş yedek parça stokumuz sayesinde; müşterilerimize anında ve hızlı hizmet prensibiyle hareket etmekteyiz.  Ayrıca AEG ve MLWAUKEE markalarımız özelinde piyasada tek olan Koşulsuz Garanti uygulamamız mevcuttur. Bu marka ürünleri alan müşterilerimiz 30 gün içerisinde sitemize (www.kosulsuzgaranti.com) kayıt oldukları takdirde, ürünleri 1 yıl boyunca Koşulsuz Garanti kapsamına girmekte ve hiçbir ek ücret ödemeden servis hizmeti almaktadırlar.

Bayi ve satış ağında bu önümüzdeki dönem için hedefleriniz neler?

Bayi ve satış ağımız, markalar temelinde ve satış kanalları özelinde farklılık göstermektedir. Örneğin; Klasik Kanal, bayi sayımızın fazla, penetrasyonun oldukça önemli olduğu, göreceli olarak daha uygun fiyatlı markalarımızın satıldığı bir kanaldır. Endüstriyel Kanal ise bayi sayımızın daha az olduğu, bölgesel bayilik sistemine odaklandığımız ve yüksek fiyat konumlandırmasına sahip “heavy duty” markalarımızı sattığımız bir kanaldır. Her iki kanalda da bu sene özelinde bayi sayımızı arttırarak, daha geniş bir satış ekibiyle son kullanıcılara ulaşmaya çalıştık. Ayrıca ATTLAS ECO markamız ile indirim marketlerde şu an Türkiye genelinde en çok satan marka olmayı başardık. Önümüzdeki dönemde orta ve uzun vadeli marka stratejileri paralelinde kanal yapılandırmasına devam edeceğiz. 2020 yılının dinamiklerinin eski yıllara oranla biraz daha farklı olabileceğini de öngörerek; mevcut bayilerimizin verimliliğini maksimize etmek ve eksik olduğu düşündüğümüz bölgelere yoğunlaşmak en önemli gündem maddelerimiz olacaktır.

Son olarak 2019 yılı firmanız açısından nasıl geçti? 2020 yılı hedef ve beklentilerinizden bahseder misiniz?

Ülkemizde yaşanan seçim süreci, politik belirsizlikler ve bu paralelde faizlerin yüksek seviyelerde seyretmesi, genel olarak pazarın yılın ilk yarısını olumsuz geçirmesine etken olmuştur. Bu dönem içerisinde piyasa daha çok “bekle-gör” stratejisi ile yılın ilk yarısını yavaş geçirmiştir. Yaz ayları itibari ile ekonomik göstergelerdeki iyileşme, dolaylı olarak piyasa algısını pozitif yönde etkilemiştir.  CENTER AŞ olarak baktığımızda ise, ülke ekonomisi anlamında çok zor bir yılı hedeflerimize yakın bir seviyede kapatacak olmaktan oldukça mutluyuz.

Yerli üretim OTTOTECH markamızı piyasaya sunduk

Firma olarak kriz dönemlerinin aynı zamanda fırsatları da beraberinde getirdiğini düşünüyoruz. Bu temelde tüm markalarımız özelinde – yatırımlarımıza ara vermeden – oldukça başarılı çalışmalar gerçekleştirdik. Örnek olarak 2019 yılında kaynak makineleri gamında büyük bir stratejik ortaklık ve yatırıma imza atarak Nisan ayında yerli üretim OTTOTECH markamızı piyasaya sunduk.  %100 yerli sermaye ile kurulmuş uluslararası teknolojiye sahip tesislerde üretilen OTTOTECH kaynak makinalarımız, kullanıcıların birçok farklı malzeme çeşitleri için kaynak ihtiyaçlarını karşılayacak kalite ve donanıma sahiptir. İşte bu kalite temelinde oluşturulan üretkenlik ile sağlanan iyileştirmeler sayesinde OTTOTECH; yüksek teknolojili mükemmel kaynak performansını, düşük enerji tüketimi ve uygun fiyatlarla beraber son kullanıcılara sunmaktadır. Ayrıca yılın son çeyreğinde Ekim ve Kasım aylarını kapsayan MILWAUKEE BID RED tanıtım günleri sayesinde 7 farklı ilde 4.000 den fazla son kullanıcıya yüksek teknolojili MILWAUKEE ürünlerimizi tanıtma şansı yakaladık.

 

2020 yılında da CENTER ailesi olarak trendleri takip ederek maksimum verimlilik prensibiyle beraber, tüm markalarımızın pazar payını arttırmayı hedefliyoruz. Son olarak 2019 yılında hedeflerimize ulaşmamızda büyük katkısı olan, bizimle birlikte yol alan tüm bayilerimize, servislerimize, müşterilerimize ve değerli çalışanlarımıza teşekkür eder, şimdiden sağlıkla ve başarılarla dolu bir 2020 yılı dilerim.