Anasayfa » Röportaj » Çeliğe Şekil Veren Güç; Gestor El Aletleri

Çeliğe Şekil Veren Güç; Gestor El Aletleri

İşler Pres Otomotiv’in ikinci kuşak yenilikçi işletmecileri tarafından kurulan Gestor El Aletleri, 5000 m² arsa üzerine kurulu 3700 m² kapalı alanda son sistem makinelerle sektördeki yerini alarak şimdilik iç piyasaya hizmet veriyor.

Yakın dönem içerisinde ihracat çalışmalarına da başlayacak olan Gestor El Aletleri, özel tasarım ürünler üreterek sektörde emin adımlarla ilerliyor. Gestor El Aletleri’ni yakından tanımak ve firma yapılanması ile ilgili bilgi almak adına şirket yetkililerinden olan Tansel Erol Başpınar ve Gürkan Erol ile söyleşi gerçekleştirdik.

Firmanızın faaliyet gösterdiği alanlarla ilgili bilgi verir misiniz? Kurulduğu günden bu güne gelişim sürecini nasıl değerlendirirsiniz?

Gestor El Aletleri Dövme Çelik San. Ve Tic A.Ş. 2018 yılında; 1984 yılında kurulan İşler Pres Otomotiv San. Ve Tic. Ltd. Şti.’nin ikinci jenerasyonu tarafından hayata geçirilmiş olup 34 yıllık tecrübesi ile sektördeki yerini almıştır. Firmamızda üretimi ve satışı yapılan ürünler ile ilgili tasarımlar, kalıp tasarımı ve üretimi, sıcak dövme ve talaşlı imalat tesisleri mevcuttur. Firmamız standart el aletlerinin yanı sıra özel tasarım gerektirecek el aleti üretimi konusunda da tecrübeli ekibi ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

Ürün gruplarınızdan ve hangi sektörlere ağırlıklı olarak seslendiğinizden bahseder misiniz?

El aletleri (Hırdavat) sektörüne yönelik üretim yapan firmamız; Çakma Anahtarlar, Bijon Anahtarları, Araba Krikoları, Keski ve Levyeler, Çekiçler, Lokma ve Avadanlık, Gres Pompaları, İş Güvenlik Ürünleri, Takım Arabaları, Atölye Dolapları ve Otomotiv ürün grupları ile pazardaki yerini almıştır.

Üretim kapasiteniz ve istihdamınız hakkında bilgi verir misiniz?

Ürün gruplarımız ile iç pazarın %20 talebini karşılayabilecek istihdamımız mevcuttur.

Taleplerin artması durumunda personel istihdamını artırarak taleplere yanıt verecek araç parkurumuz mevcuttur.

İhracat alanındaki çalışmalarınızdan bahseder misiniz? Gestor El Aletleri hangi ülkelerde yer alıyor? İhracat rakamlarınız ile ilgili bilgi verir misiniz?

Firma yeni kurulduğu için ihracat ile ilgili çalışmalarımıza yeni başladık. Üretici olma özelliğimizi kullanarak yeni pazarlar oluşturacağız.

Pazar payınız nedir? Türkiye’nin hangi bölgelerinde aktifsiniz?

Yeni kurulmuş bir üretici firma olmamızdan kaynaklı Gestor El Aletleri San. Ve Tic. A.Ş. markalı ürünlerin pazardaki payı için söyleyebileceğimiz veriler henüz mevcut değildir. Daha önceden fason olarak ürettiğimiz el aletlerimizin verilerine bakacak olursak, pazarın ciddi derecede el aleti ihtiyacı olduğu gözlemlenmektedir. Pazardaki ürünlerimiz ile de otomotiv sektöründe aktif olduğumuzu söyleyebiliriz.

İnovasyon ve Ar-Ge alanlarında çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Ürün yelpazemize ek olarak, müşteri ziyaretleri sırasında almış olduğumuz verilere göre mevcut ürün iyileştirmesi veya yeni ürün tasarımlarının Ar-Ge çalışmaları firmamız tarafından yürütülmektedir.

Yatırım planları oluşturulurken hangi kriterlere öncelik veriyorsunuz? Önümüzdeki dönemler için yatırım planlarınız var mı, varsa nelerdir?

Firmamız için sürekli güncellenen risk ve fırsatların değerlendirilmesi sonucu aksiyonlar alınarak gerekli yatırım planları oluşturulmaktadır. Müşteri özel istekleri başta olmak üzere, kapasite alanımız ve teknolojik faaliyetler başlıca yatırım planlarımız olarak her dönem en üst seviyede fırsat olarak değerlendirilmektedirler.

Şirketimizin ürün portföyünün genişletilmesi ve sektördeki pazar payının artırılması kapsamında faaliyetleriniz ile ilgili bilgi verir misiniz?

Her geçen gün ürün portföyünü genişleten Gestor El Aletleri San. Ve Tic. A.Ş. piyasaya daha iyi hizmet verebilmek için 5000 m² arsa üzerine kurulu 3700 m² kapalı alanda son sistem makinelerle Dilovası/Gebze Mermerciler OSB’ye taşınarak pazar payının arttırılması kapsamında üst düzey teknolojik olanaklardan faydalanarak iş kapasitesini ve kalitesini sürekli arttırarak faaliyetlerine devam etmektedir.

Ticarette sizi bu denli başarılı kılan noktalar neler oldu? Sektörde sizi diğer firmalardan ayıran özellikler nelerdir?

Ticarette başarımızın devamlılığını kılan, altın anahtar niteliğindeki en önemli özelliklerimizden birisi aile şirketi olarak nesilden nesle aktarılan iş gücüdür. Bu iş gücüne ek olarak sıfır hata parolası ile üretim yapma yeteneğimiz, üretimdeki her proseste yetkin bilgi, beceri ve deneyime sahip olmamız ve bunun yanı sıra sürekli gelişen üretim parkurumuz ile üretilebilecek ürün gamımızın geniş olması en belirgin ayırt edici özelliklerimizdendir.

Türkiye’de el aletleri sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz? Sektörün sıkıntıları hakkında neler söylemek istersiniz? Bu konuda sunacağınız çözüm önerileri nelerdir?

Türkiye’de el aletleri sektöründe yeterli sayıda üretici firmanın bulunmaması ve birçok ürünün yurtdışından ithal yollarla tedarik edilmesi Gestor El Aletleri San. ve Tic. A.Ş.’nin bu sektörde yer almasını ve piyasanın ihtiyaçlarını gidererek çözümler üretmesini sağlamıştır. Üretici bir firma olarak sektöre Uzak Doğundan gelen ucuz ve kalitesiz ürünlere karşı rekabet edemiyorduk. Yerli üreticiyi korumak için ithalata gelen fonlar bizim bir nebzede olsa nefes almamızı sağladı. Bu fonlar sayesinde kalitesiz ürünlerin kullanıcı ile buluşması engellenmiş oldu. Kalitesiz ürünlerin ülkemize girişinin engellenmesi ile ilgili yönetmelik ve kontrollerin sıkı bir şekilde devam etmesi, üretim kapasitemizi artırıp yeni yatırımlar yapmamızı kolaylaştırarak geleceğe daha güvenle bakmamızı sağlayacaktır.

#gestor, #gestorelaletleri, #TanselErolBaşpınar, #Gürkan Erol