Caldini Kimya “Türkiye’nin Performans Yıldızı” Sloganı ile Yatırımlarına Devam Ediyor

Kimyasallar sektöründe otomotiv başta olmak üzere ev temizliği ve dezenfektanlar ile akrilik sprey boya ürün gruplarında üretim yapan Caldini Kimya, bugün 25 bin metrekarelik bir alanda günlük 100 bin adet üretim kapasitesi ile hizmet vermekte.

Son yıllarda farklı ürün gruplarındaki üretim ve pazarlama atağı ile marka bilinirliğini arttıran Caldini Kimya, yaptığı yatırımlarla sektöründeki dışa bağımlılığı azaltarak yerli üretim ve kalitesi ile öne çıkıyor.

Her gün kendilerini daha fazla geliştirmek için ve müşterilerine daha hızlı hizmet verebilmek için yatırımlarına devam ettiklerini belirten Caldini Kimya CEO’su Necmeddin KAPAN şu anda 35 ülkeye ihracat yaptıklarını ve bu sayıyı arttırmak için ara vermeden çalıştıklarını söylüyor. Dışa bağımlılığın sektör ve ekonomi açısından önemli sorunlardan bir tanesi olduğunu; ancak Caldini olarak bu konuda sektöre çok katkı sağladıklarını belirten Necmeddin KAPAN, Caldini olarak 2020 yılını %35’lik bir büyümeyle kapatarak ülke ekonomisine katma değer sağlamaya devam ettiklerini belirtiyor. NalburTeknik Dergisi olarak Caldini Kimya’nın gündemdeki çalışmaları hakkında Necmeddin Kapan’dan bilgiler aldık.

 Firmanızın kuruluş ve bugünlere geliş süresi hakkında bilgi verir misiniz?

Firmamız 30 yıllık bilgi ve tecrübenin birikimi olarak 2011 yılında Gebze’de faaliyete başlamıştır ve bugün hala üretimine devam etmektedir. 15 bin metrekare açık, 10 bin metrekare kapalı alan olarak toplamda 25 bin metrekarelik bir alana sahiptir. İlk olarak otomotiv sektöründe üretim ve ürün gamımızı bir araya getirmek ve ilerleyen süreçte de otomotivde biraz daha ülkemizin bu ürünlerin tedarikinde yurt dışı bağımlılığını azaltmak ve yerli bir üretici firma olmak için çalışmalar yaptık. Özellikle 2015 yılından itibaren Caldini markamızın daha tanınır olması ve kurumsal yapımızı sağlamlaştırmak adına pazarlama departmanına yatırımlarımızı arttırdık.

Firmamızın kuruluşundan itibaren asıl hedeflediğimiz şey otomotiv sektörünü ilgilendiren bütün ürün gruplarını üretmenin yanında; ahşap grubu, nalbur ve hırdavat grubunda da üretim yapabilmekti. Bunu büyük ölçüde başardık diyebiliriz; çünkü Türkiye’de şu anda 3 kategoride hizmet veriyoruz. 2017 yılında dışa bağımlılığı minimize etmek için teneke üretim tesisimizi de bünyemize ekledik ve tesisimiz şu an günlük olarak minimum 100.000 bin adet üretim kapasitesiyle hizmet veriyor. 2020 yılı itibariyle kullanmış olduğumuz bidon, ürün kapakları ve aktivatöre kadar bütün ihtiyaçlarımız olan ürünlerin üretimini yapmak için enjeksiyon birimimizi de bünyemize kattık. Her gün kendimizi daha fazla geliştirmek için ve müşterilerimize daha hızlı hizmet verebilmek için yatırımlarımıza devam etmekteyiz.

Firmanızın ürün gamı hakkında bilgi verebilir misiniz? Hangi sektörlere, ne tür ürünler sağlıyorsunuz? Marka ve hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

 Ürettiğimiz ürün grubunda, ana grupta 3 gruba hitap ediyoruz. Bunların başında otomotiv sektörü geliyor. Daha sonra hırdavat-nalbur ve bununla beraber ev içinde kullanılan temizlik gruplarını üretiyoruz. Otomotiv grubunda madeni yağdan antifrize, pas sökücüden çok amaçlı yağlayıcılarımıza kadar birçok kategoride, yani aracın bakım ve onarımında kullanılan bütün kimyasalları üretiyoruz. Temizlik ürün grubumuzda da özellikle pandemi sürecinden kaynaklı dezenfektan üretimine girdik. Fakat öncesinde buzdolabı temizleme, ankastre temizleme, fırın temizleme, fayans temizleme gibi ev hanımlarının da rahatça kullanabileceği ve hızlı sonuç alabileceği ürünler ürettik.

Her geçen yıl büyüyoruz ve kendimizi geliştiriyoruz. 2019-2020 kıyaslaması yaptığımızda pandemi olmasına rağmen firma olarak %35, Caldini markası olarak %25’lik bir büyümeyle başarılı bir dönem geçirdik. Sahadaki bilinirliği arttırmak suretiyle ve gelen kullanıcı memnuniyetinden yola çıkarak bu sayılara ulaştık. 2021 içinde hırdavat-nalbur sektörünü de Caldini bünyesinde açarak %50’lik bir büyüme hedefine koyduk. Markamıza yatırım yapmaya devam ediyoruz. Bununla beraber satıcılarımıza daha kolay ulaşabilmek adına satış noktalarımızı, bayiliklerimizi arttırıyoruz. 2021 hedeflerimizden bir diğeri de yerel ve ulusal yapı marketleri ve gıda marketlerinde ürünlerimizi tüketicilerle buluşturmak. Son dönem yatırımımız olarak  akrilik sprey boya grubumuzu da heyecanla ürün ailemize ekledik.

Üretim gücü ve üretim kapasitenizden bahseder misiniz?

 Şu an günlük yüz bin dolum kapasitemiz var. Bunun yüz otuz bin, yüz kırk bin gibi rakamları rahatlıkla aşabileceği bir alt yapıya sahibiz. Üretim kapasitemizde her türlü talebi karşılayabilecek potansiyele sahibiz. Ürün yelpazemiz kadar üretim kapasitemiz ile ilgili yatırımlarımız da artarak devam ediyor.

İthalat ve ihracat faaliyetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz? 

İthalat olarak Türkiye’nin petro-kimya alanında dışa bağlı olduğu ürünlerin ve kullanmış olduğumuz üretimdeki bazı gazların dışında, dışarıdan pek bir ithalatımız yok. Fakat ihracatta özellikle 2021 yılını atılım yılı olarak ilan ettik. Şu anda aktif olarak 35 ülkeye ihracatımız var. Bunlar arasında; Orta Doğu, Kuzey Afrika, Balkanlar ve Kanada’ya kadar ürün verdiğimiz ülkeler mevcut. Yurt dışı satış ve pazarlama ekibimiz, reklam ajansımız yönetiminde marka bilinirliği çalışmalarını yürütüyor. Hem dijital pazarlama araçlarımızı hem de sahada aktif olarak markamızı yurt dışında tanıtmaya ve bu 35 ülkelik ihracat sayımızı arttırmaya kararlıyız.

Şirketinizin ürün portföyünün genişletilmesi ve sektördeki pazar payının arttırılması kapsamında faaliyetleriniz ile ilgili bilgi verir misiniz?

 Her geçen gün kullanıcılarımızın bizlere olan ilgisi ayrı bir sorumluluk yüklüyor. Bu sorumlulukla beraber ürün çeşitliliğimizi daha da arttırmak hedefi önümüzde. Bu sorumluluk ve talep 2020 yılında madeni yağ üretimine girmeye bizi teşvik etti. Ürün portföyümüzdeki genişlemeyi 2021 ve 2022 yılında ana odağımızda madeni yağ olmak üzere bu şekilde devam ettireceğiz.

Firma olarak pandemi sürecindeki çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

2020 yılını Caldini olarak %35’lik bir büyümeyle kapattık. Tüketicinin ve kullanıcının ihtiyacı olan alanlarda çalışma yaptığımız için özellikle dezenfektan üretimiyle ciddi bir katkı sunduk. Gerek iç pazarda gerek dış pazarda yoğun bir şekilde çalışmalarımıza devam ettik. Artan talebi karşılamak için ve bu zor dönemde kimseyi zor durumda bırakmamak adına istihdamı koruyarak, hatta arttırarak ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ettik.

Son dönemde dünya çapında yaşanan sosyal ve ekonomik gelişmeler paralelinde değerlendirecek olursanız, yaşanan süreç firma olarak sizi nasıl etkiledi? Yaşanan sürecin sektöre ve dolayısıyla size yansımaları hakkında neler söylersiniz?

Tüm dünya özellikle pandemi ile bambaşka bir yola sürüklendi. Ulaşımdan tutun üretime kadar büyük bir etkilenme oldu. Bir kere her şeyden önce büyük acılar yaşandı; insanların kayıpları, ölümler… Böyle bir ortamda hayatı sadece iş ve ekonomi odaklı görmek ve algılamak çok zor. Ama bir yandan da hayatın devam etmesi, üretimin durmaması birçok açıdan değerli. Sadece fabrikamızda çalışan ve doğrudan tedarikini sağladığımız müşterilerimiz ve ailelerini düşünürsek çok ciddi sayıda insanımızın ekonomik olarak zora düşmemesi için tek yol üretime devam etmek. Biz de bütün bu süreçten her firma kadar etkilendik; ancak hem insanlık hem de memleket adına en doğru şekilde üretime devam etmeye çaba harcadık. İhtiyaç duyulan özellikle dezenfektan ürünlerine ağırlık verdik. Bazı kurumlara bu ürünlerle ilgili ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde destek verdik. Mesela çok üzüldüğümüz bir İzmir depremi yaşandı, hem de böyle zor bir dönemde. Elimizden geldiğince buradan destek gönderdik. Şunu biliyoruz ki birlikte olursak, birbirimize destek olursak her acıyı aştığımız gibi bunu da aşacağız. Bu yüzden de yaşanan tüm olumsuzluklar ne olursa olsun, biz umudumuzu ve çabamızı yitirmiyoruz. Başta ekibimiz ve müşterilerimizle beraber el ele bu süreçten başarıyla geçiyoruz. Biraz önce bahsettiğim bu zor dönemdeki %35 başarının altında da bu yatıyor: Birlikte hareket etme, umudunu kaybetmeme…

Bu süreçte firma olarak çalışmalarınızı daha çok hangi alanda (Ar-Ge, inovasyon, pazarlama, üretim vb.) yoğunlaştırdınız?

Daha önce de bahsettiğim gibi; birçok ürün grubunda yatırımlarımızı arttırıyoruz. En yeni yatırımımız madeni yağ üretiminde oldu; bununla beraber eskiden de ürettiğimiz ama yenilenmeye gittiğimiz bir başka grup, sprey boya oldu. Pandemi süreci temizlik ürünleri ve dezenfektan üretimini de önceliğimize aldırttı. Firma olarak temel prensibimiz üretim parkurumuzdan çıkan her ürüne aynı özeni göstermek ve kaliteden asla taviz vermemek. Pazarlama alanında ise 2021 yılından itibaren marka bilinirliğimizi arttırmak adına büyük bir atılım yaptık. Hem dijitalde hem geleneksel medyada reklam çalışmalarımız artarak devam ediyor. Değerli müşterilerimizi önümüzdeki aylarda güzel bir sürpriz bekliyor. Ülkede çok sevilen değerli bir isimle marka yüzümüz olması konusunda anlaşmamız oldu ve reklam çekimlerimiz yeni bitti. Pazarlama ve reklam faaliyetlerimiz kapsamında bu dönemden itibaren çok daha büyük adımlarla devam edeceğiz. “Türkiye’nin Performans Yıldızı” sloganımıza uygun şekilde hep iyi kalite, üstün performans peşinde koşmaya devam ediyoruz.

Firmanızın içinde bulunduğu sektörle ilgili olarak genel bir değerlendirme yapacak olursanız, neler söylemek istersiniz? Sektörün sıkıntıları hakkında neler söylemek istersiniz? Bu konuda sunacağınız çözüm önerileri nelerdir?

Dışa bağımlılık önemli sorunlardan bir tanesiydi; ancak biz Caldini olarak bu konuda sektöre çok katkı sağladığımızı düşünüyoruz. Sektörümüz için pazarlama ve reklam faaliyetlerine geçtiğimiz yıllarda az önem veriliyordu ancak biz bu konuda da kendimizi öncü görüyoruz. Ülkemiz işgücü bakımından çok zengin, genç bir nüfusumuz var ama nitelikli eleman ve eğitim süreçlerimizdeki aksaklıklardan bizim sektörümüz de etkileniyor tabii ki.

Eklemek istedikleriniz?

Caldini Kimya olarak ülkemize, insanlığa katkı sağlamayı ve çevreyi korumayı çok önemsiyoruz. Araçların çevreyi kirleten, yağ ve kir kalıntılarını yok eden ürünlerimize özel ilgi gösteriyoruz. Başta otomobil olmak üzere tüm parçaların ömrünü uzatmak, performansını arttırmak da özellikle tasarruf anlamında insanlarımıza katkı sağlıyor. Bizim firma olarak önceliğimiz her zaman insan oldu ve bizi büyüten, bugünlere getiren temel gücümüz de bu. Üretmekten, katkı sağlamaktan mutluyuz.