koln

Boya Sektörünün Yol Haritası Belirlenecek

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından düzenlenen “Boya Sektörü Çalıştayı” 11-13 Ekim 2019 tarihlerinde Bodrum’da gerçekleştirildi. Boya sektörünün temsilcilerinin bir araya geldiği çalıştayda sektörün sorun ve çözüm önerileri değerlendirilerek, sektörün geleceği ele alındı.

İKMİB tarafından düzenlenen sektör çalıştaylarının üçüncüsü, 11-13 Ekim 2019 tarihlerinde boya sektörüne yönelik gerçekleştirildi. İKMİB’in ev sahipliğinde Bodrum’da düzenlenen ve iki gün süren “Boya Sektörü Çalıştayı”nın moderatörlüğünü Prof. Dr. Emre Alkin yaptı. Çalıştayda Ar-Ge, Ur-Ge, teşvikler, devlet destekleri, hammadde, finansman, yerli üretim, ihracatta yeni pazarlar ve insan kaynağı konularına değinilerek güncel bilgiler sektörle paylaşıldı.

Sektör temsilcilerini bir araya getiren “Boya Sektörü Çalıştayı”na, İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister ve İKMİB temsilcilerinin yanı sıra, Türk boya sektörünün önde gelen şirketlerinin üst düzey yöneticileri, ilgili bakanlık yetkilileri ve temsilcileri ile akademisyenler olmak üzere 65 kişi katıldı.

Ortak akıl çalışmaları yapıldı

Prof. Dr. Emre Akin’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen çalıştay süresince katılımcılardan oluşturulan 10 çalışma grubu ile boya sektöründeki güncel sorunlar, sektörel çözüm önerileri, ÖTV gibi mevzuatlar, ihracatın artırılması için yapılması gerekenler ve geleceğe dair fikirler için ortak akıl çalışmaları yapıldı. Prof. Dr. Emre Alkin, dünya ekonomisindeki gelişmeler, küresel ticaretteki değişim ve trendler ile Türkiye ekonomisinin yakın geleceğine dair bir sunum gerçekleştirdi. Çalıştay kapsamında 4 ana başlık olarak Pazar, Kapasite, Tedarik ve Lojistik konuları ele alındı.

Adil Pelister: “Kimyanın algısını değiştirmeliyiz”

Çalıştayın açılış konuşmasını gerçekleştiren İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “Kimya sektörü olarak, Türkiye’nin en çok ihracat gerçekleştiren ikinci sektörü konumundayız. Bu sene 20 milyar dolar kimya ihracatı gerçekleştirmeyi ve 2023 hedefleri kapsamında 25 milyar dolar kimya ihracatı gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Ancak kimya sektörü, son zamanlarda çevreyi kirletici, cari açığa en büyük dezavantaj oluşturan bir sektör olarak yansıtılıyor. Kimya sektörü olarak 72 milyar dolarlık bir ithalatımız var. 20 milyar dolarlık ihracat yapacağız bu sene. Kalan 52 milyar dolarlık rakamın yaklaşık 20 milyar dolarlık kısmını ısınma, elektrik enerjisi ve doğalgaz olarak kullanıyoruz. Geri kalan 32 milyar doları da diğer sektörlere yarı mamul veya hammadde olarak verdiğimiz için bu algıyı düzeltmemiz gerekiyor. Boya sektörünün de desteğiyle kimyanın algısını değiştirmeliyiz” dedi.

“Boya Komitesi’nin çalışmalarına ve UR-GE projelerine katılım bekliyoruz”

İKMİB’in faaliyetleri hakkında bilgi veren ve boya sektörünü değerlendiren Pelister, “Boya ve hammaddeleri sektörünün küresel hacmi 2018 yılı itibariyle yaklaşık 160 milyar dolar. 10 yıl sonra bu hacmin yaklaşık 200 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Ülkemiz bu hacmin yaklaşık yüzde 2’si olarak pay alıyor. Bununla birlikte üretici olarak Avrupa’da ilk beşteyiz. 2018 yılı itibariyle sektör ihracatımız ise yaklaşık 1.2 milyar dolar” dedi. İKMİB Boya Komitesi’nin boya GTİP ayrıştırması çalışmasını sürdürdüğünü belirten Pelister, “Bu çalışma, gerçek ihracat rakamlarımızın ortaya konulmasında ve sektör büyüklüğümüzün belirlenmesinde çok önemli bir yer tutuyor. Siz ihracatçılarımızın Komite çalışmalarımıza katılmasını ve katkı sağlamasını bekliyoruz” dedi. Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı 17 hedef ülke konusunda boya sektörü olarak da hedef ülkeleri belirlemeleri gerektiğini belirten Pelister, belirlenecek hedef ülkelere yönelik ticaret heyetleri, alım heyetleri, UR-GE heyetleri ve ikili görüşmeler gibi ihracatı artıracak faaliyetleri gerçekleştirebileceklerini anlattı. Pelister, boya sektöründeki şirketlere çağrıda bulunarak, özellikle Ur-Ge projelerinde daha fazla yer almalarını beklediklerini söyledi.

“Kendi notumuzu kendimiz vereceğiz”

Boya sektörüne ilişkin çalıştay sonuçlarını hem toplantıya katılanlarla hem de ilgili kurumlarla paylaşacaklarını belirten Pelister, “Gelecek zamanda ne yapacağımızı belirleyecek ve yol haritamızı çizeceğiz. Önümüzdeki yıllarda bu haritamıza bakıp kontrol edeceğiz ve nereden nereye geldiğimize bakarak, kendi karne notumuzu sizlerle beraber kendimize vereceğiz” dedi. Petrokimya yatırımlarının ülkemiz için çok önemli olduğunu vurgulayan Pelister, “Özellikle petrokimyanın boya sektörüne hitap eden aromatikler yatırımları çok çok önemli. Bunu da her fırsatta, yaptığımız etkinliklerde ve Bakanlarımızla görüşmelerimizde dile getiriyoruz” dedi.

Kimyevi maddelerin taşınması kolaylaşacak

Kimya ve boya sektörünü yakından ilgilendiren kimyevi maddelerin taşınmasıyla ilgili UPS ve Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi ile protokol imzaladıklarını hatırlatan Pelister, “Özellikle tehlikeli kimyasalların kargo yoluyla numune gönderimi konusunda maliyet ve zaman sıkıntısını yaşıyorduk. Yaptığımız protokol kapsamında İKMİB üyesi firma temsilcileri, Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi’nden alacağı Tehlikeli Maddeler Kuralları (Kategori 1,2,3,6) Eğitimi ile UPS’in sunduğu avantajlı fiyatlardan yararlanarak numune gönderimini gerçekleştirebilecek. Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi 5 günlük bir eğitim verecek. Eğitimi alan firma temsilcisi eğitim sonunda IATA sertifikasını alacak ve o kişinin sorumluluğunda hazırlanan kargoların gönderimini UPS sağlayacak. Hem daha ucuz olacak hem de 1 günlük, 2 günlük sürede hızlı teslimatlar yapılabilecek. Ayrıca biz İKMİB olarak Yönetim Kurulu’nda bir karar aldık. Bu eğitime başvuru yapan İKMİB üyesi ilk 100 firma temsilcisinin eğitim ücretinin yarısını İKMİB karşılayacak” dedi.

Çalıştay sonucu olarak; hedef Pazar Güney Amerika, Nijerya özellikle Uzakdoğu, Doğu Asya taraflarının mercek altına alınması, özellikle GTİP bazında çalışmalar yapılması, eğitime önem verilmesi, sektörün ihtiyacına yönelik insan kaynağının yetiştirilmesi, lojistik ve tedarikle ilgili konteyner hatlarının kurulmasının önemli olduğu, lojistik ağlarının milli olup, aynı zamanda diğer sektörlerle beraber çalışılıp sürdürülebilir fiyat politikalarının oluşmasına destek sağlanması görüşleri dile getirildi.