koln

Bosch ‘Yaşam için Teknoloji’ Üretiyor

Dünyanın önde gelen sayılı markalarından biri olan Bosch, Elektrikli El Aletleri sektöründe de öncü rolünü sürdürmeye devam ediyor. Elektrikli El Aletleri bölümünde, profesyonel ve amatör kullanıcılar için ürünler geliştiren Bosch, kullanıcıların talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda ürünler üreterek, sektörün lider firmalarından biri olma iddiasını sürdürüyor. Bosch Grubu olarak, Ar-Ge, inovasyon ve dijitalleşmede üstünlük ve uzmanlıklarının, elektrikli el aletleri iş kolunda da kendini gösterdiğini ifade eden Bosch El Aletleri Ülke Satış Direktörü Metin Bayrak, dergimizin Aralık sayısına konuk olarak Bosch’un elektrikli el aletleri grubunda gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında bilgilerini bizlerle paylaştı.

 Öncelikle genel olarak firmanızın kuruluşu ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz?

Bosch Grubu’nun temelleri, Robert Bosch’un 1886 yılında Stuttgart’ta Hassas Makineler ve Elektrik Mühendisliği Atölyesi’ni kurmasıyla atıldı. Bugün dünyanın önde gelen hizmet ve servis tedarikçilerinden biri olan Bosch Grubu, Mobilite Çözümleri, Sanayi Teknolojileri, Dayanıklı Tüketim Malları ve Enerji ve Bina Teknolojileri olmak üzere dört ana sektörde faaliyet gösteriyor. Dünyanın önde gelen Nesnelerin İnterneti şirketi olarak; akıllı evler, akıllı şehirler, ağa bağlı mobilite ve sanayi için yenilikçi çözümler sunuyor. Bosch Grubu’nun stratejik amacı, ağa bağlı yaşama yönelik yenilikler sunmaktır. Bu doğrultuda inovatif ve heyecan uyandıran ürün ve hizmetlerle dünya genelinde yaşam kalitesini artırmaya devam ediyor, kısaca ‘Yaşam için Teknoloji’ üretiyor.

Elektrikli el aletlerine yönelik hizmetlerinizden bahsedersek yıllık üretim kapasiteniz, markalarınız ve istihdamınız hakkında bilgi verir misiniz?

Dünyanın önde gelen elektrikli el aletleri ve aksesuar tedarikçilerinden biri olan Elektrikli El Aletleri bölümümüz, profesyonel ve amatör kullanıcılar için ürünler sunuyor. Ayrıca bu bölüm ölçme ve bahçe aletleri birimlerini de bünyesinde bulunduruyor. Profesyonel ve endüstriyel kullanım için geliştirdiğimiz elektrikli el aletleri, ölçme aletleri ve aksesuarları mükemmel iş sonuçları için performans, güç, sağlamlık ve güvenlik açısından kullanıcı beklentilerini en yüksek seviyede karşılıyor. Markalarımız ve ürünlerimizin merkezinde öncelikli olarak, kullanıcılarımızın talepleri ve ihtiyaçları bulunuyor. Ürünlerimizi ve servislerimizi kullanıcı faydaları doğrultusunda sürekli geliştiriyoruz.

Ürün gamınızdan bahseder misiniz?

Bosch Elektrikli El Aletleri olarak, taşınabilir elektrikli el aletleri, tezgâh üstü elektrikli el aletleri, aksesuarlar, bahçe aletleri ve ölçme aletleri olmak üzere beş ayrı kategoride, hem profesyonel (mavi) hem de hobi amaçlı hafif hizmet kullanıcılara (yeşil) yönelik ürünler sunuyoruz. Ürün gamımızda yaklaşık 5 bin çeşit ürün yer alıyor. Ayrıca bünyemizdeki Sia ve Dremel markalarını da pazara sunuyoruz.

Elektrikli el aletleri ürünleri hangi özelliklere sahip ürünler olmalı? Kurum olarak hangi alanda öne çıkıyorsunuz?

Elektrikli el aletlerini hayatın hemen hemen her alanında kullanıyoruz. Bu neden ürünler kullanımı güvenli, basit ve ergonomik ürünler olmalı. Bosch olarak en çok akülü el aletleri konusunda öne çıkıyoruz diyebiliriz. Bosch’un Lityum İyon teknolojisine sahip akülü el aletleri hafif ve yüksek güce sahip. Bu ürünlerimiz kullanıcıya sınırsız hareket özgürlüğü verirken, her voltaj sınıfında yüksek performansla çalışıyorlar.

2019 yılı hedef ve beklentilerinizden bahseder misiniz?

Bosch Elektrikli El Aletleri bölümü olarak daha önceki dönemlerde olduğu gibi 2019 yılında da inovasyonlara yatırım yapıp, kullanıcılarımıza katma değer katacak yeniliklere imza atarak, her zaman pazar büyümesinin üstünde, çift haneli ve karlı büyümeyi hedefliyoruz. Online ve yeni oluşan pazarlarda gördüğümüz fırsatları değerlendirmeyi hedefliyoruz. Kullanıcılarımızın hayatını kolaylaştıran ürün ve hizmetleri, stratejik partnerlerimiz vasıtasıyla hedef kitlemize ulaştırmayı ve bu sayede pazarımızı büyütmeyi amaçlıyoruz.

 Yakın dönemde elektrikli el aletleri sektörüne sunacağınız yeni bir ürün bulunuyor mu? Varsa ya da yakın dönemde piyasaya çıkan yeni ürününüz varsa hakkında detaylı bir bilgi alabilir miyiz?

Elektrikli El Aletleri bölümü olarak her yıl ortalama 100 civarında yeni ürünü piyasaya sunuyoruz. Son dönemde benimsediğimiz ‘Herkes için profesyonellik’ stratejisi kapsamında önümüzdeki yıl da ürettiğimiz fiyat/performans oranı yüksek ürünlerimizi kullanıcılarla buluşturmaya devam edeceğiz.

 

Bu kapsamda önceki ürünlerimizden 5 kg kırıcımız GSH 501 ve avuç taşlama modelimiz GWS 750 oldukça yoğun talep gördü. Bunlara ilaveten pazarımızda ilk olan 1900 Watt gücünde avuç taşlama makinelerimiz kullanıcılarımızın gücüne güç kattı ve çok benimsendi. Değerlendirdiğimizde, avuç taşlama ürün segmentinde yeni limitler koyduk diyebiliriz.

“Herkes için profesyonellik” stratejimizi sadece elektrikli el aletlerimizde değil aynı zamanda aksesuar ürün grubumuzda da hayata geçirdik. Sds-Plus matkap uçları, ekonomik seri daire testere ve ekonomik seri elmas bıçaklarında binlerce kullanıcımızı hem ekonomik hem de Bosch kalitesinde giriş sınıfı aksesuarlar ile tanıştırdık.

Yakın zamanda piyasaya sunduğumuz ürünler arasında; Profesyonel Seri ürünlerde, Bosch Go (3,6V tornavida tipi vidalama); Hafif Hizmet Serisinde Gluey (tutkal kalemi); Aksesuar ürün gurubunda TCT Holesaw (karpit teknolojisi delik açma testereleri); Bahçe Aletlerinde GlassVac (cam temizleme makinası) gibi makinalarımız yer alıyor.

İthalat ve ihracat çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Türkiye’de üretimimiz bulunmadığı için tüm ürünlerimizi ithalat yoluyla pazara sunuyoruz.

 Teknolojik gelişmelere bağlı olarak sektörün gelişimi hakkında neler söylemek istersiniz?

Şirketlerin günümüzde daha hızlı büyüyüp, yeni ürünlerinde ticari hedeflerine daha yüksek oranda ulaşmaları için Ar-Ge ve inovasyona yatırım yapmaları şart. Dijitalleşme bugünün iş dünyasında önemli bir kriter haline geldi. Bosch Grubu olarak bizim bu alanlardaki üstünlüğümüz ve uzmanlığımız, Elektrikli El Aletleri iş kolunda da kendini gösteriyor. Son dönemde özellikle dijitalleşme ve ağa bağlı teknolojiler konularına öncelik ve önem veriyoruz. Örneğin; ölçme aletlerini kullananlar yaptıkları bütün ölçümleri anında cep telefonlarına, bilgisayarlarına aktarabilme imkanına sahip oluyorlar. Bosch profesyonellere yenilikçi çözümler ve ürünler sunmak amacıyla akıllı telefonların kullanım oranının giderek artmasından da yararlanıyor. İleriki dönemlerde kullanıcılar, uygulamayı kullanarak aletlerini teker teker yapılandırmalarına olanak sağlayacak bir Bluetooth modülü entegre edebilecek.

 Satış sonrası hizmette neler yapıyorsunuz? Türkiye geneli teknik servis ağından bahsedersek neler söylemek istersiniz?

Bizim anlayışımıza göre, iyi bir servis hizmeti, servis talebinin hızlıca işleme alınmasıyla başlar ve kusursuz müşteri memnuniyeti sağlandığında amaca ulaşılmış sayılır. Bosch Elektrikli El Aletleri’nin yaygın servis ağı ile Bosch yetkili servisleri, her yerde ve her zaman kullanıcının ihtiyacı olan tüm desteği sağlıyor. Müşteri Danışmanımız, ayrıntılı bilgiler, yedek parça ya da onarım konusunda tavsiye ve destek sağlamak için her zaman 444 80 10 Bosch Müşteri Hizmetleri hattında hazır bulunuyor.

Bosch Elektrikli El Aletleri olarak Temmuz 2018 itibariyle hizmete geçen, kullanıcılarımıza büyük kolaylık sağlayan en yeni hizmetimiz Online Onarım Servisi sayesinde bir tıkla son kullanıcıya kapıdan kapıya servis hizmeti verebiliyoruz.

Diğer yandan elektrikli el aletleri için güvenilir ve her zaman ulaşılabilecek bir yedek parça servisi sunuyoruz. Ayrıca yüksek yedek parça temin edilebilirliği sayesinde hızlı teslimat gerçekleştiriyoruz.

El aletlerimizin pazardaki en güvenilir ve en yüksek performanslı ürünler olduğuna inanıyoruz. Kullanıcı, Bosch Elektrikli El Aletlerini satın alma tarihinden itibaren 4 hafta içerisinde web sitemizden yapacağı kayıt işlemi sayesinde garanti süresini 3 yıla uzatabiliyor. Ayrıca 2 yıl Akü Premium Servis Hizmeti ile tüm profesyonel Bosch Lityum İyon aküler ve bunlara ait şarj cihazlarının da garanti sürelerini web sitemizden kaydederek 2 yıla uzatma imkânı sunuyoruz.

SDX – Max Kırıcı ve Delicilerde  ise ücretsiz 3 bakım hizmetimiz var. Kullanıcılarımız, fatura tarihinden itibaren ilk bir yıl içinde Bosch yetkili servislerinde ücretsiz olarak 3 adet periyodik bakım yaptırabiliyor. Bakım hizmeti sayesinde alette beklenmeyen arızaların olma riskini azaltabiliyor ve aletin kullanım ömrünü uzatabiliyor.

Pick-up service hizmetiyle de Bosch Profesyonel Servisleri gerekirse fabrikalara ve inşaat alanlarına giderek yerinde tamir hizmeti, yeni ürünler ve doğru aksesuar kullanımı hakkında danışmanlık hizmeti sunuyor.

#bosch #boschelaletleri #hırdavat #elektriklielaletleri