koln

Bosch X-Lock Sistemi ile Aksesuar Kullanım Sistemini Kökten Değiştirecek

Kullanıcı odaklı ürünlerle kullanıcıların daha verimli, hızlı ve rahat çalışmalarını sağlamayı hedefleyen Bosch Elektrikli El Aletleri, “Makineniz için en iyisi” sloganıyla ürün geliştirme çalışmalarına devam ediyor.

Eylül ayında piyasaya sunulacak X-Lock sistemi ile pazardaki standartı yine belirleyeceklerini söyleyen Bosch Aksesuar Satış ve Pazarlama Müdürü Kağan Teoman, X-Lock sisteminin avuç taşlama makinelerindeki aksesuar kullanım sistemini kökten değiştirecek piyasadaki en hızlı ve kolay aksesuar değiştirme sistemi olduğunu belirterek, X-Lock sistemi ve Bosch Elektrikli El Aletleri’nin ürün geliştirme alanında yaptığı çalışmalar hakkında bizlere bilgiler verdi.

Merhaba Kağan Bey. 2 sene sonra tekrar Türkiye’ye Bosch Aksesuarları’ndan sorumlu olarak geri döndünüz. Yurtdışındaki tecrübeleriniz ve yeni rolünüzden bahsedebilir misiniz?

2 sene boyunca Bosch Doğu Avrupa ve Orta Doğu bölgemizde yeni iş modelleri ve konseptlerin geliştirilmesinden sorumlu olarak çalıştıktan sonra tekrar Türkiye’ye, Bosch Elektrikli El Aletleri aksesuarlarının satış ve pazarlamasından sorumlu olarak geri döndüm. Biliyorsunuz aksesuar pazarı en az elektrikli el aletleri kadar büyük bir pazar. Bu nedenle Bosch olarak aksesuar ürün grubumuza daha fazla odaklanacak yeni bir organizasyon yapısı oluşturduk. Tamamen aksesuara odaklanmış bir ekiple hem satış hem pazarlama stratejilerini oluşturuyor ve geliştiriyoruz. Uzman iş geliştirme ekibimiz ile kullanıcılarımızı ziyaret ediyor, onlara en doğru çözümleri sunuyoruz.

Bosch Aksesuar olarak diğer markalara göre farkınız nedir?

Bosch olarak “Makineniz için en iyisi” sloganımızla tüm markalar için pazardaki en geniş ürün yelpazesini sunuyoruz. Her uzmanlıkta kullanıcıya ve her tür uygulamaya çözümler sunan ürünlerimiz, en az 3 farklı fiyat seviyesi ile satış noktalarımızda bulunuyor. Bunun haricinde sadece aksesuar ürün grubumuza odaklı uzman ekibimiz ile hem kullanıcılarımıza hem satış kanallarımıza en profesyonel çözümleri sunuyor, danışmanlık yapıyoruz.

Bu geniş ürün gamınızda bu sene en çok odaklanacağız ürünler nelerdir?

Makinelerde olduğu gibi aksesuarlarda da inovatif teknolojiler geliştirmek bizim için çok önemli. Bu sene lansmanını yaptığımız donatılı betonda sorunsuz delme sağlayan SDS-MAX 8X kırıcı/delici uçlarımız, her malzemede olağanüstü sonuçlar veren karpit teknolojisine sahip ürünlerimiz ve taşlama pazarında çığır açacağına inandığımız yeni X-Lock sistemimiz en çok odaklandığımız ve güvendiğimiz ürünler.

X-Lock Sistemi daha çıkmadan pazarda bir beklenti yarattı, bu sistemin geliştirilme sürecinden ve ürünün özelliklerinden biraz bahseder misiniz?

Bosch Elektrikli El Aletleri olarak kullanıcıyı her zaman odak noktasında tutan bir çalışma anlayışımız var. Amacımız farklı beklentilere sahip kullanıcılarımızın ihtiyaçlarını karşılayan en kaliteli ürün ve hizmetleri sunarak, kullanıcıların daha verimli, hızlı ve rahat çalışmalarını sağlamak. Bu anlamda uzun yıllardan beri profesyonel elektrikli el aletleri ve aksesuarları iş kolu olarak aksesuar değiştirme sistemleri geliştiriyoruz. Bu yolculuğa 1976 yılında hafifi kırıcı deliciler için SDS-Plus sistemi ile başladık, 1986 senesinde ise ağır kırıcı deliciler için SDS-Max sistemini geliştirdik. Dekupaj testereler için 2000 senesinde geliştirdiğimiz T-Shank, 2015 senesinde osilasyon makine grubumuz için geliştirdiğimiz Starlock sisteminden sonra ise bu sene avuç taşlama makineleri için X-Lock sisteminin lansmanını yapıyoruz. İlgili makine ve aksesuar ekibimiz 3 seneyi aşan proje sürecinin sonucunda bu mükemmel sistemi tasarladılar. X-lock en net anlamıyla avuç taşlama makinelerindeki aksesuar kullanım sistemini kökten değiştirerek piyasadaki en hızlı ve kolay aksesuar değiştirme sistemini sunuyor. X-Lock sistemimizin de kısa süre içinde SDS-PLUS / SDS-MAX gibi bir pazar standartı olacağına eminiz.

X-Lock Sisteminin kullanıcıya sunduğu avantajlar hakkında neler söylemek istersiniz?

Türkiye’de Eylül ayında piyasaya sunmayı planladığımız yeni X-Lock, profesyonel kullanıcıların taşlama makinelerinde aksesuar değişiminde çaba harcamasına ve zaman kaybetmesine neden olan kelepçe somunu, flanş ve anahtar gibi parça kullanımları yerine, aksesuarlarını beş kata kadar daha hızlı ve çok daha kolay bir şekilde sadece 5 saniye içinde değiştirme imkanı sağlıyor. Bu sistemde aksesuarı X-Lock’a yerleştirdiğinizde işlemi yapmaya hazırsınız. Klik sesi, aksesuarı cihaza doğru olarak yerleştirdiğiniz ve güvenilir bir şekilde birbirine geçtiği anlamına geliyor. Diski değiştirmek için ise kolu kullanarak kolaylıkla kilidi açıp ve diski çıkartabilirsiniz. Bu sistem ile diskin sıkışmasının ardından bozulan somunlar artık tarihe karışıyor. Ortalama bir avuç taşlama kullanıcısının günde 10-15 kez uç değiştirdiği ülkemizde kullanıcılarımızın hayatlarını kolaylaştıran yenilikçi X-Lock sistemimiz sayesinde taşlama aksesuarları tek bir hareket ile hiç bir alete gerek kalmadan hızlı ve güvenilir bir şekilde saniyeler içinde değiştirilebilecek.

X-Lock sistemimiz aynı zamanda manuel somun sıkmanın ve yanlış disk montajının sebep olabileceği güvenlik problemlerini de ortadan kaldırarak taşlama makineleri ile oluşabilecek kazaları önlüyor.

Hedef kitlenizi kısaca öğrenebilir miyiz?

Hedef kitlemiz avuç taşlama kullanan tüm profesyonel kullanıcılar. Metal, taş ve beton işleme şirketleri, su tesisatçıları ve fayans ustaları için kesme, taşlama, çapak alma, pas alma, kaba taşlama ve cilalama gibi tüm uygulama alanlarını kapsamaktadır. Bu anlamda X-Lock sistemimiz ile geniş bir kitleye hitap ediyoruz diyebiliriz.

Satış noktasında ürün tüm bayilerinizde birden yer alacak mı?

Kullanıcılarımız ürünlerimize tüm yetkili satıcılarımızdan kolaylıkla ulaşabilecekler. 900 ve 1.900 watt arasında çalışan 8 adet kablolu model veya 18 volt aküye ve 115 ve 125 milimetrelik yaygın disk çapına sahip 4 adet akülü model olmak üzere 12 adet küçük X-Lock avuç taşlama makinesi X-Lock sistemi ürün gamımızda yer alacak. Ayrıca 130’un üzerinde X-Lock aksesuarı ile Bosch, profesyonel kullanıcılara eksiksiz bir ürün gamı sunuyor.

Garanti süresi ve satış destek noktasında kullanıcıya sunduğunuz imkanlar neler?

X-Lock sistemli avuç taşlama makinelerimiz diğer tüm profesyonel elektrikli el aletleri gibi satın alım tarihinden itibaren 4 hafta içerisinde online olarak kayıt edildikten sonra 3 yıl üretici garantisi kapsamında yer almaktadır. Satış noktalarımıza koyacağımız demo istasyonlarımız ile de kullanıcılarımız sistemi birebir test etme imkanı bulacaklar.

Ürünü bu ay içinde piyasaya sunmayı planlıyorsunuz. Öngördüğünüz talep ve belirlenen fiyat hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ürünümüz satış noktalarımıza Eylül ayının ikinci yarısından itibaren sevk edilmeye başlanacak ve en geç Ekim ayı itibariyle de tüm çeşitleri ile kullanıcılarımızın hizmetinde olacak. Bir sene içerisinde ise piyasadaki tüm avuç taşlama makinelerimizin %50’sinin X-Lock sistemine sahip olan çeşitlerimiz ile yer değiştireceğini öngörüyoruz. Örneğin Batı Avrupa’da Ocak ayında piyasaya sunduğumuz X-Lock sistemimiz ile değişim oranı şu anda %47’lere ulaştı.

Ayrıca X-Lock sistemli taşlama makinelerimiz bu sene lansman senesine özel olarak standart taşlama makinelerimizin fiyatının sadece %10 oran üzerinde konumlandırılacak.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Bosch olarak Elektrikli El Aletleri iş kolunda da elektrikli el aletleri, aksesuarları ve ölçme aletlerinde dünya lideri konumundayız. Her zaman en iyisi için çalışıyor ve ülkemizde pazarımızı genişletmeye, kullanıcılarımızın yaşamlarını kolaylaştıran teknolojiler üreterek her alandaki liderliğimizi devam ettirmeyi hedefliyoruz.