koln

 “Bölgemizin En İddialı Yapı Marketlerinden Biriyiz”

20 binden fazla ürün çeşidiyle Denizli ve çevresine hizmet veren Özgören Yapı Marketi dergimizin esnaf köşesine konuk ettik.  Özgören Yapı Market hakkında bilgilerini bize aktaran İbrahim Özgören, önümüzdeki yıldan umutlu olduğunu belirterek, “Ülkemizin içinden geçtiği şu zor günlerde gelecekten ümitliyiz. Çünkü her inişin bir çıkışı vardır. Buna inanan insanlarız. Biz millet olarak inançlı, azimli ve dinamik bir milletiz. Özgören ailesi olarak yeniliğe açık, müşteri odaklı, heyecanlı yapımızı her zaman devam ettirmeye kararlıyız.” dedi.

 Öncelikle firmanızın kuruluş ve bugünlere geliş süreci hakkında bilgi verir misiniz?

Öncelikle hırdavatçılık geçmişimiz 17-18 yaşlarındayken bir hırdavatçının yanında kalfalık yaparak başlamıştır. O zamanlar baba mesleği pamukçuluk/yorgancılık yaptığımız 16 metrekarelik dükkânımızı, Özgören Ticaret olarak değiştirerek 1991 yılında Denizli Demirciler caddesinde faaliyete başladık. Hırdavat sektöründe bol çeşit olması gerektiği gerçeğinden yola çıkarak zamanla işyerimiz büyümüş, aynı yerde 300 m2 alana ulaşmış 10 binden fazla ürün çeşidiyle hizmet vermeye devam etmiştir. 2000’li yıllara geldiğimizde hırdavatın yanı başında ankastre/beyaz eşya çeşitleri de stoklarımıza girince 2013 yılında yeni beyaz eşya mağazamız hizmete girmiştir.

2016 yılında da üçüncü ve en büyük şubemizi açarak toplamda 3 şube, 4.000 m2 kapalı alan, 30 personel ve 20 binden fazla ürün çeşidiyle Denizli’nin ve bölgenin en iddialı yapı marketlerinden biri haline gelmiştir. Sakin, emin ve kararlı adımlarla mücadele vererek geldiğimiz bugünlere, ailenin üçüncü kuşağı gençler de işe dâhil olunca daha da güçlenip, dinamik ve heyecanlı yapımız büyüyerek bugünlere gelmiştir.

Hangi sektörlere seslenmektesiniz? Hangi markaların satışını yapıyorsunuz?

El aletleri, elektrikli el aletleri, iş güvenliği ekipmanları, vida-civata, kesici-delici grubu, mobilya-banyo-wc hırdavatı, ankastre, evye, beyaz eşya ürün gruplarıyla, başta inşaat firmaları olmak üzere, mimarlar, mobilyacılar, imalat yapan fabrikalar, mermerciler, dekorasyon-tasarım işi yapanlar ve son kullanıcı(halk); yani toplumun birçok tabakasına hitap etmekteyiz.

Başlıca bayiliğini yaptığımız markalar: Siemens, Silverline, Fakir, Schock, Samet, Hafele, Çebi, Blum, Albatur, Dewalt, Bosch, 3M, İzeltaş…

Bayiliğini yaptığınız markalarla ilgili yaşadığınız bir sıkıntı var mı? Üretici firmalardan beklentileriniz neler? Yeni ürünlerle ilgili teknik olarak detaylı bilgiye ulaşabiliyor musunuz? Neler söylemek istersiniz?

Yaklaşık 30 yıllık ticari hayatımızda bayiliğini yaptığımız markalarla ciddi sıkıntılar yaşamıyoruz. Son zamanlardaki ticari belirsizlik nedeniyle bazı firmalarla finansal bir belirsizlik olsa da ciddi bir problem yaşamıyoruz. Sadece imalatçı firmalar ellerinde stok bulundurmadığı için verdiğimiz siparişler biraz gecikiyor.

Satış pazarlama faaliyetlerinizi nasıl yürütüyorsunuz? Satış sonrası hizmet ile ilgili neler söylemek istersiniz? Müşterilerinizin ihtiyaç ve talepleri ne yönde oluyor? Yönlendirme yapıyor musunuz?

Satış pazarlama faaliyetlerinde pazarlama ekibi bulundurmuyoruz. Sadece mağazalarımıza gelen müşterilerin taleplerine hızlı ve doğru cevap verebilmek için çok mücadele ediyoruz. Müşterilerimizin en büyük talepleri aradığını bulmak, uygun fiyat ve ödeme kolaylığı şeklinde oluyor. Bu üç meselede istikrarlı ve iddialı olduğumuz için sürekli artan sadık bir müşteri kitlemiz var. 27 yıldır devam eden çok sayıda müşterimiz var. Müşterinin hiçbir talebine yok demiyoruz, elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Müşterinin sattığımız ürün çeşidine yakın bir talebi varsa mutlaka temin ediyoruz. Bize uzak bir ürünse nerede bulabileceğini söylüyoruz. En büyük temennimiz müşteriyi memnun ederek buradan uğurlamaktır.

Sektörünüz açısından ve genel ekonomik anlamda önümüzdeki süreçte beklentileriniz nelerdir?  Önümüzdeki yıl hedefleriniz nelerdir?  

2019 yılının yavaş geçmesi bekleniyor fakat biz kötümser değiliz. İşini iyi yapan, günceli takip eden, çeşit ve fiyatta iddialı olan firmalar her zaman pazar bulur.

E- ticaret siteleri (nalbur-hırdavat malzemeleri üzerine) hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Sektörün geleceğini nasıl değerlendirirsiniz?

E-ticaret geleceğin perakende sektöründe etkili olacağa benziyor. Bu vizyonla 1 yıl önce e-ticaret web sitemizi açtık.(www.ozgorenyapi.com.tr). N11, Hepsiburada, Gittigidiyor… gibi platformlarda mağazalarımız var. Şu anda yaklaşık 600 ürün grubunun satışını internet üzerinden yapmaktayız. Buna bakan bir ekibimiz mevcut. İnternet satışlarımızdan memnunuz.

Sizce sektörün sıkıntıları nelerdir? Hırdavat ve nalbur sektörünün gelişimi açısından sunabileceğiniz öneriler neler olur?

Sektörün en önemli sıkıntısı fiyat dalgalanması ve iskontoların, vadelerin sürekli değişmesi. Finansal olarak birçok firmayı zor durumda bırakıyor. Uzun vadede plan yapmakta zorlanıyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Ülkemizin içinden geçtiği şu zor günlerde gelecekten ümitliyiz. Çünkü her inişin bir çıkışı vardır. Buna inanan insanlarız. Biz millet olarak inançlı, azimli ve dinamik bir milletiz. Özgören ailesi olarak yeniliğe açık, müşteri odaklı, heyecanlı yapımızı her zaman devam ettirmeye kararlıyız.