koln

“Binlerce Ürün Çeşidiyle Hırdavat Sektörüne Hizmet Veriyoruz”

ENOM kapı kolları markasıyla hırdavat sektörüne hizmet veren Nurışık Hırdavat, aynı zamanda Kale Kilit,Karbosan, Meridyen, Tursan Made, Atlas Zımpara, Işıklar Testere, Yale, Tomax, Dayson, Selsil, Soudal, Özruh Kilit Sistemleri, SGS El Aletleri gibi markaların bayiliğini yapıyor.

 1968 yılında Tahtakale’de kurulan Nurışık Hırdavatçılık, kendi içinde sürekli gelişim ve yenilikle birlikte pazar payını arttırarak binlerce ürün çeşidiyle birçok sektöre hizmet sunuyor. Sektörde yaşanan sıkıntıların başında ekonomik krizle birlikte vadelerin kısalması olduğunu dile getiren Nurışık Hırdavatçılık Genel Müdürü Eşref Murat, Nurışık Hırdavatçılık ve sektörle ilgili bilgilerini bizlerle paylaşarak dergimizin Şubat sayısı konuğu oldu.

 Öncelikle firmanızın kuruluşu ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz?

Şirketimiz 1968 yılında İstanbul Tahtakale’de kurulmuştur. 1968 yılında çıktığımız bu yolda emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz. Nurışık Hırdavatçılık ltd.şti. bugüne kadar pazar payını sürekli arttırmış, sürekli geliştirme ve iyileştirmeler ile birlikte çalıştığımız her firmaya artı bir değer katmıştır. Kendi sektöründe eğitimli ve uzman kadromuzla ürettiğimiz ve pazarladığımız mamulleri sektörün her alanında görmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Firmanızın ürün gamı hakkında bilgi verebilir misiniz? Hangi markaların satışını gerçekleştiriyorsunuz?  Kendi üretiminiz veya markanız varsa ondanda detaylı bahsedebilir misiniz?

 Firmamız hırdavat malzemelerinin yanı sıra, mobilya aksesuar ve bağlantı elemanları ve birçok ürünle hizmet vermekte olup birçok markanın da biyiliğini yapmaktadır. Akla gelen ilk bayiliklerimiz; Kale Kilit, Kale Dış Ticaret Özcanlar, Tenyale, Karbosan, Meridyen, Tursan, Eğe Sanayi, Made, Atlas Zımpara, Işıklar Testere, Yale, Sait Demirci, Dayson, Selsil, Soudal, Özruh Kilit Sistemleri, Sgs El Aletleri. Bunun yanı sıra 15 bin ürün çeşidiyle hizmet vermekteyiz. Ürünlerin görsel ve açıklamalarına nurisik.com adresinden ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 5 yıl önce ENOM KAPI KOLLARI markası ile Bayrampaşa sarı dökümcüler sitesindeki atölyemizde kapı kolu üretimine başladık. Her geçen yıl ürün çeşidimizi arttırarak sektörün artan ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyoruz.

Bayiliğini yaptığınız markalarla ilgili yaşanan sıkıntılar nelerdir? Üretici firmalardan beklentileriniz nelerdir detaylı bir şekilde bahseder misiniz? Yeni ürünlerle ilgili teknik olarak detaylı bilgiye ulaşa biliyor musunuz? Neler söylemek istersiniz?

 

Sektörümüzde yaşanan sıkıntılardan en önemlisi ekonomik krizle birlikte vadelerin kısalmasıdır. Artan kredi maliyetleri piyasadaki nakit akışı ve inşaat sektöründeki daralma ile konut satışlarının azalması piyasamızı olumsuz yönde etkilemektedir. Yoğun rekabet şartları ve pazarın küçülmesi her tedarikçinin her ürünü değişik yerlerden bulma imkânı, bayiliğin maliyetlerini gün geçtikçe büyütmektedir. Satış hedefleri ve şartlar bazen plansız ve aşırı stok yapmayı zorunlu kılmakta; bu da stok maliyetlerinin artmasına neden olmaktadır.

 Satış pazarlama faaliyetlerinizi nasıl yürütüyorsunuz? Satış sonrası hizmet ile ilgili neler söylemek istersiniz? Müşterilerinizin ihtiyaç ve talepleri ne yönde oluyor? Yönlendirme yapıyor musunuz?

Konusunda uzman satış ve pazarlama ekibimizle Edirne’den Yüksekova’ya; Türkiye’nin her yerine geniş ürün yelpazemizle nalbur ve mobilya sektörüne hizmet vermekteyiz.

Üretici firmanın tanıtım, reklam ve kampanyaları sizleri ne derece etkiliyor? Satışlarınızın artmasında etkili olduğunu düşünüyor musunuz?

Tanıtım ve reklamların faydası olduğunu düşünüyorum. Kampanya olduğu zaman yüzde yüz olmasa da birçok kampanyadan faydalanıldığını düşünüyor.  Kampanya dönemlerinin piyasalara hareketlilik gerektiği doğrudur.

Bölgenizin ekonomisi ve sanayi gelişim hızı ile ilgili neler söylemek istersiniz?İnşaat sektörü ile nalbur ve hırdavat sektörünün gelişimi doğru orantıda ilerliyor mu?  Satışlarınıza etkisi ne yöndedir?

 Bölgemizde sanayi gelişimi oldukça yavaş ilerlemektedir. İnşaatlar hırdavat sektörünü çok etkiliyor. İnşaatlar durduğu zaman bize etkisi oldukça büyük oluyor. Çünkü bizim satışını yaptığımız ürün gamımız inşaat sektörüne bağlıdır. İlimiz, inşaat sektörünün yoğun oluşu sebebiyle konut stoklarında fazlalık riskiyle karşı karşıya kalmıştır.

 Bölgenizde hırdavat ve nalbur sektöründe ki rekabet ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz? Rekabette fark oluşturmak için neler yapıyorsunuz? Müşterileriniz sizi neden tercih ediyor?

Sektörümüzde haksız rekabet oluyor bununla baş etmeye çalışıyoruz. Piyasadaki bazı firmalar piyasaya düşük kar marjıyla ürünler sunuyorlar buda kurumsal firmaları olumsuz yönde etkiliyor.

2019 yılı için öngörüleriniz nelerdir? Bir yol haritanız mevcut mu?  Hedefleriniz nelerdir?

Fiyat artışına bağlı ciro artışları olsa da gerçek anlamda büyüme beklemiyorum. Ziyaret ettiğimiz bölgelerde firmaların borç yükü çok fazla, bu da her işletmeyi riskli işletme konumuna almaktadır. Faiz oranlarında düşüş, borçlanma imkânlarında kısıtlama getirilmesi, uzun vadeli yatırımlara gerçek sermayesi bulunan girişimcilerin yatırım yapmaya razı olması ile bir yol alınabilir. 2019 yılında mümkün olduğu kadar müşterilerimizin riskini azaltarak yolumuza devam etmeyi planlıyoruz.

Nalbur ve Hırdavat sektörü ile ilgili yaşanan sıkıntılar nelerdir? Madde olarak sayabilir misiniz? Bu konuda çözüm önerilerinizi sıralayabilir misiniz?

  • Vadelerin kısalması, faizlerin yükselmesi,
  • İthal ürünlerin yurda kaçak olarak girmesi,
  • İnşaat sektörünün yavaşlaması.

 Büyük Yapı Marketler yerel esnafa etki ediyor mu? 

Ürün gamı hizmet verdikleri metre kare göz önünde bulundurulduğunda buna alım gücünü eklediğimizde esnafımızı etkilememesi söz konusu değildir.

Büyük marketlerin avantajları olduğu kadar dezavantajları da vardır; fakat esnafımızın bu dezavantajları ikili ilişkileri kullanarak lehine çevirmesi mümkündür.

 E- satış siteleri (nalbur-hırdavat malzemeleri üzerine) hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? E- satış sitesi kurmayı düşünüyor musunuz?

 E-satış sitelerindeki cirolar son yıllarda artarak büyümeye devam ediyor. Bu sebeple bizde şirket

olarak e – satış sitesi açmayı planlıyoruz.

 Sektörün geleceğini nasıl değerlendirirsiniz?

 Her ne kadar son yıllarda sıkıntılı bir süreç geçiriyorsak da gelişmekte olan bir ekonomimiz ve genç nüfusumuz var. Bu sebepledir ki ülkemiz büyümeye devam edecektir. Sektörümüzde bu büyümeden olumlu yönde etkilenecektir.

 2019 yılı Mart ayında 3.İstanbul Hırdavat Fuarı düzenlenecek. Uzun yıllardır sadece hırdavat ve nalburiye alanında bir fuar düzenlenmemişti. Bu açıdan düşündüğünüzde hırdavat fuarından beklentileriniz nelerdir?

 Bunun sektör açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Daralan piyasalara  hareket getireceğine umut ediyorum. Anadolu’daki meslektaşlarımıza bu vesileyle gezme fırsatı doğuyor.

 Son olarak neler eklemek istersiniz?

 2019 yılının vatanımıza milletimize hayırlı bereketli barış dolu bir yıl olmasını temenni ediyorum.