Anasayfa » Bölgesel Esnaf » Bayi Portalımız ve Ulaşım Ağımız Bizi Farklı Kılıyor

Bayi Portalımız ve Ulaşım Ağımız Bizi Farklı Kılıyor

Bursa merkez olmak üzere kendine ait ulaşım ağıyla 13 İl’e hizmet götüren ve Türkiye genelinde kurduğu bayilik yapılanmasıyla distribütörlük faaliyetlerini sürdüren Sezgin Güney Hırdavatı dergimizin bu ayki sayısında konuk ettik. Sezgin Güney Hırdavat genel müdürü Süleyman Güney firmanın genel yapısı, bayilik ağı, ithalat faaliyetleri, dağıtıcılığını yaptıkları ürünler ve gelecekteki hedefleriyle ilgili bilgilerini bizlerle paylaştı.

 

Sezgin Güney firmasının kuruluşuyla alakalı olarak genel bir bilgi verebilir misiniz?

 

Sezgin Güney firması 1969 yılında Fethi Güney tarafından kurulmuştur. 9 sene kadar kurucusu olduğu Fethi Güney tarafından yönetilen firmamız, daha sonra Sezgin Güney’in işleri devralmasıyla bölgede toptancı olarak hizmet vermeye başladı. 2006 yılından beri ithalat yapmaktayız. Kendi Güntim ve Proff markalı ürünlerimizi Çin’den ithal etmekteyiz. Son 2 yıldır FERM elektrikli el aletlerinin distribütörlüğünü yapmaktayız. Şu anda faaliyette bulunduğumuz sektörün bölgemizdeki tartışmasız lideri olan firmamız, 14 bin metrekarelik kapalı alanı bulunan mağazasında 8 bin adedi aşan malzeme çeşidi, kaliteyi temel ilke olarak benimsemiş 65 çalışanı,30’dan fazla servis aracıyla Bursa ve civarındaki il, ilçe ve köylere kadar uzanan kusursuz servis ağıyla müşterilerine hizmet sunmaya devam etmektedir.

 

Kendi markanızla ilgili bilgi verebilir misiniz?

 

İthalat ile birlikte oluşturduğumuz markalarımız bugün yerli imalat ürünlerle birlikte 200 kaleme yaklaşmıştır.Tabi ki öncelikli hedefimiz bu çeşitliliğimizi daha da arttırmak olacaktır.

 

Distribütörlük anlamında bilgi verecek olursanız, şu an distribütörlüğünü yaptığınız markalar neler?

 

2016 yılında Hollanda menşeili FERM elektrikli el aletlerinin distribütörlüğünü aldık. 2 senedir kendi bölgemizde bu ürünün satışını yapıyoruz ve aldığımız geri dönüşler bizi mutlu ediyor.2018 yılı itibariyle de saha araştırmalarımız neticesinde Türkiye genelinde müşteri ziyaretleri gerçekleştirip satış ve pazarlama faaliyetlerini gerçekleştiriyoruz.

 

FERM’in ürün grubunda kaç çeşit ürün bulunuyor? Performans oranları ne durumda?

 

FERM ürün grubunun profesyonel ve yarı profesyonel olmak üzere iki çeşit ürün grubu var. Bosch örneğinde olduğu gibi mavi ve yeşil ürün grubu olarak ayırıyoruz. Bunun yanında bir de bahçe grubumuz var. FERM’de şu anda 60 kadar ürün çeşitliliğimiz var. Sene başında FERM’in aksesuar grubuna girmeyi planlıyoruz. Aksesuar grubuyla birlikte geniş bir kataloğa sahip olacağız.

Ferm Avrupa standartlarında ürün üretiyor.Tam 53 yıllık tecrübeye sahip bir makine üreticisi.Çok iyi bir ekibe sahip.Tabi bu tecrübe ve profesyonel yaklaşım da ürünlerimizi performans anlamında sorunsuz olmasını sağlıyor.

FERM ile ilgili servis ayağında Türkiye genelinde oluşturduğunuz servis ağınızın durumu hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

Şu an Türkiye geneli servis ağımız genel olarak Türkiye’nin her bölgesinde mevcut durumda. Resmi olarak şu an itibariyle 65 servisimiz var Türkiye genelinde. Servimizin olmadığı bir bölge yok.

 

Peki, ürün garantisi konusunda FERM neler sunuyor?

 

Ürünlerimizin 2 yıl garantisi var.Biz Ferm olarak servis konusunu çok önemsiyoruz.Ciddi bir yedek parça stoğuna sahibiz.Servislerimiz için hazırladığımız sipariş portalımız sayesinde çok hızlı hareket edebiliyor sorunları kısa sürede çözebiliyoruz.

 

Diğer distribütörlükler ile ilgili süreciniz nasıl işliyor?

 

Hedefimiz gerçekten kaliteli ve fiyat olarak ta makul ürünleri Türkiye’ye getirebilmek.Sektörümüz ile ilgili tüm dünya üreticilerini araştırıyor ve burada temsilcisi olmayan ve hedefleri olan firmalar ile sürekli görüşmeler yapıyoruz.

 

Sezgin Güney’in satış pazarlama faaliyetleri, stratejisi ve bayilik yapılanmasıyla ilgili bilgi verebilir misiniz?

Sezgin Güney bugüne kadar bölge toptancısı olarak geldi. Bölgede kendi kamyonlarının hizmet verebildiği yerlere kadar ulaştı. Kendi kamyonlarımızla toplamda 13 İl’e hizmet veriyoruz. Kendi ulaşım ağımızla siparişleri müşterilerimize teslim ediyoruz. 2018 yılından itibaren FERM ile Türkiye’ye açılmaya karar verdik.

 

Şu anda kaç esnafa ulaşıyorsunuz?

 

Şu anda aktif olarak çalıştığımız 2 bin cari hesabımız var.

Tercih edilme nedenlerinizden bahseder misiniz?

 

Öncelikle geniş bir ürün yelpazemiz var. Biz fabrikalardan sonra ilk el durumundayız. Hırdavat sektörünün ihtiyacı olan ithal ürünlerin hepsini biz kendimiz ithal ediyoruz. Bununla beraber müşterilerimize hem fiyat avantajı sunuyoruz hem de hizmet avantajı sunuyoruz. Müşterilerimizi verdiği siparişi hangi gün hangi saatte teslim edileceği konusunda bilgilendiriyoruz. Müşterilerimizin stok tutmasına gerek kalmıyor; çünkü müşterilerimiz yerine biz stok tutuyoruz. Bu anlamda müşterilerimizi ciddi bir maliyetten kurtarıyoruz. Ayrıca şu anda sahada hizmet veren, bölgelerinde hizmet sunan ve o bölgede sabit kalan 12 plasiyerimiz mevcut.

 

Bursa’da sektörel anlamda rekabet ortamı nasıl ilerliyor? Siz rekabette nasıl farklar oluşturuyorsunuz?

 

Biz Sezgin Güney olarak kuruluşumuzdan itibaren vadeli alışveriş yapmıyoruz. Biz ürünlerimizin hepsini peşin alıyoruz ve fiyat anlamında rakiplerimizden bir adım öne geçmeye çalışıyoruz. Ve bu avantajı da müşterilerimize yansıtıyoruz. Kredi kartına taksit avantajı sağlıyoruz. Kendi müşterilerimizin tahsilatlarını kolaylaştırmak adına oluşturduğumuz bayi portalımızda müşterilerimiz kendi müşterilerine kredi kartıyla taksit yapabiliyorlar. Yine portalımızda fiyatları takip edebiliyorlar ve siparişlerini anlık geçebiliyorlar. Müşterilerimiz bütün ürün çeşitliğini görüp anlık fiyatlarımızı takip ederek sipariş verebileceği güzel bir portalımız var.

 

Sektörün genel durumuyla alakalı neler söylemek istersiniz? 2018’in ikinci yarısıyla ilgili gözlemleriniz nelerdir? 2019’dan beklentileriniz ve yatırımlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

Döviz kurlarının artmasıyla birlikte piyasada bir sıkıntı oluştu. Fakat biz karamsar değiliz. Daha güzel olacağını düşünüyoruz. Bu piyasadaki uzun vadeler ve yıllık bağlantı modelleri esnafı da yormaktaydı. Bu uzun vadelerin daha da kısalacağını, bağlantılı yapılan satışların da kalkacağını düşünüyoruz. Önümüzdeki dönemde herkes ticaretini bütçesine göre planlarsa bir sıkıntı yaşanacağını düşünmüyoruz.

2018’in Ocak ayında yeni yerimize geçtik. Bulunduğumuz yer 8 bin metrekare kapalı alan ve 2 bin metrekare açık alandan oluşuyor. Eski bulunduğumuz 6 bin metrekarelik kapalı alanı tamamen depoya çevirdik.

2019 yılı Türkiye’miz için inşallah çok daha güzel bir yıl olacak. Bu temenni ile sözlerimi bitirip herkese işlerinde başarılar dilerim.