Anasayfa » Röportaj » AYVAZ İHRACAT AĞINI GENİŞLETİYOR

AYVAZ İHRACAT AĞINI GENİŞLETİYOR

26 – 29 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Dubai BIG 5 Show’a katılan Ayvaz, mevcut müşterileri ile bir araya gelirken potansiyeldeki müşterilerine de ulaşma imkanı buldu. Ayvaz adına sorularımıza yanıt veren Ayvaz Dış Satış Müdürü Yeşim Saraç; Dubai Big5 fuarının kendileri için bir prestij fuarı olduğunu belirterek hedef pazarlar ile ilgili de açıklamalarda bulundu.

Dubai BIG 5 Show’a katılarak uluslararası arenada sektör ile buluştunuz. Özellikle bu yılki Dubai BIG 5 Show’a ilişkin görüş ve düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Sadece Körfez ülkelerinden değil, Kuzey Afrika ve Uzak Doğu’dan da ziyaretçi çeken Dubai Big 5 fuarı bölgenin HVAC sektörüyle ilgili tartışmasız en çok ilgi gören fuarı durumunda. Bu sene de bölgedeki yeni yatırımları dikkate alırsak oldukça hareketli geçtiğini söyleyebiliriz.

Fuarda hangi yeniliklerinizi ziyaretçilerinizle buluşturdunuz? Ziyaretçilerinizin hangi ürünlere ilgisi daha fazla gerçekleşti? Sergilediğiniz ürün grupları hakkında bilgi verir misiniz?

Fuarda ağırlıklı olarak yangın grubundaki ürünlerimizi ziyaretçilerimizle buluşturduk. Bunun yanı sıra kompansatör, hortum ve vana grubundaki ürünlerimiz de her zamanki gibi büyük ilgi gördü. Bu saydığımız ürün gruplarında yer alan tüm yeni ürünlerimizi tanıtma fırsatını yakaladık.

Satış ve satışa yönelik görüşme noktasında fuarı nasıl buldunuz?

Bölgenin prestij fuarı olarak da gördüğümüz Dubai Big 5 boyunca hem mevcut müşterilerimizle bir araya gelerek ilişkilerimizi pekiştirdik hem de yeni müşterilere ulaşma imkanı bulduk. Ayvaz’ın Dubai’deki ofis yapılanmasının yerinde bir karar olduğunu bir kez daha netleştirmiş olduk.

Markanız hakkında bilgi verir misiniz?

Ayvaz, bundan 69 yıl önce, 1948 yılında İstanbul Karaköy’deki Perşembe Pazarı’nda 16 kişilik bir ekiple musluk üretimi yapmaya başlayan mütevazı bir imalathane iken, bugün sadece merkez fabrikasında 500’ün üzerinde çalışanıyla Türkiye tesisat sektörüne adını yazdırmış büyük bir şirket. Yurt içinde 10 bölge müdürlüğü ve 78 bayi ile hizmet veren Ayvaz yurt dışında Rusya, Bulgaristan, Çin ve Polonya’da üretim tesisleri; Rusya, Ukrayna, İtalya, Almanya, Suudi Arabistan, Dubai, Polonya, Çin, Kazakistan ve Sırbistan’da ise bölge ofisleri ile satış organizasyonunu gerçekleştiriyor. Kurulduğu günden bu yana heyecanını hiç kaybetmeyen Ayvaz durmadan üretiyor, büyüyor ve ülkesine değer katıyor. Nasıl bundan yıllar önce Türkiye’nin ilk kompansatör ve paslanmaz çelik hortum üreticisi olarak fark yarattıysak, “2018 yılında da en iyi ürünleri, en uygun şartlarda müşterilerimizle buluşturacağız.” Kalite politikasından ödün vermeden yoluna devam eden Ayvaz, yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da “kalite” ve “güven” kelimeleriyle özdeşleşmiş bir marka oldu. Körfez ülkeleri özelinde konuşursak, Ayvaz bu bölgede de onaylı bir marka olmanın haklı gururunu yaşıyor. Çünkü bu bölgede onaylı bir marka olmak gerçekten de uzun süren, yoğun bir çalışma gerektiriyor. Hem firma olarak hem de ürettiğimiz ürünlerin kalitesiyle istenen teknik spesifikasyonların hepsine sahip
olduğumuz için ürünlerimizin onay sertifikaları bulunuyor.
Kalite, onay, sertifika ve servis gibi alanlarda yeterliliğini kanıtlamış Ayvaz markalı ürünler, bugün artık bölgedeki belli başlı projelerde en çok talep edilen ürünler haline geldi.

Fuara katılan ve ziyaret eden bir çok kişiyle görüşmeleriniz oldu. Bu görüşmelere istinaden sektörün yatırım ve geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Son iki yıldır gerçekleşen petrol fiyatlarındaki düşüş bu bölgedeki yatırımları oldukça etkilemişti. Var olan yatırımlar askıya alınmış, devam eden pek çok proje yavaşlamış, yeni projeler ise ertelenmişti. Bu sene tablonun değişmeye başladığını görüyoruz. Üçüncü çeyrekten itibaren özellikle Suudi Arabistan ve Katar’da yapı sektöründeki yatırımların hareketleiyor. Bu hareketliliğin gelecek yıl da devam edeceği kanısındayız.

Eklemek istedikleriniz?

Ayvaz’ın güçlü marka imajı ve zengin ürün gamı sayesinde dünyanın dört bir yanında, birçok sektörde varız. Bugün doğal gaz sektöründe, HVAC alanında, inşaat projelerinde, toplu konutlarda, AVM’lerde, rezidanslarda, gemi sanayiinde, güneş enerjisi sistemlerinde, fabrikalarda, rafinerilerde ve hemen her tür endüstride Ayvaz markasını görmek mümkün. 95 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz, geriye kalan ülkeler üzerinde de hedef pazarları belirledik ve bu pazarlarda pay sahibi olabilmek için dış satış ekibi olarak ciddi bir çalışma yürütüyoruz. Örneğin, üzerinde direkt olarak faaliyet göstermediğimiz en büyük pazar olan ABD için önemli hazırlıklarımız var. Bununla ilgili ayrıntılı bilgileri daha sonra paylaşacağız.

#Ayvaz, #tesisat, #yenilik, #marka, #satis