Avrupa’nın En Büyük Balık Pazarına Selena Grup Damgası

Avrupa’nın en büyük balık pazarının iç mekân sıcaklıkları COOL-R çatı kaplaması ile düşürüldü.

2018 yılı temmuz ayında, Selena Grubunun en son ürünü olan Cool-R ile Madrid’de yer alan Avrupa’nın en büyük balık pazarının çatısı kaplandı. Çatı soğutma ve su dayanımı özelliklerinin birleştiren kaplama olan Cool-R, Mercado Central de Pescados’un 33.000 m2’lik çatısının yenilenmesinde kullanıldı. COOL-R uygulaması ile bina iç sıcaklıklarının 7°C düştüğü görüldü. Bu sayede, binanın soğutma maliyetlerinde ve depolanan ürünlerin kayıplarında azalmanın yanı sıra iş konforunda da iyileştirmeler gözlemlendi.

Konuyla ilgili olarak Selena FM S.A. Su Yalıtımı Bölümü Direktörü Maciej Lubomski’nin açıklamaları şu şekilde: “Mercado Central de Pescados – Mercamadrid’in çatısı, sadece büyüklüğü nedeniyle değil, aynı zamanda elde edilen etki nedeniyle de bizim için çığır açacak bir çözüm olmuştur. Yatırımcı, binanın içindeki sıcaklığın 7 ° C kadar düştüğünü teyit etmiştir. Bu, soğutma veya buz üretimi maliyetinin düşmesi nedeniyle tesisin sahibi için maddi faydalar sağlamaktadır. Cool-R teknolojisinin, marka ve iş modelinin geliştirilmesi iki yıldan fazla bir zaman aldı. Kullanıcılarımızdan ve müşterilerimizden aldığımız bilgiler doğrultusunda, karşılaşılan mevcut sorunlarımıza cevap niteliğinde bir çözüm getirdiğimizi gözlemledik.”

Avrupa’nın en büyük ve dünyanın ikinci en büyük balık pazarı olan Madrid’deki balık pazarı, perakendecilerin, toptancıların, restoran sahiplerinin ve tüketicilerin balık taleplerini karşılamaktadır. Mercado Central de Pescados’un toplam büyüklüğü 33.000 m2’dir. Taze dondurulmuş balık ve deniz ürünlerinin yıllık satışı 140 milyon kg civarında olup 1,3 milyar Avroluk bir değere sahiptir. Fabrika, satılan malları güven altına almak için her gün depolara 20 ton buz dağıtılmaktadır. Böyle özel bir tesisin sıcaklığının düşük olması konusu da son derece önemlidir. Satıcılar açısından, uygun bir şekilde düşük sıcaklık sadece balık ve deniz ürünlerinin taze kalmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda ürün ziyan ve kayıplarını da azaltır.

COOL-R, Mercamadrid’in mevcut problemlerine kapsamlı bir şekilde cevap veren bir çözüm oldu. Ürün çatı üzerine uygulandıktan sonra, sıcaklığı yüzde 70 oranında düşürür, bunun sonucunda da tesis içindeki sıcaklık 10°C düşüş gösterir. Cool-R ürünü, en yüksek derecede “Güneş Yansıma Endeksi (SRI)” elde etmek için tasarlanmıştır. SRI değeri, ürün ile ilgili iki önemli parametrenin sonucunu gösterir: Yansıtma, güneş ışınımını yansıtma yeteneğini ölçer ve Emisivite – yüzey tarafından emilen ısıyı serbest bırakma yeteneğidir. Benzersiz teknolojisi sayesinde COOL-R, Avrupa pazarının en yüksek yüksek SRI (107) değerine sahiptir.

COOL-R uygulaması, Mercamadrid tarafından gerçekleştirilen büyük bir yatırımın parçasıdır. Asıl amaç binayı soğutan yenilikçi, modern ve çevre dostu bir sistem uygulamaktı. Bununla birlikte tüm projenin değeri ise 3 milyon avroya ulaştı.

En başından beri Selena, mevcut trendlere esnek şekilde cevap vermekte ve sürdürülebilir inşaatlara hizmet verecek yeni inşaat kimyasalları üretmektedir. COOL-R çözümü, bina içi soğutma için gerekli elektrik ihtiyacının azaltılması ve bu sayede atmosfere CO2 emisyonlarının azaltılmasını sağlamaktadır.

 

Konuyla ilgili olarak Selena FM S.A. CEO’su Marcin Macewicz; “COOL-R projesi ile küresel çatı pazarında tamamen yeni bir kalite ve değer oluşturuyoruz. Müşterilerimize yenilikçi inşaat ürünü sunmakla birlikte, daha yüksek iş konforu ve binaların işletme maliyetlerinin düşürülmesini garanti ediyoruz. Selena’nın, insanların çalışma ve özel yaşamını olumlu yönde etkileyen modern ve dünya çapında çözümler sunan lider firmalardan biri olması, bizim için çok önemlidir.” dedi.