Anasayfa » Röportaj » ATAMAN GRUP: “Sektörün destekçisiyiz”

ATAMAN GRUP: “Sektörün destekçisiyiz”

Firmanızın faaliyet gösterdiği alanlarla ilgili bilgi verir misiniz? Kurulduğu günden bu güne gelişim sürecini nasıl değerlendirirsiniz?

Ataman Grup, 35 yıl önce Çukurova bölgesinde 20 m2’lik hırdavat dükkanı olarak ticari faaliyetlerine başladı. Ülkemizin gelişimine paralel olarak Ataman, faaliyetlerini İstanbul merkezli, üretim, ithalat ve toptan olarak devam ettirmektedir. Bizim için Ataman denildiğinde akla hırdavat sektöründe güçlü ve güvenilir firma gelmesi önemlidir. Kendini ispatlamış 100’ün üzerinde yurtiçi ve yurtdışı marka ile iş ortaklığı, ATM, ATM TECH, ATM TAPE, ATM LIGHT, ATM WELD, ATM FLEX, ATAMAX ve İMBAT gibi markaların üretim ve ithalatını yapmaktadır. Ataman Grup, Uzakdoğu ofisi ile direk kendi markalarının ithalatını gerçekleştirmektedir. Özenli tasarımı ve AR-GE ve ÜR-GE çalışmalarıyla yerli üretim ve ithal üretim ile kendi markalarını başarıyla satışını gerçekleştirmektedir.

İstanbul Hırdavat Fuarı’nda hangi ürünleri sergileyeceksiniz? Özellikle öne çıkaracağınız yeni ürününüz bulunuyor mu? Standınızı ziyaret edecek misafirleri neler bekliyor?

Ataman Grup, ATM, ATM TECH, ATM TAPE, ATM LIGHT, ATM WELD, ATM FLEX, ATAMAX ve İMBAT markalarıyla yeni ürün gelişimlerinin önünü açmakta hem yerli üretim hem de ithal ürün tasarımlarıyla sektöre önemli katkılar sağlamaktadır. ISO 9001 ve CE sertifikalarıyla gerçekleştirdiğimiz üretim çevre ve insan sağlığına maksimum özeni gösterir. Başta Teknik Kimyasal ürünler olmak üzere, teknik yapıştırıcılar, bantlar, ışık ve enerji ürünleri, kaynak sarf malzemeleri, aşındırıcılar, kaldırma ekipmanları ve iş güvenliği ürünlerinin satışını iş ortaklarımızla beraber gerçekleştirmeyiz.

İstanbul Hırdavat Fuarı ile ilgili beklenti ve görüşleriniz nelerdir?

Diğer sektörlerde olan birliktelik maalesef ki sektörümüzde yok. Ancak fuarlarda sektörel buluşmalar gerçekleşmekte. İstanbul Hırdavat Fuarı ile, Türkiye’nin farklı yerlerinden gelen değerli iş ortaklarımız ile verimli bir fuar geçireceğimizi düşünüyorum.

Firma olarak hedeflerinizden bahseder misiniz? Önümüzdeki dönem yeni yatırım veya projeleriniz olacak mı?

Ataman Grup, geliştirdiği CRM ve ERP yönetim sistemleri ile müşteri memnuniyeti, stok, cari, sipariş, tahsilat takiplerini online olarak kolayca gerçekleşmesini sağlar. Sipariş sonrasında kolay tahsilat portalı ile ödemelerini aksamadan güvenle yapılmasına katkı sağlar. Ataman Grup 2018 perspektifinde ATM TECH markasının ürün portföyünü daha da geliştirmek, online satış portalı ve uluslararası distribütörlük anlaşmaları yer almaktadır. Bu çerçevede sektörünün sadece yurtiçinde değil küresel alanda da önemli kuruluşları arasında yer almayı hedeflemektedir. Çok değerli rakiplerin bulunduğu ve rekabet yoğun Türkiye pazarında özverili ve yoğun takım çalışması sayesinde önemli bir yol kat ettik. Ancak daha önümüzde uzun ve zorlu bir yolun olduğu daha önemlisi iş ortaklarımız ve tüm paydaşlarımıza karşı sorumluluğumuzun bilinciyle daha fazla çalışarak, daha fazla ziyaret edip daha fazla dinleyerek, her zaman markalarımız ve ürünlerimizin
arkasında olarak ATAMAN’ın hak ettiği yeri alacağına ve farklılık yaratacağına inanıyoruz.

2018 yılında hırdavat ve nalbur sektörünü neler beklemekte? Sektörel anlamda ve ayrıca ülke ekonomisi ile ilgili değerlendirme alabilir miyiz?

2000 yıllar içerisinde özellikle yerel düşük kaliteli ve sadece fiyat endeksli “no-name markalar” çoğaldı. Bu durum pazarda müşteri ve son kullanıcıların düşük fiyatlar nedeniyle kafasının karışmasına neden oluyor. Bu nedenle, özellikle fiyat/ performans oranının ve satış sonrası hizmetin ne kadar önemli olduğu hususunda bilgilendirmek için firmaların pazarlamaya önem vermesi gerekmektedir. En baştan itibaren firmaların “kazan kazan” prensibiyle hem iş ortaklarına hem de paydaşlarına gönül rahatlığıyla satabilecekleri “yüksek kaliteli” ve “ulaşılabilir fiyatlar”da ürünler sattırmaları uygun olacaktır. 2018 yılında yaşanan ekonomik gelişmeler sektörümüzü yakından etkilemeye devam edeceği kanaatindeyim. 2023 Güçlü Türkiye ve İhracat hacimlerinin sürekli artacağı bir dönem olacağını ümit ediyorum. Bu bizlerin yerli üretim gerçekleştirerek yurt dışı pazar araştırmaları ile ihracat oranlarımızı yukarıya taşımamıza vesile kılabilecek bir hareketlenme olacağını düşünüyorum. Ataman olarak, önümüzdeki uzun vadeli hedeflerimizde ülke ekonomisine, çevremize ve toplumumuza fayda sağlayan kurum kültürümüzü geliştirerek sürdürmekte kararlı bir şekilde ilerlemeye devam ediyor olacağımızı belirtmek isterim.

Son olarak hırdavat ve nalburiye sektörüne iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

Ataman Grup, olarak sektörün destekçisiyiz. Daha önceki bilgilendirmelerimde söylediğim gibi sektörümüzde dernek, birlik vb. bir oluşumda kuruluş ve görevlendirme adına gerek firmam gerek şahsım adına bütün desteğimi vereceğimi bildiririm. İstanbul Hırdavat Fuarı bu oluşuma büyük katkı sağlayacağını  düşünüyorum.

#ATAMAN, #sektor, #HIRDAVATFUARI, #HIRDAVAT