Anasayfa » Röportaj » AŞANDIRICI SEKTÖRÜNDE BAŞARIYI YAKALAYAN İSİM SAİNT-GOBAİN AŞINDIRICILAR

AŞANDIRICI SEKTÖRÜNDE BAŞARIYI YAKALAYAN İSİM SAİNT-GOBAİN AŞINDIRICILAR

Aşındırıcılar sektörüne verdiği hizmetler ile global anlamda önemli başarılar yakalayan Saint-Gobain Aşındırıcılar, bugün, 27 ülkede 62 üretim tesisi ile hız kesmeden pazar hacmini genişletmeye devam ediyor. Türkiye’deki yatırımları ile de sektörde ses getiren Saint-Gobain Aşındırıcılar Genel Müdürü Aykut Aydoğan ile yaptığımız röportajda Saint-Gobain Aşındırıcılar’ın Türkiye yatırımları ve faaliyetleri konusunda önemli bilgiler aldık.

rsm9Firmanız hakkında ve faaliyet gösterdiği alanlarla ilgili bilgi verir misiniz?

350 yıllık bir kurumun parçası olan Saint-Gobain Aşındırıcılar, 27 ülkedeki 62 üretim tesisi ile aşındırıcılar sektörüne sunduğu her ürün gamında lider pozisyonlarda yer almakta ve dünya genelinde 11 bine yakın kişiye istihdam sağlamaktadır. Türkiye’deki faaliyetlerimiz ise 1980’li yıllara dayanmakta. Ancak 2013 yılında şirketleşme yoluna giderek hızlı büyüme stratejilerimizi bu dönemde oluşturduk. Şu an Türkiye’de iki üretim tesisimiz bulunmakta ve İstanbul’daki merkez ofisimiz üzerinden çalışmalarımızı her gün daha da büyüterek sürdürmekteyiz.

Ürün gamınızdan bahseder misiniz? Hizmet verdiğiniz öne çıkan pazarlar nedir?

Aşındırıcı pazarına sunduğumuz ürünleri 5 ana başlık altında segmente ediyoruz: Kesme & Taşlama Taşları, Zımparalar, Elmas Kesiciler, Bağlayıcı Taşlar ve Süper Aşındırıcılar. Dünya devi bir firma olmanın getirisi olarak ve geniş ürün gamımız sayesinde müşterilerimizin ihtiyaç duyabilecekleri tüm ürünleri ve çözümleri tek elden sunuyoruz.

Evinizde bulunan bardağın kenarının pahlanmasından, uçak kanatlarının polisajına, ray kesim işleminden arabanızın cilalanmasına kadar çok geniş bir çerçeveye cevap verebilen aşındırıcı ürünlerimiz mevcut. Öne çıkan pazarları ise Hırdavat Sektörü, Metal Üretimi, Otomotiv Bakım&Onarım, Dişli, Ulaşım, Demir-Çelik ve Enerji şeklinde sıralayabiliriz.

Önümüzdeki dönemde daha ön plana çıkarmak istediğiniz ürünleriniz nelerdir?

Türkiye’de ürettiğimiz kesme ve taşlama taşları bizim her zaman ön planda tuttuğumuz ve agresif şekilde pazara sunduğumuz ürünlerimiz… Bunlara ek olarak genel yapı malzemelerinin yanı sıra asfalt, beton, granit, seramik, mermer gibi özel malzemeleri kesen elmas disklerimiz ayrıcalıklı bir ürün gamımız. Disk, bant, rulo, tabaka gibi çok farklı şekillerdeki zımparaları da Norton markamız ile Türkiye pazarına sunmaktayız. Belirtmiş olduğum bu üç ürün gamı ile özellikle hırdavat pazarını hedefliyoruz ve buradaki büyümemizi yeni ürünlerle de destekleyerek genişletmeyi planlıyoruz.

İhracat çalışmalarınızdan bahseder misiniz? Saint-Gobain Aşındırıcılar hangi ülkelere ulaşıyor? Portföyünüze yeni ülkeler eklendi mi?

Eskişehir ve Gebze’de bulunan fabrikalarımız ile Türkiye pazarına hizmet etmemizin yanı sıra öncelikle Orta Doğu ve Orta Asya pazarlarına ihracat yapmaya başladık. Sonrasında Avrupa pazarlarında hızlandık ve son olarak da Güney Amerika’ya ulaştık. Bunun bir adım ötesi ise Avusturalya pazarında yer alacağız. Üretim kapasitemizdeki artışa paralel olarak ihracat alanımızı daha da genişletmeyi planlamaktayız. Saint-Gobain’in yatırım yapmak için ülkemizi seçmesi bu açıdan da çok önemli. Planladığımız gibi Türkiye’de kuvvetli bir ihracat üssü olma yolunda emin adımlarla ilerleyişimizi sürdürüyoruz.

Ürettiğiniz ürünlerin kontrol süreci nasıl işliyor? Saint-Gobain Aşındırıcılar’ı diğer markalardan ayıran özellikler nelerdir?

Bizi diğer markalardan ayıran özelliklerden biri olarak FEPA ve oSa kurucu üyesi olduğumuzu söyleyebiliriz. Tüm ürünlerimizi bu standartlara uygun olarak üretmekteyiz. Fabrikalarımızdan çıkan tüm ürünlerimizi, hem kendi yaptığımız hem de bağımsız denetim firmaları tarafından yapılan testlerden başarıyla geçirdikten sonra tüketici ile buluşturuyoruz. Tüketicilerimizden oldukça olumlu dönüşler alıyoruz ve bu sayede bayilik ağımızı gittikçe genişletiyoruz. Karşılıklı güven ve pozitif iş birlikleri içerisindeki bu büyüme bizi mutlu ediyor.

Saint Gobain Aşındırıcılar olarak bayilik yapılanmanız hakkında bilgi almak isteriz. Saint-Gobain olarak yapı sektörlerindeki kardeş firmalarımızda olduğu gibi çoklu bayi anlayışıyla çalışıyoruz. Öncelikli amacımız sistemli aksiyonlarla marka ve ürünlerimize olan talebi arttırmak, buna paralel olarak da tüm bölge ve şehirlere yayılmak. Perakendeci ve dağıtıcı nitelikte bayilerimiz mevcut. Bunların dışında bazı spesifik marka ve ürünlerimiz için Türkiye’de mümessillerimiz ile çalışmaya devam ediyoruz.

Satış sonrası hizmet faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Müşteri hizmetleri ekibimiz ve saha satış temsilcilerimiz ilk ulaşabileceğiniz kişiler olup herhangi bir uygulamada size en iyi çözümü sunmak ve en iyi şekilde rehberlik etmek için çalışmaktalar. Müşterilerimiz, herhangi bir konuda kendilerine her zaman ulaşıp destek isteyebilirler.

İnovasyon eve Ar-Ge alanındaki çalışmalarınız nelerdir?

Saint-Gobain Aşındırıcıların hedefi, günlük çalışmalarında teknolojide mükemmelliği ve müşterileri ile en güçlü işbirliğini kurabilmektir. Bu nedenle dünya çapında ciromuzun önemli bir bölümünü ARGE çalışmalarına ayırmaktayız. Dünyanın çeşitli ülkelerinde 3 büyük ARGE platformumuz ve 8 büyük Teknoloji & Eğitim Merkezimiz bulunmakta. Bunun yanı sıra en yetenekli mühendislerin gerçek müşteri durumlarını canlandırarak test, eğitim ve geliştirme yaptıkları Uzman Taşlama Teknoloji Merkezleri, ürün gelişimine büyük katkı sağlamakta. Tüm ARGE çalışmalarımızın sonucu olarak bugün satışını gerçekleştirdiğimiz ürünlerin %35’inin 5 yıldan genç inovatif ürünler olduğu bilgisini paylaşabiliriz.

Çevreye karşı sorumluluklarımız noktasında kurum olarak ne gibi tedbirler alıyorsunuz?

Tüm Saint-Gobain şirketleri için en temel konulardan biri çevresel kalıntıları en aza indirmektir. Su kaynaklarının optimize edilmesi, karbondioksit emisyonlarının azaltılması, katı atık ayrımı ve geri dönüştürülmüş hammadde kullanımının arttırılması konusunda tedbirlerimizi almaktayız. Örneğin, Eskişehir Üretim Tesisimiz enerji verimliliği yüksek bina olarak tasarlandı ve doğal reçineler & geri dönüşümlü mineraller kullanarak kesme ve taşlama taşları üretmekteyiz. Ayrıca çevreye ve kullanıcıya olan zararları azaltmaya yönelik yüksek performanslı aşındırıcı ürünleri kullanım sırasında düşük gürültü, düşük titreşim ve az toz yaratacak şekilde geliştirmekteyiz.

Aşındırıcı ve kaynak sektörünün Türkiye’de ki gelişimi hakkında neler düşünüyorsunuz? Diğer dünya ülkeleri ile karşılaştırdığınızda sektörün gelişimini nasıl değerlendirirsiniz?

Türkiye’deki aşındırıcı sektörü, dünyanın geri kalanı ile kıyaslandığında nispeten daha az sayıda oyuncunun olduğu bir pazar… Özellikle son zamanlarda ise bizim gibi yabancı oyuncuların ilgisini görüyoruz ki bu memnuniyet verici. Bizim amacımız, pazarı daha katma değerli çözümler ile tanıştırarak son kullanıcı gözünde ayrışmak. Tüm dünya piyasalarında edindiğimiz önemli tecrübeyi de pazara aktarmayı planlıyoruz.

#başari, #Saintgobain, #aşindirici