“Amacımız Lincoln Electric Türkiye’nin Dünya Çapında Kaynak Sarf Malzemeleri ve Ekipman Sağlayıcısı Olmasını Sağlamak”

“2021 ve 2022 yılları Lincoln Electric Türkiye için atılım yani yatırım yılları olacak. Mevcut üretim kapasitemizi iki katından fazla artırmanın planları yapıldı ve yatırımlarımız hızla başladı. Bu anlamda Türkiye hem bölgesinde hem de yakın coğrafyada Kaynak sektöründe önemli bir oyuncu olma yolunda hızla ilerliyor. Bunun gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.”

Kaynak sektörünün lider firmalarından Lincoln Electric Türkiye, 125 yıllık deneyimi ile yüksek standart ve kalitede ürünler üreterek çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

Lincoln Electric Türkiye’nin dünya çapında kaynak sarf malzemeleri ve ekipman sağlayıcısı olması hedefini amaçlayarak bu doğrultuda özverili bir şekilde çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Lincoln Electric Türkiye, Rusya ve BDT’den sorumlu Genel Müdürü Gökhan Işık ile son dönemde yaptıkları çalışmalar hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

Kaynak sektörünün önde gelen lider firmalarından birisi Lincoln Electric Türkiye. Öncelikle okuyucularımız için kısaca kendinizden ve Lincoln Electric Türkiye’nin faaliyetlerinden bahsedebilir misiniz?

1895 yılında John C. Lincoln tarafından 200 dolar bütçe ile kurulan Lincoln Electric; alt markaları ve çalışanları için hala öncelik olan “Kendine nasıl davranılmasını istiyorsan başkalarına da öyle davran” Altın Kuralı rehberliğinde kaynak sektöründe 125 yılı aşkın süredir faaliyet gösteriyor. Türkiye’de de kaynak sektörünün lider kuruluşları arasında yer alarak Rusya ve Bağımsız Devletlerin yönetimi de Türkiye üzerinden yürütüyoruz. Müşteri odaklılık, doğruluk, performans, çalışan gelişimi ve kalite ilkelerimiz ve 125 yıllık deneyim ile daha iyi bir dünya oluşturmak için yüksek standartlarda çalışmaya devam ediyoruz.

Ben ise 2008’den bu yana şirkette Finans Direktörü olarak görev alıyordum. Şu an global kaynak sektörünün lider kuruluşu Lincoln Electric’in Türkiye, Rusya ve BDT’den sorumlu Genel Müdürlüğü görevini üstleniyorum. Amacımız Lincoln Electric Türkiye’nin dünya çapında kaynak sarf malzemeleri ve ekipman sağlayıcısı olmasını sağlamak. Bu hedef doğrultusunda çalışmalarımızı özveriyle sürdürüyoruz.

Son iki yıllık süreçte Lincoln Electric Türkiye’nin gerçekleştirdiği projeler hakkında bilgi alabilir miyiz? Yatırım planlarınız içerisinde önümüzdeki kısa dönemde devreye alacağınız bir projeniz var mı?

Kabul etmeliyiz ki 2020 yılı ülkemiz açısından çok zor bir yıldı. Pandemi dönemi başta hizmet sektörü olmak üzere tüm sektörleri etkiledi. Sanayi sektörü bir yandan üretimini aksatmadan faaliyetlerini devam ettirmeye odaklandı; bir yandan da daralan pazarlarda kendi pozisyonu korumaya çalıştı. Buna TL’deki dalgalanmalar da eklenince, sanayi sektörü özellikle maliyet ve fiyatlandırma hususunda oldukça zorluk çekti.

Lincoln Electric Türkiye olarak, uluslararası bir grubun üyesi olmanın avantajını en iyi şekilde kullandık. Hem yurt içinden hem de yurt dışından artarak gelen talebe karşılık verebilmek için tel üretimimize yatırıp yaparak kapasitemizi %35 civarında artırdık. Türkiye’de üretilen ürünlere olan talebin devamlı surette artıyor olması tabii ki bizi heyecanlandırıyor, mutlu ediyor.

Bu nedenle de 2021 ve 2022 yılları Lincoln Electric Türkiye için atılım yani yatırım yılları olacak. Mevcut üretim kapasitemizi 2 katından fazla artırmanın planları yapıldı ve yatırımlarımız hızla başladı. Bu anlamda Türkiye hem bölgesinde hem de yakın coğrafyada Kaynak sektöründe önemli bir oyuncu olma yolunda hızla ilerliyor. Bunun gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Salgın döneminde, üretim süreçlerinde aldığınız tedbirler ve hayata geçirdiğiniz yenilikler hakkında bilgi verir misiniz?

Pandemi süreci tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkiledi. Bu süreçte başta çalışanlarımızın sağlığı, üretim devamlılığı ve kaynak pazarındaki lider konumumuzun devamı hususunda neler yapabiliriz diye ekiplerimiz ile bir araya geldik ve hızlı çözümler üretmeye çalıştık. Dijital kanallar üzerinden son kullanıcılar, sektör çalışanları, mesleki lise öğrencileri ve öğretmenlerinin oldukça faydalandığı “İşin Ustası Anlatıyor” konulu canlı yayınlar hazırladık.  Yine canlı yayınlar sayesinde makinelerimizin demolarını yaptık. Kullanıcılarımızın daha da rahat ve güvenli çalışması için kaynak ve plazma kesme makinelerimizin garanti sürelerini 3 yıla çıkardık. Teknik servis noktasında “Uzaktan Destek” hattımızı kurduk ve hızlıca canlıya aldık.

Pandemi süresince değer verdiğimiz diğer önemli bir konu ise elbette ki çalışanlarımızın sağlığı. Bu kapsamda her türlü önlemi almaktan çekinmedik; çalışma saatleri, uzakta çalışma imkanı, servisler, ortak alanların kullanımı vb. tüm konularda, çalışanlarımızın da yardımıyla Pandemi sürecini en az hasarla atlatmaya çalışıyoruz, bunda da oldukça başarılıyız.

Pandemi döneminde çalışmalarınızı daha çok hangi alana (Ar- Ge, inovasyon, satış pazarlama, dijitalleşme vb.) yoğunlaştırdınız?

Lincoln Electric Türkiye olarak dijitali her zaman önemsedik. Pandemi döneminde de dijitalimizi en güçlü şekilde kullanmaya gayret ettik ve farklı projeler gerçekleştirdik. Hem globalde hem de yerelde tüm satış ekiplerimize destek olmak için internal dijital sistemlere dahil olduk. Bu sistemler sayesinde ürünler ile ilgili her türlü bilgiye saha ekibimiz kolayca ulaşabildi.

Pandemi döneminde hem yerli makine üretim kapasitemizi hem de elektrot üretim kapasitemizi büyütmek için güçlü adımlar attık. Ar-Ge projelerimizi de son hız desteklemeye devam ediyoruz.  2021 yılı içinde de yeni ürünlerimizi piyasaya sürmeyi planlıyoruz.

2020 – 2021 döneminde en çok talep gören ürün veya ürün gruplarınız neler oldu?

2020-2021 döneminde hem Askaynak markalı hem de Lincoln Electric markalı kaynak makinelerimiz, kaynak tel ve elektrotlarımız yine en çok talebi gören ürün gruplarımız oldu. Özellikle alaşımsız, düşük alaşımlı ve paslanmaz çelik malzemeler üzerinde 2,5, 3,25 ve 4.00 mm çapındaki rutil ve özellikle bazik karakterli elektrotlarla kesintisiz kaynak yaparak kusursuz görüntüye sahip kaynak dikişleri sunan ASKAYNAK INVERTER 205 SUPER ve ASKAYNAK INVERTER 185 SUPER bu dönemde kaynak profesyonelleri tarafından çokça tercih edildi. Yine demir doğramacılar, bakım-onarım atölyeleri, tesisatçılar, montajcılar ve dış mekanda gerçekleştirilen metal kesme işlemleri için geliştirdiğimiz ASKAYNAK PLASMA 65 ULTRA kaynak makinemiz de bu dönem en çok ilgi görenler arasındaydı. Zorlu endüstriyel koşullarda bile mükemmel ark karakteristiği sağlayan INVERTEC V270-TP,MIG kaynağı işlemlerinde yüksek verimlilik sunan ve düşük enerji tüketimi sağlayan Speedtec 320 CP,kompakt ve güçlü tek fazlı invertör tipi multi-process kaynak makinemiz SPEEDTEC 215C ve endüstri tipi invertörlü TIG kaynak makinemiz Aspect® 300 AC/DC en çok ilgi gören diğer ürünlerimiz arasında yer aldı.

Kaynak sektörünün büyük problemlerinden bir tanesi de personel yetiştirme ve yetiştirilecek personel bulamamak. Lincoln Electric Türkiye’nin mesleki personel yetiştirme konusunda oldukça emek harcadığı ve öncülük ettiği söylenebilir. Bununla ilgili projelerinizden bahseder misiniz?

Mesleki personel yetiştirme konusunda yapmış olduğumuz çalışmalar ile bu sürece liderlik etmeye devam ediyoruz. Çalışmalarımızı iki ana başlıkta sürdürüyoruz. İlki mevcut kaynak operatörlerinin yetkinliğinin arttırılmasına yönelik çalışmalarımız ikincisi ise üretim sahasına girecek Meslek Lisesi düzeyinde öğrencilerimiz ile temas ettiğimiz çalışmalar olarak ayırabiliriz.

Lincoln Electric Türkiye olarak kaynak sektörüne ait mevcut personelin yetiştirilmesi ve yetkinliklerinin arttırılması için bünyemizde teknik eğitim birimi mevcuttur. Bu birim aracılığı ile müşterimiz olsun ya da olmasın sahada hem teorik hem de uygulamalı eğitimler vermekteyiz. Verdiğimiz eğitimler ile kaynakçılara el becerisi ve doğru kaynak uygulaması için neler yapılması gerektiğini anlatıyoruz. 2021 yılı içinde pandemi şartlarına ekiplerimiz çok hızlı şekilde adapte olarak eğitimlerini de online platforma taşıyabildiler. Bu sayede yılın ilk çeyreğinde 100’ü aşkın kaynakçıya ulaşarak eğitim verdiler.

Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığımız protokol kapsamında geleceğin kaynak operatörü öğrencilerine ve onları yetiştiren öğretmenlere de her yıl seminerler planlıyoruz. 2021 yılı Haziran ayı içerisinde pandemi şartları müsade ettiği taktirde ülkemizin birçok yerinden gelecek olan 20’ye yakın öğretmene kaynak teknolojisi üzerine teknik eğitim verilecektir.

Son olarak, endüstri 4.0 şartlarında sanal arttırılmış gerçeklik (VR) kaynak simülasyon ekipmanlarımız ile müşterilerimize inovatif çözümler sunuyoruz.  Vrtex Transport ya da Vrtex 360 gibi simülasyon cihazlarımız ile sektörün ihtiyaç duyduğu daha hızlı personel yetiştirme ve sarf malzeme giderlerin azaltıldığı fırsatları yakalamasını sağlıyoruz. Bu ekipmanlar ile operatörlerin gerçeğe yakın kaynağı sanal ortamda tecrübe ederek pratik kazanma fırsatı verilmiş oluyor. Sektörün ihtiyaç duyduğu çözümlere yenilikçi uygulamalar ile hizmet vermeye devam ediyoruz.

Firma olarak ilk çeyreği biten 2021 yılını nasıl karşıladınız? Senenin geri kalan kısmı için beklentileriniz ve öngörüleriniz neler? Sizce sektörü nasıl bir yıl bekliyor?

Tüm pandemi koşullarına rağmen 2021 yılına umut verici bir başlangıç yaptık. Yurtiçi ve yurt dışı pazarlarımızda ürünlerimize ve hizmetlerimize olan talepteki artışlar bizi çok memnun ediyor. Yılın geri kalan kısmına da ümitle bakıyoruz.

Türk sanayisi, yılların vermiş olduğu tecrübeyle birlikte oldukça güçlü ve sarsıntılara dayanaklı bir sanayi. Elbette belirsizlik, maliyet enflasyonundaki hızlı artış, kurlardaki oynaklık, sermaye maliyetini artırıyor ve risk primini pahalı hale getiriyor. Önümüzdeki dönemde, özellikle yatırımın finansmanını daha pahalı hale geleceğini düşünüyoruz.

Bunun yanında artan komoditi ürün fiyatları ve buna mukabil canlı Avrupa ve Türkiye pazarı önümüzdeki dönemde reel sektörün risk iştahını artıracak ve yatırımlarda yukarı doğru bir canlanma olacaktır diye düşünüyoruz.